Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)  (Przeczytany 14470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Strzelce Kraj.
  • Posiadany samochód: c5 break 2,2HDI automat (2002)
  • Miejscowość: Strzelce Kraj.
[MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« dnia: Kwiecień 09, 2008, 11:26:55 »
Tankuje tylko ON VERVA na stacjach Orlenu. Ostatnio moja żona zadała mi pytania dlaczego nie tankuje tej tańszej ropy. W sumie to nie mam racjonalnego wytłumaczenia :D  Po prostu wydaje mi się, że to paliwo jest lepsze od zwykłej ropy... Ale to tylko mi się wydaje!!!

Jakie paliwko wlewacie do swoich cytrynek z silnikiem HDI?
Może ktoś wie jakie jest najbardziej optymalne dla tych silników?
Może to jest przesada i równie dobrze mógłbym wlewać tą tańszą ropę?

Pozdrawiam
CITROEN___RULES ;)

Offline Łukasz Galek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 740
  • Skąd: Sulechów
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0 HDi Tourer Exclusive 2009
  • Miejscowość: Sulechów
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2008, 11:46:33 »
Mam znajomego na pracującego Orlenie i chciałem kiedyś zatankować verve 95 to zaczął się śmiać i powiedział żebym dał sobie spokój bo nie warto. Nie wiem jak to się ma do Diesla ale ja zrezygnowałem z tego cudownego środka;).
Pozdrawiam :-)
Łukasz Galek    

C5 X7 HDi 2009 Tourer Exclusive

był:

C5 II 2.0 HDi 2006 Exclusive
C5 2.0i Sx 2003
C4 VTS 1.6i 2005r
Xsara 1,4i, 1999r
ZX 1,6i aura, 1991r

woytasmi

  • Gość
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:04:08 »
W silnikach HDI citroena jest common raily - są to wtryski pakiwa sterowane elektrycznie.
Są one bardziej czułem na gorszej klasy paliwo.
Trzeba uważać na to żeby nie zatankować jakiegoś "syfu"
W przeciwnym razie może cię czekać kosztowna wymiana wtrysków.
Ja tankuję na Shelu Diesel Extra i raczej staram się nie zmieniać stacji paliw kiedy jest to możliwe.

Offline Jozef Zbrodel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: C5 HDI Break 2002
  • Miejscowość: Legionowo
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:06:49 »
Podłącze się do pytania - stosujecie rozmaite "uszlachetniacze" do paliwa?

J.

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:23:40 »
Cytuj

Wojciech Michurski napisał:
W silnikach HDI citroena jest common raily - są to wtryski pakiwa sterowane elektrycznie.
Są one bardziej czułem na gorszej klasy paliwo.
Trzeba uważać na to żeby nie zatankować jakiegoś "syfu"
W przeciwnym razie może cię czekać kosztowna wymiana wtrysków.
Ja tankuję na Shelu Diesel Extra i raczej staram się nie zmieniać stacji paliw kiedy jest to możliwe.

Shel i Jet we Wrocku sprzedają  jedne z gorszych paliw tak ON jak i Pb. Chociaż  nie tankuję w stacjach Statoil to wiem, że mają
b. dobre paliwo szczególnie do Diesla , ponieważ produkowane jest z ropy o niskiej zawartości siarki.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

woytasmi

  • Gość
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:31:32 »
Możliwe że masz rację.
Ale zasada jest głównie jedna,
Nie powinno się zmieniać stacji na której auto po zatankowaniu paliwa zachwouje się dobrze tzn nie szarpie, nie gaśnie i nie zachowuje się w jakiś dziwny sposób.
Gorzej jak się tankuje za każdym razem na innej stacji paliw.
Aha Jet rzeczywiście ma lipne paliwo - głównie benzynę.

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:38:19 »
Wojtek jak Jeździsz w okolicach Reala przy ul. Krzywoustego, to po stronie wspomnianego jest stacja benzynowa Orlenu i mają tam dobre paliwa. Broń Boże kupować na stacji po przeciwnej stronie.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Mariusz Krzystek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Peterborough/Chrzanow
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2.0HDi Estate 2009 Automat 6
  • Miejscowość: Peterborough/Chrzanow
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2008, 12:46:20 »
Jezeli chodzi o paliwa to jest to wielka ruletka i jak na dystry butorze pisze verva czy inny super shell to to paliwo pochodzi i tak z polskich petrochemii tylko zmienia nazwe na stacji paliw a co lejemy do bakow to wszystko zalezy od utrzciwosci ajenta.
P.S 7lat pracy w dystrybucji paliw.
Citroen C5 Exclusive 2.0 HDI Automat 6
[d]Mercedes E320 Avangarde '02[/d]
[d]Citroen C5 2.2HDi SX Estate '03[/d]
[d]Xantia 2.0HDI Estate '99

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 09, 2008, 13:36:14 »
Cytuj

Mariusz Krzystek napisał:
Jezeli chodzi o paliwa to jest to wielka ruletka i jak na dystry butorze pisze verva czy inny super shell to to paliwo pochodzi i tak z polskich petrochemii tylko zmienia nazwe na stacji paliw a co lejemy do bakow to wszystko zalezy od utrzciwosci ajenta.
P.S 7lat pracy w dystrybucji paliw.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Mieszkam w pobliżu hurtowni Orlenu i widzę z jakimi logo firm przyjeżdżają po paliwo autocysterny :D
Dużo zależy od zaawansowania technicznego danej stacji i okresowej konserwacji urządzeń, w tym czyszczenie zbiorników.
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:08:06 »
Wszystkie paliwa ON pochodza prkatycznie tylko z dwoch krajowych nowoczesnych petrochemii przetwarzjacych ta sama rope dostarczana za wschodniej granicy. On wychodzacy z petrochemii jest bardzo wysokiej jakosci. Ale niestety miedzy petrochemia a bakiem autem droga paliwa jest dluga, kreta i nie zawsze uczciwa.
Paliwa ON typu Verva, Suprema, Ultimate, Vpower to zwykly ON wzbogacany pakietem dodatkow dolewanych czesto do zbiornikow podziemnych na samej stacji. Czyli niewiele sie to rozni od kupna zwyklego ON i dolania samodzielnie do baku jakiegos zakupionego luzem w sklepie dodatku (czy to do czyszczenia, czy do wiazania wody czy zapobiegajacego parafinacji).
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

woytasmi

  • Gość
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:09:48 »
Więc reasumując całą dyskusję tankujemy na zaufanych stacjach, tam gdzie nie ma prywaty i na stacjach, które raczej nie mogą sobie pozwolić na słabą jakość sprzedawanego paliwa. :)

Offline Marcin Jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Strzelce Kraj.
  • Posiadany samochód: c5 break 2,2HDI automat (2002)
  • Miejscowość: Strzelce Kraj.
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:46:18 »
Rozumiem, że ropa czy ta z dodatkami czy bez jest tej samej jakości. Istotne jest to czy przypadkiem nie była chrzczona po drodze od rafinerii do dystrybutora. Wydaje mi się, że czasy gdzie na większość stacji benzynowych było kiepskiej jakości paliwo już minęły (może jestem naiwny). Chyba, że tankujemy nie na sieciowych stacjach benzynowych tylko na jakiś prywatnych stojących w szczerym polu.
Mimo wszystko będę wlewał verve na orlenie.
CITROEN___RULES ;)

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:51:31 »
Paliwo moze byc chrzczone na calej drodze paliwa od rafinerii do twojego baku. Paliwa dostepne na stacjach nie trafiaja prosto z rafinerii. Tarafiaj do baz paliwowych, do dystrybutorow, posrednikow, firm transportowych czy wreszcie ajentow stacji.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:51:48 »
Cytuj

Marcin Jankowski napisał:
Rozumiem, że ropa czy ta z dodatkami czy bez jest tej samej jakości. Istotne jest to czy przypadkiem nie była chrzczona po drodze od rafinerii do dystrybutora. Wydaje mi się, że czasy gdzie na większość stacji benzynowych było kiepskiej jakości paliwo już minęły (może jestem naiwny). Chyba, że tankujemy nie na sieciowych stacjach benzynowych tylko na jakiś prywatnych stojących w szczerym polu.
Mimo wszystko będę wlewał verve na orlenie.

