Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.  (Przeczytany 2605 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« dnia: Lipiec 13, 2020, 08:52:19 »
Siemanko.
Jako, że będę miał chwilę na dłubaninę chciałem się dowiedzieć czy ktoś dokładał do swojej cytryny, fabrycznym jbl-em subwoofer np. z puga 206 czy tam innego??
Jest możliwość wpięcia się pod wzmacniacz fabryczny? Chce tylko aby w bagażniku lekko coś podbijało, a nie nawalało jak w golfie pod remiza.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2020, 10:20:08 »
Z tego co wiem fabrycznie C5 nie miało takiej opcji. Musiałbyś zmienić wzmacniacz oryginalny na inny oryginalny ale z auta które miało tak fabrycznie.
 Chyba że będziesz miał gdzieś fabryczne połączenie.  ;)

Offline Radosław Misztal

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 335
  • Posiadany samochód: C5 3.0 v6 2002, C5 1.8 2002
  • Zainteresowania: Komputer, Kosmos, Technologia
  • Miejscowość: Sitno, lubelskie
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2020, 13:39:22 »
A rozważałeś zewnętrzny wzmacniacz do napędzenia suba?

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2020, 20:27:49 »
Siemanko.
Jako, że będę miał chwilę na dłubaninę chciałem się dowiedzieć czy ktoś dokładał do swojej cytryny, fabrycznym jbl-em subwoofer np. z puga 206 czy tam innego??
Jest możliwość wpięcia się pod wzmacniacz fabryczny? Chce tylko aby w bagażniku lekko coś podbijało, a nie nawalało jak w golfie pod remiza.
Wzmacniacz z C5 ma osobne wyjścia na gwizdki w tylnych drzwiach, nie ma miejsca na subwoofer, trzeba by wziąć taki z P407 albo 607 albo C6 i trochę pozmieniać kabelki. Tweetery w drzwiach przez kondensator (tu wystarczy przełożyć pin we wtyczce bo kondensator na głośniku już jest) podpiąć równolegle do głównych i poprowadzić nowe przewody do suba.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2020, 21:26:36 »
Siemanko.
Jako, że będę miał chwilę na dłubaninę chciałem się dowiedzieć czy ktoś dokładał do swojej cytryny, fabrycznym jbl-em subwoofer np. z puga 206 czy tam innego??
Jest możliwość wpięcia się pod wzmacniacz fabryczny? Chce tylko aby w bagażniku lekko coś podbijało, a nie nawalało jak w golfie pod remiza.
Wzmacniacz z C5 ma osobne wyjścia na gwizdki w tylnych drzwiach, nie ma miejsca na subwoofer, trzeba by wziąć taki z P407 albo 607 albo C6 i trochę pozmieniać kabelki. Tweetery w drzwiach przez kondensator (tu wystarczy przełożyć pin we wtyczce bo kondensator na głośniku już jest) podpiąć równolegle do głównych i poprowadzić nowe przewody do suba.


A powiedz jeszcze czy ma to coś do tego, że w moim wzmacniaczu są cztery wolne piny, nie są one przypadkiem do suba? Bo patrząc na zdjęcia tych fabrycznych to mają podłączenie za pomocą czterech przewodów.
Na zdjęciu można zobaczyć które to są. Nie mam na tym laptopie sedre i aż tak się nie znam, tylko gdybam.




Offline Tomasz Tokarczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 74
  • Posiadany samochód: C5 MKI 3.0
  • Miejscowość: Słupsk
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2020, 22:03:33 »
Ja wpinałem mój wzmacniacz do wtyczki w tym fabrycznym. Działa wiele lat. Obciążenie nie jest zbyt duże (chyba 350W max).
Do tego sygnał puściłem z drugiej wtyczki na kablach, które idą do tylnych głośników w drzwiach, więc mogę z poziomu radia sterować głośnością subwoofera (fader). Ten sygnał oczywiście musi iść przez konwerter poziomu wysokiego na niski.


Coś takiego: https://www.gotronik.pl/konwerter-sygnalu-audio-high-to-low-100w-p-5161.html


Mogę zrobić zdjęcia, jeśli chcesz.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 19, 2020, 00:23:26 »

A powiedz jeszcze czy ma to coś do tego, że w moim wzmacniaczu są cztery wolne piny, nie są one przypadkiem do suba? Bo patrząc na zdjęcia tych fabrycznych to mają podłączenie za pomocą czterech przewodów.
Na zdjęciu można zobaczyć które to są. Nie mam na tym laptopie sedre i aż tak się nie znam, tylko gdybam.

Tylko głośniki wszystkie są wyprowadzane na białej wtyczce, na czarnej są "wejścia" do wzmacniacza (sygnały z głośników oraz zasilanie, masa, remote do włączenia oraz mute) i ta wtyczka nie jest w pełni zajęta - zawsze są 4 wolne piny.

