Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!  (Przeczytany 1568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« dnia: Sierpień 02, 2022, 14:27:08 »
Wysłany: Wto 02 Sie 2022, 02:19
Temat postu: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
Witam serdecznie, pacjent to c5x7 z 2012r 163km w automacie sedan, problem zaczął się jakiś czas temu,wycieraczki chodziły w kratkę aż przestały chodzić wogole, podpiołem Diagboxa i wyskoczył błąd Lewego silnika Master, kupiłem używany i po zamontowaniu było wszystko ok. Teraz problem po 2 miesiącach powrócił, z tym że Diagbox pokazał błędy FF14 czyli awaria silnika podrzędnego tj. Prawy i FF1A brak komunikacji Lin między silnikami, wiązki sprawdzone napięcie na wtyczkach jest, i bezpieczniki są ok, na wyswietlaczu jak zmieniam pozycję na auto to też wyświetla ale brak reakcji.może ktoś miał podobny problem i mnie nakieruje, bo niewim już co robić, czy kupić prawy silnik (choć podobno lewy przy awarii prawego powinien sam chodzić), czy może jest to wina BSM? Proszę o jakieś sugestie bo naprawdę pomysły mi się skończyły, a na warsztatach elektrycy nie chcą pomóc. Pozdrawiam

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2022, 14:44:31 »
Możliwe że padł drugi... Mają przecież podobny przebieg. Lampy masz zwykle H7 czy jakieś wynalazki? Czasami chińskie przetwornice ksenonów potrafią skutecznie zabijać układ odpowiedzialny za komunikację z wycieraczkami.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2022, 15:31:42 »
może ktoś miał podobny problem i mnie nakieruje, bo niewim już co robić, czy kupić prawy silnik (choć podobno lewy przy awarii prawego powinien sam chodzić), czy może jest to wina BSM? Proszę o jakieś sugestie bo naprawdę pomysły mi się skończyły, a na warsztatach elektrycy nie chcą pomóc. Pozdrawiam
Było już o tym pisane, wypadało by poszukać.
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=111945.0
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2022, 20:12:07 »
Możliwe że padł drugi... Mają przecież podobny przebieg. Lampy masz zwykle H7 czy jakieś wynalazki? Czasami chińskie przetwornice ksenonów potrafią skutecznie zabijać układ odpowiedzialny za komunikację z wycieraczkami.

Hm, mam h7 Ledy ale mam już je z 3lata.

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2022, 20:14:23 »
może ktoś miał podobny problem i mnie nakieruje, bo niewim już co robić, czy kupić prawy silnik (choć podobno lewy przy awarii prawego powinien sam chodzić), czy może jest to wina BSM? Proszę o jakieś sugestie bo naprawdę pomysły mi się skończyły, a na warsztatach elektrycy nie chcą pomóc. Pozdrawiam
Było już o tym pisane, wypadało by poszukać.
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=111945.0

Czytałem ten post ale idąc tym tropem musiałbym wymienić silniczki i moduł bsm. A trochę to kosztuje.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2022, 21:42:47 »
Nie mieszaj w to BSM. Silniczki komunikują się po LIN z BSI bezpośrednio z tego co wiem. Wymiana BSI to nie takie "hop-siup" bo trzeba pamięć z Twojego sklonować lub przeszczepić.

Najprościej podmienić silniczek... Jak chcesz tanio... Możesz w obecnym wymienić układ TJA1020 i liczyć na szczęście że wszystko inne w płytce sterowania jest ok.

 Te LED-y to jakiś Philips/Osram czy chińska produkcja? Bo jeśli chińczyk... To raczej masz winowajcę, że działały 3 lata nie znaczy niestety nic w przypadku takich produktów. Trzeba pamiętać że LED też się wypala.

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2022, 02:39:04 »
Nie mieszaj w to BSM. Silniczki komunikują się po LIN z BSI bezpośrednio z tego co wiem. Wymiana BSI to nie takie "hop-siup" bo trzeba pamięć z Twojego sklonować lub przeszczepić.

Najprościej podmienić silniczek... Jak chcesz tanio... Możesz w obecnym wymienić układ TJA1020 i liczyć na szczęście że wszystko inne w płytce sterowania jest ok.

 Te LED-y to jakiś Philips/Osram czy chińska produkcja? Bo jeśli chińczyk... To raczej masz winowajcę, że działały 3 lata nie znaczy niestety nic w przypadku takich produktów. Trzeba pamiętać że LED też się wypala.
Dziękuję bardzo za sugestie, żaden że mnie elektronik, ale znalazłem prawy silnik i dziś go zamówię, mam nadzieję że to będzie to. Dam znać. Póki co dziękuję.

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2022, 15:15:38 »
A więc tak. Obiecałem napisać co i jaka moją walką z wycieraczkami. Zamiast kupować odrazu silniczki postanowilem znaleźć ogarniętego elektronika. Kolega wymienił mi układy TJA 1020 ZA Waszą Rada, ale bez rezultatu, następnie podpiołem Diagboxa i teraz błędy to, F02F Brak komunikacji z silnikami wycieraczki, F9B3 błąd modułu zarządzającego silnika, brak komunikacji sieci Lin z silnikiem głównym. Także ręce mi opadły, ale nie przedłużajac, Chce na pierwszy ogień wymienić BSM. I teraz moje pytanie. Ja mam BSM o nr. R02  9807028580,i czy mogę go zmienić na R02 ale inne nr. Oryginału. Np. R02  9667044980,czy jest to jakaś różnica. Pozdrawiam.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2022, 07:29:22 »
R02 to R02 można zmieniać. Układ TJA musisz jeszcze wymienić w BSI prawdopodobnie. Tu nie dam sobie ręki uciąć.

 BSM z tego co wiem niewiele tu ma do powiedzenia, próbować możesz.

 Przy odrobinie szczęścia uwalisz jeszcze BSI
  ;) I będziesz narzekał jakie to francuskie auta złe. A wystarczyło prawdopodobnie na samym początku wymienić sam silnik wycieraczki. (Teraz wygląda na to że już dwa...)

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2022, 23:36:46 »
A więc. Wymieniłem BSM ale wycieraczki nie działają, ogólnie jest postęp bo teraz przynajmniej diagbox widzi kalkulator wycieraczek, ale jest błąd FF1A czyli wydaje mi sie że do wymiany jest jednak prawy
Silnik. Chyba że się mylę?

Offline Adam nikel

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen c5x7 2.0 163km automat 2012r
  • Zainteresowania: Sport.muzyka.podroze
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Wycieraczki nie działają. Pomocy!!!
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2022, 13:14:42 »
Ogarnięte. Silnik prawy do wymiany.