Oby nie było tak jak z Pb 98, na której już dwa razy się naciąłem.
Stare i zleżałe , pozbawione swoich parametrów po okresie zalegania w zbiornikach i utracie składu chemicznego badziewie   :-|
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Marcin Jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Strzelce Kraj.
  • Posiadany samochód: c5 break 2,2HDI automat (2002)
  • Miejscowość: Strzelce Kraj.
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:59:12 »
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Paliwo moze byc chrzczone na calej drodze paliwa od rafinerii do twojego baku. Paliwa dostepne na stacjach nie trafiaja prosto z rafinerii. Tarafiaj do baz paliwowych, do dystrybutorow, posrednikow, firm transportowych czy wreszcie ajentow stacji.


Wydaje mi się, że na każdym z tych etapów jest jakaś kontrola jakości paliwa. Z resztą rozmawiałem kiedyś z pracownikiem orlenu i powiedział mi, że cysterny są zaplombowane. (wiem ktoś może ją zerwać i założyć ponownie - ale w ten sposób myśląc to wszyscy wkoło to złodzieje i oszuści)
CITROEN___RULES ;)

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 09, 2008, 15:09:31 »
Gdyby na kazdym kroku byla kontrola i gdyby wokolo nie bylo zlodziei i oszustow to nie bylo by tyle afer paliwowych i tylu problemow z paliwami na stacjach co jest w naszym kraju.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Marcin Jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Strzelce Kraj.
  • Posiadany samochód: c5 break 2,2HDI automat (2002)
  • Miejscowość: Strzelce Kraj.
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 09, 2008, 15:23:36 »
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Gdyby na kazdym kroku byla kontrola i gdyby wokolo nie bylo zlodziei i oszustow to nie bylo by tyle afer paliwowych i tylu problemow z paliwami na stacjach co jest w naszym kraju.


Taka kontrola jest, może niezbyt doskonała, ale przecież dzięki niej wychodzą na jaw sprawy z trefnym paliwem. Nie uważam aby złodzieje, oszuści i mafia paliwowa rządziła rynkiem paliw w Polsce. Nie jesteśmy też jakimś bambusowym krajem i podobne rzeczy jak u nas zdarzają się wszędzie w Europie. Trzeba myśleć pozytywnie. Z resztą ten co kradnie i oszukuje długo na tym nie pojedzie. Prędzej czy później wyjdzie wszystko na jaw. ŻEBY TYLKO TO WSZYSTKO WTRYSKI WYTRZYMAŁY :):)
CITROEN___RULES ;)

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 09, 2008, 20:04:31 »
Ja rok jeździłem na ON z Auchan a teraz już ponad rok jeżdżę na ON Verva z Orlenu. I różnicy nie poczułem w zachowaniu auta. Aktualnie jednak jeżdżę dalej na Vervie.

Offline Marcin Nowak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 948
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: był Berlingo Van 1.6Hdi`08, C5 II br 2.0Hdi`08, jest: Jumper II 2.2`11, Jumpy II 2.0`14.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 09, 2008, 20:18:49 »
wiadomo stacje  "no name" omijać szerokim łukiem. Ale wiem że znajomemu po zatankowaniu na BP dieselek  dostał ostro w kość :(
więc niespodzianki mogą być wszędzie i znane logo na stacji przed niczym nie chroni....
kłusownik kołtuństwa.


