Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Sterowanie, ustawienie lusterek  (Przeczytany 1530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Sterowanie, ustawienie lusterek
« dnia: Styczeń 09, 2021, 13:48:25 »
Witam, nie znalazłem odpowiedniej odpowiedzi więc zakładam nowy temat (ewentualnie jeśli pominąłem to proszę o link gdzie co poczytać) ;)


Pytanie do fachowców - gdzie w Diagboxie odnajdę informacje dotyczące sterowania lusterkami? Nie żadne tam indeksacje czy składanie lusterek (te tematy już znam) tylko szukam kalkulatora/parametrów dotyczących sterowaniem wkładami (góra-dół, prawo-lewo). Istnieje w ogóle taka zakładka w DB?

Chciałbym podejrzeć parametry zmiany położenia wkładu. Same mechanizmy wkładów są sprawne (sprawdzone na krótko) tylko z panelu kierowcy lustra nie reagują na sterowanie nimi (oba). Podejrzewam że mógł paść jakiś układ w panelu bo jeszcze przed awarią działały oba aż nagle przestały reagować. Od razu skojarzyłem to z wcześniejszymi objawami tzn gdy chciałem ustawić lustro to nie zawsze reagowały na przycisk regulacji, musiałem powtórzyć wciśnięcie. Ogólnie szyby, blokada dla dzieci, zamykanie/otwieranie lusterek działają, tylko brak sterowania lusterkami. Rozebrałem swój panel ale tam jest taki układ scalony że w domowych warunkach tego nie prześwietlę, a na pierwszy rzut oka nic niepokojącego nie widać. Bezpieczniki w aucie sprawdzone są ok. W DB żadnego błędu z tym związanego nie wyrzuca.


I tu drugie pytanie odnośnie ewentualnej wymiany/poszukiwania panelu - czy te wszystkie numerki na obudowie mają b.duże znaczenie czy nie? Pytam bo w tym panelu jest tyle elektroniki że coś musi być na rzeczy a same numerki na obudowie jak SW6.01/HW6.03 sugerują wersję oprogramowania tego układu.

Pacjent to polift 2012 Exclusive lusterka elektr, składane, podgrzewane, fotochrom, bez pamięci i indeksacji.
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2021, 14:10:50 »
W DB jest kalkulator "panel drzwi kierowcy" tam można podejrzeć, czy DB widzi wysterowanie lusterek... Jeśli nie masz zamiaru doposażać swojej C5 w indeksację lusterek to w zasadzie numer wersji HW/SW nie jest istotny (z nowszymi panelami indeksacja nie działa) chociaż bezpieczniej kupić taki sam, bo anglik też pasuje, ale będzie działać "nieintuicyjnie". Jak masz jeszcze ten panel na wierzchu to sprawdź "selektor" od lusterek jak układ cały czas "widzi" środkową pozycję, to pomimo poprawnego działania przycisku regulacji nic nie będzie reagować.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2021, 16:38:53 »
Dzięki za odp.
Nie mam zamiaru doposażać, nie potrzebuje tych funkcji ;)

Selektor rozumiem że ten przełącznik na prawe-lewe lusterko? Po rozebraniu panelu to pod selektorem był smar a ścieżki na płytce ładne nieuszkodzone. Składanie lusterek obsługuje oddzielna gumka. Tak teraz sobie pomyślałem że może nóżki tego przełącznika mogą być wytarte i nie styka na ścieżkach..
Ale.. jeśli nie łapałby selektor to raczej nie mógłbym zrobić tego: na złożonych lusterkach przełączam selektorem lewo/prawo i lusterka otwierają się - tzn że układ chyba jednak widzi pozycje selektora.

A pamiętasz może w którym dokładniej kalkulatorze jest ten „panel drzwi kierowcy”?


