Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę  (Przeczytany 6716 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« dnia: Marzec 31, 2008, 11:41:28 »
Już za tydzień odbieram samochód z salonu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Czego często "zapominają" dołożyć? Gaśnicy, trójkąta?
O co zapytać? W instrukcji na przykład znalazłem zapis o przestrzeganiu zalecanego ciśnienia w oponach, ale nigdzie w instrukcji nie znalazłem informacji o wartości zalecanego ciśnienia...

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2008, 12:00:17 »
Cytuj

Michał Dąbrowski napisał:
Już za tydzień odbieram samochód z salonu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Czego często "zapominają" dołożyć? Gaśnicy, trójkąta?
O co zapytać? W instrukcji na przykład znalazłem zapis o przestrzeganiu zalecanego ciśnienia w oponach, ale nigdzie w instrukcji nie znalazłem informacji o wartości zalecanego ciśnienia...

Ja bym zwracal uwagę na wszystko, lącznie z pomiarem grubości powloki lakierniczej. Info o ciśnieniu powinno być na naklejce we wnęce drzwi kierowcy.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Janusz Kiszkiel

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 686
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xantia MKII 2,0 HDI, C5,
  • Zainteresowania: muzyka Deep Purple,Rainbow,Pink Floyd,modelarstwo,samochody,historia
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2008, 12:15:47 »
Warto zabrać ze sobą osobę trzecią najlepiej fachowca od samochodów,która w miarę obiektywnie i bez emocjonalnego zaangażowania spojrzy na autko.Pozdrawiam.
VW Golf 1,6 02.1993-06.1993 :-(
AX GT 1,4 1993-1994
BX 1,6 TRI 1996-1999
ZX 1,6 1999-2006
Xantia 1,8 2006-2015
Xantia II 2,0 HDI, 2016-2021
C5 MKII 1,6 HDI, 2021-

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2008, 16:18:00 »
Cytuj

Janusz Kiszkiel napisał:
Warto zabrać ze sobą osobę trzecią najlepiej fachowca od samochodów,która w miarę obiektywnie i bez emocjonalnego zaangażowania spojrzy na autko.Pozdrawiam.


Dzięki za odpowiedzi, ale wydaje mi się, że się nie zrozumieliśmy. Odbieram z salonu NOWY samochód. Chyba grubości powłoki lakierniczej w takim wypadku nie ma co sprawdzać... (czy może sie mylę?)

Offline Piotr Cybulski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 1 718
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 2.0 HDi 180KM, Peugeot 508 2.0 HDi 180KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2008, 16:33:24 »
mylsiz sie , juz wiele razy bylo ze autop podczas transportu zostalo obtarte albo co innego i bylo malowane o czym nie informowano
Były:
AX 1990,AX 1996,Xsara 1.6 1998,Xsara Picasso 1.8 2000,C5 2.2HDi 2002,Saxo 1.6VTS 1999,Xsara 2.0 16V VTS Muskieter 1998,Xsara Picasso 2.0 16V 2006,406 Coupe V6 1998,C4 2.0VTS 2006,C4 2.0HDi Loeb,C4 2.0HDi 2007,C5 2.0HDi 2008,4007 2.2HDi 2008,C5 2.7HDi 2009, 308 GT 1.6HDi 2013

Offline Artur Guczyński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 068
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 - 16V, 110 KM, 2006r., Ford Focus
  • Miejscowość: Łódź
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2008, 17:45:55 »
Badanie w salonie grubości lakieru jest lekką przesadą. Jeżeli okaże się, że auto w czasie transportu spadło z lawety - to zawsze można reklamowac ewentualne wady w przypadku ich wykrycia.
Koleżanka po naprawie (stłuczka) nowego auta dowiedziała się, że drzwi były już malowane. Sprzedawca musiał ex post obniżyć cenę i dać jakieś bonusy.
W salonie raczej tego nie ustali się.
Pozdrawiam