"... i owoc żywota Twojego je ZUS"

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 09, 2008, 20:24:44 »
Na jednej z wroclawskich stacji BP kilka lat temu, zamiast benzyny wleciala klientowi do zbiornika mieszanka wodno -benzynowa i po kilku metrach ,jeszcze na terenie stacji stanąl i nie mial prawa dalej jechać  (dzięki temu lokalne gazety mialy o czym pisać)  :-|
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Rafał Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 09, 2008, 20:28:38 »
Nie widze roznicy miedzy zwyklym ON a tym niby lepszym...
caly czas tankuje na stacji Carrefour w Gdansku i nie narzekam na jakosc paliwa i jeszcze chyba najnizsza cena w miescie :)))
kiedys zatankowalem w Chelmie (przy wschodniej granicy) i samochod mial lekkie problemy, chodzil dziwnie ale jakos mu przeszlo, dlatego osobiscie omijam stacje na wschodniej granicy, szczegolnie przy ukrainie :P

Citroen C5 II 1.6HDi 2005
z gadżetów: bi-xenon, audio jbl'a

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 09, 2008, 20:49:55 »
Cytuj

Rafał Grabowski napisał:
Nie widze roznicy miedzy zwyklym ON a tym niby lepszym...
caly czas tankuje na stacji Carrefour w Gdansku i nie narzekam na jakosc paliwa i jeszcze chyba najnizsza cena w miescie :)))
kiedys zatankowalem w Chelmie (przy wschodniej granicy) i samochod mial lekkie problemy, chodzil dziwnie ale jakos mu przeszlo, dlatego osobiscie omijam stacje na wschodniej granicy, szczegolnie przy ukrainie :P


W Chełmie to ja tylko tankuję na Orlenie. Tam współpraca miejscowych stacji z ukraińskimi kierowcami jest duża  ;)

Offline Piotr Kuchar

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.2 HDI 2002r
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 10, 2008, 09:46:59 »
Co do paliwa na stacjach SHEL to z własnego doświadczenia mogą powiedzie, że w naszym firmowym Citroenie Jumper HDI stanęły wtryski przy przebiegu 98tyś, samochód był tankowany tylko na Shellu (karta do tankowania bezgotówkowego Shell)
Najlepsze jest to, że w dniu poprzedzającym zatarcie wtrysków zatankowaliśmy VPOWERA?!
W serwisie dali nam delikatnie do zrozumienia, że może by tak zmienić stacje.
A ja swoją Cytrynę tankuje tak jak i pozostałe wcześniejsze i obecne samochody na stacji NESTE .
  Jeżeli niema na stacji żadnego personelu to niema, komu kombinować i paliwo jest tańsze.

Offline Rafał Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 10, 2008, 11:09:06 »
Cytuj

Robert Jesionczak napisał:
Cytuj

Rafał Grabowski napisał:
Nie widze roznicy miedzy zwyklym ON a tym niby lepszym...
caly czas tankuje na stacji Carrefour w Gdansku i nie narzekam na jakosc paliwa i jeszcze chyba najnizsza cena w miescie :)))
kiedys zatankowalem w Chelmie (przy wschodniej granicy) i samochod mial lekkie problemy, chodzil dziwnie ale jakos mu przeszlo, dlatego osobiscie omijam stacje na wschodniej granicy, szczegolnie przy ukrainie :P


W Chełmie to ja tylko tankuję na Orlenie. Tam współpraca miejscowych stacji z ukraińskimi kierowcami jest duża  ;)


No ja zatankowalem na Lotosie... ale podejrzewam, ze te wieksze stacje tez moga wspolpracowac z dostawcami ze wschodniej granicy...

Citroen C5 II 1.6HDi 2005
z gadżetów: bi-xenon, audio jbl'a

Offline Łukasz Oleksy

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: C 5 2001 2.0 HDI
  • Zainteresowania: Sport,Motoryzacja
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MKI HDI] Jakie paliwo (dlaczego?)
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 10, 2008, 17:53:28 »
no dobra widzę że się wypowiadacie na temat stacji paliw w Polsce,a ja mam pytanie z innej beczki?

akurat jestem w Szkocji i tu najpopularniejszy jest shell,są też inne stacje ale ten chyba najbardziej zaufany,zgodzicie sie ze mną?

jeśli nie to gdzie najlepiej tankować?jest też bp.
oczywiście chodzi mi teraz o stacje paliw w Szkocji.
Pozdrawiam Łukasz