Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: ISOFIX a fotel przedni pasażera..  (Przeczytany 4291 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damian Krzykacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 / Peugeot 406 / Peugeot 206
  • Zainteresowania: Francuska Motoryzacja
  • Miejscowość: Oświęcim
ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« dnia: Marzec 15, 2019, 21:10:40 »
Witam.
Za niedługo powiększy mi się rodzina, w związku z tym zacząłem rozglądać się za fotelikiem z bazą isofix. Moje auto to C5 x7  tourer, posiadam isofix z tyłu jak i z przodu. Niestety w kilku sklepach poinformowano mnie, że producenci fotelików z bazą isofix m.in. cybex nie zezwalają na montaż fotelika z przodu. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego? Ktoś może spotkał się z takim przypadkiem?

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 280
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2019, 21:58:54 »
Z tego co ja wiem to nie wolno z przodu wozić dzieci   w nosidełkach ponieważ jadą tyłem do przodu i w razie wypadku może dojść do tragedii,w późniejszym wieku jak już dziecko jeździ w normalnym foteliku czyli przodem do kier.jazdy nie widzę przeciwwskazań.Kupując foteliki dla mojego leszcza żaden producent nie pisał w instrukcji że ich produkt nie może być mocowany z przodu.

Offline Damian Krzykacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 / Peugeot 406 / Peugeot 206
  • Zainteresowania: Francuska Motoryzacja
  • Miejscowość: Oświęcim
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2019, 22:22:21 »
To jak przewozić małe dziecko przez pierwszy rok jadąc z nim samemu samochodem? 

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 280
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2019, 22:29:21 »
Ja woziłem i wożę z tyłu po prawej stronie i mam przesunięty fotel do przodu oraz ustawiem lusterko wsteczne tak aby mieć jak najlepsze pole widzenia na dzieciaka.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2019, 23:19:01 »
W niektórych krajach nie wolno, w Polsce nie jest to zabronione. Problemem jest poduszka powietrzna pasażera, która przy foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy nie ma miejsca, żeby się otworzyć (więc w razie "W" robi się nieciekawie). Poduszkę można wyłączyć, ale producenci fotelików i tak nie zalecają wożenia dzieci z przodu, bo jak się coś dziecku stanie podczas wypadku i "wypłynie" nazwa producenta, to nie jest ważne, że ktoś zapomniał jaśka dezaktywować, tylko to, że fotelik nie ochronił (albo wręcz się przyczynił do tragedii)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Maciej Brzozowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 733
  • Skąd: DK
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0HDI RHR Tourer 09'
  • Miejscowość: DK
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2019, 07:44:22 »
Można wozić dziecko na przednim fotelu pasażera w każdym wieku i w każdym aucie pod warunkiem, że jest wyposażone w wyłącznik poduszki.


Wysłane z mojego Nokia 6.1 przy użyciu Tapatalka


Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2019, 15:45:05 »
Z tego co pamiętam to w krajach Skandynawskich jest właśnie zalecenie lub nakaz, by noworodki i małe dzieci wozić tyłem w kierunku jazdy. Wg nich w razie wypadku dziecko doznaje dużo mniejsze obrażenia ze względu na bezwartość. Oczywiście poduszka pasażera, przy umocowaniu fotelika z przodu, musi być bezwzględnie wyłączona.

Offline Maciej Brzozowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 733
  • Skąd: DK
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0HDI RHR Tourer 09'
  • Miejscowość: DK
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2019, 16:33:12 »
Nie ma takiego nakazu.
Dla noworodka nie kupisz skorupy przodem, są tylko tyłem więc to jest odpowiedź.


Wysłane z mojego Nokia 6.1 przy użyciu Tapatalka


Offline Damian Krzykacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 / Peugeot 406 / Peugeot 206
  • Zainteresowania: Francuska Motoryzacja
  • Miejscowość: Oświęcim
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2019, 11:16:11 »
Po dogłębnym sprawdzeniu tematu wiem już o co chodzi. Wymieniłem kilka wiadomości email z jednym z czołowych producentów fotelików w kraju. Trwało to dosyć długo dlatego nie pisałem w temacie. Dla zainteresowanych sprawa wygląda następująco. System isofix z przodu w autach występuję bardzo rzadko, z reguły aby mieć ten system trzeba dopłacić przy zakupie nowego auta. Z racji na bardzo znikomą ilość aut z przednim isofixem producenci nie przeprowadzali testów. Po prostu łatwiej i taniej jest napisać że się nie da niż sprawdzić. Oczywiście jeżeli można wyłączyć przednią poduszkę powietrzną można dziecko przewozić ale nikt na to papierka nie da.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2019, 15:18:02 wysłana przez Damian Krzykacki »

Offline Przemek Kamiński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 Break, C4 1.2 130 KM, ZX 2.0 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2019, 11:43:07 »
Jeżeli poduszka jest wyłączona lub jej nie ma, można wozić dzieci w fotelikach zarówno przodem jak i tyłem. A jeżeli jest aktywna, to nie można odpowiednio ani tyłem, ale też przodem, o czym wielu zapomina.