Ps. A czym różni się panel od Anglika że może działać „nieintuicyjne”? Płytka jest chyba taka sama w środku a przyciski też się nie są jakieś zmienne, wszystkie szyby są 4punktowe/impulsowe. Chyba źe piny są jakoś zamienione we wtyczkach i wiązki zmienione?
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2021, 16:41:31 »
Kalkulatora lusterek nie ma jako takiego. Ewentualnie można sprawdzić test elementów wykonawczych. Numery klawiatur się różnią w zależności czy jest pamięć foteli czy jej nie ma bo są inne wiązki w drzwiach. Najlepiej wyjmij swój panel i sprawdź numer.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2021, 17:02:25 »
Panel w drzwiach kierowcy jest kalkulatorem sam w sobie... i tam w teście elementów wykonawczych wszystko sprawdzisz. A w wersji z anglika to mi się coś wydaje, że tam z kierunkami regulacji jakoś tak lustrzanie było... ale może mi się tylko wydaje. Wiązki mogą być te same, instalacja multipleksowana pozwala na różne cuda "programowe".
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2021, 17:13:07 »
Na moim panelu są te same numery co na zdjęciu zaznaczone na zielono. Różni się tylko końcówką ZD a ZW. W razie podmianki to chyba będzie to samo ;)
Ogólnie po zdjęciach w necie ustaliłem że:
1. ZW to panel beżowy, ZD panel czarny (ale to wiadomo zamienne)
2. 82/12 wygląda na rocznik czyli 2012
3. na panelach w rocznikach od xx/11 przy SW/HW są oznaczenia zaczynające się od 6.xx a na wcześniejszych np xx/08 są SW/HW 5.xx - po czym wnioskuje że modele przedliftowe różnią się od poliftowych oprogramowaniem.
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2021, 17:14:37 »
Panel w drzwiach kierowcy jest kalkulatorem sam w sobie... i tam w teście elementów wykonawczych wszystko sprawdzisz.
Ok postaram się to sprawdzić, może coś się rozjaśni ;)
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2021, 21:34:16 »
Pogrzebałem dziś w DB i co mogę powiedzieć..
W "panelu kierowcy PDPC" i zakładce "test urządzeń wykonawczych" nie ma opcji podejrzeć sterowania lusterkami a jedynie można sprawdzić składanie/rozkładanie (zdj1)

Ale znalazłem interesujące mnie informacje w innej zakładce - "wybór parametrów do odczytania" a tam zaznaczyłem "sterowanie i wybór lusterek" (zdj2)
Dzięki temu mogłem podejrzeć jak kształtują się poszczególne sygnały
i wywnioskowałem (mam nadzieję że dobrze)... zero reakcji na sterowanie lusterkami co jest pewnie spowodowane brakiem reakcji na zmiane selektora (prawe-lewe lusterko). Te dwa zielone piki widoczne na diagramie "wybór bocznych lusterek" to sygnały gdy wcisnąłem złożenie/rozłożenie lusterek. To działa bez zarzutu, ale jak widać zero odpowiedzi na zmiane przycisku prawe lewe lusterko (zdj3).
To samo potwierdziłem sobie w innej zakładce "panelu kierowcy" z aktualnymi parametrami (nie pamiętam jej nazwy), dalej w zakładce "lusterka wsteczne" - tu doskonale widać brak reakcji na zmiane położenia selektora, przestawiałem kilka razy prawo-lewo a system cały czas widzi pozycje neutralną, przez co też brak sterowania lusterek - wiersz wyżej (zdj4).
Dla pewności i porówniania cofnąłem się jeszcze o jedną zakładkę, do zakładki "Szyby boczne" czy jakoś tak, a tam już ładnie pokazywało żądanie otwierania/zamykania poszczególnej szyby wciskając je z panelu w drzwiach kierowcy.

