Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift  (Przeczytany 2786 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bartłomiej Jary

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2,0 HDi 163 KM AUTOMAT
  • Zainteresowania: sport, narty, siłownia, motocykle
  • Miejscowość: Przemyśl
Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« dnia: Maj 14, 2022, 08:13:27 »
Dzien dobry

Citroen C5 X7 2011 lift 2,0 HDi

Klimatronic. Zatem jaki problem. Jadąc na wyswietlaczu w aucie 29 stopni na zewnątrz. Klimatyzacja działa ustawiona na 18 stopni a w aucie jakby ciepło. Pojechałem do serwisu bo myślałem ze coś z gazem ale ok wszystko w porządku. Ale był jakiś błąd klap. Został skasowany i już się nie pojawia. Po przejechani kliku kilometrów sprawa nadal podobna jakaś słaba ta klima, gaz jest błędów brak test urządzeń wykonawczych nie pokazuje błędów. Słyszałem o jakiejś kalibracji klap ale nie wiem co gdzie i jak może ktoś podobny temat przerabiał. Z góry dziękuję


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2022, 12:57:07 »
Masz świadomość, że według instrukcji obsługi samochodu te 18 stopni nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek jednostką temperatury? O ile w C5 z lat 2008-2009 były jeszcze jakieś czujniki temperatury w kanałach (co i tak nie daje żadnej informacji o temperaturze wewnątrz kabiny, a tylko jaka jest temp. powietrza lecącego z kratek nawiewu), to późniejsze egzemplarze wróżą wartość temperatury tylko na podstawie czujnika nasłonecznienia i temperatury zewnętrznej oraz czasu.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2022, 20:34:55 »
Samoustawianie motoreduktorów zespołu klimatyzacji jest wykonywane co 50 rozruchów silnika.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2022, 01:14:40 »
Może padł ci zawór zmiennej wydajności, lub może zawór rozprężny.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2022, 23:05:35 »
Gdzie te zawory się znajdują? Ostatnio też miałem sytuację,  że klima nie zaczęła chłodzić. Nie widać było wzrostu ciśnienia.  Następnego dnia normalnie działała. Tak jak by coś blokowało wzrost ciśnienia a potem puszcza i ciśnienie z 6 bar idzie na 12bar i zaczyna lecieć zimno, potem stabilizuje się na 8bar i chłodzenie jest ok.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2022, 23:08:44 »
Jeden na kompresorze klimatyzacji. Drugi zwykle gdzieś na wejściu rurek klimatyzacji do wnętrza auta.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 060
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 26, 2022, 23:12:21 »
Gdzie te zawory się znajdują? Ostatnio też miałem sytuację,  że klima nie zaczęła chłodzić. Nie widać było wzrostu ciśnienia.  Następnego dnia normalnie działała. Tak jak by coś blokowało wzrost ciśnienia a potem puszcza i ciśnienie z 6 bar idzie na 12bar i zaczyna lecieć zimno, potem stabilizuje się na 8bar i chłodzenie jest ok.
Jeśli klima nie startuje to bym zaczął od sprawdzenia sprzęgła/cewki a nie zaworu czy czujnika.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2022, 16:00:42 »
W czasie jazdy to nie mam jak sprawdzić, ale na postoju to za każdym razem słychać jak się sprzęgło włącza. Może się włączyć a nie działać?

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2022, 16:03:24 »
Jeden na kompresorze klimatyzacji. Drugi zwykle gdzieś na wejściu rurek klimatyzacji do wnętrza auta.
Dzięki za info. Sprawdzę w wolnej chwili, chociaż nie bardzo mi się chce podłogę ściągać, ale jak będzie się to powtarzać to nie ma wyjścia.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 27, 2022, 22:41:27 »
Jeden na kompresorze klimatyzacji. Drugi zwykle gdzieś na wejściu rurek klimatyzacji do wnętrza auta.
Dzięki za info. Sprawdzę w wolnej chwili, chociaż nie bardzo mi się chce podłogę ściągać, ale jak będzie się to powtarzać to nie ma wyjścia.
Problem z zaworem rozprężnym to raczej mało spotykana usterka.

 Bardziej bym obserwował czy faktycznie sprzęgło kompresora się zapina w trakcie gdy wystąpi problem. Może nie tyle jest problem z samym sprzęgłem... Co chwilowym brakiem danych z jakiegoś czujnika i sterownik stwierdza że jednak kompresora nie potrzebuje uruchomić. np. Czujnik temperatury zewnętrznej nie łączy i wskakuje mu temperatura -30.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 060
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2022, 08:31:52 »
Sprzęgło nawet jeśli działa musi mieć odpowiednią przerwę jak jest rozłączone. Jeśli jest za duża też są problemy.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2022, 16:59:56 »
Sprzęgło nawet jeśli działa musi mieć odpowiednią przerwę jak jest rozłączone. Jeśli jest za duża też są problemy.
Wtedy zwykle zaczyna się ślizgać co wytwarza temperaturę i przepala się termiczny bezpiecznik. ;)

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 29, 2022, 13:16:51 »
To raczej chyba bym zauważył :) Smrodku z kompresora nie ma. Zauważyłem, że dzieje się to tylko na dłuższej trasie, kiedy klimę włączam w czasie jazdy. Może wentylator nie startować? U mnie w apce z reguły wentylator jest na 0. Włączenie klimy na postoju skutkuje wejściem wentylatora na 41%, natomiast jak wlacze klimę w czasie jazdy z prędkością powyżej 100km/h to z reguły wentylator jest na 0. Włącza się dopiero jak stanę albo wolno jadę.

Offline Piotr Walczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 54
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0BlueHDI 150
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 29, 2022, 15:21:17 »
Sprawdź jakie masz ciśnienie na LP przy włączonej klimatyzacji - powinno być poniżej 2 bar, jak jest wyższe to jest szansa że zawór zmiennej wydajności na kompresorze jest uszkodzony

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 060
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 29, 2022, 15:47:05 »
Sprawdź jakie masz ciśnienie na LP przy włączonej klimatyzacji - powinno być poniżej 2 bar, jak jest wyższe to jest szansa że zawór zmiennej wydajności na kompresorze jest uszkodzony
Nie pisz głupot, LP powinno być minimalnie powyżej 2,0 Barów. Idealne to 2,0-2,2 Bara dla temperatury na zewnątrz w okolicy +20 stopni. Poniżej 2,0 Barów jest ujemna temperatura w układzie LP co powoduje różnego rodzaju kłopoty. Poza tym samo LP powyżej 2,0-2,2 Bara nic nie mówi o problemach z układem A/C, bo jest jeszcze potrzebnych kilka innych danych do poprawnej diagnozy układu.

Włączenie klimy na postoju skutkuje wejściem wentylatora na 41%, natomiast jak wlacze klimę w czasie jazdy z prędkością powyżej 100km/h to z reguły wentylator jest na 0. Włącza się dopiero jak stanę albo wolno jadę.
To znaczy jedynie, że podczas jazdy jest wystarczające chłodzenie skraplacza strugą powietrza i wentylator nie musi się włączać. Podobnie jest w chłodne dni przy temperaturach plus 5-10 stopni na postoju - wentylator może się wtedy nie włączać, bo nie ma takiej potrzeby. Sprawdzaj przy jakim HP działa wentylator a zobaczysz zależność pracy wentylatora względem ciśnienia HP. Podejrzewam, że nie działa poniżej 10 Barów na HP.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2022, 18:14:51 »
Hej,
Wczoraj zauważyłem,  że sprzęgło kompresora cyklicznie cyka po włączeniu.  Z tego co kojarzę wcześniej tego nie było.  Czy sprzęgło da się naprawić czy trzeba wymienić cały kompresor?

