Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)  (Przeczytany 17376 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

  • Gość
po zdjęciu plastikowych obudów silnika, zauważyłem jakiś wyciek, podejrzewam, że to olej ale nie jestem pewien, nie wiem też z czego to leci. Ewidentnie widać, że górna prawa strona silnika jest trochę "upaciana".
Jeśli się uda z załączonych zdjęć, to będę wdzięczny za diagnozę :)

fot1

fot2

fot3

fot4

Offline Dariusz Nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 286
  • Skąd: Chełm
  • Posiadany samochód: C5 [MkI] 1.8 16v 2004r-LPG
  • Zainteresowania: autoelektronika
  • Miejscowość: Chełm
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2009, 15:23:31 »
Jak dla mnie to za dużo tego oleju do o koła żeby było widać skąd podcieka. Myślę że na początek to mycie silnika i dopiero potem obserwacja. Z tych fotek to mi wygląda jak by spod uszczelki pokrywy zaworów lub odkręć rurę od powietrza i zobacz czy nie ma w niej oleju.
diagnostyka ****.
Partnerski Warsztat Serwisowy
               STAG

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2009, 16:16:03 »
Zajrzyj tutaj ja też niewiele się dowiedziałem w tej sprawie.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2009, 17:30:44 »
Witam, u mnie było brudno z oleju dokładnie w tym samym miejscu jak go kupowałem. Przetarłem w miarę te zalane miejsca i będę obserwował co się dalej z tym będzie działo. Ale miejsce jest dokładnie to samo najwięcej w okolicy prawego wtryskiwacza i dokładnie jak u Ciebie zbierał się olej. Silnik mam dokładnie taki sam 2.O HDI z 2002. Sprzedający powiedział mi że to prawdopodobnie poci się turbosprężarka ale coś mi się nie chce w to wierzyć, ale szczerze mówiąc nie wiem dokładnie gdzie ona jest umiejscowiona. Jeżeli ktoś już przerabiał ten problem to też chętnie skorzystam z sugestii. Po przetarciu (kilka dni temu) nie widzę nadal żeby się lało ale faktycznie nie jeździłem za dużo.

Pozdr

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2009, 17:35:41 »
Marku, ale od tego czasu coś z tym robiłeś, teraz masz ok, czy nadal masz w tym miejscu zapaćkane olejem i nie wiesz nadal co jest grane???

Offline Michał Gawroński

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 1 159
  • Skąd: Szadki
  • Posiadany samochód: Mazda 3 SDN 2016, Peugeot 208 2014, C2 2008.
  • Miejscowość: Szadki
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2009, 18:50:54 »
Cytuj

Radek Slawecki napisał:
po zdjęciu plastikowych obudów silnika, zauważyłem jakiś wyciek, podejrzewam, że to olej ale nie jestem pewien, nie wiem też z czego to leci. Ewidentnie widać, że górna prawa strona silnika jest trochę "upaciana".
Jeśli się uda z załączonych zdjęć, to będę wdzięczny za diagnozę :)

Olej wycieka z przepustnicy powietrza. Miałem to samo w C5, wymiana na nową nie pomaga. Po ok. pół roku olej pojawił się ponownie. Przepustnicę rozebrałem i wyczyściłem, na kolejne pół roku spokój. Dodatkowo założyłem opaski na odmę i też trochę mniej w tej okolicy było oleju. Generalnie wyczyścić i nie zawracać sobie głowy, chyba że ubywa więcej niż te zapocenia (wycieki).
Pozdrawiam, Michał
Kolejno były: Kadet, P309, Xsara, ZX, Clio, C5 Break, C2i, C3 HDi, C4GP.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2009, 21:43:09 »
Cytuj

Robert Skowronek napisał:
Marku, ale od tego czasu coś z tym robiłeś, teraz masz ok, czy nadal masz w tym miejscu zapaćkane olejem i nie wiesz nadal co jest grane???


