Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?  (Przeczytany 80153 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rafał Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
[mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« dnia: Kwiecień 04, 2008, 19:30:55 »
Witam,

chcialbym sie zapytac, czy ktos dokladnie wie po ilu km nalezy wymiec pasek rozrzadu w C5 MkII 1.6 HDi?!

Bo w serwisach ASO pracuja na tyle niekompetentni ludzie, ze chyba sami nie wiedza... w Koszalinie w ASO powiedziano mi, ze to jest pasek pokrywany jakas warstwa teflonu i cos tam jeszcze i ze wymiana nastepuje po 240 tys km.
Dzis dzwonilem do ASO w Gdansku i powiadziano mi, ze pasek w tym silniku nalezy wymienic po 160 tys km.

I juz sam nie wiem komu mam wierzyc :)))

pozdrawiam!

Citroen C5 II 1.6HDi 2005
z gadżetów: bi-xenon, audio jbl'a

Offline Henryk Jaciów

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Prudhoe (UK)
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI (2001)
  • Zainteresowania: windsurfing, wędkarstwo, motoryzacja- majsterkowanie
  • Miejscowość: Prudhoe (UK)
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2008, 20:19:06 »
sądzę, że instrukcji obsługi (tudzież książce serwisowej) w której napisane jest cyt  "... HDi engines every 100000 miles)- w mojej tak jest, przy czym ja mam 2.0 HDi.
Pozdrawiam
Cytuj

Rafał Grabowski napisał:
Witam,

chcialbym sie zapytac, czy ktos dokladnie wie po ilu km nalezy wymiec pasek rozrzadu w C5 MkII 1.6 HDi?!

Bo w serwisach ASO pracuja na tyle niekompetentni ludzie, ze chyba sami nie wiedza... w Koszalinie w ASO powiedziano mi, ze to jest pasek pokrywany jakas warstwa teflonu i cos tam jeszcze i ze wymiana nastepuje po 240 tys km.
Dzis dzwonilem do ASO w Gdansku i powiadziano mi, ze pasek w tym silniku nalezy wymienic po 160 tys km.

I juz sam nie wiem komu mam wierzyc :)))

pozdram

Offline Rafał Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2008, 11:33:36 »
moja ksiazka serwisowa jest w jezyku francuskim :D jednakze po pismie obrazkowym i liczbach doszedlem do tego(oczywiscie dotyczy to C5 mkII):
w silnikach 1.6 HDI wymiana rozrzadu co 240 tys km przy normalnym uzytkowaniu (przy ciezkiej eksploatacji co 180 tys km)
w innych silnikach, czyli 2.0 i 2.2 HDI co 150 tys km przy normalnym (przy ciezkiej eksploatacji co 120 tys km)

tyle co do ksiazki serwisowej. Tylko nasuwa mi sie pytanie, jak to sie ma do rzeczywistosci? poniewaz ciezko uwierzyc, ze pasek wytrzyma az tyle km!

Na liczniku mam 135 tys km i nie wiem czy powinienem wymienic czy czekac przynajmniej do 200 tys km?
a moze ktos juz wymienial pasek?!

pozdrawiam!

Citroen C5 II 1.6HDi 2005
z gadżetów: bi-xenon, audio jbl'a

Offline Arkadiusz Jedynak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: C5 II 1,6 HDI Impress 2007
  • Zainteresowania: PDA
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2008, 13:07:54 »
Cytuj

Rafał Grabowski napisał:
moja ksiazka serwisowa jest w jezyku francuskim :D jednakze po pismie obrazkowym i liczbach doszedlem do tego(oczywiscie dotyczy to C5 mkII):
w silnikach 1.6 HDI wymiana rozrzadu co 240 tys km przy normalnym uzytkowaniu (przy ciezkiej eksploatacji co 180 tys km)
w innych silnikach, czyli 2.0 i 2.2 HDI co 150 tys km przy normalnym (przy ciezkiej eksploatacji co 120 tys km)

tyle co do ksiazki serwisowej.


2.0 i 2.2 HDi też mają zaleconą wymianę co 240 tys km (normalne) i 180 tys. km (trudne)

150 tys (i odpowiednio 120 tys) mają silniki benzynowe.

Tak przynajmniej jest w mojej książce serwisowej.

