Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki  (Przeczytany 5188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
czy ktoś wymieniał może sam żaróweczki kontrolek na desce rozdzielczej? padła mi ta od świateł. czy od razu wymieniać wszystkie czy tylko jedną (podobno "padają" zazwyczaj "stadami" i po wymianie jednej za kilka dni mogę robić to z następną)? czy dużo jest zabawy z rokręceniem tablicy - jeśli tak - jak to zrobić? proszę o pomoc.

Offline Wojciech Rak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 169
  • Skąd: Piekary Śl.
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.8i 16v Exclusive + LPG ; C4 1.6 16V VTi Impress Pack '08
  • Miejscowość: Piekary Śl.
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2008, 22:46:54 »
Poszukaj w modele i porady jest na temat wymiany żarówek z xsarze krok po kroku. Jeżeli chodzi o wymiane żarówek to jest to wydatek rzędu 30zł za żarówki (chyba 27 szt. zależy od modelu)i i wymień sobie wszystkie po co za tydzień masz rozbierać znowu.

Pozdrawiam
Wojtek

Offline Dariusz Valsted

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Norwegia
  • Posiadany samochód: xsara break 1,8 16v 98r.
  • Miejscowość: Norwegia
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2008, 00:14:12 »
musisz zachowac niebianski spokoj,zaczynasz od srodkowej konsoli itd.jak cos to napisz to ci pomoge.

  • Gość
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2008, 15:48:24 »
dzięki bardzo za odp, na MODELE I PORADY info  udało mi się odnaleźć.... czy czeka mnie zdejmowanie kierownicy? co z air-bag'iem? i ostatnie pytanie: czy są to żaróweczki 12V 1,2W czy 3W? i jakiej długości? czy jest to standard? czy jakieś krótsze-dłuższe??

Offline Wojciech Rak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 169
  • Skąd: Piekary Śl.
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.8i 16v Exclusive + LPG ; C4 1.6 16V VTi Impress Pack '08
  • Miejscowość: Piekary Śl.
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2008, 18:54:19 »
Żarówka 1,2W 12V jest to standard powiesz że do deski rozdzielczej to w sklepie będzie wiedział o jakie chodzi. Co do zdejmowania kierownicy hmm raczej nie trzeba ja dodatkowo ma regulacje kierownicy więc jest to uproszczenie.

Pozdrawiam
Wojtek

  • Gość
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 27, 2008, 16:32:11 »
dzięki, faktycznie też mam regulację jakoś mi to do głowy nie przyszło, pozdrawiam

Offline Grzegorz Nowacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Skąd: Białobrzegi / Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara VTS 2.0 16v; Peugeot 306 1.6 8v
  • Miejscowość: Białobrzegi / Warszawa
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2008, 18:24:48 »
Kierownicy nie trzeba zdejmować, tylko tą plastikową obudowę pod kierownicą. Bo za tą obudową są jeszcze dwie śrubki. Musisz zdjąć podważając śrubokrętem ten mały panel z pokrętłem ustawiania świateł, pod nim też są śrubki. Zdjąć panel wkoło zegarka na konsoli środkowej i odkręcić dwie śrubki w tym "daszku" zegarów. Same zegary jest prosto rozebrać. Oczywiście pamiętaj o wypinaniu kostek ;-)

  • Gość
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 28, 2008, 19:05:24 »
Akcja "podświetlanie" zakończona  :)  wszystko cacy , opis na stronie MODELE I PORADY na forum rewelacyjny, mozna zrobić to bez problemów. Ale bez strat się nie obeszło: uszkodziłem (?) przy odpinaniu regulację położenia wysokości świateł. Przy wypięciu kostka-moduł się otworzył, po złożeniu regulacja wysokości świateł nie działa. Może ktoś ma pomysł??

  • Gość
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2008, 18:25:43 »
Cytuj

Maciej Mrożko napisał:
Akcja "podświetlanie" zakończona  :)  wszystko cacy , opis na stronie MODELE I PORADY na forum rewelacyjny, mozna zrobić to bez problemów. Ale bez strat się nie obeszło: uszkodziłem (?) przy odpinaniu regulację położenia wysokości świateł. Przy wypięciu kostka-moduł się otworzył, po złożeniu regulacja wysokości świateł nie działa. Może ktoś ma pomysł??

Kostka ponownie rozebrana i złożona - regulacja świateł działą

Offline Jerzy Dworecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: xsara II 1.9d 2001r
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 11, 2008, 13:40:52 »
Witam
Padło mi podświetlenie prędkościomierza i obrotomierza , zgodnie z instrukcją z ,,modele i porady" rozebrałem konsolę do momentu aż  miałem w łapach panel z zegarami i nie bardzo wiem jak  się dostać do zarówek wewnątrz panela tak aby go nie uszkodzić , czy od strony wzkazówek ,czy też z przeciwnej bo nie widzę żadnych zaczepów czy innych  patentów.

