Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(  (Przeczytany 49226 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 19, 2009, 17:19:24 »
zaraz pojade na parking podziemny i zostawie auto na godzine.A z tego co zaobserwowalem to tak od srodka jak wcisne ten switch od centralnego ok kierowcy to wszystkie sie zamykaja oprocz pasazera i zaraz sie odblokowuja wszystkie oprocz wcisnietego od kierowcy ,natomiast jak wcisne od srodka od pasazera to odwrotna sytuacja - wszystkie sie zamykaja oprocz kierowcy i odblokowuja zaraz oprocz pasazera. Musze zamykac w ten sposob ze zamknac od kierowcy po czym odbije ale od kierowcy juz jest zamkniete a nastepnie od pasazera przekrecic kluczyk i zamknie pozostale ,przy otwieraniu w odwrotnej kolejnosci otwiera sie pasazer i tylnie obie drzwi a przod recznie ,niestety z przodu z zamkiem nie mam jak sprawdzic bo zasniedzial odkad kupilem auto.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 20, 2009, 20:37:05 »
Problem sie rozwiazal ,nagrzalem auto porzadnie kilka razy przejechalem po czym odpuscil i juz sie normalnie zamyka :).

Offline pawel paduch

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: garwolin
  • Posiadany samochód: xantia 2,0 hdi C8 2,0 16v(RFJ)
  • Miejscowość: garwolin
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 15, 2010, 17:20:43 »
witam podłącze się do tematu , u mnie jest tak z kluczyka zamykają i otwierają się wszystkie drzwi a z pilota zamyka i obija , po zamknięciu z kluczyka i otwieraniu z pilota otwierają się wszystkie drzwi oprócz kierowcy.

Offline Konrad Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Zainteresowania: motoryzacja
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 15, 2010, 19:33:43 »
kabelek w przelotce się przetarł....normalka...
drzwi kierowcy są najczęściej otwierane więc nie ma się co dziwić... wystarczy zlutować
pozdro

Offline Arkadiusz Isiadły

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara 1,9 TD
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 15, 2010, 22:56:10 »
Moja xsara otwiera się na ludzi po 4-5 dniach nieużywania, kobieta nie lubi samotności, widać ;)

Takie to są uroki tego auta. Ja profilaktycznie otwieram też drzwi tylko od kierowcy, bo mam wrażenie że zamek lubi się zacinać (czyt. otwierać - nie działać) jak otwieram od pasażera. Zresztą każdy pasażer, niezależnie od tego jak delikatny jest, który odsuwa fotel (hatchback) musi ruszyć boczne poduszki powietrzne. No i później trzeba kabelkami poruszać, żeby kontrolka zgasła :D
Zaplanuj wczasy nad morzem (lub noclegi w górach) z e-wyopczynek.pl :-)

Offline Marcin Rzeszotarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: Ruda Ślaska
  • Posiadany samochód: Xsara BREAK 1,6 16V 2002 Exclusive
  • Zainteresowania: Futsal, piłka nożna
  • Miejscowość: Ruda Ślaska
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 18, 2010, 10:53:30 »
witam
mój zamek z bagażnika zamknął i nie otwierał, usterka była w BSI (stwierdziło ASO). Pojechałem do elektronika i naprawił BSI (wziął sygnał z innego miejsca). Wszystko działa ok. koszt 200 zł.
Innym razem zamek odbijał, winny okazał się zamek w drzwiach kierowcy. Ten sam elektronik zmostkował czujnik w zamku - efekt auto się zamyka i otwiera, nie mniej zamek muszę wymieć ...
Polecam wizytę w ASO za 50 zł zdiagnozują Ci co jest grane.
pozdrawiam
wcześniej opel corsa 1,0

Offline Maciej Winiarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II
  • Miejscowość: Łódź
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 21, 2010, 10:15:46 »
A u mnie był taki problem... Przez 3 miesiące z tym jeździłem - po tym padł do końca sterownik alarmu, i to on właśnie był tą przyczyną. Elektryk powiedział, że to nie pierwsza xsara która do niego z tym problemem przyjeżdżała i pomagała właśnie wymiana sterownika alarmu, lub po prostu wyjęcie go na stałe.

Offline Arkadiusz Isiadły

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara 1,9 TD
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 23, 2010, 17:02:20 »
Czy jest w końcu jakiś uniwersalny sposób na to, że zamykając drzwi kierowcy zamek się zamyka ale tylko w tych drzwiach, a z kolei robiąc to od pasażera zamek odbija? Przynajmniej kila kilka osób z tego tematu ma identyczny problem :(
Zaplanuj wczasy nad morzem (lub noclegi w górach) z e-wyopczynek.pl :-)

Offline Maciej Winiarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II
  • Miejscowość: Łódź
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 01, 2010, 11:43:43 »
Tak jak pisałem, prawdopodobnie musisz wymienić sterownik alarmu, albo centralnego zamka. W moim przypadku był to sterownik alarmu i darowałem to sobie, bo i tak parkuje na parkingu strzeżonym a szkoda mi 1000zł.

