Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy  (Przeczytany 14402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
[Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« dnia: Grudzień 21, 2007, 23:17:13 »
Czy po włączeniu funkcji świateł szwedzkich czujnik świateł jeszcze działa?? Czy podświetlenie deski rozdzielczej, klimy, radia pali się cały czas czy jest załączane przez czujnik jak jest ciemno??
Czy światła szwedzkie zapalaja się odrazy po właczeniu silnika czy dopiero po ruszeniu??

Nie pali mi się jedna żarówka w poświetleniu tablicy rejestracyjnej ale za chol.... nie wiem jak zdjąć ten przezroczysty klosz żeby niczego nie połamać. W instrukcji pisza jedynie "odczepić przezroczystą porkrywkę i następnie wyciągnąc oprawke żarówki"
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2007, 23:34:50 »
nie działa czujnik zmierzchu no bo jak ma działac?? jest wowczas nie aktywny,a swiatła zapalaja sie po uruchomieniu silnika

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2007, 00:07:06 »
Myślałem że wtedy czujnik włącza podświetlenie deski zegarów itp
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Dlugi

  • Gość
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2007, 00:15:00 »
Cytuj

Grzegorz Drozdowski starannie wyklepał(a):
Myślałem że wtedy czujnik włącza podświetlenie deski zegarów itp


No i jesli masz min wersje Sx to tak działa, chyba że masz nie aktywowane światła automatyczne. W celu aktywacji umieśc stacyjke w położeniu I tzn kontrolka akumulatora i radio włączone i wciśnij na trzy sekundy przycisk auto na lewej mantce przełącznika zespolonego [przełącznik swiateł i kierunkowskazów]
Powinno działać

Offline Michał Gawroński

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 1 159
  • Skąd: Szadki
  • Posiadany samochód: Mazda 3 SDN 2016, Peugeot 208 2014, C2 2008.
  • Miejscowość: Szadki
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2007, 17:14:18 »
Cytuj

Grzegorz Drozdowski starannie wyklepał(a):

Nie pali mi się jedna żarówka w poświetleniu tablicy rejestracyjnej ale za chol.... nie wiem jak zdjąć ten przezroczysty klosz żeby niczego nie połamać. W instrukcji pisza jedynie "odczepić przezroczystą porkrywkę i następnie wyciągnąc oprawke żarówki"

Trzeba mieć cienki ale sztywny śrubokręt. Z boku klosza jest taka dziurka, trzeba tam włożyć śrubokręt i przycisnąć klosz w kierunku żarówki. Powinno zejść.
Pozdrawiam, Michał
Kolejno były: Kadet, P309, Xsara, ZX, Clio, C5 Break, C2i, C3 HDi, C4GP.

Offline Tomasz Owczarek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Gdynia
  • Posiadany samochód: C5 2005r, 2,2 HDi, automat, kolorowa nawigacja
  • Miejscowość: Gdynia
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2007, 12:13:01 »
U mnie też po włączeniu szwedzkich świateł czujnik steruje oświetleniem tablicy.
Miałem wcześniej przede wszystkim problem z wyświetlaczem. Po włączeniu świateł przechodził w tryb nocny i w słoneczny dzień nic na nim nie było widać. A teraz działa tak jak powinien. Jak jest ciemno to zapala się oświetlenie tablicy i przygasza się wyświetlacz. Jak jest jasno, to wyświetlacz świeci pełna mocą.
Mechanik w ASO mówił, że nie w każdym modelu da się to zrobić. Podobno nawet nieda się tego rozpoznać po modelu i roczniku tylko trzeba go dokładniej prześwietlić.

