Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Silnie zaparowana szyba z przodu  (Przeczytany 1073 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Silnie zaparowana szyba z przodu
« dnia: Luty 08, 2020, 12:41:01 »
Auto praktycznie stoi pół miesiąca nie jeżdżone,  jestem na zwolnieniu więc auto odpoczywa. Wczoraj miałem silnie zaparowaną szybę przednią,  nie była to jednak zwykła para.  To normalnie krople wody wisiały,  widać było normalnie rosę nawet częściowo zamarznięte. Wczoraj nie dało się tego wytrzeć scierką tylko musiałem ściągaczką zbierać,  boczne szyby były tylko delikatnie od spodu zaparowane ( normalna para)  czy musi to oznaczać silną wilgoć w środku czy może wodę w podszybiu gdzieś?  Teraz pogoda niby być śniegu,  deszczu też bardzo nie ma,  słoneczko od trzech dni świeci na auto.  Czy to może wynikać z różnicy temperatur i z tego że auto stoi i nie ma cyrkulacji powietrza?  Dziwi mnie taki nadmiar pary na szybie,  spływają krople po szybie. Fakt że filtr kabinowy był wymieniony w wakacje 2017, wiem przesada.  U żony też w aucie takie rzeczy,  raz silnie mokra szyba z przodu a raz z tyłu.  Pomóżcie

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Silnie zaparowana szyba z przodu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2020, 00:09:49 »
Kondensacja pary wodnej. Po zimie masz masę wilgoci w aucie, słonko swoje robi, jak wnętrze się nagrzeje woda
paruje, i osadza się na szybach. w aucie żony mokra szyba zależy pewnie od ustawienia auta względem słońca.
Wstaw do auta takie coś: https://allegro.pl/oferta/pochlaniacz-wilgoci-humistop-z-wkladem-5687740697
po kilku dniach możesz się mocno zdziwić :)
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Rafał Stolarz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Skąd: Lublin / Niedrzwica Duża
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk1 2.0 B/LPG 136KM 2001r, Audi 80 B4 1,9TDI 1994r
  • Miejscowość: Lublin / Niedrzwica Duża
Odp: Silnie zaparowana szyba z przodu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2020, 10:24:35 »
Wilgoć jest,  to jest pewnie tylko pytanie czy taka postać wilgoci w ilości nadmiernej gdzie szyba wyglądała jak spryskana wodą a nie zaparowana jest wynikiem obecności wody która poprostu gdzieś zalega bo się zebrała po deszczu czy jest to efekt warunków otoczenia w którym panuje duża wilgotność czyli w powietrzu. Wczoraj patrzyłem pod wykładzinę i pod warstwę wygłuszenia ( mata filcowa bo 2 lata temu wyrzuciłem oryginalne wygłuszenie styropianowe bo faktycznie stała woda) i nie zauważyłem nigdzie nadmiaru wody.  Bardzo delikatnie sama blacha podłogi jest wilgotna co wraz ze słońcem pewnie paruje.  Chłód na dworze plus wzmocnione promienie słońca przez szybę tworzą dużą różnicę temperatury czego nie widać tak mocno w inne cieplejsze pory roku