Offline konrad muniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: kraków
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 2001r (90KM)
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: kraków
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 02, 2010, 13:27:43 »
a ja mialem taki problem że przy ruszaniu drzwiami zamykało i otwierało mi centralny. okazało się ze przewody w osłonce gumowej między drzwiami a karoerią poprzerywane są i nie łączy. lutownica i pomogło. sprawdz sobie elektryke.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 12, 2010, 23:21:03 »
Wiec znow odgrzewam temat ,od zimy kiedy to mi zamarzl przelacznik czy tam silownik i odbijalo bylo dobrze do dzis niestety.Dzis jezdzilem troche autem po miescie parkowalem w roznych miejscach czesto na sloncu,nagle auto nie chce sie zamknac odbija centralny.Zlokalizowalem drzwi pasazera odbijaja ,jak recznie je zakmne to wszystkie sie zamykaja a od kierowcy czy z pilota w ogole nie reaguja drzwi pasazera i odbija reszta.Czy to oznaka ze padl silownik?Za ile taki silownik mozna w ogole kupic tak w przestepnej cenie?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 18, 2010, 06:48:08 »
Koledzy szukalem nowego silownika prawy przod i nie moge nigdzie znalezc na allegro a nie chce w aso kupowac za 300zl bo pewnie z tyle zaspiewaja.Gdzie kupowaliscie takie silowniki centralnego zamka po atrakcyjnej cenie? Musze recznie zamykac drzwi pasazera switchem/przelacznikiem w kabinie albo zamkiem od strony pasazera to wtedy sie wszystkie zamykaja,na bank objaw padnietego silownika,bede probowal jeszcze go reanimowac w weekend ale w razie czego trzeba sie nastawic na kupno drugiego bo moze okazac sie ze juz nie ruszy.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 19, 2010, 15:11:31 »
Mi centralny dziala jednak nie dokonca dobrze.Zamyka mi wszystko oprocz drzwi pasazera,nie wiem co sie stalo tak jakos nagle...

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 19, 2010, 18:38:11 »
I odbija wtedy reszta ?Jak tak to masz to samo co u mnie ,wlasnie draze ten temat jak cos sie dowiem to napisze.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 20, 2010, 08:19:53 »
To znaczy zamyka mi wszystko oprocz drzwi pasazera i drzwi pasazera musze zamykac i otwierac z kluczyka.Napiszcie co moge sprawdzic

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 21, 2010, 10:03:59 »
Na pewno kable w przelotce w pierwszej kolejnosci,albo padl po prostu silownik tak jak u mnie i trzeba szukac jakiejs uzywki na podmiane.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 30, 2010, 23:20:31 »
rozwiazalem swoj problem moze komus sie przyda.jednak nie padl mi silownik tylko kabel sie urwal SZARY w tej przelotce co idzie miedzy drzwiami a karoseria.Jakby ktos mial tak jak ja to niech sprawdzi szary kabel w przelotce.

Offline Michał Janiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: 2x C4 1.6 HDI 5D
  • Miejscowość: Toruń
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 08, 2010, 12:55:30 »
Witam!

A ja mam taki problem, który jest w zasadzie rozwinięciem poprzednio omawianych zmartwień. Ale po kolei...

1) Pękające przewody - lutowane co kilka tygodni. Zazwyczaj działają przez kilkanaście dni i zamek znów odbija. Jak tylko robi się mokro - zamek zaczyna żyć swoim życiem. Zastanawiam się nad ich całkowitą wymianą.

2) "Grzechoczący" zamek. Zima była sroga tego roku i uszkodziła siłownik w zamku od strony kierowcy (3d). Naprawić się chyba nie da - możliwa tylko wymiana. I tu rodzą się pytania:

- czy budowa zamka w modelach 3d i 5d jest zróżnicowana? Czy zamek od 5d będzie pasował do 3d?

- czy ma jakiekolwiek znaczenie, że zamek (używany) jest od "anglika"? Bo mi jakiś "majster" powiedział, że może nie pasować. Wydaje mi się to raczej dziwne ale wolę zapytać...

