Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Lusterko fotochromatyczne  (Przeczytany 2622 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Lusterko fotochromatyczne
« dnia: Maj 01, 2019, 22:31:02 »
Posiadam lusterko fotochromatyczne ale nie działa,  dziś go zdemontowałem i okazuje się że nie podłączone,  zdemontowałem również lampkę w podsufitce i nie ma do czego podłączyć tego lusterka.  Przy lusterku jest wtyczka żeńska z trzema przewodami oraz przy plastiku od lampki jest również wtyczka żeńska tylko z dwoma przewodami tak jakby te obie wtyczki czekały aby je połączyć przewodami które mają po obu końcach wtyczki męskie,  o tyle tylko,  że wtyczka z dwoma przewodami przy lampce nie posiada żadnego napięcia nawet po włączeniu zapłonu.  Jak w takim razie połączyć lusterko aby działało?  Puścić bezpośrednio napięcie ma lusterko?  Tylko na które dwa przewody z trzech istniejących? 

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2019, 00:32:04 »
W Sedre wygląda to jak w załączniku...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2019, 07:52:44 »
Wszytko fajnie tylko nie mogę otworzyć pliku, spróbuję potem może na kompie pójdzie, w każdym razie dzięki za plik

Offline Tomasz Tomaszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Posiadany samochód: Citroen C5, Citroen Saxo
  • Zainteresowania: motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2019, 10:14:18 »
Ta przy plastiku od lamki podsufitki to chyba służy do podłączenia mikrofonu. Zestaw w zależności od zamontowanego radia. Szukaj dalej pasującej wtyczki.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2019, 14:57:34 »
Wszytko fajnie tylko nie mogę otworzyć pliku, spróbuję potem może na kompie pójdzie, w każdym razie dzięki za plik
Wyszukaj w google "online converter xps to pdf", niemniej jednak oglądanie tego na telefonie jest średnio wygodne...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 041
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2019, 22:45:18 »
Ja u siebie dokładałem lusterko fotochromatyczne. Fakt że w polifcie, (lusterko z przedlifta) ale użyłem napięcia z lampki. Znalazłem tam piny w których pojawia się różnica potencjałów po włączeniu zapłonu. Trzeci kabel w lusterku rozjaśnia je po włączeniu wstecznego, zostawiłem niepodłączony. Lusterko mogę przyciskiem wyłączyć jak będę potrzebował rozjaśnić. Niestety nie miałem oryginalnej wiązki do lusterka.

 Kabel z dwoma pinami, to jak koledzy mówili wyprowadzenie dla mikrofonu.

 Przelotem byłem dziś w Niedrzwicy  :D

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2019, 23:36:00 »
Kolego u mnie we wtyczce od lusterka są ponumerowane przewody1,2,3 na które sugerujesz + i -?  Albo jak sprawdzić różnicę potencjału?  Nie interesuje mnie bieg wsteczny. 

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 041
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2019, 10:11:05 »
Jak nie spieszysz się, sprawdzę jak podłączyłem wolną chwilą. I tak muszę tam zarobić jakąś wtyczkę przed wymianą szyby. (Kable podłączyłem prowizorycznie na szybkiego.)

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2019, 20:32:04 »
Kolego u mnie we wtyczce od lusterka są ponumerowane przewody1,2,3 na które sugerujesz + i -?  Albo jak sprawdzić różnicę potencjału?  Nie interesuje mnie bieg wsteczny. 
Na schemacie masz wprost - 1 do masy, 2 w BSI na bezpiecznik F7, 3 w BSI - sygnał biegu wstecznego
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2019, 22:18:40 »
Kolego u mnie we wtyczce od lusterka są ponumerowane przewody1,2,3 na które sugerujesz + i -?  Albo jak sprawdzić różnicę potencjału?  Nie interesuje mnie bieg wsteczny. 
Na schemacie masz wprost - 1 do masy, 2 w BSI na bezpiecznik F7, 3 w BSI - sygnał biegu wstecznego
pewnie chodzi o schemat którego nie mogłem otworzyć.  Czyli jak jeden na masę to drugi na drugi biegun, czy ten bezpiecznik F7 ma konkretnie jakieś znaczenie czy tylko chodzi o zabezpieczenie obwodu?  co do wstecznego to na to jakieś zalety?  Przecież lusterko ściemnia się podczas impulsu świetlnego a potem wraca do normalności,  czy ono ogólnie jest wtedy ciemniejsze gdy jest w gotowości?  Bo nie wiem czy dobrze rozumiem

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 041
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2019, 07:07:25 »
Chodzi tam tylko o zabezpieczenie obwodu.

