Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Opony wielosezonowe czyli całoroczne  (Przeczytany 1604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« dnia: Sierpień 05, 2019, 06:35:42 »
Cześć.
Na dniach zamierzam wymienić opony na takie jak z obrazka. Czy ktoś z Was ma z nimi doświadczenie? Cena wydaje się bardzo przyzwoita w stosunku do parametrów. Są to jednak pierwsze opony, które będę kupował, więc z chęcią przeczytam opinie doświadczonych kierowców.







Offline Jerzy Waszczur

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 158
  • Skąd: gdańsk
  • Posiadany samochód: V360GL'87 B200F 105kkm; AX10E'94 C1A 186kkm; ZX1.4i Premiere'93 KDX 218kkm; C15D'03 DW8B 215kkm;
  • Miejscowość: gdańsk
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2019, 08:41:24 »
w jakim kraju produkowane ?

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2019, 13:36:59 »
W Rosji.

Offline Marek Kuźniar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Łańcut
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2003
  • Miejscowość: Łańcut
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2019, 16:30:18 »
Bardzo dobry wybór.Mogę jeszcze polecić Vredestein Quatrac 5, mam takie prawie 2 lata sprawdzają się.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2019, 18:12:29 »
Opinie w necie są różne na temat tych opon. Podobnie jak różne są na temat wielosezonowych. Mam na innym aucie Crossclimaty i są dość głośne, a w upały "miękkie", ale auto jest pewne, dobrze hamuje. Z kolei zimą na świezym śniegu nie dają takiego czucia jak typowe zimówki. Na jeszcze innym aucie mam cały rok założone zimówki (Sava), są cichsze latem, bez negatywnych odczuć odnośnie jazdy czy hamowania, zimą   wiadomo. Oba auta robią niewielkie przebiegi roczne, stąd decyzja na jeden komplet. Zimówki niby nieoptymalne, ale radzą sobie dobrze, po 5 latach musiałem wymienić 2 z przodu, bo bieżnik zaczął się rozsypywać, po części przez remonty dróg.

Wracając do Nokianów - uwagi dotyczą trwałości bieżnika i problemów z wyważeniem, jak również zachowania na mokrym. To nie musza być rzeczy wyczuwalne dla każdego. Plus bardzo dużo zależy od tego na czym jeździłeś do tej pory. Bo przesiadka ze zużytych wiekowych kapci na cokolwiek nowego będzie bardzo odczuwalna. Zimą trzeba mimo wszystko ciut ostrożniej, szczególnie jeśli wyjedzie się w prawdziwy śnieg.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2019, 21:47:18 »
Teraz mam wielosezonowe  Vredstein Quatrac5 88T M-S i bardzo stare: 4815. Dlatego uznałem, że te Nokiany pod każdym względem mogą być lepsze.

Offline Marek Kuźniar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Łańcut
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2003
  • Miejscowość: Łańcut
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2019, 22:41:53 »
Najważniejsze to by kupić całoroczne z wyższej półki czyli Nokian, Vredestein czy choćby Kleber Quadraxer (dobra opona za mniejszą kasę).Miałem wielosezonowe praktycznie we wszystkich autach, poczynając od nieśmiertelnej D-124 w Polonezie i nigdy nie miałem problemów z jazdą w różnych warunkach, nawet Bieszczady zimą.

Offline Jerzy Waszczur

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 158
  • Skąd: gdańsk
  • Posiadany samochód: V360GL'87 B200F 105kkm; AX10E'94 C1A 186kkm; ZX1.4i Premiere'93 KDX 218kkm; C15D'03 DW8B 215kkm;
  • Miejscowość: gdańsk
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2019, 08:36:46 »
Jeśli ktoś daje radę jeździć po Bieszczadach zimą na D-124 (szacun!) to pojedzie i na łyżwach D-90 Stomilu albo innych Passio  :D
A na serio - gdzieś w necie czytałem że te rosyjskie Nokiany to są takiej jakości jak polskiej produkcji Jacobs Kronung  :P
Jeżdżę już ponad 35 lat od czasów gdy były (jeśli dało się zdobyć) po prostu zwykłe opony - i za ostatnie kilkanaście lat najlepiej sprawdzają mi się Goodyeary zimówki - niezależnie od kraju produkcji; jak latem nie szalejesz to spokojnie dają radę i nie pływają w zakrętach, zimą też zachowują miękkość przy mrozach i nie ścierają się za szybko.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2019, 23:38:19 »
Argument o "zwykłych" oponach w dawnych czasach są naciągane. Bo auta też były "zwykłe", trochę inne moce i właściwości jezdne aut. A i może inne umiejętności kierowców, nawet jeśli wymuszone. A o 'całorocznych' zimówkach sam pisałem, chociaż ja używam tylko na 'zapasowym' aucie, do głównych mam 2 komplety, zero kompromisu. Nie chcę mieć żadnego dylematu jadąc 200km/h na niemieckiej autostradzie, czy przebijając się przez norweskie fiordy zimą.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Andrzej Biernat