Offline Janusz Bąk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 BlueHDI 2016 Citroen Berlingo 1.6 HDI 2015
  • Miejscowość: Tarnów
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2008, 11:39:29 »
Witam
Fakt - producent zaleca wymianę paska po 240 kkm. Ja jednak osobiście uważam, że nie jest to aż tak ogromny wydatek, by nie można było zrobić tej wymiany wcześniej. W końcu ryzykujemy poważnymi konsekwencjami, w przypadku jego zerwania :-(
W Citroenie ZX producent zalecał wymianę co 120 kkm, ja wymieniałem co 75 kkm. W posiadanej obecnie C5 planuje wymienić po ok. 120 lub 140 kkm.
Wydaje mi się, że zależy to również od stylu jazdy - osoby preferujące "ostrzejszą" jazdę powinny wymieniać pasek przed 180 kkm.
Pozdrawiam
:-)  :-)

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2008, 12:32:49 »
Cytuj

Arkadiusz Jedynak napisał:

2.0 i 2.2 HDi też mają zaleconą wymianę co 240 tys km (normalne) i 180 tys. km (trudne)



Ja wymieniłem przy 120tkm. Więc z tego wynika, że potraktowałem silnik jako pracujący w super ciężkich warunkach  ;)

Offline Mariusz Wójcicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 break 2002r. 2.0 benzyna
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2008, 15:41:19 »
Panowie to jak to w koncu jest?. Piszecie ze w ksiazce serwisowej....! Ja mam c5 benzyna i w mojej ksiazce jest ze 120tys. Przy czym jak ostatnio bylem w serwisie ( przebieg 88tys) to gdy na pytanie pana pracownika tego serwisu czy pasek juz wymienialem odpowiedzialem ze jeszcze nie ow dzentelmen prawie nazwal mnie samobojca... Czyli jak, szukaja frajera na wczesniejsza wymiane czy to w ksiazce serwisowej napisane sa glupoty????????

Offline Marek Ardyła

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 612
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C8 od rudego
  • Miejscowość: Kraków
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2008, 15:58:47 »
Pytanie czy masz gwarancję?
Jeśli nie to wymień
Pasek GYG1528H  za 83
Napinacz EVR55953 za 95
Rolka EVR55954 za 81
Byliśmy nad skrajem przepaści!
Od tej pory zrobiliśmy duży krok na przód

Offline Mariusz Wójcicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 break 2002r. 2.0 benzyna
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2008, 16:08:14 »
Niewatpliwie wymienie :)
Tylko po co pisac w k. serwisowej glupoty skoro jest duza szansa ze taki pasek do tych 120tys nie daciagnie?? A moze ma niedociagnac, zerwac sie to wtedy zarobimy znacznie wiecej na naprawie polowy silnika :) Ok, teoria spiskowa, nie bede gdybal. Lepiej wymienic pasek ktory jeszcze dziala :)

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2008, 19:34:37 »
Cytuj

Mariusz Wójcicki napisał:
Panowie to jak to w koncu jest?........szukaja frajera na wczesniejsza wymiane czy to w ksiazce serwisowej napisane sa glupoty????????

Zasięgałem języka w tej sprawie w jednym z poznańskich ASO oraz w serwisie niezależnym Citroena. Opinia była jednakowa - nie było   w ostatnim czasie u nich C5 na lawecie z powodu przedwczesnego zerwania paska. Na oryginale można pokusić się bez większego ryzyka jeździć do deklarowanych 120 kkm (silnik 2.0 benz). W przypadku zastosowania zamienników zalecają skrócić czasokres wymiany do 90 kkm.
Na tym forum już była dyskusja na ten temat. Ludzie wymieniali przeważnie przed osiągnięciem 120 kkm - przeważnie w zakresie 105-110 kkm. Byli też tacy co dojechali bez problemów do 120 kkm. Ja zamierzam wymienić kompletny rozrząd (pasek, 2 rolki, pompa wody)przed osiągnięciem 110 kkm.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Tomasz Pawłowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: DS4 1.6eHDi MPC
  • Miejscowość: Poznań
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 24, 2008, 11:18:21 »
Witam

Citroen zaleca wymianę w 1.6 HDi co 240 000km. Jeśli auto eksploatowane jest tylko w mieście powinno się wymienić pasek po przejechaniu 180 000 (warunki trudne) i tego śmiało można się trzymać.
Gdyby coś się stało przed przejechaniem tego dystansu i tak citroen pokryje koszty naprawy silnika bo jeśli auto było serwisowane zgodnie z ich zaleceniami i technologią książka serwisowa zobowiązuje. W razie co do sądu i luzik.

