Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Klimatyzacja raz działa raz nie  (Przeczytany 1297 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Wiśniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0HDI RHS
  • Zainteresowania: Sport
Klimatyzacja raz działa raz nie
« dnia: Sierpień 13, 2019, 15:11:29 »
Witam, mam problem z klimą - raz działa, raz nie. Pacjent to oczywiście C5 2.0 HDI z 2002 roku, przebadałem go Lexią i wychodzi na to, że coś jest nie tak z przekaźnikiem klimatyzacji. I teraz pytanie - gdzie go znajdę i który to jest konkretnie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2019, 19:09:56 wysłana przez Grzegorz Wiśniewski »

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Przekaźnik klimatyzacji
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2019, 15:35:41 »
Przekaźnik jest zabudowany w BSM (pod maską), to by był pierwszy przypadek przekaźnika klimy, a jakie masz objawy?
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Grzegorz Wiśniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0HDI RHS
  • Zainteresowania: Sport
Odp: Przekaźnik klimatyzacji
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2019, 15:50:27 »
Wczoraj jadąc w trasę ~7km klima działała, w drodze powrotnej leciało już ciepłe powietrze. W domu na postoju próbowałem ją uruchamiać wielokrotnie - sprężarka się nie załączała. Po paru godzinach odpaliłem samochód i klima normalnie działała. Następna trasa jakieś 25km klima na postoju ładnie działa, przed wyjazdem schłodziłem wnętrze, jednak po wyjechaniu z domu znowu zaczęło lecieć ciepłe powietrze i co ciekawe - zatrzymałem się na poboczu, zdążyłem tyko zaciągnąć ręczny i włączyć światła awaryjne i klima znowu zaczęła działać. Czynnik jest, wentylator i sprężarka była sprawdzana zarówno Lexią jak i DELPHI. Już nie pamiętam gdzie to w Lexii znalazłem ale to była tabelą i przy sprawdzaniu parametrów działania sprężarki i przekaźnika (TAK/NIE), sprężarka normalnie zmieniała status działania w tabeli a przekaźnik tylko raz i właśnie tylko wtedy klima chłodziła. Ciężko to wytłumaczyć bo nie siedzę za często w Lexii :D

/Teraz niby działa.
No i zapomniałem - komputer wykrył defekt stały w sprężarce...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2019, 16:13:18 wysłana przez Grzegorz Wiśniewski »

Offline Grzegorz Wiśniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0HDI RHS
  • Zainteresowania: Sport
Odp: Przekaźnik klimatyzacji
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2019, 18:56:54 »
Teraz postawiłem samochód na luzie i zauważyłem że po podniesieniu na chwilę obrotów do 3.5-4 sprężarka się wyłącza. Sprawdziłem luz na sprzęgiełku, jest co najmniej 0.7mm, może to być przyczyna działania klimy w "kratke"?

Dotyknę gazu i sprężarka staje praktycznie, z dnia na dzień coś takiego się zrobiło.

A może to cewka?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2019, 20:25:47 wysłana przez Grzegorz Wiśniewski »

Offline rafał kaśkiewicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 416
  • Skąd: poznań
  • Posiadany samochód: C5 mk1 1.8 lpg
  • Miejscowość: poznań
Odp: Klimatyzacja raz działa raz nie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2019, 22:30:27 »
Teraz postawiłem samochód na luzie i zauważyłem że po podniesieniu na chwilę obrotów do 3.5-4 sprężarka się wyłącza. Sprawdziłem luz na sprzęgiełku, jest co najmniej 0.7mm, może to być przyczyna działania klimy w "kratke"?

Dotyknę gazu i sprężarka staje praktycznie, z dnia na dzień coś takiego się zrobiło.

A może to cewka?

Ale sprężarka staje? Czyli sprzęgło się ślizga. Czy system ją rozłącza?
Sprawdź jakie ciśnienie widzi kalkulator od klimy lub silnika.
Czy wentylatory chłodnicy działają prawidłowo?
Czy temperatura parownika jest powyżej 3°C.
Szukam chętnych na spocik w Poznaniu.
Mam do wypożyczenia blokady rozrządu do 1,8 i 2,0.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja raz działa raz nie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2019, 02:16:19 »
Sprawdź jakie masz ciśnienie w układzie kiedy odłącza sprężarkę i to co pisze Rafał, jaka jest temperatura parownika. Jeśli będzie za wysokie ciśnienie to sprężarka się nie załączy, tak samo jak niska temperatura na parowniku.
Może być też tak że nie działa średnia prędkość dmuchawy i też może klimatyzacja dziwnie działać.
Zobacz czy chyba w BSI albo klimie jest zezwolenie na uruchomienie sprężarki.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Grzegorz Wiśniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0HDI RHS
  • Zainteresowania: Sport
Odp: Klimatyzacja raz działa raz nie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2019, 23:29:27 »
Trochę mnie tu nie było. Problem można powiedzieć rozwiązany, ale nie jestem w stanie powiedzieć co było nie tak... Klima działa bez żadnych problemów. W sumie tak samo jak mój wcześniejszy problem z dmuchawą, który opisywałem niedawno na forum - samo się zepsuło i samo się naprawiło. Wychodzi na to, że wystarczy temat na tym forum założyć a po paru dniach cytryna sama się naprawia  ;D Dziwne auto.

Konkretnie..  czy coś szczególnego robiłem? Sprawdzenie szczelności + ponowne nabicie czynnika, ale to robiłem zanim złożyłem temat. No i jeszcze raz usunąłem wszystkie błędy (w sprężarce nie było, jedynie w desce rozdzielczej stare błędy od zakupu auta, ale to na oddzielny temat).

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Klimatyzacja raz działa raz nie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2019, 00:59:29 »
Może cewka ma już dosyć. Moja zanim się zjarała to klima działała z fochami, aż cewka się spaliła i nie załączało. Teraz na nowej cewce i sprzegiełku jest git poza wyciekiem z łączenia na chłodnicy. Nowa chłodnica i naderwalo gwint :s

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja raz działa raz nie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2019, 14:09:08 »
To jak miałeś takie problemy to sprawdź wtyczki przy BSM (pod maską)
Lexia, VCDS, MPPS