Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Awaria silnika ???  (Przeczytany 5444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Awaria silnika ???
« dnia: Styczeń 07, 2008, 10:08:16 »
Witam Szanownych Kolegów w Nowym Roku !


mój Pikuś na początek roku sprawił mi przykrą niespodziankę :

jechałem w sobotę do Bielska - na początku autko sprawowało się bez zarzutu, ale poczas jazdy (po przebyciu około 150km) zacząłem odnosić wrażenie że jest coraz słabszy,a silnik pracuje głośniej.

I faktycznie - jadąc dalej wyraźnie słabł i nawet pojawiły się strzały w kolektor przy hamowaniu silnikiem - pomyślałem że to coś z gazem, więc przełączyłem na benzynę - dalej to samo, może strzelanie trochę mniejsze.

Jakoś dojechałem na miejsce i na drugi dzień przed powrotem zdjęłem na kilka minut klemy żeby zresetować kompa. Odpalił bez problemu, ale gdy ruszyłem okazało się że jedzie identycznie jak w przeddzień - do domu około 300km ale co robić - pojechałem.

W czasie jazdy przełączyłem na benzynę i zrobiłem około 150 km - gdzieś kiedyś czytałem że gaz może rozlegulować mapę benzyny - jednak jazda na benzynie nic nie pomogła.

Po powrocie do domu znowu odłączyłem akumulator - tym razem na całą noc. Dzisiaj rano odpalam - silnik zaskoczył,poszarpał i zgasł - znowu rozruch i to samo szarpie, kicha gaśnie - po kilku próbach całkiem odmówił współpracy.

Dodam jeszcze że podczas jazdy wskaźnik chłodzenia był na takim poziomie jak zwykle - poza tym jechałem przy 11 stopniowym mrozie - więc nie myślę że miałby się przegrzać - kontrolka CHECK ENGINE nie zapaliła się ani razu .

Przepraszam że tak się rozpisałem, ale chcę jak najdokładniej opisać problem - proszę zarazem o poradę, jestem teraz uziemiony i nie mogę nawet podjechać do serwisu

pozdrawiam
Marek

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2008, 10:56:49 »
Trzeba sprawdzić świece i zespół cewek. Możliwe że któryś z cylindrów nie pracuje.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2008, 11:36:46 »
też to biorę pod uwagę - ale przecież jakiś komunikat powienien się pojawić - albo kontrolka Engine powinna chociaż się zaświecić (chyba ?) - kiedyś zaświeciła się z powodu braku podgrzewania sondy lambda - walnięta cewka jest chyba poważniejszą awarią

mam skaner - więc po południu się podepnę - rano nie miałem czasu - pikuś nieodpalił i musiałem brać szybko auto żony i do pracy

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2008, 11:46:31 »
A kiedy ostatnio wymieniałeś świece? Na gazie zużywają się one dużo szybciej i najprawdopodobniej właśnie one są przyczyną.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2008, 11:55:40 »
świece wymienione na NGK w maju - przejechane na nich około 13kkm -  świece może nie tyle szybciej się zużywają, co gaz jest bardziej wrażliwy na złe świece - myślę że w moim przypadku przynajmniej na benzynie powinno iść dobrze


ale drążmy dalej temat - załóżmy że faktycznie padła świeca - czy wtedy nie powinien pojawić się jakiś komunikat np "wypadanie zapłonów" lub podobny ?

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2008, 12:16:11 »
Niby powinien... ale komputer też nie jest doskonały.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2008, 19:38:55 »
no i niestety zonk !!!

skaner nie pokazał żadnych błędów
świece wymienione na nowe
cewka sprawdzona - w każdej fajce iskra taka że konia zabije

silnik dalej nie zapala - szarpie, przerywa, nie wchodzi na obroty i po chwili gaśnie

coś doradzicie ??

  • Gość
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2008, 20:30:17 »
Moim zdaniem to uszkodzony masz parownik który dając zły skład mieszanki zakłóca komputer benzynowy[przez sondę lambda] i po nocnym resecie[czyli rozłączeniu aku] i ponownym jechaniu na gazie znów zakłuca.Miałem tak w SAXO i szukałam, szukałem a dopiero wymiana parownika[300 zl] jak ręką odjął - jest cudownie. Do tego momentu jazda na benzynie była nie możliwa.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2008, 20:40:22 »
Cytuj

tomasz fronczak starannie wyklepał(a):
 po nocnym resecie[czyli rozłączeniu aku] i ponownym jechaniu na gazie znów zakłuca.



nie sądzę - po nocnym resecie nie mogę odpalic auta właśnie na benzynie - nawet go nie przełączałem na gaz - zresztą jak napisałem w pierwszym poście, jechałem ponad 150km bez przerwy tylko na benzynie i nic nie pomogło

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2008, 20:53:48 »
No to nieciekawie... Chyba konieczna będzie wizyta u specjalisty.