Offline Piotr Cybulski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 1 718
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 2.0 HDi 180KM, Peugeot 508 2.0 HDi 180KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2008, 18:14:07 »
poprstu jak wrocisz do domu to sobie z ciekawosci sprawdz ... a ogolnie to nie ma sie do czego czepnac ... w eksploatowaniu sprawdzisz sobie czy wszystko dziala, masz gwarancje
Były:
AX 1990,AX 1996,Xsara 1.6 1998,Xsara Picasso 1.8 2000,C5 2.2HDi 2002,Saxo 1.6VTS 1999,Xsara 2.0 16V VTS Muskieter 1998,Xsara Picasso 2.0 16V 2006,406 Coupe V6 1998,C4 2.0VTS 2006,C4 2.0HDi Loeb,C4 2.0HDi 2007,C5 2.0HDi 2008,4007 2.2HDi 2008,C5 2.7HDi 2009, 308 GT 1.6HDi 2013

Offline Maciej Wiśniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Bolechowo
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2001r.
  • Miejscowość: Bolechowo
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2008, 21:05:34 »
W 2000r. odbierałem z salonu "nówkę" Opla i dopiero po ośmiu miesiącach przy sprzedaży okazało sie, że miałem podwójnie malowane lewe nadkole. Myślicie, że facet uwierzył mi, że nic nie grzebałem przy aucie? Oczywiście cena była niższa niż zakladałem.
Trzeba ICH sprawdzać na każdym kroku i pod każdym względem, inaczej będą wciskać nam takie kwiatki!
Jeeli salon ma swj serwis, to wg mnie nie ma problemu podjechac do niego i sprawdzic grubosc lakieru.
pzdr.
Xsara Picasso 2,0 HDI 2001r.

Offline Marcin Turko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDI '06
  • Zainteresowania: Fotografia, wędkarstwo, modelarstwo
  • Miejscowość: Bytom
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2008, 21:45:14 »
Cytuj

Artur Guczyński napisał:
Badanie w salonie grubości lakieru jest lekką przesadą. Jeżeli okaże się, że auto w czasie transportu spadło z lawety - to zawsze można reklamowac ewentualne wady w przypadku ich wykrycia.

Może i masz rację, tylko, że to Ty będziesz musiał udowodnić, że nie jesteś wielbłądem. Kilkanaście dni temu czekając w poczekalni serwisu obserwowałem jak panowie przyjmują od klienta auto w rozliczeniu za nowe. Pierwsze co sprawdzili to grubość powłok właśnie
Michał, koledzy dobrze doradzają, weź ze sobą niezależną osobę. Jeżeli instalujesz alarm to zwróć uwagę co dzieje się pod pokrywą bezpieczników-u mnie były całe metry nikomu nie potrzebnego przewodu wciśniętego byle jak a wyłącznik czujek ruchu wogóle gdzieś w lesie...
Podczas odbioru zauważyłem zaciek na progu, był to zaciek samego klaru ale zażądałem notatki z dokumentacją fotograficzną i w przeciągu kilkunastu minut bez zająknięcia to zrobili.
Po przyjechaniu do domu jeszcze okazało się, że śruby haka holowniczego były przykręcone chyba tylko w palcach - kryminał normalnie.
Autko kosztuje masę pieniędzy, sprawdź wszystko co możesz sprawdzić aa i miej ze sobą piątkę paliwa;) bo Dealerzy strasznie skąpią i nowe auto wyjeżdża z salonu na oparach. W styczniu odbierałem z kolegą Astrę i bidula nawet do stacji nie dojechał - dobrze, że byłem z nim swoim samochodem...
Pozdrawiam
Marcin Turko

Offline Artur Guczyński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 068
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 - 16V, 110 KM, 2006r., Ford Focus
  • Miejscowość: Łódź
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2008, 22:19:30 »
Z tym paliwem to prawda. Kiedy odbierałem auto, poprosiłem aby wlali mi więcej paliwa - na mój koszt, nie widziałem możliwości dojechania do najbliższej stacji. W końcu dolali parę litrów. Bardziej oględnie  powiedziałem, ale sens był taki - to dziadostwo przy zakupie za kilkadziesiąt tys. zł narażać klienta na kłopoty spowodowane brakiem paliwa w drodze.
Pozdrawiam


Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2008, 08:00:22 »
Koledzy jak już wcześniej napisałem - sprawdzać wszystko i na miejscu egzekwować usunięcie wszelkich braków i usterek.
Jeżeli chce się wierzyć na słowo ,że auto nie miało blacharsko - lakierniczych przejść , to życzę powodzenia.
Ostatnio odbierałem Skodę Roomster dla firmy, w której pracuję i facet nie docenił przeciwnika (byłego pracownika PP Polmozbyt). Zapodał mi ogromny trójkąt ostrzegawczy i ściemniał ,że to oryginał. Wziąłem go do drugiego egzemplarza (wcześniej do niego luknąłem) i okazało się, że oryginalny jest malutki i mieści się w schowku tylnej ścianki.
Nic na słowo i  tak jak Koledzy pisali ,trzeba wziąć osobę z chłodną głową.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2008, 11:37:33 »
Zaczynam się bać...