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Hyundai Tucson 2.0 CVVT '09 + LPG Lovato/ Ford C-Max 1.0 EB '13
  • Zainteresowania: Wędkarstwo, komputery, majsterkowanie
  • Miejscowość: Zabrze
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2019, 12:14:18 »
Ja mam w obu samochodach - Tucson i Picasso opony wielosezonowe.
Tucson - Pirelli Scorpion Verde All Seasons - są ok ale nie mają atestu na śnieg (ikonka szczyt górski ze śnieżynkami) i to niestety da się odczuć na podjazdach, ze względu na to że moja żonka nim jeździ, na styczeń i luty zakładam z przodu typowe zimówki Firestone.
W Picasso mam oponki Apollo, za śmieszne pieniądze w tamtym czasie - Apollo to obecnie Indyjski właściciel Vredesteina :)
Ostatnio oglądałem ich ceny i jestem w szoku :) - z tymi oponami nie mam żadnych problemów nawet na wysokim śniegu - te opony maja atest na śnieg.
Dodam że Tucson też ma napęd 2WD.
Pierwsze wielosezonówki zastosowałem w Santa Fe - Dunlop nie pamiętam modelu - po 3 latach bieżnik się rozsypał, potem kupiłem Pirelli Scorpion ATR, nie miały atestu na zimę ale ze względu na napęd 4WD, nie robiło to różnicy, ciągnęły jak gąsienice spychacza :)


Generalnie, polecam opony wielosezonowe i to nie tylko te z najwyższej półki, powinny mieć atest na zimę i dobrą cenę - nie wszystkie opony z All Season w nazwie, tak naprawdę na nasze warunki są All ... :) Sam się o tym przekonałem.

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 14, 2019, 12:27:50 »
No i stało się. Założyłem Nokiany które pokazałem na początku wątku. Trafiłem komplet z 14 tygodnia 2019. Po przesiadce z Vredstein Quatrac5 88T M-S. Różnica jest bardzo zauważalna na plus. Jest dużo ciszej i jakoś tak gładziej się jedzie.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 18, 2019, 11:55:12 »
Też bym sobie chętnie założył wielosezonówki, ale mieszkam w górach. Muszę mieć zimówki, bo czasem jak dowali śniegu to zanim pług do mnie dotrze to trzeba się jakoś przedrzeć spod domu do ulic o wyższym priorytecie odśnieżania. Xsara Picasso jest dość wysoko zawieszona, a już nie raz zderzak robił za pług śnieżny ;)
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Andrzej Biernat

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Hyundai Tucson 2.0 CVVT '09 + LPG Lovato/ Ford C-Max 1.0 EB '13
  • Zainteresowania: Wędkarstwo, komputery, majsterkowanie
  • Miejscowość: Zabrze
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2019, 06:24:13 »
Też bym sobie chętnie założył wielosezonówki, ale mieszkam w górach. Muszę mieć zimówki, bo czasem jak dowali śniegu to zanim pług do mnie dotrze to trzeba się jakoś przedrzeć spod domu do ulic o wyższym priorytecie odśnieżania. Xsara Picasso jest dość wysoko zawieszona, a już nie raz zderzak robił za pług śnieżny ;)


Zapewne jeszcze miejscami obowiązek używania łańcuchów :)

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Opony wielosezonowe czyli całoroczne
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2019, 06:49:32 »
Zapewne jeszcze miejscami obowiązek używania łańcuchów :)

No jakbym chcial do domu rodzinnego szwagra podjechać to tak ;) To nie jakieś Tatry ale potrafi nieźle dowalić. ;)
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso