Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Resetująca się data i godzina  (Przeczytany 3024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Resetująca się data i godzina
« dnia: Maj 13, 2022, 09:38:48 »
Witam. Jak w temacie. Po ustawieniu daty i godziny auto po nocy ma już wszystko zmienione. Czasem wytrzyma dwa dni. Czytałem różne tematy ale tam radio też gubiło stacje a u mnie tylko data i godzina się zmienia. Zdarzyło się też że climatronic przestawiał się że musiałem oddzielnie ustawiać temperaturę że  swojej strony i pasażera. Zawsze mam ustawione sparowanie stron. Zdarzyło się kilka razy ale może to ma jakiś związek. Akumulator nowy, ładowanie 14.3V.

Offline Mariusz Majewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 152
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 ES9A Exclusive AM6 2005 r., Opel Corsa 1.4 TwinPort Easytronic 2005 r., Mercedes W203 200K SportCoupe A
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2022, 16:25:31 »
Jaka telamatyka (radio)? Jaki jest stan wbudowanego akumulatora?

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2022, 01:28:16 »
Radio to Blaupunkt rd4 n2 MP3. A gdzie jest wbudowany akumulator? W wyświetlacz?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2022, 07:31:50 »
Te radio nie ma wewnętrznej baterii. Sprawdź czy przypadkiem w BSI nie masz przestawionej zwory z trybu klienta na tryb pokazowy. To ten dziwny bezpiecznik oznaczony czasem "HS". Można go wsadzić w dwa sposoby.

Offline Mariusz Majewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 152
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 ES9A Exclusive AM6 2005 r., Opel Corsa 1.4 TwinPort Easytronic 2005 r., Mercedes W203 200K SportCoupe A
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2022, 17:24:09 »
Dodatkowo - "profilaktycznie" - reset radia. Wyjąć radio z deski rozdzielczej, odłączyć, pozostawić na 10 - 20 sekund i zmontować w odwrotnej kolejności. Powinien nastąpić reset do wartości domyślnych. Utracisz wszystkie zaprogramowane stacje radiowe, itp. ustawienia, ale może też i pozbędziesz się jakiś "namieszanych" ustawień. Generalnie te radia często żyją swoim życiem...

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2022, 17:47:02 »
Ciekawa koncepcja... tylko że, nawet po kilku godzinach bez zasilania w RD4 stacje radiowe "się nie gubią". Kiedyś u znajomego VIN do radia wpisywałem, radio włożone bezpośrednio przed podłączeniem DB i jakieś stacje radiowe nadal były zapamiętane. Jedyne co znika to właśnie data i godzina...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2022, 18:05:04 »
Ciekawa koncepcja... tylko że, nawet po kilku godzinach bez zasilania w RD4 stacje radiowe "się nie gubią". Kiedyś u znajomego VIN do radia wpisywałem, radio włożone bezpośrednio przed podłączeniem DB i jakieś stacje radiowe nadal były zapamiętane. Jedyne co znika to właśnie data i godzina...


Data i godzina to akurat siedzi w tym wypadku chyba w wyświetlaczu. Czasami po połączeniu z Lexią niektóre wyświetlacze tracą datę i godzinę. Zależy od konkretnej wersji wyświetlacza. Oryginalny z mojego C5 nie tracił ustawień czasu po połączeniu. Wyświetlacz który zamontowałem do obsługi C-Nomade już traci.

 Czy odłączenie radia traciło ustawienia daty i czasu nie zwróciłem uwagi.

 RD4 i RD45 nie tracą ustawień po zabraniu zasilania. Niektóre wersję pamiętają nawet ustawienia głośności dla poszczególnych źródeł dźwięku.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2022, 18:57:17 »
Nie jestem pewien, bo po wyjęciu wyświetlacza daty i godziny raczej nie trzeba ustawiać... te moje kolorowe cudo czasem (jak na razie zdarzyło się 3 razy ale od pomad roku spokój w tym temacie) włącza się bez podświetlenia matrycy i trzeba mu zasilanie zdjąć bo inaczej ciemność na ekranie gości - nie przypominam sobie abym potem godzinę ustawiał...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2022, 19:47:38 »
Te radio nie ma wewnętrznej baterii. Sprawdź czy przypadkiem w BSI nie masz przestawionej zwory z trybu klienta na tryb pokazowy. To ten dziwny bezpiecznik oznaczony czasem "HS". Można go wsadzić w dwa sposoby.
Z tym bezpiecznikiem już kombinowałem ale był włożony prawidłowo.

Auto stało bez akumulatora kilka godzin bo wymieniałem na nowy i radio stacje pamięta. Jeszcze jedno co mam od kupna to auto nie ma pierwszej pozycji na stacyjce czyli że kontrolki się nie świecą a radio gra. U mnie od razu zapalają się kontrolki na zapłon. Ktoś coś kiedyś kombinował i może nie ma podtrzymania po wyjęciu kluczyka.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2022, 20:05:16 »
Te radio nie ma wewnętrznej baterii. Sprawdź czy przypadkiem w BSI nie masz przestawionej zwory z trybu klienta na tryb pokazowy. To ten dziwny bezpiecznik oznaczony czasem "HS". Można go wsadzić w dwa sposoby.
Z tym bezpiecznikiem już kombinowałem ale był włożony prawidłowo.

Auto stało bez akumulatora kilka godzin bo wymieniałem na nowy i radio stacje pamięta. Jeszcze jedno co mam od kupna to auto nie ma pierwszej pozycji na stacyjce czyli że kontrolki się nie świecą a radio gra. U mnie od razu zapalają się kontrolki na zapłon. Ktoś coś kiedyś kombinował i może nie ma podtrzymania po wyjęciu kluczyka.
Stacyjka działa prawidłowo. Ta wersja C5 tak ma.

