Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.  (Przeczytany 3416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siwecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 06, 2021, 21:12:36 »
Sieć VAN jest niemal na całym aucie. Jak masz oryginalne czujniki parkowania, zajrzyj tam. Może wilgoć swoje zrobiła.

Kolejne skrajne punkty to podnośniki elektrycznych szyb, dokładniej sterowniki zintegrowane z silnikami. Jeśli są Xenony warto i w ich sterowanie zajrzeć. Silnik wycieraczek i jego wtyczka... Ogólnie wszystko co ma w sobie elektroniczne moduły jest spięte siecią VAN. Trzeba sprawdzić kostki i piny w nich. Oczywiście masa do każdego z modułów też musi być pewna.

Same zegary mogą też wariować jak ktoś nieumiejętnie dobierał się do cofania przebiegu.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Siwecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 07, 2021, 02:33:15 »
Sprawdź BSM, bo czasem też może powodować takie objawy, kostki, bezpieczniki. Będziesz miał chwilę to miernik i sprawdzasz na bezpiecznikach jakie jest napięcie podczas normalnej pracy, a potem jak coś się dzieje, może wyłapiesz czy i który obwód zasilania pada.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Siwecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 07, 2021, 09:35:24 »
Sieć VAN jest niemal na całym aucie. Jak masz oryginalne czujniki parkowania, zajrzyj tam. Może wilgoć swoje zrobiła.

Kolejne skrajne punkty to podnośniki elektrycznych szyb, dokładniej sterowniki zintegrowane z silnikami. Jeśli są Xenony warto i w ich sterowanie zajrzeć. Silnik wycieraczek i jego wtyczka... Ogólnie wszystko co ma w sobie elektroniczne moduły jest spięte siecią VAN. Trzeba sprawdzić kostki i piny w nich. Oczywiście masa do każdego z modułów też musi być pewna.

Same zegary mogą też wariować jak ktoś nieumiejętnie dobierał się do cofania przebiegu.

Na szczęście sieć VAN tak jak i CAN jest podzielona na obwody (nawet elektrycznie są to osobne podsieci - prędkości transmisji danych są różne), tu wszystkie objawy występują w obrębie jednego "segmentu" i trzeba sprawdzić dokładnie wszystkie połączenia od BSI do każdego z "odbiorników".
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Siwecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 07, 2021, 09:40:09 »
Sieć VAN jest niemal na całym aucie. Jak masz oryginalne czujniki parkowania, zajrzyj tam. Może wilgoć swoje zrobiła.

Kolejne skrajne punkty to podnośniki elektrycznych szyb, dokładniej sterowniki zintegrowane z silnikami. Jeśli są Xenony warto i w ich sterowanie zajrzeć. Silnik wycieraczek i jego wtyczka... Ogólnie wszystko co ma w sobie elektroniczne moduły jest spięte siecią VAN. Trzeba sprawdzić kostki i piny w nich. Oczywiście masa do każdego z modułów też musi być pewna.

Same zegary mogą też wariować jak ktoś nieumiejętnie dobierał się do cofania przebiegu.

Na szczęście sieć VAN tak jak i CAN jest podzielona na obwody (nawet elektrycznie są to osobne podsieci - prędkości transmisji danych są różne), tu wszystkie objawy występują w obrębie jednego "segmentu" i trzeba sprawdzić dokładnie wszystkie połączenia od BSI do każdego z "odbiorników".
Sugerujesz że zakłócenia na poszczególne linie mają tylko wpływ? Hmmm Trochę dziwne bo robiąc niechcący zwarcie na linii w radiu straciłem prawy stop w swoim C4.  :D Ale może... kto wie.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Siwecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 07, 2021, 12:12:11 »
Sugerujesz że zakłócenia na poszczególne linie mają tylko wpływ? Hmmm Trochę dziwne bo robiąc niechcący zwarcie na linii w radiu straciłem prawy stop w swoim C4.  :D Ale może... kto wie.


