Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS  (Przeczytany 1292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Nawrocki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Lubań
  • Posiadany samochód: Xsara 1, 1.9TD
  • Miejscowość: Lubań
Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS
« dnia: Październik 13, 2022, 21:09:03 »
Po wymianie bębna hamulcowego (na razie dłubałem tylko w jednym kole), po przekręceniu kluczyka, zaświeciła mi się na stałe kontrolka niedziałającego ABS. Odpiąłem od kostki czujnik ABS, zmierzyłem jego rezystancję, ma około 1.5kOm. Mierząc rezystancję w stronę sterownika pompy, wartość wynosi około 20kOm. Do porównania wziąłem drugie tylne koło, w którym nie zdążyłem jeszcze zabrać się za wymianę bębna. Wyniki pomiarów analogiczne. Czujniki są w stanie idealnym (wymieniane zeszłej jesieni). Styki w kostkach są w stanie bardzo dobrym (czyste, nieskorodowane, odtłuszczone). Chciałem oszukać system, wpinając zamiast czujnika, rezystory 1,5kOm w kostkę od strony sterownika. Odłączałem akumulator na kilkanaście minut, sprawdziłem bezpieczniki przy kierownicy i pod maską, ale nie mogę doszukać się przyczyny zaistniałego problemu. Najwygodniej byłoby mi wykonać pomiary na sterowniku pompy, gdzie mam zebrane sygnały z czujników czterech kół, zasilanie pompy, itd. Jednak nie mam pojęcia jak wyciągnąć z niej wtyczkę, aby dostać się do pinów. Chciałbym uniknąć przebijania się przez izolację przewodów podłączonych do pompy a poza tym jeśli okazałaby się uszkodzona, to nie wiem jak nie narobić sobie dodatkowych szkód. Sugestie mile widziane.
Xsara I hatchback/1.9 TD/1998/90KM, 218 kkm
"Fajny klekotek. Silnik nie do zdarcia. Niesmak pozostawia masa niedoróbek: plastikowa tandeta, cienka klima i wentylacja, chińskiej jakości okablowanie"

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2022, 21:22:10 »
Zasadniczo należałoby skomunikować się jakoś z ABS i dowiedzieć się co go gryzie...

Offline Krzysztof Nawrocki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Lubań
  • Posiadany samochód: Xsara 1, 1.9TD
  • Miejscowość: Lubań
Odp: Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2022, 21:53:00 »
Pompa wygląda mniej więcej tak. Wiecie jak wyjąć wtyczkę z gniazda? Co podważyć, aby nie narobić dodatkowych szkód?
Xsara I hatchback/1.9 TD/1998/90KM, 218 kkm
"Fajny klekotek. Silnik nie do zdarcia. Niesmak pozostawia masa niedoróbek: plastikowa tandeta, cienka klima i wentylacja, chińskiej jakości okablowanie"

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2022, 06:52:38 »
To zaznaczone na żółto się wysuwa i wtyczką sama wychodzi. Niestety jeśli jest tam piach itp. bardzo ciężko to zrobić.

Odczytaj błędy, moim zdaniem niepotrzebnie chcesz to rozpinać obecnie.

Offline Krzysztof Nawrocki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Lubań
  • Posiadany samochód: Xsara 1, 1.9TD
  • Miejscowość: Lubań
Odp: Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2022, 09:06:45 »
Dobra, wiem jak to działa. Jeżeli wystąpi jakaś przerwa w obwodzie, np. na wtyczce czujnika, to błąd skasuje się automatycznie po przywróceniu poprawności połączeń pod dodatkowym warunkiem, że trzeba się jeszcze fizycznie przejechać autem. Procedurę wykonałem tak jak ktoś polecił na konkurencyjnym forum. Złożyć wszystko do kupy, podczas jazdy autem ostro zahamować (doprowadzić do blokady kół) i kontynuować jazdę. Po kilkudziesięciu metrach jeśli wszystko jest w porządku, błąd powinien automatycznie się wykasować. Tak właśnie u mnie się stało.
P.S. Przy okazji wiem, że testy układu ABS z zastąpieniem czujnika rezystorem, nie mogą i nie mogły przynieść pozytywnego wyniku  :)
Xsara I hatchback/1.9 TD/1998/90KM, 218 kkm
"Fajny klekotek. Silnik nie do zdarcia. Niesmak pozostawia masa niedoróbek: plastikowa tandeta, cienka klima i wentylacja, chińskiej jakości okablowanie"

Offline Franciszek Broda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: ruda slaska
  • Posiadany samochód: xsara II 1,4 i - 75 KM , oraz 1,6 16V - 109 KM
  • Miejscowość: Warka
Odp: Xsara n1 1.9 TD - sterownik ABS Bosch, kontrolka ABS
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2022, 15:34:29 »
Dobrze że podałeś rozwiązanie problemu z ABS- em. Wielu kierowców nie ma o tym pojęcia , ja też . Dzięki. PZDR.