Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wycieki oleju - okolice rozrządu  (Przeczytany 1865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Matimax

  • Gość
Wycieki oleju - okolice rozrządu
« dnia: Luty 18, 2019, 19:54:57 »
Witam, od niecałego roku jestem w posiadaniu C5 1.6 HDI w wersji bida edyszyn, czasem nazywaną też ABC (absolutny brak czegokolwiek). Powiem szczerze, że jestem trochę zasmucony ilością pierdółek, które mnie napotykają przy użytkowaniu tego samochodu, może trafiłem już porządnie zajechany egzemplarz (obecnie na blacie 290k, co na tą jednostkę i tak nie jest dużo, z resztą jak na każdego diesla, no może w polsce jest tylko inaczej). w ostatnim czasie miałem sporo wycieków płynu - rozszczelnił mi się zbiorniczek od płynu hamulcowego, zaczął nawalać intercooler, przez co leciał mi płyn do chłodnicy gdzieś, zaczęło mi ciec z przewodu smarowania turbiny, eh.  Intercooler wymieniłem, przewód wymieniłem, a olej leci mi ponownie, przez co szlag mnie już trafia. Nagrałem film z miejscami skąd wydaje mi się,że leci-


https://youtu.be/boKG0ThiVew


Pierwszy film - okolice rozrządu są całe czarne, czy ktoś miał podobnie i doszedł skąd to może lecieć? Co to w ogóle może być w tym miejscu (chciałbym zapytać u miłośników marki, którzy mogli mieć podobnie, a nie od mirka, który każe mi pół silnika wymieniać)?


Drugi film - Jestem przekonany, że leci mi po tych śrubach tej rury z 2 sekundy - tam po lewej stronie mam bardzo krótką śrubeczkę, po prawej dłuższą. Czy mogła puścić jakaś uszczeleczka tam, czy poprostu te śruby są do wymiany, po dokręceniu których powinno być ok? I jeszcze pytanie - czy mogło tam tak lecieć, żeby naleciało w miejsce z 0:15 sekundy ? Bo własnie tam olej zbierał mi się przed wymianą przewodusmarującego turbinę - po trasie 150km x2 w ciągu 4h, oleju znów jest tam pełno - z tym, że sama rurka jest sucha cała. Proszę o jakąs podpowiedź, bo mnie newy już noszą z tymi wyciekami.. No i przepraszam za moją wiedzę z zakresu mechaniki - ale podejrzewam,że przy tym samochodzie będę miał możliwość rozwinąć swoje skrzydła  ;D
https://youtu.be/47Ef9oQ_0o4

Offline Tomek Zoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Nadarzyn
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 HDI 163 KM, C5 Sedan 2.0 HDI 140KM
  • Miejscowość: Nadarzyn
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2019, 12:59:09 »
W cytrynce jeszcze nie miałem tej nieprzyjemności ale w Scenicu 1.9dCi to się trzeba było doktoryzować z tematu.

Do sprawdzenia / przeczyszczenia zawór EGR, membrana podciśnienia - odma, odpowietrzenie skrzyni korbowej i zaworów. W każdym dizlu turbo zaciąga trochę oleju, który trafia do intercoolera. Jak to jest film to ok ale jak szklanki oleju to słabo.

Na początek sprawdziłbym odmę bo już może się skończyła i jest tam dziura. A to już ryzyko zaciągnięcia resztek do turbo i zmielenia.

Matimax

  • Gość
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2019, 12:46:27 »
Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o wyciek w okolicach turbiny - mechanik podejrzewa, że Turbina nadaje się do regeneracji - puszcza olej, co według niego jest bardzo niebezpieczne bo kiedy silnik zassie olej to go rozsadzi. Obecnie samochód znajduje się u kolejnego mechanika - prawdopodobnie wtryskiwacz na drugim cylindrze nadaje się do regeneracji, bo raz na kilkaset km samochód ma problemy z poszarpywaniem - pomaga tutaj zgaszenie silnika i ponowne jego odpalenie (drugi wyszedł kiepsko na kompie - teraz trafi na stół do sprawdzenia).  Ma też poodkręcać turbinę i sprawdzić, czy na pewno trzeba ją regenerować. Szlag mnie trafia już z tym samochodem, w ciągu roku wymieniłem w nim:
rozrząd kompletny - wiadoma sprawa
tuleje dolną zwrotnicy - lewa i prawa z przodu,
tuleja wahacza prawa i lewa z przodu,
końcówki drążka kier.
łączniki stabilizatora przód,
pasek klinowy,
sprężyna amortyzatora,
linka maski (ta od otwierania na zewnątrz maski),
uszczelka turbo na łączeniu katalizatora i bodajże turbo (cały silnik okopcony był),
uszczelki wtryskiwaczy, bo coś tam też było nie tak.
do tego teraz jakby doszła regeneracja wtryskiwaczy i turbiny - to się załamie  ::)


Online Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2019, 13:22:51 »
Z tym poszarpywaniem co kilkaset km to trzeba było najpierw sprawdzić czy fap Ci się nie wypala wtedy. Dobrze jest tez zmierzyć kompresję. Teraz są przyrządy, że nie trzeba wyciągać wtrysków tylko pod podłączenie pod kompa pokaże różnice. Często praktykowane jest też zamienianie wtrysków miejscami aby wyeliminować problem z cylindrem.
Odnośnie kosztów co podałeś to nie widać aby były jakieś bardzo wysokie, jakkowliek takie częste grzebanie przy aucie jest upierdliwe. Większość tego dotyczy zawieszenia. Ja przy hydro przez 2 lata jeszcze nic w zawieszeniu nie musiałem ruszać, ale dużo zależy też od ceny zakupu.