Ma ktoś może pożyczyć miernik grubości lakieru?

Offline Marcin Turko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDI '06
  • Zainteresowania: Fotografia, wędkarstwo, modelarstwo
  • Miejscowość: Bytom
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2008, 11:50:50 »
Pożyczysz sobie ten serwisowy. Jak zapytają po co, to odpowiesz pytaniem czy mają jakieś obawy? ;)
Pozdrawiam
Marcin Turko

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2008, 12:00:29 »
Cytuj

Michał Dąbrowski napisał:
Zaczynam się bać...

Ma ktoś może pożyczyć miernik grubości lakieru?

To się nie Bój bo strach paraliżuje , a Ty Masz działać co by Ciebie za dużą kaskę w balona nie zrobili (a Wież mi ,że umieją).
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline darek dyjak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: mielec
  • Posiadany samochód: picasso 2.0 hdi 2000
  • Miejscowość: mielec
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2008, 16:30:40 »
Pracowałem w serwisie x przez 5 lat i uwierz mi czasami  coś może
byc nie tak i wtedy salon sprzedazy ma dwa wyjscia przyznac że coś jest nie tak lub drugie wyjscie (może klient nie zauważy ) lecz obecnie na szczecie opcja pierwsza jest standartem.
powiem krótko radze sprawdzic dosc dokładnie cały samochód
(bez emocji )
Jezeli to niemozliwe to popros osobe zufaną która oceni samochod na chłodno.
Po odbiorze juz klamka zapadnie... i  zaczną sie schody jeżeli wówczas zauwazysz jakies usterki.
dlatego prosze sprawdzic stan techniczny, wyposażenie i NUMERY NADWOZIA I SILNIKA -  TO JEST BARDZO WAżNE
bywa ze osoba wprowadzająca samochód do komputera pomyli cyferkę i wowcza na fakture trafia bledny numer i pózniej w wydziale komunikacji wydają  dowód rejestracyjny z bledem co moze cie kosztowac mnostwoczasu i zachodu aby to odkrecic....
darek

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2008, 16:52:55 »
Dziękuję za porady.
Umówiłem sie na poniedziałek rano na odbiór, pooglądam co tylko się da.
Do stacji chyba dojadę - mam 400 metrów z salonu.

Jaka powinna być fabryczna grubość lakieru?

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2008, 18:44:00 »
Cytuj

Michał Dąbrowski napisał:
Dziękuję za porady.
Umówiłem sie na poniedziałek rano na odbiór, pooglądam co tylko się da.
Do stacji chyba dojadę - mam 400 metrów z salonu.

Jaka powinna być fabryczna grubość lakieru?

Fabryczna grubośc to 100-200um , a w najnowszych 110- 150um.
Więcej danych + instrukcja pomiaru tutaj:
http://www.automag.nazwa.pl/
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Maciej Wiśniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Bolechowo
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2001r.
  • Miejscowość: Bolechowo
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2008, 23:11:15 »
nie znam tego miernika, który proponuje Andrzej, ale solidne serwisy maja na wyposarzeniu mierniki elektroniczne, które w mikronach podają grubość lakieru ( na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym). Jeżeli salon, z którego odbierasz auto ma swój serwis, to powinni miec taki miernik.
Michał, tak jak koledzy radzą weź ze sobą zaufaną osobę, która na trzeźwo i bez emocji pomoże Tobie w ocenie. Daj mu do przeczytania nasze posty, żeby też wiedział na co zwracać uwagę.
pzdr.
Xsara Picasso 2,0 HDI 2001r.