Offline Michał Janiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: 2x C4 1.6 HDI 5D
  • Miejscowość: Toruń
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 08, 2010, 13:01:44 »
Dodam, że samochód co prawda się zamyka. Kiedy przewody są całe, to nawet z pilota... Aktualnie tylko z kluczyka i to niestety tylko od strony kierowcy, gdyż od strony pasażera zamek jest sztywny. Najprawdopodobniej zardzewiało mu się i trzeba będzie go zdemontować i wyczyścić (jeśli to pomoże). Zamykaniu towarzyszą jednak przygody - zamek, jak już wspomniałem grzechocze. Dość głośno. Gdy przekręcę kluczyk samochód się zamyka. Ale nie zawsze. Czasem słychać stuknięcie - wtedy kluczyk twardo idzie do końca zamka, czasem wystarczy lekko przekręcić (bez stuknięcia). Niestety czasem mimo kręcenia w zamku i tak się nie chce zamknąć. Jedynym rozwiązaniem jest naciśnięcie zamykania na pilocie i jednoczesne przekręcenie kluczyka.

Czy wymiana zamka na nowy (używany) pomoże?

Offline Łukasz Gregorczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: C5 MkII 05' 2.0 Exclusive;
  • Miejscowość: Radom
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 29, 2014, 15:44:58 »
u mnie byl taki problem : albo odbijaly zamki zamykajac kluczykiem z drzwi kierowcy ( pilota nie mam ale seria centralka) albo otwieral sie samochod sam po pewnym czasie . wykrecilem w lewych i prawych drzwiach kostki prowadzace kable do drzwi te okragle przeczyscilem wszystkie piny bo byly niektore zasniedziale , spryskalem wd-40 i wszystko narazie ok . wczesniej nie czytalo otwartych drzwi kierowcy teraz kontrolka na zegarach sie zapala i wszystko ok . moze komus pomoze pozdrawiam

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 03, 2014, 23:01:08 »
Witajcie,

Miałem założyć nowy wątek, ale z tego robi się pewnego rodzaju kompendium wiedzy, więc piszę tutaj.

Na początek: problem dotyczy Xsary 1.4 '97, z założonym alarmem (kilka lat temu, niefabryczny). Wkładki kierowcy i pasażera nieczynne (nieużywane już przez pierwszego właściciela), pilot centralnego zamka (w kluczyku) z niewiadomych przyczyn przestał działać dłuższy czas temu, zamykanie i otwieranie realizuję za pomocą uzbrajania/rozbrajania alarmu z pilota, a awaryjne wejście do wnętrza - przez bagażnik :)

Problem: pojawił się wczoraj, po wyjściu z samochodu i uzbrojeniu alarmu centralny zamek zamknął drzwi, po czym odbił (otworzył) je z powrotem. Świeci się kontrolka otwartych drzwi, więc podomykałem jeszcze raz wszystkie drzwi - bez efektu. Przy instalacji alarmu został dołożony czujnik (przycisk) pokrywy silnika - też sprawdziłem, bez efektu. W momencie włączenia zapłonu kontrolka otwartych drzwi gaśnie (!), a po wyłączeniu zapłonu zapala się ponownie. Odłączenie na kilka sekund akumulatora nie wprowadziło żadnych zmian. Kilkukrotne próby zamykania (z pilota) nie przyniosły pożądanego efektu. Ważna uwaga: nie sprawdziłem reakcji na próbę zamknięcia auta od wewnątrz - zamknięcie od środka lewych lub prawych przednich drzwi zawsze skutkowało zaryglowaniem wszystkich zamków.

Dzisiaj próbowałem odkręcić, odłączyć i podłączyć harmonijki biegnące do przednich drzwi (L/P) - bez efektu (styki nie noszą śladów korozji). W międzyczasie (standard po długim otwarciu drzwi) zgasła kontrolka i światełko wewnątrz kabiny. Z ciekawości sprawdziłem, jak zareaguje alarm - próbował zaryglować drzwi, ale zamki odbiły. Alarm mimo to się uzbraja, ale pojawił się kolejny problem - nie mogę go rozbroić. Działa tak, że po wyłączeniu z pilota trzeba otworzyć któreś drzwi - dopiero wtedy następuje całkowite rozbrojenie, ale przecież nie mam reakcji na otwieranie/zamykanie drzwi, więc nie mogę rozbroić alarmu.

Odłączyłem na 5 minut akumulator (WC), podłączyłem i... kontrolka przestała świecić. Po krótkiej ocenie sytuacji okazało się jednak, że prawidłowa reakcja kontrolki otwartych drzwi jest tylko przy otwieraniu tylnych drzwi i pokrywy silnika. Nie ma żadnej reakcji na lewe czy prawe przednie drzwi. Próba zamknięcia auta z pilota alarmu kończy się dalej odbijaniem zamków, ALE tym razem mogę przynajmniej rozbroić alarm (otworzyć któreś z tylnych drzwi). DOPIERO teraz sprawdziłem reakcję na próbę zaryglowania L/P przednich drzwi od środka i okazuje się, że zaryglować się da, ale centralny zamek nie reaguje (ani na zamykanie ani na otwieranie - tak, jakby go nie było) - reaguje tylko na impulsy z alarmu.

