Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca  (Przeczytany 4389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Kaczmarek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C 5 X7 2.0 HDI 140 km Tourer Exclusive '10 , C 2 1.1 Benz '05
  • Zainteresowania: piłka, motoryzacja, rock, podróże
  • Miejscowość: k/Gdyni
WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« dnia: Październik 11, 2019, 09:06:09 »
Witam wszystkich, mam problem z wyłączeniem hamulca z trybu automatycznego. Wiem był temat już opisywany jednak prawdopodobnie mój przypadek jest INNY , postępując wg instrukcji niestety nie da się GO wyłączyć z prostej przyczyny BRAK występowania trybu KOMFORT pod którym ta czynność występuje. Udałem się do Aut. Serwisu i tu usłyszałem że mój samochód jest z Niemiec i tam ta funkcja nie występuje ( czy tam nie ma mrozów ?) Zasugerowano mi podłączenie pod komputer to może coś znajdą ale bez gwarancji bo znają system i tam nic takiego nie występuje ( 3 stówy w błoto )  .
MOŻE KTOŚ z WAS miał podobny problem i z niego wybrnął, jakoś nie uśmiecha mi się wstawać rano z duszą na ramieniu i myślenicą czy RUSZĘ z miejsca.
Mam niby wersje full wypas a jednak czegoś brakuje    :-)))   ( 2010 , 2.0 HDI
pozdrawiam
Krzysztof

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2019, 10:00:28 »
Po pierwsze tamat jest na forum bardzo świeży: http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=119216.0
Po drugie co ma ręczny do " nie uśmiecha mi się wstawać rano z duszą na ramieniu i myślenicą czy RUSZĘ z miejsca" ?
Po trzecie zapoznaj się z instrukcją obsługi.Jest tam opisany sposób na awaryjne odblokowanie hamulca.

Offline Mariusz Malicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Krotoszyn
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 III TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI FAP 163KM 2010 r. oraz Renault Laguna 1.9 DCI 120KM 2003 r.
  • Zainteresowania: muzyka, komputery, podróże
  • Miejscowość: Krotoszyn
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2019, 10:56:44 »
Ja poprzednią zimę przejeździłem z automatycznym hamulcem i jakoś nigdy nie miałem problemu żeby sam się odblokował podczas ruszania

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2019, 11:26:47 »
Ja w poprzednią zimę aktywowałem sobie wyłączenie automatycznego zaciągania hamulca ręcznego z menu i skorzystałem z tego tylko raz (a w zasadzie to dwa - pierwszy i ostatni), na próbę - reakcja samochodu z tym irytującym piszczeniem i komunikatami przekonała mnie, żeby tej opcji więcej nie wyłączać, więc całą zimę przejeździłem z automatycznie zaciągającym się hamulcem. Zawsze ruszałem bez problemu.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Krzysztof Kaczmarek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C 5 X7 2.0 HDI 140 km Tourer Exclusive '10 , C 2 1.1 Benz '05
  • Zainteresowania: piłka, motoryzacja, rock, podróże
  • Miejscowość: k/Gdyni
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2019, 12:07:01 »
Bardzo dziękuję za info, jest mi lżej , miałem obawy o zamarzanie hamulca nie wiedziałem że żółta linka wspomaga takie sytuacje.
Ale też ciekawi mnie dlaczego są takie różnice że w jednych modelach możliwa jest dezaktywacja a w innych nie.
Raz jeszcze dzięki.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2019, 19:05:20 »
Krzysztofie, u mnie w menu licznika taka funkcja była po zakupie, a teraz jej nie ma. Czemu? Jeszcze nie wiem, jak się dowiem, to odpowiem w sąsiednim wątku.

Ja dla bezpieczeństwa (żeby autko się gdzieś nie stoczyło itd.) w każdym aucie odruchowo zawsze ręczny zaciągałem po zaparkowaniu. Wcześniej były to Felicia i Xsara, teraz dwie C5 ('06 i '13). W C5 mi się chyba nie zdarzyło, żeby coś nie chciało puścić - czy zima, czy lato. Natomiast na przestrzeni kilkunastu lat użytkowania Xsary i kilku lat Felicii, zdarzyło się dosłownie parę razy że przy ruszaniu musiałem ostrzej ruszyć żeby "zerwać" przyklejone hamulce. I nie wymagało to wysiłku, lekkie szarpnięcie i po temacie.

Gdyby problem był nagminny lub zdarzyło się coś w ten sposób uszkodzić, to bym się zastanawiał czy nie zaciągać ręcznego. Jednak 20 lat doświadczenia mówi mi, że prędzej auto się gdzieś stoczy, niż zamarzną hamulce tak, że nie będę mógł ruszyć. ;)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Dariusz Niedziółko

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 793
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: DS 5, 2.0 BlueHDi 180KM
  • Zainteresowania: peugeot,citroen
  • Miejscowość: Zachodniopomorskie
WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2019, 19:11:17 »
Bardzo dziękuję za info, jest mi lżej , miałem obawy o zamarzanie hamulca nie wiedziałem że żółta linka wspomaga takie sytuacje.
Ale też ciekawi mnie dlaczego są takie różnice że w jednych modelach możliwa jest dezaktywacja a w innych nie.
Raz jeszcze dzięki.
Żółta linka nie wspomaga, tylko ratuje z opresji w przypadku awarii hamulca elektrycznego. Po szarpnięciu tej linki hamulec odpuszcza ale nie wraca na swoje miejsce. Funkcję wyłączenia hamulca w menu komfort ,aktywuje się w BSI.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Wcześniej
Peugeot 405 , 306 ,406 ,407,Citroen C5 Mk I, C5 X7, DS 5

gienas

  • Gość
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2019, 20:13:21 »
Damian, w naszych Cytrynach z elektrycznym ręcznym w zasadzie nie musisz go zwalniać ręcznie. Po delikatnym ruszeniu hamulec puszcza i możemy jechać.
 Jak dla mnie baaaaardzo wygodny wynalazek to jest. Parkuję pod wiatą i w duże mrozy ręczny nigdy nie zamarzł.

