Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds  (Przeczytany 3789 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« dnia: Marzec 30, 2020, 15:40:42 »
Witam. Jestem tu nowy i ciężko odnaleźć mi się na tym forum, wiec z góry przepraszam jeżeli temat się powtarza. Jestem posiadaczem auta citroen c5 mk3 exclusive 2.0 hdi 163 km, kombi, 2010 rok. Auto nabyłem potencjalnie niedawno bo jestem jego właścicielem od około pół roku. Przy zakupie zapomniałem sprawdzić poziom płynu LDS w pompie. W ostatnim czasie nie używałem auta. Stał mniej więcej 3 dni w tym samym miejscu, ale z każdym dniem widziałem, że opada co raz niżej. Opadł prawie na maxa w dół i po odpaleniu nie dało sie go podnieść. Oczywiście kontrolka service, Federung defekt czyli awaria zawieszenia. Udało sie opuścić auto do końca i tak stoi. Słychać, ze pompka pracuje, że "bzyczy", ale pomimo dolania dwóch litrów płynu LDS auto nadal się nie podnosi. Podejrzewam, że problemem jest zapowietrzenie układu zawieszenia, a, że jestem Januszem w kwestiach mechanicznych to udaje się o pomoc do was. Jak odpowietrzyć i czy w ogóle zapowietrzenie jest problemem? Proszę o pomoc

Offline Daniel Pytlik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Skąd: Łuków
  • Posiadany samochód: Citroën C5 X72.0 Hdi 138 BVA AM6
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Łuków
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2020, 15:58:51 »
Trzeba podać 0.5bara do zbiornika i powinien zassać płyn

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Wszyscy mówią - Pchasz się w hydro? W dodatku automat? Prosisz się o problemy... A ja delektuję się komfortem

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2020, 18:12:56 »
Da radę to zrobić jakimś domowym sposobem? Uaktualnię, że pompa przestała wydawać jakikolwiek dźwięk. Co to oznacza?

Offline Krzysztof Nosal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Kraków, Dobczyce
  • Posiadany samochód: C5 3,0 HDi 2011, C5 3,0 HDi 2013, C6 3,0 HDi 2010, 407 3,0 HDi 2011
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Kraków, Dobczyce
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2020, 18:23:39 »
jak opadł na sam dół to dwa litry będzie mało. Sprawdź gdzie cieknie, pod samochodem powinna być plama oleju. Jeśli pompa się uruchamia to dolewaj płynu, kręć kierownicą w lewo i prawo i powinno ruszyć. Miałem kiedyś podobny przypadek.
całe życie z francuzami :)

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2020, 18:30:32 »
Problem w tym, że nie cieknie. Dokupiłem jeszcze litr i cale 3 litry weszły. Wierzchnia warstwa tego spodu jest teraz przykryta cienka warstwa płynu

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2020, 18:56:31 »
Jak na pompie cisza to sprawdź bezpiecznik pompy jest przy akumulatorze BSM taki duży chyba 60A lub 80A.
Może przez długą pracę pompy się spalił.
A układ odpowietrza się sam. Trzeba kręcić kierownicą jak koledzy wcześniej pisali  bo pompa wspomagania jest też podłączana przez ten sam układ sprawdź też pompę wspomagania czy dochodzi zasilanie bo jak pompa wspomagania umarła to też nie przepchnie płynu dalej.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 033
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 30, 2020, 19:11:42 »
Z przodu w MK2 był widoczny odpowietrznik na łączeniu przewodów ciśnieniowych rozdzielających LDS między przednie siłowniki. Do tylnego bez kanału się nie dostaniesz.
 Gdzieś ten płyn musiał się podziać, albo wycieki na siłownikach... albo wycieki na wspomaganiu. Bardziej obstawiam w MK3 tą pierwszą opcję.
 Nie jestem pewny... ale kręcenie kierownicą tu niewiele da. To nie Xantia czy XM że układ był na jednej pompie. Tu są dwie osobne pompy i jeden wlew płynu. Jednak gdy nie ma płynu w zbiorniku zawieszenia wspomaganie powinno go jeszcze mieć. pompa wspomagania ma na sobie dodatkowy zasobnik z płynem na wypadek awarii zawieszenie żeby nie utracić wspomagania. (Gdy zawieszenie straci cały płyn wspomaganie ma go jeszcze w swoim zasobniku.)