Offline Wojtek Wawrzynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Byla Xantia `96 jest C5 `02 - 2.0i +LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2007, 14:09:24 »
Ja od siebie dodam, ze po wlaczeniu szwedzkich swiatel nie da sie ich calkowiie recznie wylaczyc. Zawsze beda sie swiecily chocby pozycyjne.
tak tylko o tym wspominam jakbys sie chcial bawic w detetywa, dyskretny postoj z wlaczonym silnikiem jest niemozliwy.
Pozdrawiam
Wojtek

Offline Waldemar Kostka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Przemyśl
  • Posiadany samochód: C5 II 2.2 HDI automat, kolorowa nawigacja 2005 r.
  • Miejscowość: Przemyśl
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2007, 16:55:58 »
Cytuj

Kaśka Musielak starannie wyklepał(a):
nie działa czujnik zmierzchu no bo jak ma działac?? jest wowczas nie aktywny,a swiatła zapalaja sie po uruchomieniu silnika


Trudno mi się zgodzić z tą opinią. Mam u siebie światła szwedzkie a mimo to czujnik zmierzchu działa. Podczas jazdy w dzień system nie podświetla tablicy rozdzielczej, ale po zapadnięciu zmroku czujnik znierzchowy włącza podświetlenie tablicy rozdzielczej i przyciemnia wyświatlacz Navi. Kolejnym dowodem na działanie czujnika zmierzchowego jest to że na światłach szwedzkich nie mam możliwości włączenia halogenów ( oczywiście jak ustawię przełącznik świateł w pozycji "włączone" halogeny można uruchomić ) , a po zapadnięciu zmroku tak.

Offline Paweł Salejda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Chojnice
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 1.8 2007 impress
  • Zainteresowania: muzyka
  • Miejscowość: Chojnice
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2007, 17:57:49 »
Cytuj

Waldemar Kostka starannie wyklepał(a):
Cytuj

Kaśka Musielak starannie wyklepał(a):
nie działa czujnik zmierzchu no bo jak ma działac?? jest wowczas nie aktywny,a swiatła zapalaja sie po uruchomieniu silnika


Trudno mi się zgodzić z tą opinią. Mam u siebie światła szwedzkie a mimo to czujnik zmierzchu działa. Podczas jazdy w dzień system nie podświetla tablicy rozdzielczej, ale po zapadnięciu zmroku czujnik znierzchowy włącza podświetlenie tablicy rozdzielczej i przyciemnia wyświatlacz Navi. Kolejnym dowodem na działanie czujnika zmierzchowego jest to że na światłach szwedzkich nie mam możliwości włączenia halogenów ( oczywiście jak ustawię przełącznik świateł w pozycji "włączone" halogeny można uruchomić ) , a po zapadnięciu zmroku tak.


Potwierdzam to co napisał Waldemar.

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2007, 18:15:03 »
To jeszcze niech ktos napisze czy tak ma w swoim C5 Mk1.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Krzysztof Pryba

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 850
  • Skąd: Reading GB
  • Posiadany samochód: Mini Cooper
  • Zainteresowania: Motocykle, fotografia, no i ogólnie lubię auta
  • Miejscowość: Reading GB
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2007, 18:29:43 »
...no właśnie, po to podajemy prefixy, żeby w temacie pisać o konkretnym modelu. Proszę przed napisaniem postu typu: a u mnie..., sprawdzić chociaż czy wersja auta się zgadza!!!
pozdrawiam Cychol :)

Teraz: Mini Cooper
Były chronologicznie:
GSA, CX, 2 razy Saxo, 2 razy XM, C5, C4 Coupe VTR+ :)

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2007, 23:15:05 »
W MkI czujnik zmierzchu przy ustawionych swiatlach szwedzkich tez dziala dokladnie jak wyzej opisano. Po uruchomieniu silnika zapala swiatla bez deski w trybie dziennym, po wjechaniu w tunel np. natychmiast zapala "normalne nocne" z pelnym podswietleniem deski. To samo oczywiscie w przypadku zapadniecia zmroku. Zreszta widac to tez na xenonach ktore przy przechodzeniu z nocnego na dzienny gasna po to aby sie zapalic znaczy sie czujnik zmierzchu stwierdza wylaczam swiatla a szwedzkie je uruchamiaja. W trybie dziennym nie dzialaja spryskiwacze reflektorow :) Jesli mnie pamiec nie myli to poza ustawieniem trybu szwedzkiego na proxy trzeba jeszcze samodzielnie wlacznikiem w srodku dzwigni swiatle (2-3 sekundy przytrzymania) uaktywnic tryb dzien-noc czyli zapewne uaktywnic dzialanie czujnika zmierzchu.

