Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km  (Przeczytany 1177 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 HDI 140 km Exclusive
  • Miejscowość: Ostrołęka
Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« dnia: Listopad 18, 2019, 07:11:25 »
Czołem forumowicze.
Szukałem, czytałem, ale pewniaka nie mam co do detali więc piszę:Najprawdopodobniej poległo mi sprzęgło - podczas dodawania mocno gazu na biegach od 3 wzwyż jest uślizg tzn. obroty idą w górę, nie przekłada się to na napęd i przyspieszenie , rozumiem że to objaw ślizgającego się sprzęgła ( chyba, że przyczyna może być inna ?)
Podczas przyspieszenia płynnego lżej wciskając pedał gazu uślizgu nie czuć lub czuć bardzo mało.
Nie czuję trzęsienia "budą".. dwumasu też nie słychać podczas wciskania sprzęgła.. zastanawiam się czy istnieje w tym modelu możliwość wymiany samej tarczy bez dwumasu ? Czy może docisk powoduje taki objaw ?Jakieś pomysły przychodzą Wam do głowy ?Na jedynce i dwójce mogę zamknąć obrotomierz i nic się nie dzieje, dopiero od trójki wzwyż.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2019, 08:18:02 »
Jak najbardziej da się wymieniać pojedyncze części (tylko przy kosztach robocizny, niekoniecznie jest to opłacalne)... A sprzęgło ślizgać się może z powodu puszczającego uszczelniacza - olej kapie - tak miałem w swoim.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Grzegorz Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 HDI 140 km Exclusive
  • Miejscowość: Ostrołęka
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2019, 08:26:26 »
Jak najbardziej da się wymieniać pojedyncze części (tylko przy kosztach robocizny, niekoniecznie jest to opłacalne)... A sprzęgło ślizgać się może z powodu puszczającego uszczelniacza - olej kapie - tak miałem w swoim.

Cenna uwaga, zauważyłem jakieś plamki oleju pod autem po nocy.. ( stan oleju w silniku - praktycznie zero ubytku ) jest zapocenie od spodu.. o jakim uszczelniaczu mówimy ?Podpowiesz nieco więcej i szerzej ? Będę bardzo wdzięczny.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 061
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2019, 08:32:27 »
O uszczelniaczu wału silnika od strony skrzyni biegów
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Grzegorz Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 HDI 140 km Exclusive
  • Miejscowość: Ostrołęka
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2019, 08:41:34 »
Dzięki za pomoc. Ciężko będzie podejrzewam zdiagnozować to z poziomu własnego kanału czy to konkretnie to... poczytam więcej w sieci na ten temat, chociaż wizyta u mechanika nieuchronna..

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 061
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2019, 08:54:43 »
Łatwo to zdiagnozować bo jeśli olej kapiący na połączeniu skrzynia/silnik jest czarny to leci z silnika, jeśli jest jasny to leci ze skrzyni biegów. Oczywiście pomijając zanieczyszczenia mechaniczne z obudowy sprzęgła ale na palcach olej silnikowy zostawia czarny osad, a ten ze skrzyni jest znacznie czystszy.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Grzegorz Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 HDI 140 km Exclusive
  • Miejscowość: Ostrołęka
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2019, 09:00:21 »
Organoleptycznie jest ciemny.. ale w silniku ubytku nie widzę, bo to naprawdę symboliczne ilości muszą być, ale możliwe żeby zaciekało na tarczę sprzęgła i powodowało ślizg ? aż tak..

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 061
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2019, 13:36:25 »
Bo to nie są takie ubytki żebyś je zauważył. W benzynie się potrafi pośliznąć a co dopiero w dieslu jak masz dużo większy moment obrotowy.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Grzegorz Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 HDI 140 km Exclusive
  • Miejscowość: Ostrołęka
Odp: Ślizg sprzęgła ? C5 X7 2.0 HDI 140 Km
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2019, 14:26:19 »
To by miało sens, bo przy bardziej stabilnym przyspieszeniu ślizgu nie ma, tylko gwałtownie wciskając pedał gazu i próbując nagle przyspieszyć. Dzięki za pomoc. Jestem już trochę bliżej prawdy. No nic, czeka mnie diagnoza ( ale gdzieś z tyłu głowy jest mysl - oby nie dwumas ;) )