Sugeruję, że zazwyczaj błąd komunikacji na jednej podsieci nie propaguje się dalej... ale procesor do komunikacji jest zazwyczaj jeden, tylko ma kilka "niezależnych" linii, więc nie można wykluczyć pewnych interakcji pomiędzy nimi. Ale w tym wypadku, przynajmniej z opisu wychodzi, że tylko jedna podsieć ma problemy i od niej należało by zacząć.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Hubert Sawicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroën C5 mk I
  • Miejscowość: Hołubla
Odp: Siwecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 07, 2021, 12:29:58 »
Czyli wnioskuje z tego że na tej podsieci mam radio, zegary, sterownik klimatyzacji i wyświetlacz. Czy coś jeszcze jest na tej podsieci? Jak było włożone to radio JVC to działało pomimo tych błędów, teraz jak jest oryginalne i podpięte do sieci VAN przestaje działać razem z wyświetlaczem i choinką na desce.

Offline Piotr Bałecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 350
  • Skąd: Piotrków
  • Posiadany samochód: C5[MkI] 2004 2.0 HDi / C5[MkIII] 2010 1.6HDi
  • Miejscowość: Piotrków
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 07, 2021, 14:01:23 »
Wystarczy jeden źle podłączony kabel Van Low - Van Hight i dzieją się takie rzeczy.
Wymieniłem zmieniarkę w C5 Mk I z obciętymi kablami i właśnie pomyliłem te dwa przewody i miałem choinkę zegarów. Nie za bardzo wiedziałem dla czego, przecież wymieniłem tylko zmieniarkę.... A jednak.

Offline Hubert Sawicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroën C5 mk I
  • Miejscowość: Hołubla
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 07, 2021, 15:01:43 »
A jest może jakiś schemat tej całej sieci VAN żebym mógł sobie to po sprawdzać? Mógłby ktoś coś takiego wrzucić?

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 07, 2021, 16:24:38 »
To trochę może pomóc:
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 07, 2021, 16:52:34 »
A no to jeszcze brakuje schematu z wspomagania parkowania do kompletu...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Hubert Sawicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroën C5 mk I
  • Miejscowość: Hołubla
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 07, 2021, 21:10:33 »
Czujników parkowania nie mam, i to chyb lepiej (mniej sprawdzania będzie  ;D ) ale dzięki za schematy. Czyli do sprawdzenia jutro są zegary, ekran wielofunkcyjny i sterownik klimatyzacji.

Offline Hubert Sawicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroën C5 mk I
  • Miejscowość: Hołubla
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 08, 2021, 12:23:48 »
Winny całego zamieszania jest wyświetlacz wielofunkcyjny, po odpięciu go wszystko wraca do normy, teraz tylko ustalić czy winne są kable czy sam wyswietlacz.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2021, 13:23:29 wysłana przez Hubert Sawicki »

Offline Hubert Sawicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroën C5 mk I
  • Miejscowość: Hołubla
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 08, 2021, 14:20:48 »
Wyświetlacz rozebrałem, prze dmuchałem, obczyscilem cała płytkę z kurzu odpiąłem co się tylko dało odpiąć, podlaczyłem spowrotem i wszystko dziala. Dzięki wszystkim za pomoc.  ;)

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 08, 2021, 16:29:46 »
Brawo Ty :D ;)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Bałecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 350
  • Skąd: Piotrków
  • Posiadany samochód: C5[MkI] 2004 2.0 HDi / C5[MkIII] 2010 1.6HDi
  • Miejscowość: Piotrków
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 08, 2021, 17:16:23 »
Super.
Zostajesz przy fabrycznym radiu, czy wrzucasz z powrotem JVC?

Offline Hubert Sawicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroën C5 mk I
  • Miejscowość: Hołubla
Odp: Swiecą kontrolki, nie działają zegary.
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 08, 2021, 18:01:11 »
Narazie zostaje przy fabrycznym.