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2007, 23:16:12 »
Bylbym zapomnial. Po ustawieniu automatycznych wycieraczek jesli przejda w tryb pracy ciaglej tez oczywiscie nastepuje przelaczenie swiatel dzien/noc :)

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2007, 23:17:35 »
to przepraszam  za wprowadzenie w bład,nie zwrociłam przyznam szczerze na to dokładnej uwagi,dla mnie to troche rutyna ;)

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2007, 18:34:12 »
Cytuj

Marek Chmielewski starannie wyklepał(a):
(...) poza ustawieniem trybu szwedzkiego na proxy trzeba jeszcze samodzielnie wlacznikiem w srodku dzwigni swiatle (2-3 sekundy przytrzymania) uaktywnic tryb dzien-noc czyli zapewne uaktywnic dzialanie czujnika zmierzchu.

I trzeba to robić tak, jak w instrukcji piszą, czyli w położeniu kluczyka w stacyjce zwanym "Akcesoria" (następna pozycja kluczyka po jego włożeniu do stacyjki), a nie przy włączonym zapłonie. Prócz tego przełącznik świateł powinien być w położeniu "0". Przy aktywacji będzie gong i wyświetli się napis "AUTOMATIC LIGHTING ACTIVE" lub jego odpowiednik. Radziłbym nie denerwować się i dłużej dusić ten koniec patyka przełącznika świateł.

Sam mam włączone "światła szwedzkie", ale ja przez pomyłkę, albo drugi kierowca wyłączył mi ostatnio tę funkcję automatycznych świateł, a u mnie faktycznie tylko czujnik jasności. Wszystko działało normalnie w dzień, ale po zmierzchu w położeniu "0" nie zaświecało mi się wcale podświetlenie wskaźników. W tej sytuacji radziłem sobie przełączając pokrętło w pozycję świateł mijania/drogowych, ale tu znów światła świecą także  przy wyłączonym zapłonie, więc przyjemność ze świateł szwedzkich przez święta miałem z głowy.

Offline Mariusz Dziadzio

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 319
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 2.0i 16v exclusive MCP
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 27, 2007, 21:56:19 »
Witam, w mojej C5-ce po włączeniu tych "szwedzkich świateł" czujnik świateł nie działa, tzn. podświetlenie deski i navi mam cały czas, najbardziej denerwuje mnie to że nie mogę ustawić sobie w navi automatycznego podświetlenia dzień/noc bo po odpaleniu auta mam ekran ciemny, i nic nie daje wciskanie tego knefla przy kierownicy do włączenia czujnika, więc może przy aktywowaniu "szwedzkich świateł" jakiś baran z ASO dezaktywował mi ten czujnik świateł?
Pozdrawiam :-)  Mariusz

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 30, 2007, 13:23:54 »
Cytuj

Mariusz Dziadzio starannie wyklepał(a):
(...) po odpaleniu auta mam ekran ciemny, i nic nie daje wciskanie tego knefla przy kierownicy do włączenia czujnika (...)

Zrób dokładnie tak jak pisałem, przed "odpaleniem". Poprawiłem trochę swój poprzedni post. Może jednak zaskoczy...

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 30, 2007, 15:42:09 »
Jeszcze takie pytanie: Gdy te światła są aktywowane to kiedy się zapalają: po przekręceniu stacyjki, po włączeniu silnika, dopiero po ruszeniu
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Offline Arkadiusz Jedynak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: C5 II 1,6 HDI Impress 2007
  • Zainteresowania: PDA
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 30, 2007, 16:32:02 »
Cytuj

Grzegorz Drozdowski starannie wyklepał(a):
Jeszcze takie pytanie: Gdy te światła są aktywowane to kiedy się zapalają: po przekręceniu stacyjki, po włączeniu silnika, dopiero po ruszeniu


W MK II po odpaleniu silnika. Myślę, że w MK I jest identycznie.

