Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Dziwne zachowanie klimatyzacji  (Przeczytany 2202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tadeusz Kania

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6i 16v '01, Saxofon 1.1 '00
  • Miejscowość: Kraków
Dziwne zachowanie klimatyzacji
« dnia: Styczeń 04, 2019, 10:42:01 »
Witajcie, może ktoś z Was to przerabiał i poradzi mi co jest nie tak :
Mianowicie po uruchomieniu auta , dopóki silnik się nie nagrzeje do temperatury pracy (wskazówka na ok 90) nawiew wali pełną temperaturą, potem spada do zadanej - oczywiście w przypadku ustawienia temperatury na "zimno"  jest faktycznie zimno.
Drugi problem to przestawieniu nawiewu na szybę - jeśli ogrzewanie jest ustawiona na coś więcej niż "zimno" zaczyna grzać na maksa.

był BX 1.9 TGD, r 1990, Xantia Kombi 1.9TD r1996

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2019, 18:24:06 »
Stawiam na jakiś problem z linkami w panelu sterowania na środku konsoli. Z tego co widziałem to ciepło i zimno jest realizowane przez dolot powietrza z zewnątrz pojazdu, więc stawiam na linki sterujące klapkami. Proponuję zrobić "nura" w okolice silnika nawiewu i popatrzeć na pracę klapek. Jeszcze jak się wyjmie radio i schowek to widać jak klapki pracują. Pozdrawiam.

Offline Tadeusz Kania

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6i 16v '01, Saxofon 1.1 '00
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2019, 22:55:13 »
klima ma sterowanie elektryczne, zmiana z pozycji "nawiew na szybę" na "nawiew na twarz" powoduje rozwiązanie problemu temperatury . Wszystko zaczyna działać jak silnik jest jużdobrze nagrzany.
był BX 1.9 TGD, r 1990, Xantia Kombi 1.9TD r1996

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2019, 20:57:40 »
Elektronicznie to ustawia się temperaturę, a nawiew, czyli kierunek dmuchania jest sterowany linkami. Dodatkowo w kabinie masz czujnik temperatury w kratce obok wyświetlacza. On sprawdza temp w kabinie i porównuje ją z zadaną. Jest tam czujka temp i silniczek z wiatraczkiem. Wiatraczek musi pracować i wciągać powietrze z kabiny. Jak to nie działa to czujka nie wie ile jst w kabinie. Zacznij od sprawdzenia pracy czujnika i jak wcześniej Ci radzono od linek.

Offline Tadeusz Kania

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6i 16v '01, Saxofon 1.1 '00
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2019, 21:51:30 »
Linki są ok bo jak przekręcam to odcinają/otwierają konkretne wyloty powietrza. Problem jest taki że po pełnym nagrzaniu silnika problemy znikają. No chyba że klima jest nie dobita i automatyka nastawiająca temperaturę głupieje.
Generalnie w użytkowaniu wygala to tak - ustawiam na auto + zadana temperatura, wieje na maxa , temperatua na max dopuki silnik nie nagrzeje do 83 stopni a potem nawiew spada i temperatura też
był BX 1.9 TGD, r 1990, Xantia Kombi 1.9TD r1996

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2019, 20:58:34 »
Dlatego pytam co z czujnikiem temperatury w kabinie?. Możesz go odpiąć z kostki i zobaczyc co się będzie działo.

Offline Tadeusz Kania

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6i 16v '01, Saxofon 1.1 '00
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2019, 21:36:03 »
Spróbuje. Ostatniej wiosny jak rozbierałem deskę rozdzielczą to go porządnie czyściłem. Od tamtej pory klimatyzacja w lecie ustawiona na 20 stopni działała perfekcyjnie. Nie waliła zimnem na maxa ale przyjemnym chłodem. Jakie powinno być właściwe zachowanie pod odpięciu czujnika ?
był BX 1.9 TGD, r 1990, Xantia Kombi 1.9TD r1996

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Dziwne zachowanie klimatyzacji
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2019, 20:34:21 »
Jak kiedyś miałem uszkodzony, to klima weszła w tryb automatyczny. Zmieniała temperaturę jak manualna. Dodatkowo (przypomniałem sobie) jak podpinasz lexię to pokazuje Ci jak masz ustawioną gałkę od kierunku nawiewu. Nie wiem jak to jest realizowane, bo nigdy tak głęboko nie dotarłem. Może masz ustawione na nadmuch na szybę, bo tak działa klima w tym trybie. Dużo wiatru, a potem spokojnie. Jak masz lexię to sprawdź to jeszcze.