Pozdrawiam
Wcześniej użytkownik: Xantia 2.0i exclusive, C4 1.6 HDi VTR, C4 Picasso 1.6 HDi SX Pack, C5 1.6HDi SX Pack, C5 sedan X7 1.6Hdi

Offline Mateusz Zybura

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Stalowa Wola
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Stalowa Wola
Po ilu wymiana rozrzadu C5 z silnikiem 2.0i 16V benzyna?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2009, 11:44:03 »
Chciałbym dowiedzieć się po ilu tyś. km należy wymienić pasek rozrządu w C5?? szukałem w książce serwisowej ale nic nie mogę znaleźć a w ASO to jakoś ciężko sie z nimi dogadać.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję :)

Offline Arkadiusz Borzęcki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 910
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Gs300
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2009, 12:08:19 »
Cytuj

Tomasz Pawłowski napisał:
Witam

Citroen zaleca wymianę w 1.6 HDi co 240 000km. Jeśli auto eksploatowane jest tylko w mieście powinno się wymienić pasek po przejechaniu 180 000 (warunki trudne) i tego śmiało można się trzymać.
Gdyby coś się stało przed przejechaniem tego dystansu i tak citroen pokryje koszty naprawy silnika bo jeśli auto było serwisowane zgodnie z ich zaleceniami i technologią książka serwisowa zobowiązuje. W razie co do sądu i luzik.

Pozdrawiam
Gwarancję samochodu masz na dwa lata ,a nie na 240000 tyś.km,więc jak ci sieknie pasek po tym terminie , to życzę szczęścia z tym luzikiem :) Nawet jak serwisowałeś a aso,to będzie zależało od ich dobrej woli , czy za cokolwiek zapłacą.
był Ls 430,C6 2.7 HDI, Lexus GS 430, C5 2.0 HDI Exclusive 2009, C5 1.6HDi Break 2005 oraz Activa V6 :-)

Offline Piotr Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: C5.2.0HDIHatchback
  • Miejscowość: Koszalin
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 21, 2009, 17:39:13 »
W serwisie ASO Koszalin wymieniałem i pytałem 160 tyś

Offline Łukasz Zarzec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 274
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Mk II
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2009, 23:34:46 »
W mojej instrukcji jest napisane że w 2.0 HDI wymieniać pasek należy co 150 kkm (120 kkm w trudnych warunkach)

W ASO mówią, że co 240 kkm.

Kabaret.

Jak to jest w końcu?

Pozdrawiam

Offline Robert Maciaszek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDI 2004
  • Miejscowość: Kraków
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 16, 2009, 14:37:20 »
Mam C5, 2,2 HDI, 2004 - Pierwszy raz wymieniłem pasek rozrządu po 120 tys. km. Teraz mam zrobione 240 tys. i przymierzam sie do kolejnej wymiany. Moze niepotrzebnie? Bo 120 + 150 = 270. Więc może jeszcze sie wstrzymam i te 30 tys. km przejeżdżę? No oczywiście wiem, że najlepiej byłoby dmuchać na zimne, ale pytanie po co? Jak sądzicie?

Offline Michał Konończuk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,2HDi FAP 2001r
  • Miejscowość: Kutno
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 16, 2009, 16:49:56 »
Mam 2.2HDI mkI nie mam książki serwisowej mam przejechane teraz 220kkm czy powinienem wymienic rolki pompe i pasek czy tylko pasek?? Czy ktoś może mi ewentualnie polecic jakis caly zestaw rozrządu bardzo prosze o link.

Offline Łukasz Zarzec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 274
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Mk II
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 16, 2009, 17:17:25 »
Jeżeli chodzi o rozrząd to według wszystkich znanych mi speców wymienia się wszystko. Co z tego że założy się nowy pasek, skoro mogą nie wytrzymać stare rolki. A pompa wody to przy okazji, nie jest droga.

Offline Łukasz Piwnicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 231
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Opel Astra 1.9 CDTi 120 KM
  • Zainteresowania: urbanistyka
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 22, 2010, 11:40:43 »
OK, a wypadku C5 Mk I 2002 1.8 16v przy jakim przebiegu powinien zostać wymieniony rozrząd? I czy warto wymieniać pompę wody czy sobie darować?
SPRAWDŹ WIĄZKĘ PRZY POMPIE ZAWIESZENIA!

Cytryna sprzedana,...zakupiony Opel Astra...służę wiedzą, której tutaj nabyłem...

