Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Układ chłodzenia silnika cieczą  (Przeczytany 1938 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Układ chłodzenia silnika cieczą
« dnia: Czerwiec 09, 2019, 11:34:23 »
Od czasu kiedy posiadam C5 czyli prawie 3 lata miałem 4 awarie z czego 3 dotyczyły układu chłodzenia z czego dwa razy wywalilo płyn poprzez pęknięty przewód gumowy. W piątek pękło kolanko od węża przy nagrzewnicy to z odpowietrznikiem. Pod koniec czerwca wybieram się na Gdańsk i nie wyobrażam sobie wycieku płynu w nocy na autostradzie.  Chcę wymienić wszystkie przewody gumowe układu chłodzenia aby mieć chociaż o to spokojną głowę. Czy ktoś może się tego podejmował?  Chodzi mi o jakiś link do schematu całego układu abym wiedział co kupić z węży.  Proszę o pomoc

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2019, 11:43:44 »
Automat czy manual? jaki dokładnie silnik, bo SBox ma dwie wersje 2.0i do wyboru...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2019, 11:47:41 »
2.0 B 136 KM manuał. DCRFNC

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2019, 11:50:21 »
Na początek...

Edyta:
I drugi załącznik...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2019, 11:55:32 »
Bardzo dziwna usterka, albo korek na zbiorniczku ma zablokowany zawór ciśnieniowy, albo coś z głowicą, ewentualnie z parownikiem i przepuszczającą membraną gaz do układu, ewentualnie zapchana chłodnica - ale przy tych objawach by był problem z chłodzeniem silnika, ogrzewaniem kabiny.

Jeździsz na płynie chłodzącym, nie na wodzie?

Chyba że te przewody faktycznie w słabym stanie. Kolega ma też 2.0 w gazie, 420 tyś nastukane i żadnych problemów z chłodzeniem
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2019, 12:01:12 »
Pierwszym razem to padło Sterowanie wentylatora i się nie załączał i wypaliło płyn ale nic nie uszkadzając,  jakiś czas temu pękł wąż co doprowadza ciecz do bloku silnika,  temperatura na wskaźniku była normalna,  teraz pękło to kolanko i temperatura była normalna. Tak jeżdżę na płynie

To kolanko to normalnie pękło na pół,  jakby ktoś przeciął brzeszczotem po całości ,  wyglądało mi to na przegrzanie już materiału


Scaliłem posty, na przyszłość użyj opcji "modyfikuj", jak chcesz coś dopisać po chwili...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2019, 12:55:22 wysłana przez Błażej Banisz »

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2019, 13:00:15 »
Dzięki Błażej,  zabrakło mi właśnie tej opcji przy dopisywaniu - przepraszam.
Przy okazji wymienię korek od zbiorniczka,  być może jest zatkany

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2019, 13:39:59 »
Te kolanko to wymęczyli gazownicy pewnie przy montażu i teraz to się mści. Przegrzanie też raczej mu nie pomogło. Węże w autach PSA są dość dobrej jakości... W Xantii problemów nie miałem z nimi nigdy. Zwykle jak pojawiał się mały wyciek winne były węże od reduktora. Najbardziej martwił bym się o takie przyłącza jak przy wejściu do nagrzewnicy, czy plastikową obudowę termostatu. Najczęściej puszczające elementy w naszych autach. Akurat w C5 moim udało mi się niechcący uszkodzić odpowietrznik na przewodzie idącym od termostatu do chłodnicy. Ukruszył się przy odkręcaniu. Na szybko w dziurę powstałą wkręciłem śrubkę M8 w przewód i przymocowałem trytytką. Pół roku tak jeździłem bez żadnych wycieków. Wąż używany kupiłem i wymieniłem niedawno. Bardziej przydałby się czujnik poziomu płynu żeby wiedzieć o ewentualnym wycieku. Muszę rozważyć montaż.

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 09, 2019, 13:54:11 »
No właśnie to kolanko zaraz przy podszybiu pod maską się rozdzieliło na dwie części.  Pozmieniam przewody na nowe zawsze to trochę ryzyka się wykluczy bo to niby pozorna usterka ale wywali płyn i rób co chcesz na drodze.

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2019, 20:16:21 »
Bardzo dziwna usterka, albo korek na zbiorniczku ma zablokowany zawór ciśnieniowy, albo coś z głowicą...
jak ewentualnie można sprawdzić problem z głowicą i ciśnieniem?  Chodzi mi jeżeli powodem jest głowica i występuje ciśnienie to czy można to zbadać samemu i coś zaobserwować?  Są podczas jazdy czy zaraz po jej zakończeniu jakieś widoczne objawy tego problemu?

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 09, 2019, 20:21:29 »
Jeśli jest pęknięta głowica/uszkodzona UPG, i nadmierne ciśnienie morduje węże,
to najprościej podjechać do jakiegoś warsztatu, aby zrobili test na obecność CO2
w układzie chłodzenia. Zajmuje to kilka minut. Ale korek zbiorniczka z niesprawnym zaworkiem
też może być powodem.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 09, 2019, 20:27:30 »
Dziękuję Ci, korek już jutro kupię nowy a badanie każę zrobić jak będę odbierał auto z warsztatu.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 10, 2019, 00:30:44 »
Bardziej przydałby się czujnik poziomu płynu żeby wiedzieć o ewentualnym wycieku. Muszę rozważyć montaż.

W MKI czujnik był w standardzie, w MKII była gotowa wtyczka do podłączenia przy podszybiu.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 10, 2019, 07:06:34 »
Bardziej przydałby się czujnik poziomu płynu żeby wiedzieć o ewentualnym wycieku. Muszę rozważyć montaż.

W MKI czujnik był w standardzie, w MKII była gotowa wtyczka do podłączenia przy podszybiu.
Niestety nie w każdym egzemplarzu.

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2019, 22:15:42 »
Jedna rzecz mi nie daje spokoju, jakiś czas temu pisałem o wyższym niż norma ciśnieniu na cylindrach,  czy to właśnie wyższe ciśnienie na cylindrach może powodować wyższe ciśnienie w układzie chłodzenia czy nie łączyć tych dwóch rzeczy ze sobą?

Offline Łukasz Fusek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Posiadany samochód: C2 GT/ opel signum 1,9cdti
  • Zainteresowania: rajdy srajdy
  • Miejscowość: Kobierzyce
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 10, 2019, 22:52:31 »
może, ale to raczej w skrajnym przypadku, gdy płyn dostaje sie do cylindra, ale raczej niezbyt możliwe by do wszystkich na raz. test spalin wykaże taka ewentualność.
wariat, a ty uważasz się za normalnego?

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 11, 2019, 01:54:32 »
Mogła być robiona uszczelka pod głowicą i została splanowana zbytnio głowica lub założona nie odpowednia uszczelka co podniosło sprężanie, ale nie bardzo widzę związek z pękającymi przewodami chłodzenia.
To co pisałeś wcześniej kolega miał problem z ciśnieniem w układzie chłodzenia a odpowiadał za to reduktor gazu który puszczał gaz w układ.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Układ chłodzenia silnika cieczą
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 15, 2019, 06:33:10 »
Auto odebrałem,  badania tego na obecność spalin nie zrobiłem bo bardzo nie miałem na miejscu jak ale usłyszałem od mechanika że pierwszy wąż który mi wymieniał był już sparciały a teraz to kolanko plastikowe to rzecz częsta w tych autach - może i tak... muszę wymienić jeszcze wąż który idzie od spodu chłodnicy i wpada do zbiorniczka bo też widzę że jest nie ciekawy już no i korek dam nowy i zobaczymy