Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika  (Przeczytany 2110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Solski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Miejscowość: Sosnowiec
Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« dnia: Marzec 11, 2020, 14:33:02 »
Witajcie. Ponieważ nie znalazłem podobnego tematu na forum, mam prośbę o wskazanie możliwej przyczyny złych, pływających wskazań temperatury silnika w Xsarze1 z 1998r z silnikiem benzynowym 1,6. W skrócie. Od jakiegoś czasu wskaźnik temperatury pokazuje mocno zawyżone wartości, łącznie z zapalaniem się kontrolki STOP na tablicy. Na początku wymieniłem obydwa czujniki znajdujące się w silniku i odpowietrzyłem układ chłodzenia. Bez efektu. Następnie w warsztacie naprawczym, zmierzyłem termometrem bezprzewodowym temperaturę silnika. Temperatura była w porządku i miała wartość właściwą, jednak wskaźnik na liczniku pokazywał wartość prawie maksymalną. Także wentylator chłodnicy załącza się niezależnie od tych wskazań i wszystko wskazuje, że on działa poprawnie.
Zorientowałem się, że wartości wskaźnika temperatury spadają gdy wyłączę nawiew kabiny, a wskazanie podnosi się gdy wentylator załączę. Podobnie wskazania "pływają" w zależności od załączonych w aucie innych odbiorników prądu - lampy, lodówka turystyczna itp. Ładowanie i jego napięcie jest raczej w porządku. Prosił bym o wskazanie gdzie szukać możliwej przyczyny. Do tak starego (choć w ogólnym stanie jeszcze bardzo dobrym) modelu Citroena bardzo trudno znaleźć doświadczonego mechanika - elektryka.....Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Offline Marcin Owczarek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 265
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 204KM
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2020, 16:19:50 »
Czy na zgaszonym silniku wskazania są takie same?
Jakie jest napięcie ładowania?


Wygląda to na spadki napięcia. Pomimo iż czujnik zachowuje stałą rezysntację, zmienia się napięcie, które jest interpretowane przez sterownik. Może gdzieś problem z masą?
Zmierz napięcie na czujniku z włączoną i wyłączoną dmuchawą.

Offline Andrzej Solski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2020, 21:00:03 »
Dziękuję za odpowiedź :)
Ładowanie jest raczej dobre (a ponieważ dokładnie nie pamiętam, więc jutro zmierzę)
Gdy wskazówka jest na czerwonej kresce - praktycznie na maksimum i gdy zgaszę silnik i ponownie przekręcę kluczyk (bez zapalania silnika) wskazanie od razu znacząco spada. Po zapaleniu silnika, po niewielkiej chwili znów osiąga prawie maksimum. Podobnie jest gdy zapalam zimny samochód. Często gdy silnik jeszcze nie ma czasu aby się nagrzać, wskazanie zbliża się do maksimum.
Mi też wygląda to na problem z masą (elektryka i elektronika nie jest mi obca, choć nie samochodowa)  Próbowałem "mostkować" masy: silnik, chłodnicę i "co się dało", ale bez efektu. Wyjąłem też zegary, sprawdzając wtyki i zimne luty na płytce, ale problem leży raczej gdzieś w instalacji. Jednak nie mam pomysłu gdzie szukać.
Nie mierzyłem napięcia na czujniku, więc spróbuję to zrobić.  Szybko zacząłem podejrzewać instalację, gdyż po wymianie czujników zauważyłem (wcześniej, na starych czujnikach było tak samo, choć nie wyłączałem aż tyle odbiorników) iż jeśli wyłączę dmuchawę, światła i radio, wskazanie spada.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie wskazówki :) 

Offline Marcin Owczarek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 265
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 204KM
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2020, 22:46:54 »
Sprawdź napięcia na czujniku i napięcie ładowania z włączonymi i wyłączonymi odbiornikami :)

Offline Andrzej Solski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2020, 20:06:51 »
Zmierzyłem, to na co wskazałeś. Napięcie ładowania, bez obciążenia elektrycznego wynosi (przy kilku pomiarach) od 14,1 do 14 37 V, a z obciążeniem (światła i dmuchawa wewnętrzna na max) od 13,18 do 13,30. Napięcie na czujniku jest stabilne i niezależnie od obciążenia wynosi 5,1 V.

Offline Marcin Owczarek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 265
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 204KM
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2020, 20:20:09 »
To teraz warto byłoby sprawdzić napięcie po drugiej stronie gdzie podłączony jest czujnik. Ale tutaj niestety nie pomogę. Nie znam instalacji tego auta. Skoro napięcie na czujniku jest stabilne, to z drugiej strony gdzieś jest problem.

Jeden czujnik pewnie idzie do komputera, a 2gi do zegarów. Trzeba by przejrzeć schematy.

Offline Andrzej Solski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2020, 20:42:15 »
Sądzę, że napięcie z czujnika dochodzi bezproblemowo, a problem powstaje na zasilaniu samego "układu pomiarowego".  Ale nijak nie mogę dojść do tego, gdzie powstają spadki... :(Ale dziękuję za pomoc. Zawsze to kroczek do przodu.

Offline Marcin Owczarek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 265
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 204KM
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2020, 20:58:14 »
Albo problem ze stabilizacja napięcia po stronie układu pomiarowego.
Na citroen service znajdziesz dokumentację.

Offline Andrzej Solski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2020, 00:12:54 »
Jeśli mówisz o tym adresie: http://service.citroen.com/ACddb/ , to nie ma tam xsary :(
A może znajdzie się ktoś jeszcze, kto może podsunąć jakieś rozwiązanie?

 

Offline Andrzej Solski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zawyżone i pływające wskazania temperatury silnika
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2020, 14:10:16 »
Czy ktoś posiada schemat tablicy liczników do xsary 1 z 97r (98r)?