Edyta:
W załączniku schemat z sedre dla RT3.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2020, 00:36:32 wysłana przez Błażej Banisz »
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 19, 2020, 19:10:38 »
Ja wpinałem mój wzmacniacz do wtyczki w tym fabrycznym. Działa wiele lat. Obciążenie nie jest zbyt duże (chyba 350W max).
Do tego sygnał puściłem z drugiej wtyczki na kablach, które idą do tylnych głośników w drzwiach, więc mogę z poziomu radia sterować głośnością subwoofera (fader). Ten sygnał oczywiście musi iść przez konwerter poziomu wysokiego na niski.


Coś takiego: https://www.gotronik.pl/konwerter-sygnalu-audio-high-to-low-100w-p-5161.html


Mogę zrobić zdjęcia, jeśli chcesz.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek zdjęcia oraz jak można swoją opinie jak to gra, czy chociaż jest coś zadowalającego w takim zestawieniu.





A powiedz jeszcze czy ma to coś do tego, że w moim wzmacniaczu są cztery wolne piny, nie są one przypadkiem do suba? Bo patrząc na zdjęcia tych fabrycznych to mają podłączenie za pomocą czterech przewodów.
Na zdjęciu można zobaczyć które to są. Nie mam na tym laptopie sedre i aż tak się nie znam, tylko gdybam.

Tylko głośniki wszystkie są wyprowadzane na białej wtyczce, na czarnej są "wejścia" do wzmacniacza (sygnały z głośników oraz zasilanie, masa, remote do włączenia oraz mute) i ta wtyczka nie jest w pełni zajęta - zawsze są 4 wolne piny.

Edyta:
W załączniku schemat z sedre dla RT3.
A widzisz stąd przyszedłem na forum z zapytaniem jak chodzi o kabelki to aż tak się nie znam, wywnioskowałem tylko przez te wolne piny, że może tak się da. Coraz bardziej skłaniam się do całkowitego odłączenia tego śmiesznego jbl-a zrobienia przodu odseparowanego na osobnym wzmacniaczu i wrzucenia jakiejś pierdziawki pod drugi wzmacniacz, tylko chęci na to brak i ciężko o relatywnie dobre używane wzmacniacze w średniej cenie. Nie zależy mi na dużym łupaniu, że wszystko jest zagłuszone, a fajnym bassie dla dopełnienia muzyki.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 19, 2020, 20:09:41 »
Wrzucił bym tu schemat JBL dla P407, ale nie mam już Sedre dla peugeota, a te schematy co na szybko na sieci znalazłem, to małą rozdzielczość miały i źle numerację pinów było widać... Ale, różnica jest w cięciu częstotliwości (ten wzmacniacz jest "aktywną zwrotnicą") i to co idzie na głośniki wysoko-tonowe w tylnych drzwiach w C5, to w 407 idzie na midbasy i wysoko-tonowe (przez kondensator), a to co w C5 idzie na midbasy w tylnych drzwiach w 407 trafia do subwoofera. W sumie nie jest to jakaś wielka przeróbka.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 21, 2020, 10:07:01 »
Kupiłem suba ze wzmacniaczem. Pytanie teraz takie. Jak chce ominac ten fabryczny wzmacniacz, to muszę poprowadzić od radia przewody do głośników?? Bo mam inne radio niż to fabryczne i niezbyt to współgra jak radio ma swój wzmacniacz, a do głośników jest fabryczny. Przy skali około 5 gra bardzo głośno i uciążliwie, tweety trzeszczą.
W późniejszym czasie będę chciał inny dodatkowy zewnętrzny wzmacniacz do samych głośników w drzwiach.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 21, 2020, 10:48:10 »
Jak wymieniłeś radio na nie fabryczne, to trzeba ominąć fabryczny wzmacniacz. Na schemacie popatrz co z czarnej wtyczki połączyć z czym z białej... przydały by się zwrotnice do przednich tweeterów, możesz też podłączyć je równolegle z midbasami i przełożyć piny we wtyczkach, żeby sygnał szedł przez fabryczne kondensatory (to samo z wysokotonowymi w drzwiach).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Radosław Misztal

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 335
  • Posiadany samochód: C5 3.0 v6 2002, C5 1.8 2002
  • Zainteresowania: Komputer, Kosmos, Technologia
  • Miejscowość: Sitno, lubelskie
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 21, 2020, 17:11:05 »
Ja mam zrobione tak:
Radio mam 4 kanałowe + wyjście na sub.
Wzmacniacz w radiu napędza 8 głośników, czyli 4 w drzwiach i 4 tweetery - bez żadnych zwrotnic, normalnie na chama jedno wyjście idzie w głośnik i tweeter.
W bagażniku siedzi sub, obok niego wzmacniacz zasilony grubaśnym kablem i leci pod tapicerką wraz z kablem chinch dającym sygnał z radia do wzmacniacza.
Mam więc sterowanie subem bezpośrednio w radiu i w zależności od rodzaju muzyki podbijam lub zdejmuję bas.
Sprawdza się to wyśmienicie, nic nie trzeszczy i nie pierdzi nawet przy naprawdę głośnym odsłuchu.

