Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: kluczyk - scyzoryk  (Przeczytany 6691 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
kluczyk - scyzoryk
« dnia: Luty 10, 2009, 13:25:03 »
Dla jasności sprawy informuję, że autko kupiłem używane tylko z jednym kluczykiem. Od samego początku mam problem z pilotem centralnego zamka. Działa tylko w jedną stronę - otwieranie. Ustaliłem, że przyczyną jest awaria płytki z obwodami drukowanymi, a dokładniej mikrowłącznika.
Pytanie. Czy jest możliwość jej naparwy lub wymiany? Będę wdzięczny za podpowiedź ukierunkowaną na dobrego fachowca. ( odwiedzałem kilku takich ale żaden nie chciał się podjąć naprawy). Pozdrawiam.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2009, 13:44:04 »
Witam


Jeśli ustaliłeś, że to mikroswith to wymiana jest banalnie prosta. Wprawny elektronik hobbysta zrobi to w 10-15 min.
Popytaj w swoim kręgu znajomych może ktoś zajmuje się takimi rzeczami.

Pozdrawiam

Offline Paweł Machnik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 192
  • Skąd: Łaziska Górne
  • Posiadany samochód: Xsara 1.4 X phII 2002
  • Zainteresowania: Motoryzacja, dobre kino, ciekawa muzyka.
  • Miejscowość: Łaziska Górne
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2009, 18:44:49 »
Po takiej wymianie prawdopodobnie będzie trzeba ten kluczyk sparować z immobiliserem. I czy posiadasz kartę kodową? Jeśli nie to po zgubieniu kluczyków będzie problem...

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2009, 10:13:55 »
Mam problem z nabyciem mikroswitha`a, jest to wyłącznik z tzw. bocznym podejściem. Mechanicy takimi nie dysponują. Jeden nawet kombinował doposować inny, ale się nie powiodło.dz.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2009, 15:26:19 »
Do tego akurat nie miałem okazji zaglądać, ale spodziewam się, że jak wszędzie. Znalezienie i wymiana to drobiazg. Być może nie trzeba wymieniać i wystrczy lutowanie. Ale z wpisaniem ustrojstwa po rozłączeniu zasilania to ludzie mają spore problemy. Chociaż inni jak zreszto instrukcja piszą, że jest łatwe.

Offline Kamil Adamczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: xsara 1.4. C3 Aircross
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2009, 12:35:09 »
Bawiłem się w przylutowanie tego urwanego przycisku. Wymaga troche pracy ale przy odrobinie wyobraźni, kleju, cyny mozna to wszystko poskładać

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2009, 18:35:16 »
Tak kolego Kamilu, zgadzam się, ale warunkiem jest posiadanie właściwego mikrowłącznika, a ja go nie mam. Oczekuję na podpowiedź, gdzie można takowy kupić?

Offline Adam Czajka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.9D (DW8) 06'2001
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2009, 21:22:43 »
Proponuję popytać w sklepach z elektroniką lub (lepiej) w serwisach RTV.

Natomiast jeśli chcesz otrzymać rzeczową odpowiedź, wylutuj uszkodzony mikroswitch, zrób mu sesję zdjęciową i opublikują ją razem z opisem. Wiedząc czego konkretnie potrzebujesz, będzie nam to łatwiej znaleźć.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2009, 07:13:35 »
Masz tysiące złomowanych pulpitów stsrowniczych różnych radioodbiorników, telewizorów, magnetowidów itp gzdie są rzędy mikroprzełązcników. Oczywiście występują jako części zamienne , czyli nowe. Nie zanjdziesz siedząc przy komputerze. Chociaż jak dobierzesz się do monitora oraz płyty komputera lub drukarki to też dojrzysz.
Jak poprzednio wspomniałem nie dobierałem sie do tego akurat. Na dziasiaj trochę nie rozumem tego "bocznego podejścia". Ale może zdjęcia coś wyjaśnią.
 Zatem zbaraniałem. Zupełnie nie spodziewałem się takiego rozwiązania. Może jakieś mikroprzełaczniki np z myszy komputerowej? A swoją drogą, czy twój pilot ma trzy/dwa przyciski na części płaskiej, czy na krawędzi?

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2009, 10:24:11 »
Sznowni koledzy klubowicze dziękuję za wszystkie podpowiedzi jakie otrzymałem w dotychczasowych postach. Chwytałem się wszystkich opisanych przez was sposobów. Odwiedziłem kilka warsztatów RTV. Pokazywałem różnym szpecom na żywo to ustojstwo. Problem tkwi w tym, że jest to mikrowyłącznik z tzw. bocznym podejściem, wszystkie inne mają inne rozwiazania. Z tego wynika, że producent tego ustrojstwa działa tylko w kooperacji  citroenem. Ale pomysł sesji zdjęciowej postaram się w najbliższym czasie wykorzystać. Pozdrawiam. dz.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2009, 15:20:13 »
Boczne podejście tzn. że punkty podłączenia mikrowyłącznika znajdują się w jego bocznej ściance.

Dołącz plik:

Offline Adam Czajka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 305
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.9D (DW8) 06'2001
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2009, 20:47:44 »
Jaka jest szerokość tego switcha? Będę w niedzielę robił porządki w moim elektronicznym bałaganie, może coś znajdę.

Poza tym, widać, że nie musi to być switch o dokładnie takim układzie (bocznym) wyprowadzeń. Sprawny elektronik zaadaptuje w to miejsce inny, ważne aby mieścił się między punktami lutowniczymi na płytce. Szkoda, że nie mieszkasz w Wawie, zrobiłbym Ci to w 10-15 minut ...