Offline Maciej Pisara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 388
  • Skąd: Kiełczów/Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 X7 3.0 HDi; C4 (B7) 1.6 HDI; C5 MK I 3.0
  • Miejscowość: Kiełczów/Wrocław
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2022, 21:44:15 »
Mam to samo w 3.0 HDI.Ciśnienia w obwodzie klimy takie jak powinny być.Błędów nie ma.Jak odpalę samochód za pierwszym razem z klimą to działa poprawnie.Jak wyłączę klimę gdy silnik jest zagrzany, to właśnie działa jak mówisz, włączy się i po 1s się wyłączy.Skraplacz wymieniony, sprężarka też, czujnik ciśnienia pokazuje to samo co w maszynie od klimy - sprawdzane 3 x.Mam już diodę podłączoną pod BSM (sprzęgiełko) aby go nie męczyć.Nie jest to sprawa wentylatorów chłodnicy - nie chciało mi się włączyć na przejeździe kolejowym po chwilowym wyłączeniu - wentylatory działały, klima nie.
Sprawdzałem czujniki na nagrzewnicy i wszystkie są OK.
Słyszałem o tym, że była kiedyś jakaś sprawa ze sterowaniem klimy w 3.0 i to w ASO robili...
Macios
Kiełczów/Wrocław
C4 B7 1.6 HDi 115KM
C5 X7 3.0 HDI Automat
C5 I 3.0i manual
DB

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 30, 2022, 13:13:05 »
Hej,
Dzięki za tą informację. A ja już zamówiłem używaną sprężarkę do 3.0 hdi :) i sobie myślałem, że wymienię to sprzęgiełko i będę miał temat z bani, a tu może się okazać, że to nie takie proste...To cykanie sprzęgła to jest właśnie jak silnik jest nagrzany. Jak jest zimny i od razu odpalę klimę to wszystko działa jak należy. Chyba pozostaje wizyta w ASO. Czynnik na pewno jest, bo potrafiło dobić do 14 bar w upalne dni, potem się stabilizuje na 8-8,5bar i klima działa dobrze. Muszę spróbować jeszcze pomierzyć czy napięcie na sprzęgle po włączeniu klimy na zimnym i rozgrzanym silniku jest stale, czy tak pulsuje, bo wtedy to wina albo BSM albo BSI, ale jesli u Ciebie napięcie pulsuje to pewnie u mnie również.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2022, 14:16:01 »
Sprawdzałeś zawór zmiennej wydajności, może się przycina na maksymalnej i dlatego jest wyłączany cały kompresor. Sprawdź ciśnienie w klimie jak się zachowuje przy tym cykaniu, może skraplacz jest brudny i robi się za duże ciśnienie.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Andrzej Krukowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 343
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16v BioFlex RFJ 2009r. LPG | C4 1.6 NFU 2008r. LPG
  • Zainteresowania: Piłka nożna
  • Miejscowość: Mysłowice
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2022, 14:38:34 »
No to ja opowiem przypadek z mojej starej C5 MKII. Klima też się załączała czynnik był ok ale chłodziła ledwo ledwo im cieplej tym słabiej chodziła. Jak w końcu zdemontowałem sprzęiełko to okazało sie że łożysko się rozszczelniło i smar powolutku wywalało na sprzegiełko czego nie było widać z zewnątrz. Więc klima sie załączała ale jak nabiło troche ciśnienia to sprzęgło się ślizgało i chłodziło ledwo co. Po wymianie łożyska i sprzegiełka było cacy.   

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2022, 21:30:51 »
U mnie jak cyka to nie rośnie ciśnienie, albo bardzo mało - jest ok. 5.6 - 6.3 bar. Jak się wreszcie załączy to momentalnie rośnie do ok. 12bar, zaczyna lecieć zimno z kratek, a potem spada do ok. 8.5 bar i tak zostaje. I wtedy klima działa.

Offline Maciej Pisara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 388
  • Skąd: Kiełczów/Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 X7 3.0 HDi; C4 (B7) 1.6 HDI; C5 MK I 3.0
  • Miejscowość: Kiełczów/Wrocław
Odp: Klimatyzacja i jej dzialanie C5 X7 lift
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 03, 2022, 18:20:21 »
Ja już sprawdzałem to napięcie i jest OK.
BSM już nawet wymieniłem i to nie to. Coś jest nie tak ze sterowaniem z BSI.
Albo BSI dostaje złe informacje ze strony sterownika klimy.
Macios
Kiełczów/Wrocław
C4 B7 1.6 HDi 115KM
C5 X7 3.0 HDI Automat
C5 I 3.0i manual
DB