 Lusterko wyłączone jest jasne, po podaniu zasilania nocą może być przyciemnione, sygnał wstecznego ma je tylko rozjaśnić do cofania.

 Błażej dzięki za podanie opisu pinów.  ;) Nie pamiętałem jak to podłączyłem.

 Użyłem dwóch środkowych kabli z dużej wtyczki lampki.
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2019, 10:37:58 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2019, 11:09:17 »
pewnie chodzi o schemat którego nie mogłem otworzyć.

Dokładnie o ten schemat chodzi, napisałem Ci, żebyś go sobie on-line przekonwertował do pdf.

Tak jak pisze Piotr, lusterko ściemnia się jak "wewnątrz" samochodu jest jaśniej niż "na zewnątrz" (jeśli układ jest włączony - przycisk na lusterku). Jak wszystko jest podpięte zgodnie ze schematem, to wbicie wstecznego biegu chwilowo wyłączy układ, żeby rozjaśnić lusterko i ułatwić obserwację tego, co jest za samochodem, podczas np. parkowania. Można pominąć podłączenie sygnału z biegu wstecznego i wyłączać ściemnianie "z guzika" (jak "kradniesz" zasilanie z lampki to nie masz dostępu do tego sygnału) z drugiej strony, przeciągnięcie 3 przewodów w okolice BSI, nie jest jakoś strasznie karkołomne, a zyskujesz pełną fabryczną funkcjonalność.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Tomasz Tomaszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Posiadany samochód: Citroen C5, Citroen Saxo
  • Zainteresowania: motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2019, 13:25:17 »
Dorzucę jeszcze od siebie iż w lusterku jest zainstalowany fotoczujnik i od niego zależne jest automatyczne przyciemnianie lusterka. Jeśli w nocy pojazd jadący za nami oświetli ten czujnik przez tylną szybę, lusterko automatycznie przyciemni się zapobiegając oślepianiu w nocy. Wystarczy w nocy oświetlić go latarką i zaobserwować reakcję.

Offline rafał kaśkiewicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 416
  • Skąd: poznań
  • Posiadany samochód: C5 mk1 1.8 lpg
  • Miejscowość: poznań
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2019, 20:48:14 »
Dorzucę jeszcze od siebie iż w lusterku jest zainstalowany fotoczujnik i od niego zależne jest automatyczne przyciemnianie lusterka. Jeśli w nocy pojazd jadący za nami oświetli ten czujnik przez tylną szybę, lusterko automatycznie przyciemni się zapobiegając oślepianiu w nocy. Wystarczy w nocy oświetlić go latarką i zaobserwować reakcję.
Nie działa jak jest przyciemniona tylna szyba.
Szukam chętnych na spocik w Poznaniu.
Mam do wypożyczenia blokady rozrządu do 1,8 i 2,0.