Zachęcam do wożenia dzieci tyłem jak najdłużej, do 4-5 roku życia. Tak właśnie wożone są dzieci w Skandynawii.
Citroën C5 3.0 V6 Break manual
Citroën ZX 2.0 16V Fotki
Citroën C4 1.2 130 KM
Citroën Xsara 1.6 Prestige 599294 km i... odeszła :(
Peugeot 307 SW 1.6

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2019, 12:21:22 »
Chciałbym widzieć jaka jest pozycja takiego dziecka jadąc tyłem.Kolanami chyba uszy zatyka.5 minut może przejedzie ale dalej?To powinno być karalne jak znęcanie się nad dzieckiem.

Offline Przemek Kamiński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 Break, C4 1.2 130 KM, ZX 2.0 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2019, 12:46:07 »
Chciałbym widzieć jaka jest pozycja takiego dziecka jadąc tyłem.Kolanami chyba uszy zatyka.5 minut może przejedzie ale dalej?To powinno być karalne jak znęcanie się nad dzieckiem.

Nie masz pojęcia o czym mówisz. Proponuję się dokształcić w temacie.
Całe szczęście świadomość w społeczeństwie rośnie.
Citroën C5 3.0 V6 Break manual
Citroën ZX 2.0 16V Fotki
Citroën C4 1.2 130 KM
Citroën Xsara 1.6 Prestige 599294 km i... odeszła :(
Peugeot 307 SW 1.6

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2019, 13:05:00 »
Może nie wiem o czym piszę.Mam tylko nadzieję,że Ty wiesz i stawiasz też na komfort podróżowania własnego dziecka a nie tylko na bezpieczeństwo.

Offline Przemek Kamiński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 Break, C4 1.2 130 KM, ZX 2.0 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2019, 13:12:47 »
Zapewniam Cię, że jedyny problem z komfortem dziecka w przypadku przewożenia go tyłem, jest ewentualnie w głowie rodziców.

Mój syn jeździł tyłem do 5go roku życia, a największym problemem było to, że nie widział przejeżdżającego pociągu albo nie widział jaki jest kolor światła na sygnalizatorze.
Citroën C5 3.0 V6 Break manual
Citroën ZX 2.0 16V Fotki
Citroën C4 1.2 130 KM
Citroën Xsara 1.6 Prestige 599294 km i... odeszła :(
Peugeot 307 SW 1.6

Offline Damian Krzykacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 / Peugeot 406 / Peugeot 206
  • Zainteresowania: Francuska Motoryzacja
  • Miejscowość: Oświęcim
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 05, 2019, 14:32:54 »
Panowie na spokojnie, byle by było bezpiecznie

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 05, 2019, 16:31:14 »
Bezdyskusyjny jest fakt, że dziecko wożone tyłem do kierunku jazdy jest w czasie zderzenia czołowego znacznie bardziej chronione niż to wożone przodem.
W kwestii wożenia dziecka na przednim fotelu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, nawet w aucie z wyłącznikiem poduszki powietrznej, dodam tylko, że w którymś z programów typu "uwaga pirat" itp. policjant zwracał uwagę kierującej, że w polskim kodeksie drogowym nie ma czegoś takiego jak wyłącznik poduszki powietrznej. Dozwolone jest przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu jedynie w przypadku BRAKU poduszki. A wyłączenie poduszki nie równa się jej brakowi. W każdym razie kierująca mandatu nie dostała za taki transport dziecka.

Offline Bartek Sieluck

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Skąd: Tczew
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 163KM (198KM) Exclusive
  • Miejscowość: Tczew
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2019, 21:59:07 »
Zapewniam Cię, że jedyny problem z komfortem dziecka w przypadku przewożenia go tyłem, jest ewentualnie w głowie rodziców.

Mój syn jeździł tyłem do 5go roku życia, a największym problemem było to, że nie widział przejeżdżającego pociągu albo nie widział jaki jest kolor światła na sygnalizatorze.
Właśnie podobnie jak Tomek jestem ciekaw jak wygląda taki powiedzmy 5 latek, jak mój, powiedzmy 1,2m wysoki jadący tyłem do kierunku jazdy z tyłu. Masz może jakąś fotkę?
Nie ulega wątpliwości, że jest to najbezpieczniejszy obecnie model "przewożenia" dzieci w samochodzie.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 06, 2019, 23:13:16 »
Gdzieś na forum było... łącznie z dzieckiem w foteliku, ale tak na szybko to Przemek wrzucał TU, niestety bez dziecka (które w takim foteliku siedzi np. "po turecku").
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2019, 15:41:57 »
Moja córka 2.5 roku jeździ z przodu tyłem na razie póki co (testuję przed dłuższą trasą przy której z tyłu będą żona i druga córka 3 mies. Więc inaczej tego nie da rady rozwiązać. Największym minusem jest to że nie widzę prawego lusterka. Fotelik cybex sirona obracany. Inna sprawa jakoś nie wyobrażam sobie wożenia jej w ten sposób gdy będzie miała więcej niż 3 lata. Na szczęście można go obrócić do jazdy przodem więc jest wybór

