Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jak otworzyć maskę?  (Przeczytany 7773 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Jak otworzyć maskę?
« dnia: Grudzień 08, 2018, 13:40:52 »
Jak w temacie. Dzisiaj otwierałem maskę i nie było problemu a za 15 minut już nie mogłem. Maska odskakuje po pociągnięciu rączki w kabinie, ale ten drugi plastyk jej nie zwalnia.

tomekkaz

  • Gość
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2018, 13:45:24 »
Musisz się schylić i popatrzeć przez otwory w grillu. Na środku u góry zobaczysz mechanizm zamknięcia klapy. Bierzesz około 50 centymetrowy sztywny drut i przesuwasz dźwignię w lewo.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2018, 13:50:57 »
Dzięki.  A jak już otworzę to co zrobić aby się normalnie otwierał? Popsikanie wd40 pomoże?

tomekkaz

  • Gość
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2018, 14:08:33 »
Musisz ocenić straty, wtedy będziesz wiedział co zrobić. Najprawdopodobniej pękło mocowanie linki do plastikowego cięgna. Koszt w aso około 50 zł.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2018, 14:40:36 »
Na Alle można znaleźć taniej...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2018, 15:22:18 »
Maskę otwarlem ręką, na szczęście mam małe ręce. U mnie okazało się, że linka w ogóle się nie rusza. 10 minut lania wd40 na wszystkie pracujące części i linka chodzi jak nowa. Teraz widzę, że od początku klapka nie chodziła tak jak powinna, ale maska jakoś się podnosiła. Dzięki.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2018, 17:38:21 »
Teraz już to wiem. U mnie klapka chodziła jedynie jak ruszałem maską a jak otwarłem maskę i chciałem ruszyć klapką to nie dało się, ale myślałem, że tak ma być :), bo maska z trudem, bo z trudem, ale się otwierała aż do dzisiaj. Teraz jak nalałem wd40 do linek od strony klapki i zamka oraz porządnie spryskałem zamek i rozruszałem wszystko ręką to klapka otwiera zamek na maksa bez żadnego oporu, tak że zima mi już nie straszna :)
Wczoraj wymieniłem olej raz płyn, bo jak półtora roku temu, po spuszczeniu płynu do wymiany paska dolałem 6L świeżego (bo tyle weszło) to płyn się zwarzył i zrobił jak brunatna zupa. Teraz weszło z 7L i płyn jest już w miarę, ale pewnie na wiosnę zrobię jeszcze jedną wymianę, aby całkiem się oczyścił. Olej wymieniałem w czerwcu i już dyszka pękła, więc przed dzisiejszym wyjazdem w Alpy postanowiłem dać nowy olej i filtry i silnik mruczy z radości :)
p.s. filtr powietrza po 10k km wyglądał na bardzo brudny i miał dużo wbitych suchych liści  innych syfów, założyłem Manna.

Offline Łukasz Wiśniewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MkIII 3.0 V6 HDI Tourer CHIP 282 KM, 532 Nm, Poprzednio: C5 MkI 2.0 Pb, C5 MkIII 2.0 Pb
  • Zainteresowania: Fotografowanie
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2018, 03:32:27 »
Jeden problem po latach użytkowania to zacieranie się linki w pancerzu, natomiast kolejny problem z tym związany, który zwykle objawia się przy dużych mrozach to przy próbie otwarcia maski z zapieczoną linką pęka ten plastik (rączka). Szczęście w nieszczęściu, że ostatnio nie było dużych mrozów, więc Artur uniknąłeś problemu z pękniętą rączką. Mi w poprzednim MkIII ułamała się ta rączka przy mrozie i to na wyjeździe, a musiałem otworzyć maskę, bo wyciągałem akumulator do podładowania. Ja do maski, a tu tylko "pyk" i kawałek rączki zostało mi w ręce. Umordowałem się z tym, na szczęście pomogli mi też ludzie, którzy mieli jakieś narzędzia, żeby podważyć jakoś tą rączkę z zapieczoną linką. Potem wymieniałem ją sam, czas wymiany nie jest długi, koszt ok. 50 zł. W obecnym C5 też się już przyciera linka, więc już gotowa zakupiona czeka na wolną chwilę, żeby wymienić :)
Trochę moim zdaniem niewypał z tym rozwiązaniem z tą linką. Wydaje mi się, że lepiej sprawdzał się tu mechanizm taki jak jest w MkI i MkII z dźwigienką. Ona też nie jest doskonała, bo się obluzowywała, ale była bezpośrednio połączona z mechanizmem, a nie za pomocą linki, która się zapieka po drodze w pancerzu. W MkIII jest trochę inna konstrukcja przedniej części pod maską, więc może trudniej byłoby zastosować dźwigienkę, ale ta konstrukcja z linką i plastikową rączką to trochę porażka. 

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2018, 15:42:56 »
Tak spojrzałem na to ogłoszenie z linka na allegro to te linki do maski idą jak świeże bułeczki i cena też jest bardzo niska, więc chyba robią masówkę :)
Moja linka po wyczyszczeniu działa bez zarzutu, więc na razie nie będę wymieniał i chyba lepiej jej żadnym smarem nie traktować, bo ja też niby miałem wszędzie dużo smaru a jak widać nic to nie dało. Lepiej profilatycznie od czasu do czasu popsikać wd40. Ta linka nie zaciera się z dnia na dzień. U mnie chodziła ciężko od samego początku i wytrzymała póltora roku.

Offline Tomasz Warowny

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Ryki
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 X7 2.0 HDI
  • Miejscowość: Ryki
Odp: Jak otworzyć maskę?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2018, 21:04:11 »
A macie jakiś patent na urwane blokadę pancerza ale tą przy grilu