Dokładnie wytarłem i dałem sobie spokój. W sumie u mnie to aż tak mocno nie leci, jedynie ten olej zbiera się w zagłębieniu głowicy przy wtrysku. Od pół roku tam nie zaglądałem ale chyba trzeba. Jutro zobaczę co tam się dzieje.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Piotr Kuchar

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.2 HDI 2002r
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2009, 01:27:19 »
To jest ojej który zasysa turbina z odmy albo sama turbina puszcza olej ale raczej to pierwsze. To norma w dieslach z turbo .

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2009, 14:50:17 »
U mnie też było mokro pod ic, reasumując czyli co turbina nawala czy to przepustnica powietrza przepuszcza olej - skoro zbiera się go też trochę pod ic?? Generalnie radzicie w takim wypadku nie przejmować się tym bardzo i tylko przetrzeć od czasu do czasu? Generalnie nie mam specjalnie objawów padniętej turbiny więc pozostaje mam nadzieję to drugie. Można prosić o instrukcję jak można zdjąć przepustnicę i gdzie najlepiej założyć dodatkowe opaski na odmę - gdzie jest odma??

Offline Lukasz Czubachowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: C5 EXCLUSIVE SE 2.0 HPI manual
  • Zainteresowania: szerokie
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2009, 15:13:45 »
Jesli kapie Ci na ziemie....wez na podnosnik umyj auto od spodu i czekaj...byc moze jest to uszczelniacz...droga w naprawie sprawa;/ ja zaplacilem 1600zl za to...gosc diagnozowal to ponad 2 godziny ale strzelil w 10 i nie ma z tym klopotu a prawa strona silnika tez byla upackana.

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2009, 16:12:44 »
Cytuj

Lukasz Czubachowski napisał:
Jesli kapie Ci na ziemie....wez na podnosnik umyj auto od spodu i czekaj...byc moze jest to uszczelniacz...droga w naprawie sprawa;/ ja zaplacilem 1600zl za to...gosc diagnozowal to ponad 2 godziny ale strzelil w 10 i nie ma z tym klopotu a prawa strona silnika tez byla upackana.



Aż tak to się nie leje, żeby skapywało na ziemię. O jaki uszczelniacz dokładnie chodzi?

Offline Tomasz Grużewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Andover
  • Posiadany samochód: C8 HATCHBACK FAMILIALE 2.2 HDi 136 BVM 6
  • Miejscowość: Andover
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2009, 17:41:04 »
Podpinam się pod tematem, gdyż u mnie też występuje ten problem, cieknie z tego zaworu na silnik, jak rozebrałem troszkę dalej, to przy kolektorze dolotowym było sporo przypalonego oleju(czarna gęsta maź), trochę mi zajęło zanim to oczyściłem.
Teraz nie wiem, czy trzeba wymienić uszczelniacze na zaworach-dość kosztowna operacja, czy kupić nową turbinę-jeszcze kosztowniajsza...

Czy ktoś dysonuję wiedzą na temat możliwych przyczyn pojawiania się oleju w przewodach od turbosprężarki do kolektora dolotowego i nagaru w samym kolektorze?

Tomek

Offline Daniel Bakiera

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 HDi 140KM 2009r, były Citroen C5 2.0 HDi, Citroen Xantia 1.9 TD 1994
  • Zainteresowania: motoryzacja, muzyka
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2009, 20:06:29 »
Podobnie jak kolega Michał, kilka miesięcy temu założyłem opaskę na odmę i pocenie olejowe ustało. Zawsze sucho, zawsze czysto, zawsze pewnie ;-).