Offline Przemek Kamiński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 530
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 Break, C4 1.2 130 KM, ZX 2.0 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 08, 2019, 18:05:41 »
No brak widoczności lusterka to jednak kłopot, ja jeździłem tak, że młodszy jeździł ze mną z przodu w nosidełku, a starszy z tyłu z żoną.

A co do wożenia starszych dzieci, to miałem odwrotnie, pierwszy fotelik tyłem miałem do 18 kg, i jak syn dobił do tej wartości, to nie wyobrażałem sobie wożenia go przodem. Dlatego kupiłem kolejny fotelik tyłem, tym razem do 25 kg.

Polecam https://osiemgwiazdek.pl/blog,23 jest tu sporo zdjęć starszych dzieci przewożonych tyłem i ogólnie dużo informacji na temat fotelików RWF i bezpieczeństwa.
Citroën C5 3.0 V6 Break manual
Citroën ZX 2.0 16V Fotki
Citroën C4 1.2 130 KM
Citroën Xsara 1.6 Prestige 599294 km i... odeszła :(
Peugeot 307 SW 1.6

Offline Damian Krzykacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 / Peugeot 406 / Peugeot 206
  • Zainteresowania: Francuska Motoryzacja
  • Miejscowość: Oświęcim
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 08, 2019, 20:17:57 »
Michał Kacki widzę, że mamy taki sam środek, moje pytanie czy stosowałeś jakieś maty ochronne na fotele ? Może ktoś z forum stosował i może coś polecić ?

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 08, 2019, 23:34:53 »
Ja mam taki zestaw
https://allegro.pl/oferta/besafe-5w1-lusterko-do-obserwacji-mata-oslonka-7601961328
Mata bardzo sztywna, aczkolwiek mój fotelik BeSafe ma jeszcze ramę antyrotacyjną, którą zapiera się o oparcie - i mimo maty zrobiło się w nim wgłębienie. Mata używana od 1,5-2 lat i nie widać na niej śladów zużycia. Siedzisko w aucie też wygląda świeżo. Wiadomo, pod ciężarem fotelika gąbka się zdeformuje, ale żadna mata Cię przed tym nie uchroni.

Offline Bartosz Majchrzak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Poznań|Kórnik
  • Posiadany samochód: C5 X7
  • Miejscowość: Poznań|Kórnik
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2019, 08:34:28 »
Michał Kacki widzę, że mamy taki sam środek, moje pytanie czy stosowałeś jakieś maty ochronne na fotele ? Może ktoś z forum stosował i może coś polecić ?
Mogę polecić ci matę Junior bodajże firmy Kegel.Mam ją od ponad roku i nic się z nią nie dzieje. Na plus przedłużany dół, który chroni fotele przed butami. Szerokość też jest ok - zabezpiecza boki foteli.

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 09, 2019, 12:39:03 »
Michał Kacki widzę, że mamy taki sam środek, moje pytanie czy stosowałeś jakieś maty ochronne na fotele ? Może ktoś z forum stosował i może coś polecić ?
No właśnie maty jeszcze nie mam ale muszę kupić bo jak wsiada z mokrymi butami to aż mnie trzęsie...

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Odp: ISOFIX a fotel przedni pasażera..
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 09, 2019, 13:16:50 »
Bezdyskusyjny jest fakt, że dziecko wożone tyłem do kierunku jazdy jest w czasie zderzenia czołowego znacznie bardziej chronione niż to wożone przodem.
W kwestii wożenia dziecka na przednim fotelu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, nawet w aucie z wyłącznikiem poduszki powietrznej, dodam tylko, że w którymś z programów typu "uwaga pirat" itp. policjant zwracał uwagę kierującej, że w polskim kodeksie drogowym nie ma czegoś takiego jak wyłącznik poduszki powietrznej. Dozwolone jest przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu jedynie w przypadku BRAKU poduszki. A wyłączenie poduszki nie równa się jej brakowi. W każdym razie kierująca mandatu nie dostała za taki transport dziecka.
Przepraszam, że trochę późno, ale na lekturę aktualnego "Prawa o ruchu drogowym" nigdy nie jest za późno. Wyłączona poduszka nie jest aktywna. ;)

"Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się: (...)
4) przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka;

5) przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci;

6) przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu."