Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jakie opony zamiast orginału?  (Przeczytany 17615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Jakie opony zamiast orginału?
« dnia: Luty 16, 2009, 16:24:19 »
Na jakich oponach jeżdzicie zamist orginalnych?
Mam na mysli opony letnie.
korzystałem z kalkulatora, ale lepiej uzyskać informacje potwierdzone praktyką.
Pozdrawiam

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2009, 16:43:15 »
Witam

Rozumiem, że chodzi Ci o rozmiar opon?

PS.
Zmniejsz rozmiar zdjęcia w podpisie

Offline Szymon Leśniewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 314
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 2.0HDi 110KM SX+ 2002 r.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2009, 17:43:11 »
yyy, ale jaki rozmiar felgi?? czy też masz na myśli markę i model opony ??
"...a poza tym uważam, że Kartaginę należy zburzyć!"

Xsara na szesnastkach ;)

sprzedam Hondę Accord liftback 2001r. 1.8 V-Tec B+G
przebieg 155tkm, krajowa, II właściciel, info na mejla

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2009, 19:27:48 »
Ja jeżdżę na oryginalnych. O ile zimowe z chęcią bym zwęził to letnie są akurat idealne. Nie kosztują znowu majątku. Na komplecie płaci się 100-200 zł drożej niż np. 185/60/15 - a to jest chyba najlepszy zamiennik jaki można stosować w X2.
Bo 195/50/15 są już trochę za małe. 195/60/15 i 185/65/15 są dużo za duże. W grę wchodzi jeszcze rozmiar 205/50/15.
 
Xsara
 

Offline Tomasz Lewandowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 092
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: 1. C4 Grand Picasso 2.0 HDi AUT Exclusive Mk I 2008. 2. Kia Ceed 1.6 CRDI MkI. 3. (Kiedyś) Citroen Xsara II 1.6i 16V Break
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2009, 20:07:15 »
Ja przymierzam się do kupienia Nokianów V. Uważam, że 320 PLN za oponę to cena w sam raz do takiego samochodu, zwłaszcza że ten model nieźle wypada w testach. Myślałem jeszcze o Continentalach PremiumContact2, ale z dnia na dzień zdrożały z 320 na 420 PLN, a taka kwota za oponę wydaje mi się być przesadzona.
"Nie kupuj używanego Peugeota lub Citroena, jeśli ktoś Ci mówi, że belka była regenerowana po za naszą firmą".  :D

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2009, 21:23:38 »
Oryginalne to oczywiście 195/55 R15. I na takich jeżdżę i zimą i latem. Zimowe mam Firestone Winterhawk i zdecydowanie wolałbym coś ciut węższego - kapcie 195 nie nadają się IMHO do tak lekkiego auta na śniegu. Świetnie się spisują na autostradzie, ale nie w górach.

Letnie mam Fulda Carrat Progresso, też 195/55/15, płaciłem około 220 zł za sztukę. Polecam. Bardzo dobrze się spisują po schym, w deszczu i nawet w śniegu. Jedyny problem to taki, że nie mają rantu zabezpiczającego felgę, ale są na tyle "baloniaste", że nie udało mi się porysować felgi o krawężnik, mimo, że wielokrotnie szorowałem oponą po krawężniku.

Nie ma co ukrywać, w tym sezonie trudno będzie kupić podobną oponę za 250-300 zł. Niestety kurs Euro da się we znaki, a większość zakupów jest pewnie rozliczana w Euro. Cenniki w tej chwili pewnie nie są jeszcze zaktualizowane....
 
Xsara
 

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2009, 21:25:29 »
Ja u siebie mam Savy Eskimo 3 w rozmiarze dedykowanym dla Xsary II i jakos nie mam powodow do narzekan. W jednym z poprzednich aut, tez mialem zimowki Sava Eskimo tyle ze I i tez nic strasznego sie nie dzialo - byly tylko duzo glosniejsze niz Eskimo3
Moje spalanie

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2009, 21:29:09 »
Cytuj

Krzysztof Olczak napisał:
Savy nie polecam - lepiej już kupić polską Dębice


Jak juz piszesz takie rzeczy to chociaz bys uargumentowal swoja "opinie".
Jak ja bylem na etapie kupowania zimowek to dziwnym trafem wszyscy odradzali Debice, i w testach ona takze wypadala kiepsko. Sava natomiast zdobywala dobre opinie, jak na taka opone za te pieniadze.
Moje spalanie

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2009, 19:18:23 »
Dodam od siebie, że kupno opon w niehomologowanym rozmiarze niesie za sobą pewne konsekwencje. Tanie opony w rozmiarze 185/60/15 mają nośność 84, gdy wymagane w citroenie jest 85. W sumie różnica w indeksie o 1, ale może to być przyczyną różnych konsekwencji (włącznie z odmową wypłaty odszkodowania z AC, a nawet OC). Są też znane przypadki wystawienia mandatu przez austryjacką policję, dotyczy to co prawda zimówek. Racja, to są skrajne przypadki.
Druga sprawa - ile chcesz wydać na opony? Popatrzyłem teraz na ceny, Barum BRAVURIS 185/60R15 84 H kosztuje 198 zł na oponeo. W rozmiarze 195/55/15 kosztują 232 zł, czyli różnica na komplecie 140 zł. Przy Savie różnica to 80 zł na całym komplecie. Chyba, że masz gdzieś jeszcze niższe ceny, to może bardziej się opłaca kupić tańszy rozmiar. Różnica jest większa przy droższach oponach, ale przy oponach budżetowych już takiej różnicy nie ma. Dlatego ja nie kombinowałem i kupiłem oryginalny rozmiar.

Cytuj

Jacek Kustra napisał:
Ja u siebie mam Savy Eskimo 3 w rozmiarze dedykowanym dla Xsary II i jakos nie mam powodow do narzekan.


Zimowe Savy mają niezłą prase, dobrze wypadają w testach, letnie niestety nie. Fulda Carrat jest niedużo droższa, a wyniki ma lepsze.
 
Xsara
 

Offline Piotr Gieryluk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Londyn, Wielka Brytania
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 HDI 110 SX 2002
  • Miejscowość: Londyn, Wielka Brytania
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2009, 02:29:32 »
Czy ktos ma jakies doswiadczenia z Toyo? Znalazlem ostatnio Toyo Proxes w dosc przystepnej cenie i zastanawiam sie czy warto kupic. Obecnie jezdze na BF Goodrich Profiler 195/55/R15, ale bede musial niedlugo zmienic. Nawiasem mowiac to calkiem niezle sie sprawuja. W lutym bylem w Polsce (na letnich) i nie mialem zadnych problemow. Raz tylko wpadlem w lekki poslizg na rondzie, ale przegialem z predkoscia :)

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2009, 10:40:33 »
ja mam Toyo proxes T1R :) przed nimi mialem micheliny i moge stwierdzic z czystym sumieniem ze Toyo to swietna firma. Opony jezdza zarowno po suchym jak i po mokrym jak przyklejone. Chcialem tez je tu wymienic ale mnie ubiegles :) Kupilem nowki razemz nowymi felgami i sprawuja sie naprawde bardzo dobrze :)


Będę za nią tęsknił :)

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2009, 11:57:22 »
o Toyo tez zlych opini nie znajdziesz :) Tak moje posiadaja rancik ochronny i ostatnio on mnie uratowal przed uszkodzeniem felunku ;) ja je kupilem kpl za 800 zl noweczki ale to byla promocja jakas teraz sa troche drozsze ale mysle ze w 1000 sie zamkniesz :)


Będę za nią tęsknił :)

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2009, 12:52:35 »
Mając rant ochronny w Nokianie NRHi raz tylko przytarłem krawężnik i od razu felga miała rysy. W Fuldach bez rantu przycieram non stop i nic  nie porysowałem, bo opony są balonowate i nie potrzebują rantu. Nokiany dość szybko wyrzuciłem, po niecałych 40 kkm miały 3 mm bieżnika. Toyo też ścierają się (podobno) dość szybko. Fuldy na razie wyglądają jak nowe, ale mam je dopiero 18 kkm
 
Xsara
 

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2009, 13:49:11 »
to czy sie scieraja to wam powiem za niedlugo bo km leca mi dosc szybko a narazie zuzycia nie widac :)


Będę za nią tęsknił :)

Offline Piotr Gieryluk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Londyn, Wielka Brytania
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 HDI 110 SX 2002
  • Miejscowość: Londyn, Wielka Brytania
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2009, 02:05:43 »
Wlasnie tez ostatnio gdzies wyczytalem, ze Toyo sa dobre tylko sie szybko zuzywaja, dlatego sie zastanawialem. Poczekam jescze chwile, az Adam nabije troche wiecej kilosow :) to sie okaze czy warto.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2009, 11:16:01 »
Kleber Dynaxer HP 2 - w rozmiarze jaki potrzebujesz, trwałe, genialne na deszcz, na suchym poprawne. Opinie potwierdzone przez 3 osoby (kolega klubowicz, szwagier, kolega z pracy) - no i masa opinii internautów.

Yokohama C.Drive - te są drogie, ale genialne... :) Sam ich używam...
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2009, 12:42:23 »
Ja bym się nie sugerowal tym, że DOT to 4808 - to 48 tydzień 2008 roku. Jak zimę przejeżdżasz na zimówkach to na kolejny sezon spokojnie je zakładasz? Czy się nagle obawiasz, że mają nienajświeższy rocznik?