  • Gość
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:33:00 »
Darek może mieć rację-poknociło się w komputerze benzyny ale raczej na pewno od gazu i nadal przypuszczam że poprzez źle pracujący parownik-a jeśli ma ponad 70000km to dość prawdopodobne. Po prostu coś mogło  pozmienić się w ustawieniach komputera i prosty reset to mało.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ???
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2008, 09:26:17 »
instalację zakładałem w maju i przez ten czas (około 13kkm) nie miałem z nią żadnych problemów - jednak poniekąd masz rację - źle zestrojona sekwencja potrafi namieszać w ustawieniach benzynowych

kontaktowałem się z producentem Staga i poinformowali mnie że w takiej sytuacji reset kompa i przejechanie kilkudziesięciu kilometrów na benzynie powoduje prawidłową adaptację sterownika - czyli głęboki reset i silnik już powinien chodzić, lepiej lub gorzej, ale powinien - mój ledwo odpala, a o wejściu na obroty nie ma nawet mowy

chyba jednak czeka mnie niestety serwis, a po moich niemiłych doświadczeniach z serwisami (niekoniecznie citroena) nie cieszę się za bardzo z tego  :-(

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ??? PROBLEM ROZWIĄZANY !!!
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2008, 10:12:50 »
no nareszcie - po kilku popołudniach walki przy silniku, szukania błedów w komputerze, sprawdzania cewki, świec, pompy paliwa, wtrysków, różnych czujników itp - nareszcie eureka

zdesperowany odpiąłem wydech i wreszcie auto zagadało - po wyjęciu katalizatora obejrzałem go dokładnie i okazało się że ceramika jest kompletnie popękana - na razie wybiłem całą ceramikę i zamontowałem katalizator z powrotem.

W między czasie rozejrzę sie za nowym  katalizatorem, ale sonda na razie zie zgłasza błędów.

Za to auto dostało takiego kopa że aż się przestraszyłem, koła nawet na trójce potrafią zerwać - przybyło mu sporo "kucy" blokowanych przez uszkodzony katalizator - swoją drogą myślałem że ma on dłuższą żywotność, moje auto ma 72kkm przebiegu

dziękuję Wam za podpowiedzi i pozdrawiam
Marek

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: awaria silnika ??? PROBLEM ROZWIĄZANY !!!
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2008, 11:01:18 »
A może katalizator rozpadł się od uderzenia. Popękana ceramika to chyba efekt uszkodzenia mechanicznego. W moim autku, poprzedni właściciel (przy przebiegu 67 kkm) wymienił katalizator, gdyż zaczepił wydechem o studzienkę. Ceramika katalizatora od uderzenie w podłoże rozpadła się. Na wydechu (między tłumikami) są ślady do dzisiaj. Dziwne, żeby katalizator wytrzymał tak krótko oraz zastanawia fakt, że sonda / komputer nie alarmuje o braku kat.

Offline Marek Reitmajer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Ząbkowice Śl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,8i Exclusive '02 + Stag 300
  • Miejscowość: Ząbkowice Śl
Re: awaria silnika ??? PROBLEM ROZWIĄZANY !!!
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 12, 2008, 11:44:12 »
na zewnątrz katalizator wygląda na nienaruszony - nie wiem dlaczego ceramika popękała i to w taki sposób że uniemożliwiła uruchomienie silnika - mniejsza z tym - ważne że teraz silnik pracuje

jeżeli chodzi o sondę - też myślałem że zgłosi jakiś błąd -  widocznie skład spalin jest ok - spróbuję jeszcze odłączyć od niej zasilanie i zobaczymy czy wyskoczy błąd

pozdrawiam
Marek

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: awaria silnika ??? PROBLEM ROZWIĄZANY !!!
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2008, 12:47:45 »
Dziwne że katalizator rozpadł się tak sam z siebie... Ja mam już przejechane 160tys. km i żadnych problemów.