Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu  (Przeczytany 3193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Kujawa

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 438
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara picasso 1.6 NFV 95KM 2002r,Citroen xsara picasso 1.6.16v 2006r Citroen C4 LC1 1.6 16v NFU TU5JP 2007r
  • Zainteresowania: Wszystko po troszku.
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu
« dnia: Styczeń 06, 2019, 21:16:23 »
Witam przyszedł czas na kupno 3 już picassa,te które mnie interesuję ma full wypas wyposażenie chyba o ile z czujnikami parkowania i tempomatem sobię poradzę to z czujnikiem deszczu i zmierzchu już nie.Chodzi mi o to jak sprawdzić czy te wyposażenie działa przy oględzinach?
Był  Citroen zx 1.4 1993r,Peugeot 306 1.4 1995r,Citroen zx 1.4 1997r break Citroen xsara picasso 1.6 bp/lpg

Jest Citroen xsara picasso 1.6 bp/lpg 2002r
Citroen C4 LC1 1.6 16v bp/lpg 2007r
Citroen xsara picasso 1.6 16v 2006r bp/lpg

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2019, 23:38:21 »
Zasłonić czujnik zmierzchu na szybie. Czujnik deszczu wystarczy pochlapać wodą, powinny się uruchomić wycieraczki. Manetka musi być w pozycji AUTO. Kazdorazowe wyłączenie silnika powoduje dezaktywację funkcji,.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Antoni Litwicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1,6 HDI 109KM 2004
  • Zainteresowania: mechanika samochodowa
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2019, 13:00:22 »
Witam; a'propos sprawdzania czujnika na szybie:czy ktoś z szanownych Forumowiczów spotkał się z dobrze działającym w xp. czujnikiem deszczu?Mój od początku jak kupiłem xp.z Austrii,działał źle.Początkowo,po włączeniu,poprawnie wykonywał paręnaście cykli,po czym zaczynał przyspieszać i szalał niezależnie od opadów tak,że trzeba go było wyłączać.Pomyślałem więc instynktownie,że widocznie uszkodzony jest czujnik sensoryczny na szybie.Kupiłem więc,używany,ale dobry czujnik i wymieniłem.Efekt był zerowy:wycieraczki działały dokładnie tak jak na starym.Pojechałem więc do elektronika samochodowego (najlepszego w Krakowie),ale i on nie podjął tego tematu.Zaproponował mi dezaktywację tej funkcji,na co,choć b. niechętnie,musiałem jednak przystać.Mówiąc prosto,poległem na tym temacie i musiałem się poddać,co do dziś jest mi zadrą na honorze,jako jedna z moich inżynierskich porażek.Inna sprawa,że wśród wielu moich kontaktów z posiadaczami xp.,nie spotkałem dotąd nikogo, komu ta funkcja działałaby dobrze,choć w innych markach lub  modelach należących do PSA,zwykle funkcjonuje  to poprawnie.Stąd też moje pytanie na wstępie.Pozdr....

Offline Jakub Siewko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 Spacetourer 1.2 PureTech 130KM EAT8 MoreLife. Były: Xsara Picasso 1.6 HDi 92KM '09, Xsara II Break 2.0 HDi 110KM i ZX 1.9D Audace
  • Zainteresowania: fotografia, muzyka
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2019, 10:19:55 »
Witam; a'propos sprawdzania czujnika na szybie:czy ktoś z szanownych Forumowiczów spotkał się z dobrze działającym w xp. czujnikiem deszczu?
Otóż, u mnie akurat działa dobrze. No może - prawie dobrze. W mojej Xsarze II Break działał lepiej. Teraz czasem zdarza się, że na moment głupieje i macha wycieraczkami jak opętany przez dłuższą chwilę. Wystarczy wyłączyć automat i włączyć ponownie. Ale poza tym spoko.W firmowym PUGu 308, którym czasem jeżdżę, też działa. Powiem szczerze, że razem z czujnikiem zmierzchu, jest to funkcja której mi od razu brakuje w autach marek innych niż PSA, jeśli takowymi już zdarza mi się jeździć. Wyjątkowo drażni mnie np. regulacja wycieraczek w Skodach czy VW.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2019, 11:01:44 »
U mnie również działa poprawnie. To "szalenie" się zdarza, ale to raczej problem z rozmazywaniem przez wycieraczki niż samym czujnikiem.
Jak w większości aut, średnio działa przy 'kapuśniaczku' czy inne mgiełce wodnej. Ale przy regularnych opadach, szczególnie w trasie, działa dość trafnie.
Osobiście wolę rozwiązane które mam w Fordzie, tam na dźwigni jest możliwość regulacji czułości czujnika, więc można dobrać praktycznie idealną prędkość, również przy takim niby-deszczu. Dodatkowo przy wolniejszych prędkościach zmienia się również tempo przebiegu wycieraczek.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Antoni Litwicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1,6 HDI 109KM 2004
  • Zainteresowania: mechanika samochodowa
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu i zmierzchu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2019, 12:16:13 »
Właśnie,w wielu niemieckich autach jest możliwość precyzyjnego,ręcznego dostrojenia prędkości.Francuzi,jak zwykle.megalomańsko poszli w "full automatic"i oczywiście spieprzyli.Mogli skorzystać z dobrych niemieckich wzorów Boscha,woleli jednak zamówić u tego samego Boscha swój czujnik,bardziej od wszystkich moderne'y.Nie rozdzierałbym szat nad tym durnym czujnikiem,gdyby te xp.miały jakąś cywilizowaną opcję zwykłą.Niestety po dezaktywacji funkcji"auto",pierwszy bieg ma prędkość dość dużą,i przy mżawce zaczyna drzeć po suchej szybie i trzeba go całkiem wyłączyć.Pozostaje jedynie wzrokowe pilnowanie przejrzystości szyby i ręczne klikanie manetką,w zależności od potrzeb.Ostatecznie,można i tak,jednak,jeśli o to chodziło automatykom od citroena,to trzeba koniecznie im pogratulować:wyszło super.Jak zwykle.Pozdr...