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 25, 2020, 11:01:55 »
Kiedyś dostałem instalacje od 206, która miała jbl. I tak jak czegoś potrzebowałem to sobie brałem. I znalazłem dwie kostki czarna i białą z połączonymi ze sobą przewodami i sklejonymi klejem na gorąco. Myślałem co autor miał na myśli i już wiem, że to było obejście wzmacniacza. Czyli można powiedzieć mam gotowca na, którym będę się wzorował. Dam znać jak to zagra bo muszę jeszcze radio kupić, moje obecne nie ma wyjść na wzmacniacz trochę leciwe.
Ktoś coś poleca do 300 zł, aby w miarę okey grało?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2020, 19:12:06 »
Jeszcze takie jedno pytanie.
Dzisiaj przy próbie przeciągnięcia przewodu i niepowodzeniu, naszła mnie myśl czy mogę po prostu zasilić wzmacniacz z oryginalnego zasiania JBLa?

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 25, 2020, 19:49:15 »
To zależy jakiej mocy jest nowy wzmacniacz. Fabryczny jest zasilany przez bezpiecznik 30 [A] (G39 BH12) - na jakieś 300 [W] powinno wystarczyć i jeszcze jakiś mały zapas zostaje. No chyba, że jesteś zwolennikiem audio Voodoo i liczysz spadki napięcia na kablach zasilających, wtedy niestety musisz ciągnąć osobne zasilanie...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 25, 2020, 21:39:36 »
To zależy jakiej mocy jest nowy wzmacniacz. Fabryczny jest zasilany przez bezpiecznik 30 [A] (G39 BH12) - na jakieś 300 [W] powinno wystarczyć i jeszcze jakiś mały zapas zostaje. No chyba, że jesteś zwolennikiem audio Voodoo i liczysz spadki napięcia na kablach zasilających, wtedy niestety musisz ciągnąć osobne zasilanie...


Głośnik TS-A30S4 wzmacniacz CRUNCH GPX600.2. Nie będzie to na 100% grało z pełną mocą bo nikt w aucie nie wytrzyma.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 25, 2020, 22:30:30 »
Ten Crunch ma 150 [W] na kanał przy 2 [Ohm], więc zasilanie wytrzyma...
A i mała poprawka, z nieznanych powodów oglądałem schematy z MKII, dla MKI bezpiecznik jest też 30 [A] ale G36...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 25, 2020, 22:43:44 »
Ten Crunch ma 150 [W] na kanał przy 2 [Ohm], więc zasilanie wytrzyma...
A i mała poprawka, z nieznanych powodów oglądałem schematy z MKII, dla MKI bezpiecznik jest też 30 [A] ale G36...
To jutro podłączę i przez pewien czas będę obserwował przewody czy się nie grzeją mocno.


a jeszcze pytanie. Są gdzieś dane podane ile te fabryczne jbl-e w drzwiach mają mocy? Widziałem głośniki np. z 407 i tam było napisane, na tych niestety nie ma.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2020, 22:58:10 wysłana przez Sebastian Osowski »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 26, 2020, 10:10:25 »
Szczerze powiedziawszy, to nie widziałem na żadnym z tych fabrycznych JBL-i oznaczeń mocy. Gdzieś w jakiejś broszurce z puegeota widziałem tylko informację, że standardowe RD4 ma wyjście 4x15 [W], a wzmacniacz JBL ma 240 [W]... tylko jaka to jest moc? nie wiadomo. Przy głośnikach sama informacja o mocy też niewiele mówi, jeden producent napisze znamionową, drugi muzyczną a trzeci szczytową. Według mnie ważniejszym parametrem jest efektywność głośnika, ale tych informacji dla fabrycznych zestawów praktycznie nie ma.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 27, 2020, 20:44:25 »
Dzisiaj podłączyłem przewody z kostek ze sobą bez schematu i wyszło źle ;p. Cicho grają, jeden tweet trzeszczy i przód to tył, tył to przód. Prościej byłoby puścić przewody od radia na samym początku ;p.

Offline Sebastian Osowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: 3.0 v6 lpg
  • Zainteresowania: Mechanika
  • Miejscowość: Borne Sulinowo
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 28, 2020, 21:02:53 »
Juz wszystko gra normalnie :d

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Jbl fabryczny dołożenie subwoofera.
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 28, 2020, 21:21:53 »
Brawo TY ;)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?