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2020, 19:15:28 »
Bezpieczniki są ok, pompa zaczyna bzyczeć po odpaleniu silnika, nie ma wycieków. Jeśli chodzi o to odpowietrzanie za pomocą skręcania kierownicą to ile takich ruchów mniej więcej zrobić? Pokręciłem około 15 razy w każdą stronę i nic

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 033
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2020, 19:17:59 »
Bezpieczniki są ok, pompa zaczyna bzyczeć po odpaleniu silnika, nie ma wycieków. Jeśli chodzi o to odpowietrzanie za pomocą skręcania kierownicą to ile takich ruchów mniej więcej zrobić? Pokręciłem około 15 razy w każdą stronę i nic
Eco Mode wskoczyło i pompa bez uruchomienia silnika już nie chciała pracować. -Taka funkcja która ma zapewnić rozruch w przypadku nadmiernego korzystania z odbiorników energii bez ładowania.
 Możesz próbować podać zwykłą pompką ciśnienie do zbiorniczka uszczelniając wlew "szmatką" która nie zostawia włókien. Jednak w MK3 może być ciężko odpowietrzyć układ tym sposobem, siłowniki bez powrotów nie są ciekawym pomysłem jeśli chodzi o odpowietrzanie. Dużym ciśnieniem można też coś rozwalić, jedyna rada próbować ruszyć odpowietrznik jeśli go znajdziesz. (o ile w MK3 jest)
 Jeśli nie znajdziesz odpowietrznika pozostaje popuścić sferę przy siłowniku...
Nurtuje mnie brak wycieku.... niemożliwe, chyba że puściła sfera.

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2020, 19:27:20 »
Dla mnie to wszystko jest jak czarna magia. Jedyne co mogę zapewnić to to, że nigdzie nie dopatrzyłem się wycieku. Silnik i pod autem sucho. Jeśli chodzi o tą sfere, czy mógłbyś mi to wytłumaczyc?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 033
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2020, 19:29:59 »
Normalnie, popuszczasz jak filtr oleju. pocieknie LDS jednak jeśli leży całkowicie na glebie, dużo tego nie będzie.
 Patrz z tyłu czy nie ma wycieku na siłownikach. Tam zwykle ciężko zajrzeć.
Jednak jeśli byłby wyciek już byś go raczej podniósł... Odpowietrzyłby się sam wreszcie.
Będziesz potrzebował pomocy jakiegoś "cytryniarza" raczej. Obstawiam problem z samą pompą lub inną niestandardową usterkę.

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2020, 19:37:10 »
Problem w tym, ze do serwisu mam jakies 130 kilometrów, a w okolicy są sami znawcy wszystkiego. Czy jeżeli słyszę prace pompy, ale jej nie widzę to nadal może byc to spalona pompa?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 033
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2020, 19:54:20 »
Spalona niekoniecznie... Uszkodzona tak. Może silnik pompy kręci się "luzem" bo stracił połączenie mechaniczne z pompą i nią nie kręci?
 Trudno zgadywać na odległość.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 686
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2020, 20:02:59 »
W X7 są dwa odpowietrzniki. Z przodu na górze prawego siłownika a z tyłu pomiędzy bliźniaczymi sferami.
Problem nr 1 w tym przypadku to gleba i gdzie się podział płyn. Jak układ jest nieszczelny to pompa nie nabije ciśnienia. Ale powinno gdzieś ciec.
W X7 zdarzał się puszczać przewód z tyłu w okolicy zbiornika przy prawym kole.

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2020, 20:12:16 »
Jak wlałeś 3 litry płynu i nie ma wycieków to tak.
1. zakręć zbiornik z LDS
2. włącz silnik niech pracuje raz na minute skręć kołami w prawo w lewo i naciskaj przycisk co jakiś czas od zawieszenia po prostu zmieniaj pozycję tego przycisku. Odpowietrzanie niż się auto podniesie trwa nawet do 30 minut.


Nie dawaj żadnego podciśnienia itp.... Jak nie ma wycieków i pompa sprawna to układ powinien się sam odpowietrzyć ot tyle.
3. Sprawdź jeszcze korek od zbiorniczka LDS czy odpowietrzenie działa, bo zdarzało się, że odpowietrznik korka ta dziurka była zasyfiona.

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 30, 2020, 20:12:49 »
Jak byłby przybliżony koszt wymiany pompy lub naprawy takiej usterki?

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 30, 2020, 20:29:50 »
Jeżeli pompa była zapowietrzona to SAMA się nie odpowietrzy! Konieczne jest podanie lekkiego NADciśnienia na zbiornik LDS(maks 0,5 bar żeby nie uszkodzić zbiornika). Osobiście rozbierałem pompę wspomagania i pompę zawieszenia i jeżeli układ był pozbawiony oleju to sam go magicznie nie zassie.