JERZY

Offline Maciej Janowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Skąd: 85-095 BYDGOSZCZ
  • Posiadany samochód: CITROEN XSARA 1.9 DX rocznik 09.2003
  • Zainteresowania: zdecydowanie Cytrynki!!! i to najbardziej te w 100% oryginalne.
  • Miejscowość: 85-095 BYDGOSZCZ
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2008, 13:05:39 »
Cytuj

Maciej Mrożko napisał:
czy ktoś wymieniał może sam żaróweczki kontrolek na desce rozdzielczej? padła mi ta od świateł. czy od razu wymieniać wszystkie czy tylko jedną (podobno "padają" zazwyczaj "stadami" i po wymianie jednej za kilka dni mogę robić to z następną)? czy dużo jest zabawy z rokręceniem tablicy - jeśli tak - jak to zrobić? proszę o pomoc.


No właśnie, czy ta żarówka padła od razu czy najpierw migała?
W mojej cytrynie zauważyłem, że kontrolka świateł mijania miga co jakiś czas w odstępach 1-dno sekundowych. Oczywiście dzieje się tak podczas włączonych świateł mijania. Myślałem początkowo,że w ten sposób sygnalizowane jest np. przepalenie się jakiejś żarówki. Niestety wszystkie żarówki były w porządku. Może ktoś spotkał się z taką przypadłością? Jeżeli tak to proszę o poradę co z tym zrobić.    :-) Pozdrawiam!
maciex66

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2008, 13:20:02 »
Cytuj


No właśnie, czy ta żarówka padła od razu czy najpierw migała?
W mojej cytrynie zauważyłem, że kontrolka świateł mijania miga co jakiś czas w odstępach 1-dno sekundowych. Oczywiście dzieje się tak podczas włączonych świateł mijania. Myślałem początkowo,że w ten sposób sygnalizowane jest np. przepalenie się jakiejś żarówki. Niestety wszystkie żarówki były w porządku. Może ktoś spotkał się z taką przypadłością? Jeżeli tak to proszę o poradę co z tym zrobić.    :-) Pozdrawiam!


Ja miałem taką migajacą kontrolkę świateł. Jest to sygnał o nieprawidłowym działaniu obwodu świateł ( przy BSI). Oprucz tego migania  nieprawidłowo działały światła długie tzn same sie wyłączały. Tak samo światła przeciwmgłowe. Po wymianie przełącznika zespolonego wszystkie objawy ustąpiły.
Pozdrawiam

Offline Maciej Janowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Skąd: 85-095 BYDGOSZCZ
  • Posiadany samochód: CITROEN XSARA 1.9 DX rocznik 09.2003
  • Zainteresowania: zdecydowanie Cytrynki!!! i to najbardziej te w 100% oryginalne.
  • Miejscowość: 85-095 BYDGOSZCZ
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2009, 13:05:50 »
Bardzo dziękuję za podpowiedź. Sprawdziłem u siebie działanie wszystkich świateł i nie zauważyłem, żeby długie czy halogeny się same wyłączały. Po prostu brak jest jakichkolwiek objawów poza oczywiście migającą czasami w równych odstępach czasu kontrolką świateł mijania. Pozostaje mi chyba na razie tylko baczna obserwacja poczynań mojej Cytrynki. Pozdrawiam z Nowym Rokiem! :)
maciex66

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2009, 08:51:22 »
W instrukcji obsługi na str. 58 znalazłem informację o migającej kontrolce świateł.
Pozdrawiam

Offline Mariusz Purta

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.6i 16V 2002
  • Zainteresowania: Fotografia
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2009, 21:23:41 »
Cytuj
Sprawdziłem u siebie działanie wszystkich świateł i nie zauważyłem, żeby długie czy halogeny się same wyłączały. Po prostu brak jest jakichkolwiek objawów poza oczywiście migającą czasami w równych odstępach czasu kontrolką świateł mijania.

Tak jak Włodzimierzowi, mi też gasły światła gdy kontrolka migała i założę się, że Tobie też gasną. Może kontrolka miga (na razie) zbyt krótko, żebyś to zauważył podczas jazdy. I też miałem teorię, że to przepala się żarówka. Niestety... pomogła dopiero wymiana przełącznika zespolonego COM pod kierownicą.
Migająca kontrolka

Offline Maciej Janowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Skąd: 85-095 BYDGOSZCZ
  • Posiadany samochód: CITROEN XSARA 1.9 DX rocznik 09.2003
  • Zainteresowania: zdecydowanie Cytrynki!!! i to najbardziej te w 100% oryginalne.
  • Miejscowość: 85-095 BYDGOSZCZ
Re: Kontrolka świateł na tablicy rozdzielczej - wymiana żatróweczki
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 15, 2009, 17:20:45 »
Wreszcie udało mi się ustalić co dzieje się w mojej Xsarze podczas migania kontrolki świateł mijania. Otóż w tej chwili nie można włączyć świateł przeciwmgielnych, ani przednich, ani tylnych. Światła mijania nie gasną. Wszystkie te objawy ustępują  rzeczywiście dopiero po lekkim odchyleniu  dźwigni zmiany świateł w kierunku deski rozdzielczej. ;)
maciex66