Offline Tomasz Bathelt

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Łódż
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso
  • Miejscowość: Łódż
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 03, 2008, 00:51:48 »
Wtrace sie , przyzadu pomiaroewgo AUTO-LAK-TEST uzywalem pare razy i napisze tak - nie jest tak dokladny jak cyfrowy miernik grubosci , ale spokojnie jezeli cos bylo lakierowane podwojnie pokaze to , koszt nie jest wysoki a jak by mieli robic problemy to zawsze lepiej miec cos pod reka ..
Co do odbioru autka , odbieralem pol roku temu nowe z salonu i bylem bardzo milo zaskoczony bo sprzedawca poza standardowa prezentacja sam doradzil gdzie podjechac najblizej zeby zatankowac a stacji bylo pare w okolicy .. moze mial jakis uklad z stacja paliw , ale watpie ..
Ja u siebie nie znalazlem zadnych defektow ale fachowcem nie jestem ...
Natomiast jezeli bedziesz kupowal dodatkowo radio a nie fabryczne zrob to w salonie koniecznie , najlepiej podrzuc im radio i glosniki przed odbiorem zbey zalozyli Ci w ramach zakupu ;-) u mnie przeszlo bez problemowo., wazne to jest chocby z powodu gwarancji zeby nie bylo potem sam Pan grzebal !
Ja mialem taki smiszny z perspektywy czasu przypadek ze jak oddalem autko na pierwszy przeglad to gosc do mnie zadzwonil z pretensjami "Kto Panu to radio tak zalozyl? bo nie mozmey sie do komputera w aucie dostac!  dlaczego nie bylo zakladane u nas ?!?!" i troszke zwatpil jak poprosilem zeby laskawie sprawdzil zlecenie przygotowania auta do sprzedazy i sprawdzil ktory to paprok u nich w serwisie takie rzeczy wyprawia .. skonczylo sie na przeprosinach jak odbieralem po przegladzie - bo nie odpuscilem i sam zapytalem ktory to paprok tak podlaczyl ze blokoal komputer ...

Ale podsumowujac - koledzy maja duzo racji mowiac zebys sprawdzil wszytsko 3 razy .. ja ogladalem do tego stopnia ze sie polozylem w salonie na pododze zeby spod obejrzec , troche sie panowie z salonu zdziwili , ale sami zaproponwali jakas podkladke zeby sie im klient nie ubrudzil ;-)) ale generalnie nawet zaproponowaliz e moze na podnoscik wjada zebym mogl sobie spokojnie obejrzec nie koniecznie kladac sie im w salonie pod autem ;-)

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 03, 2008, 10:39:24 »
Z montażem radia w autoryzowanym serwisie danej marki to normalne naciąganie klienta na koszty. W 2003 r. odbierałem dla firmy Skodę Fabię i mi zagrozili, że jeżeli radio będzie montowane  we własnym zakresie to utracona będzie gwarancja na inst. elektryczną. Trochę mnie to zagotowało , ale montaż radia zleciłem w ASO Skoda .
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Mariusz Smorawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 113
  • Skąd: Ostrów Wlkp
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 2.0 16v Automat(MCP) 2008
  • Miejscowość: Ostrów Wlkp
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 04, 2008, 21:47:23 »
Ja odbierałem auto i to dealer zwrócił mi uwagę że środkowy tylny zagłówek jest innego koloru...normalnie myślałem że jak Picasso to TTM hahahah wymienili na pierwszym przeglądzie...no i już nie tak bardzo jest "picasso"
Mario  :-)

Offline Tomasz Bathelt

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Łódż
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso
  • Miejscowość: Łódż
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 05, 2008, 12:46:17 »
Alez zgadzam sie z tym ze to naciagnie , w moim poprzednim autku sam montowalem radio i nawet nie probowali ze mna dyskutowac , zadalem proste pytanie - sa kostki do podlaczenia ? są więc na czym polega montaż ? na wlożeniu kostki i wtyku antenowego w gniazdko - co tym mozna zepsuc ?? i skonczyla soe dyskusja .. ale biorac pod ywage naszpikowanie elektornika pikusia wolalem nie ryzykowac .. zresza nieorginalne radio i komplet glosnikow jakie chcialem zalozyc i tak kosztowaly duzo taniej niz instalacja fabryczna ...

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: Odbiór z salonu - na co zwrócić uwagę
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 05, 2008, 13:20:52 »
Z tym radiem to przesadzają... Jeszcze by brakowało tego, żeby kazali przyjeżdżać do ASO na wymianę opon.