Jeśli zwora siedzi prawidłowo. Pozostaje podmienić albo radio albo wyświetlacz...

 Do wyświetlacza i radia idzie tylko + - i CAN L i CAN H z sygnałów. Nie ma + po stacyjce czy coś. Może jakieś inne urządzenie obce coś miesza w CAN. Musiałbym wyjąć u siebie radio i sprawdzić czy zegarek się zresetuje.

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2022, 21:03:03 »
Zrobię tak u siebie. Wyciągnę radio i przed odpieciem ustawie datę i godzinę to będę widział czy się zresetuje po odpięciu. Wtedy będę wiedział czy czas ma pamiętać radio czy wyświetlacz. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2022, 21:15:28 »
to ja jutro sprawdzę, czy po wypięciu wyświetlacza, będę musiał ustawić godzinę... bo coś swojej pamięci przestaję ufać ;)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2022, 21:39:34 »
Ja już sprawdziłem. 8) Odłączenie radia nie zmieniło nic. Zegarek dalej prawidłowo pracuje.

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2022, 22:13:11 »
Ja już sprawdziłem. 8) Odłączenie radia nie zmieniło nic. Zegarek dalej prawidłowo pracuje.
Czyli wychodzi na to że wyświetlacz prawdopodobnie jest winny. Mimo wszystko jeszcze zrobię tak też u siebie bo by mi spokoju nie dało. Oczywiście dziękuję za poświęcenie.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2022, 15:05:06 »
No i sprawdziłem... i miałem rację nie mając racji ;) wypięcie wyświetlacza na kilka sekund nie powoduje resetu godziny, wypięcie na dłuższy czas wyzeruje nastawy czasu.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 15, 2022, 23:30:29 »
No i sprawdziłem... i miałem rację nie mając racji ;) wypięcie wyświetlacza na kilka sekund nie powoduje resetu godziny, wypięcie na dłuższy czas wyzeruje nastawy czasu.
No ok czyli potwierdzone że winy mam szukać w wyświetlaczu ale dlaczego mój gubi godzinę. Wychodzi na to że powinien mieć jakieś podtrzymanie bo wyjęciu kluczyka? Może jakiś bezpiecznik mam spalony. Wyświetlacz mogę wymienić bez problemu czy też jest przypisany do auta jak radio?

Offline Piotr Bałecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 350
  • Skąd: Piotrków
  • Posiadany samochód: C5[MkI] 2004 2.0 HDi / C5[MkIII] 2010 1.6HDi
  • Miejscowość: Piotrków
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 16, 2022, 08:30:22 »
Może wymienić na dowolny pomarańczowy z twojego rocznika lub wyższego. A nawet na kolor.
Uwaga na obsługę NomadeV2 i bluetooth. Ważne żeby miał 12 pin wtyczkę.
Tu masz ciekawe tematy MkI MkII MkIII
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=93526.0
i
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=97170.0
i
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=115806.0
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2022, 09:33:36 wysłana przez Piotr Bałecki »

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 16, 2022, 13:50:03 »
Do wyświetlacza dochodzi tylko + - i dwa sygnały z CAN.  Dużo sprawdzania przewodów nie ma.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 16, 2022, 18:47:50 »
Sygnały z CAN można tu wykluczyć jeśli działa komputer pokładowy i wyświetla spalanie to komunikacja działa... zasilanie idzie przez F8 i z BSI wychodzi pinem nr 1 czarnej wtyczki 10-cio pinowej... Masa jest wspólna z licznikiem łączenie w okolicach schowka pasażera i dalej do progu przy słupku.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Arek Rokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Borkowo Kościelne
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI 136Ps liftback 2008r, C4 Grand Picasso 1,6 HDI 109PS 2008r
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 23, 2022, 15:32:59 »
Pogodziłem się z brakiem daty i godziny ale z okazji zakupu ryżowej lexii odczytałem błędy no i wywala brak trwalego + na wyświetlaczu. Błąd F8F0. Błąd braku komunikacji z kalkulatorem zestawu głośnomówiącego? Niby tylna wtyczka w radiu zajęta ale nigdy zestaw nie chciał się łączyć z telefonem i na wyświetlaczu zawsze telefon miałem przekreślony. Gdzie szukać przyczyny?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 24, 2022, 14:22:28 »
Brak trwałego + wyświetlacza to jakiś Fantom błąd. Bawiłem się dużo różnymi wyświetlaczami i jedne generowały ten błąd... Inne nie. Nie zmieniało to nic w pracy zegarka. Zawsze działał u mnie prawidłowo. Jedynie te te które zgłaszały błąd resetowały godzinę przy komunikacji z Lexia.

 Zestaw głośnomówiący Siemensa często się psuł.... Możliwe że zwyczajnie moduł umarł. Może warto go odłączyć, to może rozwiązać problem z zegarkiem.

 Niestety nie wiem gdzie oryginalnie był on montowany. (Za licznikiem?)

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 578
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Resetująca się data i godzina
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 24, 2022, 23:41:03 »
Kiedyś wrzucałem serwisówkę z demontażem (więc trzeba by poszukać na forum) ale z tego co pamiętam to powinno być za licznikiem, druga możliwość to jak w C5x7 przy słupku A po stronie pasażera (dostęp po wyjęciu schowka). I tak jak pisze Piotr brak stałego plusa zależy od wersji oprogramowania wyświetlacza (i większość ma ten błąd - przynajmniej wśród tych z którymi miałem do czynienia nie tylko w cytrynach, również w pugach).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?