Offline Mariusz Malicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Krotoszyn
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 III TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI FAP 163KM 2010 r. oraz Renault Laguna 1.9 DCI 120KM 2003 r.
  • Zainteresowania: muzyka, komputery, podróże
  • Miejscowość: Krotoszyn
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 11, 2019, 21:31:15 »
Geniu masz rację że to fajne rozwiązanie, tak fajne że jak jadę drugim samochodem to zapominam ręcznego zaciągnąć

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 11, 2019, 21:34:34 »
Jest jeszcze stary sposób, żeby klocki nie przymarzły do tarczy w sytuacjach ekstremalnych. Przed końcem jazdy należy lekko przyhamowywać, żeby się tarcze podgrzały i podsuszyły.

Jak ktoś też o tym pamięta w lecie, po jeździe w deszczu, to może zaoszczędzić na zużyciu tarcz, ze względu na mniejszą rdzę. :)

Jednak jeżeli ktoś nie wymienia co parę lat higroskopijnego płynu hamulcowego i pojawią się przy mrozach korki z lodu w cienkich przewodach hamulcowych to sytuacja może nie być wesoła.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2019, 00:28:58 »
Funkcję wyłączenia hamulca w menu komfort ,aktywuje się w BSI.
Pewnie tak, prawdopodobnie coś poszło nie tak przy wyłączaniu albo włączaniu wykrywania spadku ciśnienia powietrza w oponach. W tym sąsiednim wątku już było poruszane. :)
Damian, w naszych Cytrynach z elektrycznym ręcznym w zasadzie nie musisz go zwalniać ręcznie. Po delikatnym ruszeniu hamulec puszcza i możemy jechać.
Tak tak, to to ja wiem. O tej konieczności 'zerwania' ręcznego to pisałem w kontekście Skody Felicii i Xsary - tam ręczny był klasyczny. W Mk2 mi nigdy jeszcze nie chwycił ręczny w zimę tak, żeby nie odpuścił sam (może kwestia tego, że na tarczach a nie bębnach?), natomiast w Felicii na pewno, w Xsarze chyba też zdarzyły mi się pojedyncze przypadki, że musiałem rano lekko "szarpnąć" autem, żeby odkleić okładziny od bębnów.
Geniu masz rację że to fajne rozwiązanie, tak fajne że jak jadę drugim samochodem to zapominam ręcznego zaciągnąć
LOL, ja mam przez ten automatyczny ręczny problem teraz z Mk2, bo w X7 się tak do tego automatu przyzwyczaiłem, że ręcznie "zaciągam" (właściwie: włączam) tylko jak stoję na światłach/przejeździe. Tak to czy parkowanie czy wyruszanie w drogę to wszystko na automacie. No a w Mk2 jak jeżdżę to mi się zdarza zapomnieć o ręcznym po zaparkowaniu. Na szczęście zawsze i tak na biegu zostawiam, a ręczny zaciągam jak tylko poczuję, że auto nie stoi stabilnie. Ale ten automatyczny w X7 uczy właśnie niefajnych trochę przyzwyczajeń. ;)

Offline Sławomir Wachowiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Koszęcin
  • Posiadany samochód: A3 8L, C5 2.0 PB + LPG sedan
  • Miejscowość: Koszęcin
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2019, 10:44:44 »
Witam wszystkich, mam problem z wyłączeniem hamulca z trybu automatycznego. Wiem był temat już opisywany jednak prawdopodobnie mój przypadek jest INNY , postępując wg instrukcji niestety nie da się GO wyłączyć z prostej przyczyny BRAK występowania trybu KOMFORT pod którym ta czynność występuje. Udałem się do Aut. Serwisu i tu usłyszałem że mój samochód jest z Niemiec i tam ta funkcja nie występuje ( czy tam nie ma mrozów ?) Zasugerowano mi podłączenie pod komputer to może coś znajdą ale bez gwarancji bo znają system i tam nic takiego nie występuje ( 3 stówy w błoto )  .
MOŻE KTOŚ z WAS miał podobny problem i z niego wybrnął, jakoś nie uśmiecha mi się wstawać rano z duszą na ramieniu i myślenicą czy RUSZĘ z miejsca.
Mam niby wersje full wypas a jednak czegoś brakuje    :-)))   ( 2010 , 2.0 HDI
pozdrawiam
Krzysztof
Krzysiu, nie daj się zmanipulować! co to znaczy, że z niemiec?! to inne auto? ponizej masz screen z instrukcji obsługi mojej C5 ( kupiona w salonie w Hamburgu ) i tam nie mowy ,że coś nie działa.jedyna wzmianka dotyczy świateł do jazdy dziennej ( * przy opisie ) reszta ma działać jak w innych czy to z niemiec czy polski czy austarlii!Jedź do ASO  jeszcze raz i spróbuj porozmawiać , ale z kimś kumatym.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: WYŁĄCZENIE automatycznego hamulca
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2019, 10:57:28 »
ASO nie zna dokładnie oprogramowania... Pewnie nawet sam autor nie zna.  Możliwe, że włączenie jakiejś opcji powoduje konflikt. Coś aktywujesz to coś znika. Te auta są na dość starym CAN pamiętającym czasy C4 MK1 możliwe, że wynika to z ograniczeń tej magistrali.

 Kolejna sprawa trzeba wiedzieć, w czym aktywuje się tą funkcję, zwykle aktywacja w BSI to za mało.