Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Tylna i przednia kamera parkowania.  (Przeczytany 1475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Tylna i przednia kamera parkowania.
« dnia: Czerwiec 15, 2019, 10:26:08 »
Cześć.
Czy ktoś z Was ma taki zestaw w XP? W jakich miejscach zamontować kamery, żeby były mało widoczne a zarazem dawały obraz na narożniki samochodu? Strasznie mnie stresuje parkowanie i uznałem, że za 250-300 zł kupię sobie spokój ;)

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Tylna i przednia kamera parkowania.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 15, 2019, 11:19:38 »
Parkowanie należy po prostu poćwiczyć, na spokojnie gdzieś, na placu ze słupkami. Nawet wykupić sobie godzinkę czy dwie umyślnej lekcji z instruktorem, żaden wstyd. Kamerka, jeśli już, ma sens z tylu, żeby dojechać na zapałkę do przeszkody.
Jeśli chciałbyś porządnie wszystkie narożniki kontrolować, to musiałbyś zamontować coś jak system 360st w C4GP - widok z góry, z obrysem całego auta - nie widziałem zbytnio takich zestawów jako luźne akcesoria, bo to jest częściowo funkcja samego radia z ekranem.

Z przodu, montując kamerkę za szybą, żadnego ułatwienia parkowania nie będziesz miał, z tyłu też mam wątpliwości, musiałbyś zamontować coś z szerokim kątem najwyżej jak się da (praktycznie niestety tylko tam gdzie lampki oświetlające tablicę), i skierować ją mocno w dół, wtedy masz szansę widzieć narożniki, ale raczej zero obrazu do tyłu.

Jeśli do parkowania - to może jednak najzwyklejsze czujniki cofania przód/tył?
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Robert Magiera

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: Tylna i przednia kamera parkowania.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2019, 13:06:57 »
Kiedyś widziałem gdzieś w necie ramki tablicy rejestracyjnej z wbudowaną kamerą. Do tego jakiś ekranik i to już trochę kosztuje. Wieczorem szału na obrazie też nie będzie.
Jak wyżej pisano - poćwiczyć manewr i wyczuć auto. A dla lepszej widoczności wieczorem założyć mocne ledowe żarówki do świateł cofania.

Offline Andrzej Biernat

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Hyundai Tucson 2.0 CVVT '09 + LPG Lovato/ Ford C-Max 1.0 EB '13
  • Zainteresowania: Wędkarstwo, komputery, majsterkowanie
  • Miejscowość: Zabrze
Odp: Tylna i przednia kamera parkowania.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2019, 09:11:29 »
Jak wspominał kolega Jacek, kamerki cofania mają zbyt mały kont widzenia i narożników nie zobaczysz, nawet jeśli będzie w ramce.
Mam zamontowany zestaw rejestratora jazdy w lusterku wraz z kamerką cofania zamontowaną własnie w ramce tablicy rejestracyjnej - spełnia swoje funkcje ale nie ma możliwości kontroli narożników.
Jedynie pozostają czujniki cofania i własna orientacja przestrzenna połączona z treningiem :)





Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Tylna i przednia kamera parkowania.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2019, 10:06:41 »
...
Mam zamontowany zestaw rejestratora jazdy w lusterku wraz z kamerką cofania zamontowaną własnie w ramce tablicy rejestracyjnej - spełnia swoje funkcje ale nie ma możliwości kontroli narożników.
...


Jaki kąt widzenia ma Twoja kamerka? Z tego co wyczytałem w necie, to rozpiętość jest spora: od 110 stopni do 190 stopni. 190 to już sporo i ciekawi mnie jak to wygląda w praktyce.

Offline Andrzej Biernat

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Hyundai Tucson 2.0 CVVT '09 + LPG Lovato/ Ford C-Max 1.0 EB '13
  • Zainteresowania: Wędkarstwo, komputery, majsterkowanie
  • Miejscowość: Zabrze
Odp: Tylna i przednia kamera parkowania.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2019, 10:28:01 »
Wg instrukcji kąt widzenia z przodu do 170st a z tyłu 125st.
O ile pamiętam, nie zaglądam na wyświetlacz regularnie, ledwo łapie przednie słupki i to zależy jaką pozycję masz za kierownicą.
Duże ograniczenie daje mała regulacja obiektywu w lusterku i pole widzenia jest zależne od ustawienia samego lusterka.
Tylna, nie zaglądam pod kątem pola widzenia, interesuje mnie tylko odległość do przeszkody, dużo jeżdżę po różnych osiedlach z nieciekawymi miejscami parkingowymi :)