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 30, 2007, 21:54:09 »
Cytuj

Grzegorz Drozdowski starannie wyklepał(a):
Jeszcze takie pytanie: Gdy te światła są aktywowane to kiedy się zapalają: po przekręceniu stacyjki, po włączeniu silnika, dopiero po ruszeniu

Jak masz ustawiony przełącznik świateł na zero, to zaraz po włączeniu silnika i już ich nie wyłączysz jak silnik chodzi. Można zmienić tylko na pozycyjne. Duże utrudnienie dla chcących się podgrzać tajniaków 8-) bez webasto.

Offline Mariusz Dziadzio

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 319
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 2.0i 16v exclusive MCP
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 30, 2007, 21:54:32 »
Cytuj

Krzysztof J. Filipek starannie wyklepał(a):
Cytuj

Mariusz Dziadzio starannie wyklepał(a):
(...) po odpaleniu auta mam ekran ciemny, i nic nie daje wciskanie tego knefla przy kierownicy do włączenia czujnika (...)

Zrób dokładnie tak jak pisałem, przed "odpaleniem". Poprawiłem trochę swój poprzedni post. Może jednak zaskoczy...


No niestety próbowałem na różne sposoby i nic, czujnik nie działa a przed włączeniem tych "szwedzkich świateł" działał na 100%, coś te barany z ASO musiały mi odłączyć
Pozdrawiam :-)  Mariusz

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 31, 2007, 16:56:35 »
Cytuj

Mariusz Dziadzio starannie wyklepał(a):
Cytuj

Krzysztof J. Filipek starannie wyklepał(a):
Cytuj

Mariusz Dziadzio starannie wyklepał(a):
(...) po odpaleniu auta mam ekran ciemny, i nic nie daje wciskanie tego knefla przy kierownicy do włączenia czujnika (...)

Zrób dokładnie tak jak pisałem, przed "odpaleniem". Poprawiłem trochę swój poprzedni post. Może jednak zaskoczy...


No niestety próbowałem na różne sposoby i nic, czujnik nie działa a przed włączeniem tych "szwedzkich świateł" działał na 100%, coś te barany z ASO musiały mi odłączyć


Czesc,
Nie przejmuj sie u mnie tez nie działa czujnik zmroku po aktywowaniu szwedzkich, chociaz przed tym wszystko grało i dało sie go właczac i wyłaczac z manetki. Z tego co mi gosciu od kompa mówił to zależy od oprogramowania bsi czy po właczeniu szwedzkich bedzie to chodziło w trybie automatycznym. Generalnie (w większosci przypadkow) jest tak, że aktywowanie szwedzkich deaktywuje swiatła automatyczne i co za tym idzie czujnik swiatła, więc wszystko działa na sztywno :-x . Odnosnie ciemnego ekranu to włacz sobie jakis kolor panelu i dezaktywuj automatyczne dzien/noc. Wtedy bedzie Ci swiecił cały czas jasno. ;-)
pozdr,
A.

Offline Mariusz Dziadzio

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 319
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 2.0i 16v exclusive MCP
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 01, 2008, 19:20:57 »
Cytuj

Artur Juchniewicz starannie wyklepał.
 Odnosnie ciemnego ekranu to włacz sobie jakis kolor panelu i dezaktywuj automatyczne dzien/noc. Wtedy bedzie Ci swiecił cały czas jasno. ;-)
pozdr,
A.


Cześć, tak właśnie mam włączone ale fajnie by było jak by się ściemniał na noc wyświetlacz ;-)
pozdro
Mariusz
Pozdrawiam :-)  Mariusz

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2008, 10:56:19 »
nie można mieć wszystkiego ;-)
pozdr,
A.

Offline Dariusz Lewicki

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
Re: [Mk I] Światła szwedzkie, oświetlenie tablicy
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2008, 22:28:03 »
Witam serdecznie.
Gdzie się znajduje czujnik natężenia światła ?
Czy można jego zasłonić ?
Proszę o kilka zdań informacji, bowiem w instrukcji nie ma takich odpowiedzi.
Pozdrawiam
Darek z Opola