Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: ABS - problem  (Przeczytany 10071 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Florysiak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: xsara II ('00r) 2.0 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
ABS - problem
« dnia: Styczeń 31, 2009, 08:43:25 »
Witajcie!
Stałem się wczoraj, mam nadzieję szczęśliwym, posiadaczem Xsary. I mam pierwszy problem.
Nie działa w samochodzie ABS. Sprawdziłem na stronie service.citroen.com (po numerze VIN) i moja wersja powinna go mieć. Tymczasem po uruchomieniu stacyjki kontrolka ABS-u się nie zapala. Gwałtowne przyhamowanie blokuje koła.
W moim poprzednim samochodzie ABS-u nie było i nie wiem od czego teraz zacząć poszukiwania usterki.
Co zrobić, co sprawdzić?

Z góry dzięki za podpowiedzi.


Łukasz

Xylometazolin

  • Gość
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2009, 09:09:49 »
Miałem podobny problem w innym aucie. Zaczełem od sprawdzenia głupich bezpieczników, ten od pompy abs był pod maską i po prostu zaśniedziały styk,przeczyszczenie wróciło mi abs. Czujniki przy kołach też można posprawdzać, ale to raczej kontrolka by świeciła z racji wystąpienia błędu.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2009, 09:49:23 »
Najogólniej musisz poszukać w komorze silnika metalowego klocka do którego wchodzą metalowe przewody prowadzące od pompy hamulcowej. Przy tym klocku z jednej stroiny jest plastikowa czarna puszka, do której podłączona jest wiązka elektryczna-przewód, a z drugiej strony klocka znajduje sie metalowy walec, tj. właśnie ABS. W Xsarze II znajduje sie to zaraz za lewym reflektorem, gdzie to jest w Xsarze I nie wiem, może ktoś inny pomoże :-). Jeżeli masz coś takiego to pozostaje sprawdzenie elektryki, jak już wspominał kolega powyżej.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Bartosz Klewicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 568
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: KIA CARNIVAL 2.9 2006
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2009, 10:59:27 »
otwórz maske przy prawym reflektorze stojąc na przeciw powinno być X1
były  ZX 1,6 avantage
         XSARA  1.4  2000r
Xsara Picasso 2.0 HDI 03

Offline Łukasz Florysiak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: xsara II ('00r) 2.0 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2009, 14:10:41 »
ABS jest. Wymieniłem przepalony bezpiecznik (30A) i coś zaczęło pracować (pompka jakaś?) podczas gdy stacyjka była wyłączona. Przyjechałem do domu – ABS nadal nie działał. Chciałem sprawdzić, czy przypadkiem nie wyleciał znowu ten bezpiecznik, ale nie. I co najdziwniejsze, nadal coś tam pracowało, chociaż samochód był wyłączony. Wyjąłem z powrotem ten bezpiecznik, bo nie chcę stracić akumulatora.
Co dalej?

Łukasz

Xylometazolin

  • Gość
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2009, 14:50:46 »
No tak,abs to pompka :) Nie chcę nic sugerować ale widocznie poprzedni właściciel wiedział o tym, albo tak długo pracowała pompa bez potrzeby że przepaliło to bezpiecznik. Wypadało by przeprowadzić diagnostykę komputerową. Powinno wykazać jakieś nieprawidłowości. Może być uszkodzona cała pompa abs ze sterowaniem

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2009, 18:07:48 »
Diagnostyka jest wskazana ! Nie straszyłbym tak od razu awarią pompy ABS-u lub sterowania, może któryś z czujników przy kołach jest "walnięty" i sterownik od ABS dostaje błędne dane o różnicy prędkości obracania się kół, choć na postoju nie powinno to mieć miejsca. Pozostaje Ci wstępnie znależć miękki kawałek drogi i ostro zahamować tak by wszystkim kołom dać szansę zablokowania, jeżeli któreś nie zostawią śladów zablokowania to być może ABS cały czas odblokouje to (te) koło (koła) za sprawą błędnej informacji z czujnika (czujników) - takie jest moje domniemanie - ale faktem jest że zaproponowana czynność nie kosztuje prawie nic (odrobina paliwa i trochę czasu) w związku z tym chyba warto spróbować. Jeżeli wszystkie koła będą zablokowane w trakcie hamowania to ABS nie działa i wówczas może być to o czym pisał poprzedni  forumowicz.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2009, 21:19:06 »
A przypadkiem nie jest tak, że jak padnie chociaż 1 czujnik przy kole to ABS nie działa i powinna się palić kontrolka na desce sygnalizując problem z układem.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Xylometazolin

  • Gość
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2009, 23:21:58 »
Bardzo możliwe, ale z tego co wiem układ absu jest przygotowany na taka możliwość uszkodzenia czujnika i w tym momencie się wyłącza i wywala kontrolkę na desce. Na bierząco monitoruje prędkość każdego koła i czy wzrosło ciśnienie w układzie hamulca. Tutaj kontrolki nie ma. Posprawdzać czujników nie zaszkodzi, to prawda

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2009, 23:27:31 »
Ale jest 1 kontrolka od ABS. Jak padnie czujnik to wywala błąd w postaci zapalonej kontrolki i ABS nie działa.

U kolegi problem może być taki, że cały układ po prostu jest wyłączony i hamulce działają jak zwykle, bez ABS-u. Ja sugerowałbym udać się gdzieś i podłączyć do kompa.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Krzysztof Burz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: Peugeot 407 v6 3.0
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2009, 13:14:30 »
jezeli jest abs i nie dziala a kontrolka nie swieci to prawie na bank bedzie cos nie tak z kontrolka(brak zarowki)

raz mi sie zdazylo ze mi sie zaswiecila kontrolka abs-u(i to nie wiem dla czego) i uklad chamulcowy dzialal jak bez abs-u - wszystkie kola przy ostrym hamowaniu zablokowalo.

najpierwsze sprawdz kontrolke w licznikach czy jest, potem czujniki przy kolach, potem polacznienia kabli na kostkach a jak to njie pomoze to wtedy pod komputer.

Offline Łukasz Florysiak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: xsara II ('00r) 2.0 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2009, 15:08:47 »
No tak, czyli chyba trzeba będzie się do komputera podłączyć...
Dziękuję za podpowiedzi. Jak tylko sprawę załatwię dam znac co i jak. Może to trochę potrwać, bo bez kasy jestem teraz...

Łukasz

Xylometazolin

  • Gość
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2009, 15:38:44 »
Ale skoro była mowa o przepalonym bezpieczniku, a po włożeniu sprawnego ciągła praca pompy to jak można mówić,że to tylko kontrolka/żarówka ?

Offline Łukasz Florysiak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: xsara II ('00r) 2.0 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2009, 23:41:43 »
Witajcie!
Wszystko już jasne. Przepaliła mi się żarówka w lewej lampie. (Nie daj Boże takie awarie - naprawiłem, ale nie obyło się bez jobów i zadrapań na rękach). Żeby się do niej dobrać odpinałem i przypinałem złącze ABSu. Po tych operacjach śmiga ABS, ale kontrolka nadal się nie zapala - chyba przepalona w liczniku...

Łukasz

Xylometazolin

  • Gość
Re: ABS - problem
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 24, 2009, 12:10:54 »
No ale skoro wszystko działa to po co ma się kontrolka świecić :)