Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Błąd FD68 Usterka sterowania rygla napędzanego  (Przeczytany 1385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Mróz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2.0 HDI
  • Zainteresowania: Informatyka, motoryzacja
  • Miejscowość: Brańszczyk
Błąd FD68 Usterka sterowania rygla napędzanego
« dnia: Styczeń 04, 2020, 12:45:47 »
Witam.
Problem, jak w tytule. Klapa zatrzaskuje tylko na górny zamek, a nie następuje jej dociągnięcie przez dolny rygiel. Programowałem od nowa klapę przez lexie oraz sprawdzałem parametry. Cały czas Lexia pokazuje, że rygiel jest schowany, chociaż jest wysunięty. Dociągnąć klapę mogę tylko poprzez Lexie, gdy testuje rygiel napędzany. Wiązka sprawdzona elektryczna idąca do klapy, wszystko ok. Proszę Was o pomoc czy ktoś miał podobny problem? Według mnie musi być tam jakiś stycznik, który to jak wjeżdża zamek od klapy, wykrywa go i dociąga klapę.Tylko oczywiście nie wiem jak się dostać do niego. Jak zamocowana jest dolna listwa plastikowa w bagażniku gdzie jest rygiel? Proszę o jakiś schemat, lub podpowiedź.
Kiedyś w wakacje mi się tak robiło ale mu po jakimś czasie przeszło.
Pozdrawiam

Offline Beniamin Maliszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Wroclaw
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 benzyna
  • Miejscowość: Wroclaw
Odp: Błąd FD68 Usterka sterowania rygla napędzanego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2020, 12:29:07 »
Mam  podobny problem  - może się więc podłącze i razem coś zaradzimy.
Pacjent - C5 X7 2009 rok.
Generalnie bezawaryjny, zadbany.  Z powodu stluczki była wymieniona  tylna klapa, lecz  wszystkie mechanizmy  i okablowanie zostalo  przełożone ze starej do nowej - mialem nadzieję że w 100%.
 Mam problem z domykaniem  elektrycznej klapy bagaznika.
NIe sprawdzałem  Lexia/Diagboxem  ponieważ nie posiadam.
Opis problemu:
 - przy otwartej  klapie bagażnika wciskam  klawisz na klapie  w celu zamknięcia. W tym momencie to masywne  ucho w zatrzasku wspomag. drzwi bagażnika  (2)    przesuwa sie  na zewnatrz  auta  w pozycję jakby chcialo  "przyjąć "  zamek (1)
 - zamek  "wchodzi" w  zatrzask, slychać  dzwięk  pracy  mechanizmu dociągajacego  ale  "ucho"  sie  nie porusza, - nie  widzę  efektu dociągnięcia . Klapa jest jednak  solidnie zamknięta.


- otwarcie klapy z tej pozycji  - bezproblemowe.  Po otwarciu klapy ucho pozostaje w pozycji "przyjmę zamek" czyli  skrajnie na zewnątrz..


I teraz pojawia sie clou  problemu.
 - Jesli ponownie  wciskam  klawisz zamknięcia klapy (z pozycji "klapa w pełni otwarta")  dzieje sie:
 - w tym momencie  ucho  wędruje  wgląb bagaznika  ustawiajac sie w pozycję  "dociągnięte" !!!
 - zamek odbija się  od tak ustawionego ucha  i klapa wędruje do góry  zatrzymujęc  w pozycji   "20 cm otwarty  bagażnik".


I tak w kółko -  raz ucho jest  w pozycji  na zewnarz  auta,  raz jest cofnięte wgłąb. Bagażnik  zamyka się  więc do drugi raz.  Pierwsze  wciśnięcie klawisza  zamykania  klapy powoduje ustawienie sie mechanizmu w pozycję  "przyjmę zamek,  ponowne wciśnięcie  zamykania klapy ustawia mechanizm w  pozzycję  "dociągnięte"  co uniemożliwia  zamknięcie klapy.


NIe ma innych błędów na desce, czujniki  zakniętych drzwi sygnalizuja prawidlowo.  Mechanicznie  caly system wyglada na sprawny. Regulacje  ustawienia zamka oraz odbojów klapy nie  pomagają.
Doradźcie  prosze co z tym zrobic , gdzie szukac awarii?  Może ktoś podpowie  jak to dziala w sprawnym aucie  -  jesli jest ktos z Wroclawia  chetnie sie spotkam (oczywiscie zachowując  koronawirusowę separację)  i obejrze jak to powinno bylo działać.o


I jeszcze jedno - co to jest  ten zaczep  (4)  na zalączonym  rysunku ?







Offline Beniamin Maliszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Wroclaw
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 benzyna
  • Miejscowość: Wroclaw
Odp: Błąd FD68 Usterka sterowania rygla napędzanego
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2020, 20:04:58 »
No to sam sobie odpowiem - a moze i komus sie to przyda. Ulamany byl  cienki, czerwony kabel  w gumowej harmonijce pomiedzy nadwoziem i klapa.  No nie spodziewal bym sie.... Kabelek polutowany, klapa dociaga sie koncertowo.

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Błąd FD68 Usterka sterowania rygla napędzanego
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2020, 20:42:09 »
I jeszcze jedno - co to jest  ten zaczep  (4)  na zalączonym  rysunku ?
"Zaczep", to przycisk otwarcia klapy.