Matimax

  • Gość
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2019, 13:57:53 »
Wypalanie FAPu wydaje mi się realne kiedy silnik jest już nagrzany, a tu czasem było tak, że dziewczyna spod domu ruszała do pracy i od razu po przejechaniu 100 m już szarpało.. Niby nie dużo, ale 3 tysie weszły, zapomniałem dodać jeszcze, że wymieniłem w ostatnim miesiącu przewód smarowania turbiny i intercooler. W poprzednim aucie przez 4 lata użytkowania wsadziłem o ponad połowę mniej, nawet nie wiedziałem co gdzie w silniku jest, a tutaj mam szkołę mechaniki  ::) . Do tego jeśli spełnią się moje obawy co do wtryskiwacza i turbo to podejrzewam, że kolejne 1.5- 2 tysie. W ciągu roku to jednak sporo jak na niedawno kupione auto  :( . Teraz żałuję, że nie dopłaciłem do lepiej wyposażonego, bałem się tej hydro, ale mogłem zaryzykować... Mimo to, oleju jednak tak ubywać nie powinno, niby na bagnecie nie widać jakichś znaczących ruchów, ale tak czy siak, jest go za dużo na silniku, czekam teraz na odpowiedź mechanika. Gdyby nie inspekcje silnika i te szarpania pewno nawet nie zauważyłbym tego oleju wszędzie, bo jeśli chodzi o jazdę, komfort i przyśpieszanie jest wszystko ok..

Online Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2019, 15:26:51 »
Silniki 1,6hdi nie grzeszą długowiecznością, jakkolwiek tutaj może być jakaś pierdółka jeśli poza tym silnik chodzi dobrze. Wymiana oleju w tym silniku to co max 10k km. Przewód od turbiny widzę już wymieniony. Byc może coś zostało źle przykręcone wtedy? Proponuję wymyć wszystko preparatem do mycia silnika i wybrać się na krótką przejażdżkę i wtedy sprawdzić gdzie jest świeży wyciek. Tutaj wygląda mi trochę, że kapie z rury od turbiny, ale może być też spod uszczelki klawiatury lub innego miejsca. Jak wszystko brudne to ciężko coś powiedzieć.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2019, 15:33:22 »
Mateuszu, jak wcześniej zostało napisane: dużo zależy od ceny zakupu. Jak egzemplarz rzeczywiście zadbany, sprawny, niezajechany, to musi kosztować. Jak okazja cenowa (albo inaczej dolna granica cenowa takiego modelu), duża szansa, że coś będzie co zrobienia, albo wyjdzie finalnie więcej, niż ten droższy w zakupie, ale rzeczywiście będący w porządku. Nie do końca wiązałbym to z wersją wyposażenia (chociaż do flot i ujeżdżania pewnie faktycznie te biedniejsze częściej trafiają), bardziej źródło i to, jak kto dba.

Ja obydwie C5 kupowałem z górnej granicy cenowej danego modelu (np. Mk2 przy średniej około 15k ja zapłaciłem 18k) i jakichś dziwactw z tymi autami nie miewam.

Jak już tyle wyłożyłeś, to chyba trzeba zacisnąć zęby i dokończyć temat. Potem jeździć i się cieszyć. Tylko warto zrobić może rozpiskę z czym trzeba powalczyć, zakres kosztów i ocenić ile będzie kosztowało doprowadzenie do pożądanego stanu.

Powodzonka!

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Matimax

  • Gość
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2019, 12:52:19 »
Damianie, masz rację, mam nauczkę, że lepiej dopłacić te kilka tysięcy przy zakupie niż później ładować pieniądze w naprawy. Odebrałem auto od mechanika, problem z szarpaniem został rozwiązany. Okazało się, że wtryski i turbina są w bardzo dobrym stanie, a winnym drgań był jakiś przetarty przewód koło wtrysków, który powodował bodajże wypadanie drugiego cylindra, chyba tak to się nazywa. Jeżeli chodzi o wyciek oleju, mechanik wymienił pękniętą uszczelke koło filtra powietrza, taką pomarańczową. Jednak olej znów się pojawił na gruszce, na takich nakrętkach. Drugi mechanik powiedział, że przed wymianą przewodu smarującego turbine olej musiał jakoś nalecieć do gruszki, a teraz ciśnienie ten olej wypycha. Czy tak rzeczywiście może być? Czy będzie trzeba wymienić całą gruszke? Drugi wyciek to nad turbina jest takie łączenie, gdzie z prawej strony jest dłuższa śrubka, a po lewej taka bardzo krótka. Leci od strony tej krótkiej, jest szczelina. Czy tam jest jakiś oring? Nie wiem jak to miejsce się nazywa. Później wrzucę zdjęcie. Dzięki Panowie za zainteresowanie i pomoc.
EDIT: niestety, okazuje się, że wibracje nie ustały, ale z racji tego, że nie jechałem sam, a z dziewczyną pozwoliło mi to zajrzeć pod maskę i sprawdzić co tak na prawdę się dzieje. Po lewej stronie od turbo idzie taka rurka, typu bałwanek, w jednym z miększych miejsc wtedy kiedy dodaje się gazu, a powietrze przechodzi przez w/w rurkę miejsce się zapada.
na filmiku dokładnie widać to jak zachowuje się ta rurka:https://www.youtube.com/watch?v=FTMkKPra0iE&feature=youtu.be
Czy ktoś miał podobny problem?
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2019, 13:01:18 wysłana przez Mateusz Sławiński »

Matimax

  • Gość
Odp: Wycieki oleju - okolice rozrządu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2019, 14:00:32 »
Niestety, muszę czekać na wizytę u mechanika do przyszłego poniedziałku, mam nadzieję, że w końcu wszystko się wyjaśni..