Czyli jeśli dobrze wnioskuje to problem leży tylko w panelu kierowcy, a kolega Błażej dał dobry trop z tym selektorem bo układ nie widzi zmiany jego pozycji.
Może faktycznie jego nóżki nie stykają do płytki albo coś głębiej i lepiej poszukać drugiego panelu  ;)  myślę jeszcze czy te nóżki da się jakoś zreanimować..
Ale nadal mnie nurtuje dlaczego:
jeśli nie łapałby selektor to raczej nie mógłbym zrobić tego: na złożonych lusterkach przełączam selektorem lewo/prawo i lusterka otwierają się - tzn że układ chyba jednak widzi pozycje selektora.
Bardzo skomplikowany ten panel kierowcy.. :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2021, 20:28:34 wysłana przez Łukasz Modrzejewski »
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2021, 13:49:56 »
To się powinno jeszcze jakoś dać reanimować... oczyścić jakimś preparatem do styków i potem potraktować sprayem do regeneracji potencjometrów.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2021, 15:12:54 »
Ale nadal mnie nurtuje dlaczego
Bo może już ktoś tam był i np. źle złożył panel albo coś połamał.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2021, 20:25:28 »
Ale nadal mnie nurtuje dlaczego
Bo może już ktoś tam był i np. źle złożył panel albo coś połamał.
Na szczęście albo nieszczęście (bo miałbym już pewność że to coś tutaj nie halo) nikt przede mną nie zaglądał wcześniej do panelu.
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2021, 17:31:11 »
Panowie znam już odpowiedź:
Wyszło faktycznie że uszkodzony panel kierowcy a dokładnie selektor.
(brawa dla kolegi Błażeja bo strzał w dziesiątkę 8) )
Nie wiem jak ja tego wcześniej nie dojrzałem (może późna pora była, może zmęczenie materiału, nie wiem ale byłem trzeźwy.. :P). Rozebrałem swój panel drugi raz i dojrzałem iż ścieżka pod selektorem wytarta... ehh :'(  Może ten smar fabryczny mi troche przysłonił a nie chciałem go wtedy całkowicie zmywać.

Kupiłem drugi panel zgodny z moimi oznaczeniami (zaznaczone na czerwono) i z dwóch złożyłem jeden w pełni sprawny.
Sterowanie lusterek powróciło  ;)  także wszystko gra i dziękuje za wszelką pomoc  ;)
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2021, 18:45:18 »
No to patrząc na uszkodzenie ścieżek, tajemnica dlaczego dało się selektywnie złożyć/rozłożyć lusterka, powinna się sama wyjaśnić - "selektor" w normalnej pozycji pracuje lewo/prawo i tam nie trafiał już na ścieżkę, a wymuszenie składania przesuwa selektor "do tyłu" gdzie ścieżka (jeszcze) jest...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2021, 21:38:43 »
a wymuszenie składania przesuwa selektor "do tyłu" gdzie ścieżka (jeszcze) jest...
Nie bardzo rozumiem ;)
Bo rozkładanie lusterek selektorem miałem na myśli nie przesuwanie selektora na dół (na zdjęciu niebieska strzałka - standardowe rozkładanie/składanie) tylko również ruchem selektora prawo-lewo (gdy były złożone). Nie ruszając nic w dół, tylko prawo-lewo na złożonych. Ogólnie w dół można ruszyć tylko z pozycji neutralnej, nie da się przesunąć selektora w dół gdy jest w pozycji któregoś lusterka.
Czyli system nie widział gdy wybierałem selektorem prawe/lewe lusterko, ale jednak widział ruch prawo-lewo gdy lusterka były złożone i rozkładał je.
Czyli domniemam że płytka pod selektorem po to ma chyba dwa rzędy ścieżek (na obrazku zielone i czerwone strzałki).

Zielone ścieżki do wybierania lusterek aby ustawiać szkła.
Czerwone ścieżki do rozkładania lusterek gdy są złożone.
Niebieski ruch złożenie/rozłożenie lusterek.
Chyba.. ;)
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Sterowanie, ustawienie lusterek
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2021, 09:47:06 »
Masz rację Łukasz, faktycznie cofnięcie selektora jest możliwe tylko z pozycji neutralnej... i faktycznie są dwa zestawy ścieżek. Niemniej jednak tajemnica wyjaśniona ;)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?