Taka sytuacja pozostaje na chwilę obecną: kontrolka zapala się i gaśnie w momencie otwierania/zamykania tylnych drzwi i pokrywy silnika, brak jakiejkolwiek reakcji na otwieranie/zamykanie przednich drzwi. Centralny zamek reaguje na impulsy z alarmu (ale odbija), nie reaguje wcale na zamknięcie/otworzenie przednich drzwi od środka.

Proszę o sugestie/pomysły co jeszcze mogę sprawdzić. Najchętniej sprawdziłbym przewody na złączu harmonijki (dokładniej wyjście z drzwi) i na wejściu do sterownika centralnego zamka, ale:
1. nie mogę znaleźć opisu kostki przy harmonijce - nie chciałbym zbędnie rozkopywać całych drzwi (lewych i prawych), tylko zmierzyć z tego miejsca, czy działa np. czujnik krańcowy
2. nie jestem pewien, czy to co jest pod kierownicą (mniej więcej nad pedałem gazu) jest sterownikiem centralnego zamka - z tego miejsca też chciałem sprawdzić "odczyt" z drzwi o ile miałbym opis co jest co. Czarna "puszka", którą mam na myśli, ma dwa złącza: jedno 16-pinowe (2 rzędy po 8 pinów), drugie trochę węższe, ale nie przyjrzałem się kostce.

Martwi mnie to, że wcześniej kontrolka otwartych drzwi świeciła, a (najwyraźniej) po odłączeniu/podłączenia akumulatora częściowo sytuacja wróciła do normy (nie jestem pewien, czy miało jakikolwiek z tym związek odpinanie/podpinanie harmonijki przednich drzwi - próbowałem to robić później i też bez zmian) i że nie ma reakcji na "ruchy" drzwi przednich. Że może to świadczyć o uwalonym sterowniku centralnego zamka... Bo jeżeli problem tkwi w drzwiach, to czy możliwe, że w obydwu na raz??

Pozdrawiam!

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 08, 2014, 16:56:36 »
Masz uwalony mikroprzełącznik w środku w zamku który informuje komputer o zamkniętych drzwiach. Naprawa polega na wymianie zamka, lub jego roznitowaniu i wymianie przełacznika. Cena tego gówna to od 2-5 zł.

W zamku są dwa. Jeden informuje kompa o otwarciu, drugi o zamknięciu drzwi. Zdjęcie poglądowe abyś wiedział czego szukać.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 08, 2014, 22:36:07 »
Dziękuję, kolego, za podpowiedź. Wczoraj po południu autko trafiło jednak do elektryka/elektronika bo nie miałem pomysłów i czasu na dalsze dochodzenie co się stało (normalne użytkowanie samochodu nie było możliwe). Zobaczymy, czy to rzeczywiście o ten przełącznik pójdzie, bo odkryłem jeszcze zwarcie w okolicach skrzynki z bezpiecznikami (chciałem właśnie to dodać do opisu) do jakiegoś przewodu biegnącego do przelotki do drzwi (dłuższa historia skąd to się tam wzięło, ogólnie ingerencja gościa, który zakładał alarm; na ten przewód prawdopodobnie trafiło +12V ze zwarcia).
Poinformuję jak się dowiem, co było przyczyną takich objawów.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Centralny zamek odbija - nie mam juz pomyslow :(
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 13, 2014, 19:43:39 »
Cześć,

Dzisiaj odebrałem auto od kolegi (wspomniany elektryk/elektronik), który znalazł i rozwiązał problem. Przyczyną uszkodzenia było zwarcie, o którym pisałem - okazało się, że upaliło jakieś układziki wewnątrz obydwu zamków przednich drzwi. Rozebrał zamki, naprawił te układy i wszystko wróciło do normy. Tak, że kolega Marek Ogrodowski prawie idealnie zdiagnozował problem (chociaż akurat same mikroprzełączniki były OK). Wątpliwości u mnie budziło natomiast to, że więcej niż jeden mikroprzełącznik musiałby paść jednocześnie, a nie skojarzyłem, że wspomniany przewód może łączyć obydwoje drzwi, więc wydało mi się to mało prawdopodobne.

Do poprawki poszedł też wspomniany przewód, który spowodował zwarcie. Przy okazji kolega poprawił mi wskazówkę prędkościomierza, która kiedyś (przy okazji awaryjnego rozruchu na kablach) przestawiła mi się na ośce i licznik zawyżał prędkość o 48km/h - śmiesznie się jeździło.

Za wszystko (w mojej ocenie, bo się chłopak napracował i nagłowił) zapłaciłem małą kwotę, z naprawy jestem zadowolony i na pewno z czystym sumieniem będę go polecał (z resztą i przed tym wiedziałem, że mogę mu zaufać).

Pozdrawiam!