Offline Tomasz Tomaszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Posiadany samochód: Citroen C5, Citroen Saxo
  • Zainteresowania: motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2019, 23:15:45 »
U mnie działa, choć mam przyciemnioną. Ale w mniejszym procencie niż boczne.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 06, 2019, 23:58:16 »
Nie działa jak jest przyciemniona tylna szyba.
Działa, jak włączysz lampkę w podsufitce  :P - niezależnie od stopnia przyciemnienia tylnej szyby. A tak poważniej: czujniki wykrywają różnicę natężenia światła po obu stronach lusterka, jak szyba z tyłu jest przyciemniona, to i mniej światła dociera do czujnika od "wewnętrznej" strony - więc i przyciemnienie lusterka nie jest aż tak potrzebne... bo kierowcy i tak nie oślepia pojazd jadący za nim (jak za mocno poświeci, to i lusterko zareaguje).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Tomasz Tomaszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Posiadany samochód: Citroen C5, Citroen Saxo
  • Zainteresowania: motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 07, 2019, 11:40:02 »
Nie rozumiem Twoich wywodów. Ja napisałem tylko że jest w lusterku element fotoczuły. Tak to lusterko zostało skonstruowane i taka jest jego zasada działania. Nie wnikam w to czy ktoś otworzył, rozbił, zamknął, zasłonił, zaciemnił tylną szybę i też uważam że wpłynie to na działanie takiego lusterka. Konstruktor tak to uczynił żeby ułatwić prowadzenie auta. Nie brał pod uwagę co kto będzie robił z własną tylną szybą. Może nawet zaspawać to jakąś blachą. Przerost treści nad dyskusją. Kolega w pierwszym poście napisał że nie działa, miejmy nadzieję że znalazł przyczynę w braku podłączenia.
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2019, 11:56:15 wysłana przez Tomasz Tomaszek »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 07, 2019, 16:36:44 »
Nie rozumiem Twoich wywodów. Ja napisałem tylko że jest w lusterku element fotoczuły. Tak to lusterko zostało skonstruowane i taka jest jego zasada działania. Nie wnikam w to czy ktoś otworzył, rozbił, zamknął, zasłonił, zaciemnił tylną szybę i też uważam że wpłynie to na działanie takiego lusterka. Konstruktor tak to uczynił żeby ułatwić prowadzenie auta. Nie brał pod uwagę co kto będzie robił z własną tylną szybą. Może nawet zaspawać to jakąś blachą. Przerost treści nad dyskusją. Kolega w pierwszym poście napisał że nie działa, miejmy nadzieję że znalazł przyczynę w braku podłączenia.
Teraz, to ja nie rozumiem w takim razie Twoich, bo:
- autor wyraźnie napisał, że lusterko ma NIEPODŁĄCZONE - więc działać nie ma prawa (przyczyny braku podłączenia są poza tematem dyskusji)
- nadzieję możemy mieć, że udało mu się uruchomić (podłączyć) lusterko oraz, że owe lusterko okazało się sprawne.
- zasadę działania lusterka (oraz schematy jak to jest fabrycznie spięte) podałem wcześniej, a osoba, która zna się na temacie wie, że jest tam element światłoczuły, dla technicznego laika - nie ma to znaczenia (jak nazywa się to co reaguje na światło).
- elementy fotoelektryczne są 2 a nie jeden (bo lusterko reaguje na RÓŻNICĘ ilości światła po obu stronach) - w dzień też się ściemni jak zasłonisz przedni czujnik - taka jest jego zasada działania.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Tomasz Tomaszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Posiadany samochód: Citroen C5, Citroen Saxo
  • Zainteresowania: motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 07, 2019, 16:58:00 »
To niech tak zostanie. Czekamy na informację czy udało się podłączyć i czy działa.

Offline Julian Gonet

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 246
  • Skąd: Poznan - Oborniki
  • Posiadany samochód: C2 1.1, C5 2.0i, C5 HPi były: AX,BX,2szt. ZX
  • Zainteresowania: elektronika, trabanty
  • Miejscowość: Poznan - Oborniki
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 10, 2019, 19:22:57 »
Nad lampka masz nebieska wtyczke przy samej blachowie do lusterka. 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka


Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 28, 2019, 17:19:25 »
Zamontowalem lusterko w sobotę,  podłączyłem się pod radio i bez sygnału wstecznego dlatego że mam zboczenie zawodowe i ciężarówka nie posiada w ogóle wstecznego lusterka  :P dzięki wszystkim za pomoc

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 28, 2019, 19:57:48 »
Brawo TY :P
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Lusterko fotochromatyczne
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 28, 2019, 19:59:00 »
Brawo ja hahahahahahaha