Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Tylna wycieraczka - przekaźnik ? BSI ? Przewody ?  (Przeczytany 1345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Tylna wycieraczka - przekaźnik ? BSI ? Przewody ?
« dnia: Lipiec 04, 2021, 10:03:29 »
Cześć,

OPIS PROBLEMU
Nie działa mi tylna wycieraczka.


Po przełączeniu manetki słychać lekkie cyknięcie w okolicy bezpieczników po lewej stronie  kierownicy poniżej kierownicy. Po wyłączeniu wycieraczki słychać lekkie cyknięcie, ale jakby z kilkusekundowym opóźnieniem.

Sprężarka klimatyzacji działa (jest na tym samym bezpieczniku co tylna wycieraczka).

W wiązce przewodów na przejściu pomiędzy kabiną a klapą nie widzę przerwanego przewodu (ale ze względu na gumową osłonkę trudno jest to jednoznacznie stwierdzić).

Do silniczka dochodzą 3 przewody. Na złączce żadnego z nich nie ma napięcia przy manetce kierownicy ustawionej na włączenie wycieraczek.

Jak połączę przez próbnik z żarówką plus przewodu z oświetlenia tylnej tablicy  rejestracyjnej z przewodem masy dochodzącym do złączki do silniczka tylnej wycieraczki, to żarówka świeci , więc przewód masy dochodzący do silniczka tylnej wycieraczki nie jest uszkodzony.


Światło stop i pozostałe światła tylne (w tym nad tablicą rejestracyjną działają).

Jak miałem nie włączająca się sprężarkę klimatyzacji (mechanik naprawił przecinając złączkę na kablu dochodzącym do cewki sprężarki i łącząc przewody bez złączki) , to podczas diagnozy próbowałem wyjąć BSI, ale została mi  do odłączenia jedna najgrubsza złączka od przodu z najgrubszymi przewodami i się wycofałem z odłączeniem (poprzednio odłączone wtyki połączyłem ponownie i mam nadzieję, że poprawnie).



PYTANIA
Czy tylna wycieraczka ma przekaźnik lub przerywacz który można wymieniać, gdzie on jest ?



Jak sprawdzić drożność pozostałych dwóch przewodów dochodzących do silniczka wycieraczki, np. korzystając ze styków w kostce doprowadzającej przewody do manetki wycieraczki ?

Czy mogłem coś źle połączyć w BSI co skutkuje tym, że tylna wycieraczka nie działa i który styk ewentualnie sprawdzić w BSI ? (zastanawia mnie to, że słyszę dźwięk od razu po przełączeniu manetki wycieraczki na działanie, i chwilę później po przełączeniu manetki w pozycję wyłączającą wycieraczkę).


Pozdrawiam
Radek

Offline Dawid Zygmunt

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Skąd: Polska
  • Posiadany samochód: Citroen xara picasso 1.6 2000r oraz 1.8 16v 2005r
  • Zainteresowania: Kolej i wszystko z tym zwiazane
  • Miejscowość: Polska
Odp: Tylna wycieraczka - przekaźnik ? BSI ? Przewody ?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2021, 22:16:48 »
Szczerze nie pamiętam czy sprawdzałem, ale wyciaglem cały silniczek na stół, po rozebraniu okazalo się, że jedna z blaszek, które są w środku, wygięła się zdzierając wierzchnią powierzchnię koła zębatego, powodując mnóstwo syfu wewnątrz, co skutecznie zablokowało działanie mechanizmu, nawet rozebrałem obudowę silnika, która wydawała się nie rozbieralna, ale ja się tak łatwo nie poddaję, wyczyściłem wszystko, nasmarowałem, poskladalem i może działa ciutke glosniej, ale działa, także myślę że właśnie tam należy szukać usterki, powodzenia