Offline Krzysztof Nosal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Kraków, Dobczyce
  • Posiadany samochód: C5 3,0 HDi 2011, C5 3,0 HDi 2013, C6 3,0 HDi 2010, 407 3,0 HDi 2011
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Kraków, Dobczyce
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 30, 2020, 20:38:17 »
jeżeli masz dalej auto na samym dole, dolej tyle oleju aby pojawił sie na sitku w zbiorniku. Uruchom auto, kręć kierownicą w lewo do oporu, w prawo do oporu. Nie ma znaczenia ile razy to zrobisz. Równolegle wciśnij przycisk od podnoszenia nadwozia. Jeśli nie ma nigdzie wycieku to musi to ruszyć.
całe życie z francuzami :)

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 30, 2020, 20:43:40 »
jeżeli masz dalej auto na samym dole, dolej tyle oleju aby pojawił sie na sitku w zbiorniku. Uruchom auto, kręć kierownicą w lewo do oporu, w prawo do oporu. Nie ma znaczenia ile razy to zrobisz. Równolegle wciśnij przycisk od podnoszenia nadwozia. Jeśli nie ma nigdzie wycieku to musi to ruszyć.

Dokładnie tak i nie słuchaj innych o jakimś podciśnieniu.
Zrób dokładnie jak pisałem wyżej oczywiście na włączonym silniku i daj info czy poszło czy nie
.
Jak się nie podniesie, będziemy dalej diagnozować, możliwe , że trzeba będzie wykasować błędy na zawieszeniu hydraulicznym w DB. Ale trzeba zacząc od prostej procedury którą opisałem wyżej.

Pompa regenerowana z 12 miesieczną gwarancją koszt 1200 zł ( stara do zwrotu) natomiast używka od 500 zł w górę.
Ja ostatnio kupowałem bo w moim sprowadzonym byla pompa założona od MKI, francuziki podmienili, to zapłaciłem za używkę 650 zł z wysyłką.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 686
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 30, 2020, 20:45:06 »
Krzysztof przecież Adam napisał, że pokręcił z 15 razy i nic to nie dało. Nie miałem osobiście takiego przypadku ale pamiętam, że patent z podaniem nadciśnienia kilkakrotnie poratował.

Offline Daniel Pytlik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Skąd: Łuków
  • Posiadany samochód: Citroën C5 X72.0 Hdi 138 BVA AM6
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Łuków
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 30, 2020, 20:55:51 »
Jak wymieniałem siłownik z przodu to też nie chciał wstać. Podałem ciśnienie i za chwilę się podniósł

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Wszyscy mówią - Pchasz się w hydro? W dodatku automat? Prosisz się o problemy... A ja delektuję się komfortem

Offline Adam Kałużny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk.3 Exclusive
  • Zainteresowania: Lakiernictwo
  • Miejscowość: Koło
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 30, 2020, 21:07:36 »
Panowie, rozwiązanie, które raczej uważałem za wymysł lub przypadek okazał się być skuteczny. Wystarczyło do skutku podnosić auto na panelu i kręcić kierownicą. Najpierw zaskoczył tył, po krótkiej chwili przód. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam :)

Offline Maciej Dudziak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Skąd: Międzybrodzie Żywieckie
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163km 2009r.
  • Miejscowość: Międzybrodzie Żywieckie
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 30, 2020, 21:41:03 »
Zamiast kręcić kierownicą kilkadziesiąt razy z nadzieją, że w ten sposób zassie nam płyn zanim się pompa zatrze to lepiej lekko dmuchnąć zbiornik i tyle. Nie rozumiem postów w stylu nie słuchaj nikogo tylko kręć kierownicą^^Efekt po podaniu ciśnienia jest natychmiastowy i mamy pewność, że pompa nie kręci się na sucho. No ale przecież zamiast logicznie pomyśleć i bliżej przyjrzeć się układowi to dawać takie kretyńskie rady bo "ja tak robiłem i było dobrze".

Offline Krzysztof Nosal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Kraków, Dobczyce
  • Posiadany samochód: C5 3,0 HDi 2011, C5 3,0 HDi 2013, C6 3,0 HDi 2010, 407 3,0 HDi 2011
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Kraków, Dobczyce
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 30, 2020, 21:48:07 »
podaliśmy z kolegą najprostszą metodę jako można było podać osobie która nie za bardzo zna temat.Nie ma w tym zawieszeniu nic skomplikowanego.Nawiasem, zanim pompa klęknie to trochę czasu pochodzi, nawet bez oleju i nie będą to sekundy.
Super że problem rozwiązany :)
całe życie z francuzami :)

Offline Krzysztof Czekaj

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 204KM 2013
  • Zainteresowania: szerokie
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen C5 mk 3 brak płynu lds
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 30, 2020, 23:26:15 »
Tylko że nadal nie wiadomo co było problemem i gdzie znikł płyn...