Offline Paweł Szczepaniak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 831
  • Skąd: Poznań/Szczecin
  • Posiadany samochód: Skoda Octavia 2.0TDI 170KM/400Nm
  • Zainteresowania: Góry, wspin
  • Miejscowość: Poznań/Szczecin
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 22, 2010, 17:48:54 »
Przy sprzyjajacych warunkach 120tys, przy trudnych bodajze 80 albo 100tys - dokladnie nie pamietam, a ksiazki nie mam pod reka niestety;/
120tys potwierdza post numer 7, to 80tys po czesci tez ;)
Nie mniej lepiej zrobic to wczesniej niz za pozno, patrz przyklad kolegi.
Było: C5 MKI 2.0HDI break '02. Do tego obecnie 2 C5 w rodzinie: Mk I2.0 Pb '03 oraz C5 MkIII 1.6THP '08.
Skoda wygrała z Cytryna - brak hydro rekompensuje cala masa innych pozytywow ;)

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 22, 2010, 20:19:38 »
Nie wiem jak u Was w DIESLACH panowie, ale u mnie w BENZYNCE mechanik stwierdzil konieczność wymiany rozrządu kompletnego przy ok 105 tys. Pompa nie zostala wymieniona, gdyż mechanik uznal ją za niezużytą. Tak więc nie widzialem powodu aby się narażać na kolejne koszta. Mechanikowi ufam bo od lat robi samochody w rodzinie i nigdy nie bylo z nim problemu. Uczciwy i sumienny... :)

Offline Paweł Szczepaniak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 831
  • Skąd: Poznań/Szczecin
  • Posiadany samochód: Skoda Octavia 2.0TDI 170KM/400Nm
  • Zainteresowania: Góry, wspin
  • Miejscowość: Poznań/Szczecin
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2010, 08:55:16 »
Moj drugi rozrzad przy faktycznym przebiegu ok. 320tys juz dozywal swoich dni, wymiana byla akurat na czasie ;)
Pompa wody wyleciała razem ze starym paskiem - [color=ff0000]piii[/color]a wie czy przy poprzedniej wymianie ktos sobie zadal ten trud, wiec wymienona dla spokoju.

Emil utwierdzasz mnie w przekonaniu ze benzynce przy 105 trzeba tez wymienic, mechanik sie ucieszy :P
Było: C5 MKI 2.0HDI break '02. Do tego obecnie 2 C5 w rodzinie: Mk I2.0 Pb '03 oraz C5 MkIII 1.6THP '08.
Skoda wygrała z Cytryna - brak hydro rekompensuje cala masa innych pozytywow ;)

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2010, 09:41:12 »
Wiesz, wszystko jednak zależy od sposobu i warunków jazdy, tak jak pisali poprzednicy. Jedno wiem, ze przy ok 120tys km najpóźniej należy wymienić rozrząd. Co do pompy to tak jak pisałem, jeśli nie ma podstaw do jej wymiany to nie trzeba jej ruszac... Jeśli byłyby jakiekolwiek podejrzenia co do jej stanu to napewno bym ją wymienił. Ale zgadzam się z Tobą, że dla świętego spokoju można ją wymienić.

Sam jestem posiadaczem cytrynki od pół roku i powoli robię w niej wszystko tak, żeby chodziła bez jakichkolwiek problemów... Były problemy ze skrzynią, instalacją gazową, słynnym APF ale udało się je wszystie zażegnać jak do tej pory... Ale to tak poza tematem :)

Offline pawel sabala

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 182
  • Skąd: warszawa/ZIELONKA
  • Posiadany samochód: C5 1.6 HDI 2005 SX KOMBI
  • Miejscowość: warszawa/ZIELONKA
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 23, 2010, 09:47:03 »
hej




- dokładnie

- czyli "do obejrzenia" i trochę w zależności od charakteru użytkowania

- tak przy 120 będzie bezpiecznie




______
pawson
___________________________
Pawson  [ Parkujący-Dwa-Razy ]
C5 1.6 HDI 2005 SX KOMBI
___________________________

Offline Artur Morus

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sulejow
  • Posiadany samochód: C5 Mk II
  • Miejscowość: Sulejow
Re: [mkII]1.6 HDi Po ilu wymiana rozrzadu?
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 18, 2010, 08:44:20 »
dla 1.6HDI we Francji podają 240tys a w Polsce ASO podaje 190tys