Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)  (Przeczytany 2031 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 473
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« dnia: Luty 26, 2023, 12:41:33 »
Dzień dobry.Od roku trapią mnie podejrzane metaliczne trzaski z okolic tylnej belki. mam na swojej ulicy pełno hopek co którą przejadę ponad 30km/h to słyszę głośne walnięcie. zdarza się to to też na większych dziurach i mocnych łukach(manewrach)... a i na prostej drodze kilka razy. Tłumik to nie jest. Niedawno mechanik- znajomy wymieniał mi rozrząd. Poprosiłem by się przyjrzał tematowi. Twierdzi że tylnia belka wygląda dobrze. Powiedział że to mogą być łożyska mocowania tylnich kolumn (górne- faktycznie odgłos jest zza kanapy) ,ale nie chce się za to brać bo nigdy tego w c5 nie robił...Co sądzicie i jaki to może być koszt takiej naprawy, pytam bo po wym.rozrządu muszę uzbierać.
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2023, 17:44:56 »
Jakie mocowania tylnych kolumn? Co on z byka spadł? Przecież tam nie ma czegoś takiego. Na usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć że na pierwszy rzut oka faktycznie może nie być to widoczne.

 W C5 strzelać z tyłu mogą tylko łożyska wahaczy. Standardowy temat, robota w miarę prosta jeśli tylko zawleczki tylnych siłowników uda się rozpiąć. Jak się nie uda... Jest ciut trudniej jednak też bez tragedii.

Koszt zależny od tego za ile kupisz owy zestaw łożysk z uszczelniaczami itp.

 Ogólnie z robotą 500-1000zł zależy od lokalnego cennika za roboczogodziny i od tego "jak znasz mechanika"
 Jeśli budżet pozwala zalecam też przy okazji uzbroić się w nowe odboje wahaczy i nowe osłony do tylnych siłowników z opaskami. To jednak nie jest konieczne zwykle.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2023, 17:55:53 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Rafał Zub

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 51
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Exclusive 2.0 16v 2004
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2023, 09:34:25 »
W tym samochodzie nie ma z tyłu praktycznie niczego co mogłoby wydawać jakiekolwiek dziwne dźwięki - poza wspomnianymi łożyskami tylnych wahaczy oczywiście. Na allegro dostępne są także już kompletne zregenerowane wahacze, a nawet całe belki z wahaczami widziałem.

Oczywiście taki kupny wahacz po regeneracji trzeba uzbroić we wszystkie elementy tj. piasta, układ hamulcowy, siłownik, ale to już akurat prosta robota.
https://allegro.pl/oferta/2-x-wahacze-tylnej-belki-citroen-c5-i-2000-2008-9923039616

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 473
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2023, 11:20:30 »
Może i coś pochrzaniłem, ale w kwestii budowy zawieszenia to ja jestem "lajkonikiem"!
Mam pytanie czy regenerowany wahacz po wymianie zamyka temat , czy jeszcze trzeba dokupić/wymienić jakieś łożyska? Dobrze zrozumiałem że to co się zepsuło jest w środku wahacza?
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2023, 13:06:06 »
Tak w wahaczu są dwa łożyska. Ogólnie zakup tych "regenerowanych" wahaczy to chybiony pomysł. Taniej zrobić własne.... Z prostego powodu, nie musowo ruszać nic poza wspomnianymi łożyskami. Przy wymianie wahacza może się zacząć festiwal cudowności C5... Czyli:
1. Łożyska kół z piastami po przełożeniu na 70% będą zaraz do wymiany.
2. Zaciski tylne okażą się do wymiany.
3. Przy odrobinie szczęścia jeszcze czujniki ABS się rozwalą.
Zdecydowanie taniej i bezpieczniej zmienić łożyska opuszczając wahacz ile się da na przewodach i wymienić łożyska itp.

 Sam montowałem z febii bo w komplecie są łożyska SKF i dobre uszczelniacze, ale są też tańsze zestawy. (Mi udało się z Febii dwa zestawy kupić po 100zł, ale to było jakiś czas temu)
https://allegro.pl/oferta/febi-zestaw-naprawczy-wahacza-citroen-c5-34975-12769405591
 https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-tylnego-wahacza-citroen-c5-htb-13210849383
Nie mniej widzisz ceny i odpowiedz sobie na pytanie co montują w takich "regenerowanych" wahaczach.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2023, 17:45:14 »
Manual wymiany łożysk i inne:

https://samnaprawiamauto.blogspot.com/2016/12/wymiana-ozysk-w-tylnych-wahaczach.html
Instrukcja fajna, tylko naprawdę nie trzeba ruszać układu hamulcowego. Idzie całość zrobić pod autem.  ;) Mniejsze ryzyko dodatkowych kosztów.

Offline Daniel Wolny

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4 479
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: C5 mk1 2003 2.0 16v BVM6
  • Miejscowość: Bytom
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2023, 17:51:18 »
Ja to nawet nie wyciągam czujnika abs (jeśli sam nie wychodzi).

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Strzały z nikąd (tylnie zawieszenie)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2023, 18:18:21 »
Ja to nawet nie wyciągam czujnika abs (jeśli sam nie wychodzi).
O to to.  :D Ja akurat miałem ta wygodę że robiłem to z kanału.   ;)