Offline Tomasz Grużewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Andover
  • Posiadany samochód: C8 HATCHBACK FAMILIALE 2.2 HDi 136 BVM 6
  • Miejscowość: Andover
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2009, 00:12:59 »
Widzisz, to co mnie interesuje to nie jak zapobiec wylewaniu się z miejsca do którego moim zdaniem olej nie powinien się dostawać, w moim przypadku olej nie wycieka przez "odmę"(domyślam się, że chodzi o przewód odprowadzający opary z miski olejowej do kolektora dolotowego, który oryginalnie nie ma opasek zaciskowych), tylko wygląda, że ucieka przez sam zawór na przewodzie od IC do kolektora dolotowego.
Chociaż jeśli masz(macie) rację i rzeczywiście cieknie z "odmy"  i ten ty tak ma, i nie ma się czym przejmować, to jutro spróbuję waszego sposobu.

Martwię się po prostu tym, że ten olej w kolektorze dolotowym i przewodach od turbo może dla mnie oznaczać kolejne nieprzewidziane wydatki i do tego znaczne.

Tomek

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2009, 14:25:25 »
Cytuj

Daniel Bakiera napisał:
Podobnie jak kolega Michał, kilka miesięcy temu założyłem opaskę na odmę i pocenie olejowe ustało. Zawsze sucho, zawsze czysto, zawsze pewnie ;-).


A tak swoją drogę mógłby ktoś podrzucić jakieś zdjęcia albo wytłumaczyć gdzie można założyć opaskę- który przewód to odma??

Dzięki

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2009, 23:07:29 »
Tak po prawdzie to to się nazywa odpowietrzanie skrzyni korbowej (odmy to były w latach 20 - tych i 30 - tych ubiegłego stulecia). Na zdjęciu pozwoliłem sobie na wstawienie strzałki coby wskazać tą gumowa rurkę. Opaski powinno się założyć na oba końce rury, tylko z wyczuciem bo pod spodem plastik. No i oczywiście zakładanie opasek nic nie da jeśli sama guma będzie uszkodzona, popękana dla przykładu. Koszt samej rurki w ASO to ok. 25 zł. - nie pamiętam dokładnie.
Pozdrawiam.

Offline Tomasz Grużewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Andover
  • Posiadany samochód: C8 HATCHBACK FAMILIALE 2.2 HDi 136 BVM 6
  • Miejscowość: Andover
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 13, 2009, 23:15:44 »
Dzięki za zdjęcie, tam akurat mam sucho, poci mi się ten zawór widoczny na zdjęciu na pierwszym planie, na przewodzie od IC.
Dzięki

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 13, 2009, 23:25:52 »
A tak przy okazji zapytam: odważył się ktoś umyć silnik w swoim autku? Szczególnie oczywiście mam na myśli HDI. Z powodu nieszczelnego korka wlewu oleju trochę mam go uświnionego, normalnie aż wstyd. Jeżeli tak to czym? Tym bardziej, że spłukanie wodą raczej nie wchodzi w grę z uwagi na wszechobecną elektrykę/elektronikę.
Pozdrawiam.

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 278
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 14, 2009, 07:19:00 »
Myłem kilka razy tym K2. Tylko nie zmywałem później wodą a zbierałem szmatką.

Offline Patryk Liber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 295
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 GP 1.6 HDi 2014r 115 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 14, 2009, 10:56:48 »
Myłem normalnie na myjni tylko kazałem gościowi nie myć prawej strony tam gdzie bezpieczniki i akumulator

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 14, 2009, 11:42:37 »
Ja musiałem wymyć ponieważ zgubiłem korek wlewu oleju i wiadomo jak wyglądał sinik. Wyczyściłem szmatką nadmiar oleju, a resztę spłukałem wodą z "węża ogrodowego" zwiekszając trochę ciśnienie za pomocą końcówki - oczywiście z umiarem. Pozostawiłem otwartą maskę na słońcu. Po godzinie odpalił bez żadnego problemu. Oczywiście starałem się nie kierwować strumienia bezpośrednio na elektronikę (2.0 HDI).

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MKI 2,0HDi] widoczny wyciek - prośba o identyfikację (zdjęcia)
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 14, 2009, 21:46:18 »
Dzięki za info :-)

Swoją drogą to jednak musi być sport extremalny ;)

Pozdrawiam.