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2009, 13:44:00 »
Wymiary switcha to; wysokość 4mm, długość 6mm,szerokość 3,5mm. Jak się chyba zorientowałeś, na zdjęciu jest to dobrze widoczne. oba switche są nieorginalne. Jeden z nich jest sprawny i otwiera drzwi. Drugi pochodził tylko kilka tygodni. Mechanik, który to naprawiał nie chce sie podjąć dalszej naprawy, twierdząc, że tylko switch z bocznym podejściem gwarantuje sprawność działania tego urzadzenia. Ma to również wpływ na trwałość jego mocowania do płytki.
Chętnie wysłał bym to ustrojstwo nawet na  drugi koniec Polski, mając pewność, ze zostanie dobrze i trwale naprawione. W innym przypadu pozostanie mi tylko zainstalować inną centralkę do c.z.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2009, 13:45:26 »
Otóz to. Na tą chwilę miałbym takie propozycje jak na zdjęciu. Wymiary odm lewej 7,5 * 3,3 , 7,5 * 3,5 , 6 * 6 mm. Boczny jest wprawdzie tylko ten od lewej (i trudny do lutowania) ale mozna zaradzić. Po doczyatniu stwierdzam, ze wymiarowo to ten od lewej byłby raczej dobry ale montaż SMD.

Ze względu na odległość nie ma sensu żebśmy się komtaktowali co do montażu. Raczej takze nie ma sensu wysyłka. Mikroprzełącznik kosztuje grosze a przesyłka nieporównanie wiecej. Zatem radzę odwiedzenie barzdiej kompetentnej pracowni elektronicznej. Takie rzeczy znajdą się w radioodbiornikach samochodowych i nie tylko.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 16, 2009, 00:39:55 »
Szanowny kolego Marianie, to co mam zrobić aby znalazł się on na mojej płytce?

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 20, 2009, 10:49:06 »
Kolego Marianie, pisałem już w poprzednich postach, że problem tkwi nie w montażu switha, ale w jego nabyciu. Odwiedziłem już niezliczoną ilość zakładów naprawiających sprzęt rtv. Nikt  nie miał switha z tzw "bocznym podejściem". Po wielu miesiącach poszukiwań ten zaprezentowany przez Ciebie jest pierwszy jaki mam okazję zobaczyć. No cóż, ale jak widać mogę sobie tylko na niego popatrzeć. dz. do widzenia.
PS. Jeżeli miałbyś chęć mi go wysłać, zobowiązuję się pokryć wszystkie koszty.

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 20, 2009, 10:58:14 »
Po pierwsze to zarejestruj sie na elektroda.pl i tam popytaj. Po drugie w zakladach RTV nie pytaj, bo oni nie handluja sprzetem, no i wiele tych zakladow jest watpliwej jakosci - wiem bo moj ojciec jest inz elektronikiem i cale zycie siedzi w elektronice, a z tego co wiem to jest podobno w tym dobry ;)

Predzej szukaj po hurtowniach z czesciami, albo na "wolumenach" jakis :)

Ale mowie, sprobuj na elektroda.pl - tam siedzi wiecej pasjonatow i elektronikow niz tutaj :)
Moje spalanie

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 20, 2009, 23:04:34 »
Witam


Witoldzie napisz do mnie e-mail [email protected]
z namiarem na siebie podeślę ci parę sztuk.


Pozdrawiam

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 21, 2009, 07:32:52 »
Przyznaję, że jestem zaskoczony takim obrotem sprawy jak również poradami na ten temat. Niby nie ma problemu z wysłaniem, ale wiem że w twoim otoczeniu są takie mikroprzełączniki. Śmiesnie wyglada wysyłanie części za ok 0,50 PLN (tak mi się wydaje) w sytuacji kiedy wysyłka kosztuje ok 6 PLN a część znajdzie się w najbliższym sklepie z częściami elektronicznymi. Mnie jakoś to nie pasuje. Ale skoro upierasz się to proszę adres.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 02, 2009, 18:23:05 »
Kolego Marianie,  adres przyślę ci mailem. podaj swoje namiary na ([email protected]).
Tak na marginesie, byłem w dwoćh punktach naprawy sprzetu komputerowego. Faceci po oglądnięciu switha, odsyłali mnie z kwitkiem.

Offline Tomasz Fedorow

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 99' 1,4i SX X-PACK+
  • Zainteresowania: mtb
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 02, 2009, 22:25:10 »
A może po prostu wymienić kluczyk? ewentualnie można kupić używany na allegro na przykład i z niego przełożyć switcha.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 03, 2009, 19:09:19 »
Dziekuje za radę. chyba nastepnej jakiej mogę sie spodziewać to wymiana samochodu.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2009, 11:41:19 »
Szanowni Koledzy Klubowicze. Chciałem wszystkim podziękować, za rady. Szczególnie  Jackowi Mierzejewskiemu, za bezinteresowną pomoc. Pilot naprawiłem sam, chociaż jest mi samemu ciężko w to uwierzyć. Ale jak napisał Kamil Adamczyk przy odrobinie wyobraźni można to zrobić. Jeszcze raz dziękuję Wam Panowie.
Chwała dla Klubu Cytrynki!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline adam bednarek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: xsara 1.9d dw8
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 18, 2009, 19:23:42 »
Kolego mam pytanie jak wyjeleś tą płytke z obudowy pilota? U mnie tylko się rusza a nie chce ciągnąć na siłe żeby nie połamać.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: kluczyk - scyzoryk
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 29, 2009, 12:52:55 »
Witam. Po prostu musisz mocnej pociągnąć. Nie jest ona
niczym mocowana, umiejscowiona jest  jedynie w prowadnicach.  Ale jeżeli masz mocno zużyte gumki i mają one tendencje do zapadania się, to wcześniej wyjmij je z obudowy. Na zdjęciach w powyższych postach, widać kształt płytki, to Ci  daje jej całkowity obraz.