Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Berlingo 2.0HDI MFRHY (DW10)] - dziwny dźwięk w kabinie  (Przeczytany 678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Szwaba

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Berlingo 2.0 HDI
  • Miejscowość: Szczecin
W kabinie 1-2 sek po uruchomieniu silnika na postoju pojawia się dziwny dźwięk jak w https://drive.google.com/file/d/1Gqrn31DbibGU2ianpmOe_cqNXjnLKcOe/view?usp=sharing , słyszany najwyraźniej w okolicach środkowej konsoli od strony pasażera (słychać wyraźnie między 7-13, 25-26, 29-30 sek). Pod maską dźwięk wydaje się pochodzić z okolic paska osprzętu gdzie zlokalizowane są m. in. pompa wspomagania, alternator oraz pompa wysokiego ciśnienia.
Czy jest jaki praktyczny sposób na określenie co może wydawać takie dźwięki bez demontowania/wymiany wszystkich kolejnych podzespołów ?
Podejrzewam że to łożysko któregoś z w/w podzespołów lub rolki/łożyska paska osprzętu.Może ktoś zetknął się już z takim przypadkiem ?

Z góry dziękuję za pomoc
Krzysztof

Offline Krzysztof Szwaba

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Berlingo 2.0 HDI
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: [Berlingo 2.0HDI MFRHY (DW10)] - dziwny dźwięk w kabinie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2019, 20:58:04 »
Może tutaj
https://drive.google.com/file/d/1BXS-tt8Fl2xQCeUcd47Jc4UAKwVVTnle/view?fbclid=IwAR2uKC4lrl8sICMlzJ_j31h0ml2NMgvwgmV4o_7c6nxcJUyA2aZUpY6FOck.
będzie lepiej słychać.
Dźwięk pojawia się koło 4 sek nagrania.
Został wymieniony PK z rolkami i niestety problem nie ustąpił.
Nie chciałbym na ślepo brnąć w koszty a nie mam pomysłu jak wytypować winowajcę.
Czy można pominąć alternator zakładając pasek o mniejszym obwodzie ?

Offline Krzysztof Szwaba

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Berlingo 2.0 HDI
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: [Berlingo 2.0HDI MFRHY (DW10)] - dziwny dźwięk w kabinie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2019, 21:23:43 »
Tak przykładałem stetoskop do pompy wspomagania, słychać jakby metaliczny dźwięk ale nie mam wystarczająco dużo doświadczenia żeby zdiagnozować. Do alternatora za daleko żeby osłuchać. Trzeba by mieć od dołu dostęp ... Co gorsza mechanicy u których byłem powiedzieli że nie używają takich urządzeń jak stetoskop :(

Offline Kudyba Wojciech

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Kraśnik
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD; Xantia 2.0 HDI; Picasso 1.8
  • Miejscowość: Kraśnik
Odp: [Berlingo 2.0HDI MFRHY (DW10)] - dziwny dźwięk w kabinie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2019, 09:08:27 »
Sprawdź czy jak włączysz klimę i kręcisz kierownicą dźwięk się zmienia.
Zdejmij pasek osprzętu i odpal silnik, zobacz czy dźwięk się nie pojawi. Jak się nie pojawi to zgaś i ręcznie sprawdzaj każde kólko i rolkę z osobna która ciężko chodzi albo ma luz.