Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V  (Przeczytany 993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawel Gandi

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Wroclaw
  • Posiadany samochód: Citroen XM '95 3.0 V6 12V 123kW Manual Exclusive
  • Miejscowość: Wroclaw
Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« dnia: Maj 03, 2019, 23:43:09 »
Witam,
Mam problem z wymianą końcówki linki od wybieraka skrzyni biegów. XM V6 12V 95' Silnik ZPJ, Skrzynia BVM MG.

W prawej lince (od strony pompy lhm) guma na końcówce tworzącej przegub kulowy po prostu się rozsypała. Krzesimir polecił mi żeby spróbować dobrać jakąś końcówkę z innego samochodu PSA. Teraz tylko muszę ją wykręcić i tu moje pytanie.
Od góry nawet po odkreceniu węży od nagrzewnicy jest za mało miejsca na dwa klucze (kontra+ końcówka) a od dołu nawet po ściągnięciu rury od kolektora i tak jest za daleko. Próbowałem wyciągnąć zawleczkę na mocowaniu ale mimo tego linka ani drgnie. Może macie na nią jakiś patent?
Najchętniej wymieniłbym też drugą końcówkę żeby nie wracać nigdy do tematu ale do tej drugiej jest jeszcze ciężej się dostać.
Z góry dzięki za pomoc.

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2019, 10:44:32 »
Nie pozostaje nic innego jak demontaż większej liczby elementów, zbiornik LHM, skrzynka akumulatora może przepustnica.

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2019, 13:19:11 »
Ja wczoraj miałem gorszego questa. Wymieniłem czujniki stuku i położenia wału.

Offline Jan Walczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3.0 mk1
  • Miejscowość: Łódź
Odp: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2019, 17:13:48 »
sam smak . Nie wiem z czego zrobili wtyczki, kable i obudowy od tych czujników ale rozłażą się w dłoni .

Offline Pawel Gandi

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Wroclaw
  • Posiadany samochód: Citroen XM '95 3.0 V6 12V 123kW Manual Exclusive
  • Miejscowość: Wroclaw
Odp: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2019, 01:00:59 »
Dzięki Panowie, udało się bez problemu dostać pasujące końcówki, różniły się trochę długością i po prostu więcej wkreciłem. Od góry, po ściągnięciu tylko zbiornika lhm dostęp do lewej końcówki świetny, do prawej dalej niezbyt wygodny, ale ostatecznie wrzuciłem na 3 i zapiałem ją na trzpień długim pretem wsadzonym od strony kopułki i biegi wchodzą tak jak powinny :) rada dla tych co będą to u siebie robić, zwróćcie uwagę żeby końcówka pasowała do trzpienia bez obracania jej, bo spowoduje to, że wypnie się drugi koniec linki przy lewarku.

@Krzesimir
U Ciebie już trochę trzeba było wybebeszyć... Długo Ci to zajęło? I po czym poznałeś że czas na wymianę czujnika stukowego?

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 10, 2019, 15:18:51 »
Zajęło mi to pół dnia, robiłem to pierwszy raz więc za drugim nie rozpinalbym nie potrzebnie niektórych rzeczy. Ogólnie walczę u siebie z problemem długiego kręcenia rozrusznikiem aby odpalić motor gdy jest rozgrzany. Dzieje się to oczywiście losowo co dodatkowo utrudnia prawidłową diagnozę. Czujnik stuku na przedniej głowicy po dobrym przyjrzeniu się jest widoczny. U mnie plastikowa obudowa czujnika popękała, stwierdziłem, że jeśli pierwszy czujnik tak wygląda to drugi po 26 latach musi wyglądać podobnie. Dodatkowo lexia zgłaszała problem z czujnikiem wału. Został jeszcze czujnik temp. cieczy (zielony), palec rozdzielacza zapłonu i przewody zapłonowe.

Offline Jan Walczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3.0 mk1
  • Miejscowość: Łódź
Odp: Wybierak skrzyni biegów MK II V6 12V
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 10, 2019, 16:06:38 »
Dołóż dobrą masę między silnik a minusową klemę to zacznie odpalać znacznie lepiej. Mordowało mnie to rok temu. Zrobiłem na odwal się masę miedzy magistralę wodą a minusową klemę. W tym tygodniu zrobię nową masę do skrzyni tak jak było w oryginale.