Pamiętaj, że opona to Twój łącznik z podłożem i od niego zależy Twoje bezpieczeństwo w głównej mierze.
Poczytaj opinie o Savie i poczytaj opinie o Dynaxerach. Sam zobaczysz, która opona jest lepsza...
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

  • Gość
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 19, 2009, 17:22:33 »
No ja też potwierdzam, kleber dynaxer hp2 to świetne oponki jak za ta cene. Miałem okazje pojezdzic Almerą 2 sedan na tych oponkach w rozmiarze 195/60r15 i wrażenia bardzo pozytywne. Ciche, świetnie trzymają na wodzie i na suchym, noi lepiej tłumią nierówności niż poprzednie (fabryczne) bridgestony (a to istotne bo almerka ma naprawde twarde zawieszenie, nie to co xsary).

Offline Dariusz Valsted

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Norwegia
  • Posiadany samochód: xsara break 1,8 16v 98r.
  • Miejscowość: Norwegia
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 19, 2009, 19:09:01 »
witam,Jan pisal o nokianach nrhi bardzo dobra opona na suchym jak i na mokrym asfalcie.zobaczcie nokian h mam je od zeszlego lata zrobilem na nich 25 tys i starlay mi sie tylko niecale dwie cyferki.do wymaganego cisnienia trzeba dolozyc 30% i podobno mniej sie scieraja podobno.ja roznicy nie widze.pozdrawiam

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 19, 2009, 22:13:15 »
pol sezonu przejezdzilem na moich toyo i jutro pojde zmierzyc  czy cos im ubylo :) juz nie moge sie doczekac kiedy spowrotem je zaloze :) jesli ktos na tych oponach nie jezdzil to nie moze nic o nich powiedziec, bo jak wszyscy co ogladali film pt:"za szybcy za wsciekli" znaja je wlasnie z japonii i zawodow driftu tak w polsce na naszych drogach spisuja sie rownie swietnie jak na dalekim wschodzie :) woda im wogole nie straszna a na suchym to jak dobrym klejem wysmarowane :) keidy ostro jezdze po zakretach to bardziej bym sie bal zeby mi sie auto nie przewrocilo na dach niz opona slizgnela :)


Będę za nią tęsknił :)

  • Gość
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 01, 2009, 17:19:09 »
Żeby domknąc temat postawiłem na rozmiary orginalne. Bezpieczeńswo to priorytet. No i dobre średnei opony.
Po długich analizach, kupiłem SAVA INTENSA HP 195/55R15 V 85. No a wiadomo, że euro tak podkskoczyło, że dobrze że chociaż póżno to i tak jestem do przodu o 140zł.
Jeżdze juz na nich 2 miesiące. W sumie jak sprawdziłem przed chila po nr. vin wystarczą z indeksem H, a 2 miesiace temu to było 20zł. na oponie taniej, zawsze coś...
Generalnie krótki okres mało kilometrów, ale co mnie uderzył, to opony są rzeczywiście ciche, chociaż przy dislu, zawsze to kilka decybeli mniej:)
Świetnie sie trzymają - suchej drogi, mokrej nie wiem, bo cały czas mamy lato i słońce.
Generalnie Polecam.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 06, 2009, 18:52:53 »
Ja natomiast jestem zadowolony z barum bravuris ,mam je z przodu,opony zakupione rok temu i jezdzilem na nich przez cala zime (tylko raz musialem wypychac samochod bo spora zaspa byla a wypadlem z kolein :P) .bierznik ok jeszcze 2 sezon przejezdze na nich. Natomiast z tylu mam dębicy to za wiele o nich nie powiem ale wydaje mi sie ze jest "gorsze" ułozenbie bierznika niż w barumach a obie letnie.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 06, 2009, 19:32:50 »
Od pewnego czasu chińczycy poprawili jakość swej produkcji oponiarskiej.
W związku z czym zakupiłem komplet nowych opon w oryginalnym rozmiarze z indeksem prędkości V, opony o nazwie FULLRUN HP199. Żadnych problemów przy wyważaniu, na boku przy stopce opony jest dodatkowo rant chroniący obrzeże obręczy - felgi - przy dojeżdżaniu do krawęzników.
Przejechałem narazie ok. 2,5 tys. km, na suchej jak i wilgotnej nawierzchni sprawują się przyzwoicie, czekam na wielki deszcz by sprawdzić je na wodzie, wtedy będę wiedział już wszystko (na wilgotnej sprawują się o niebo lepiej jak Kleber Dynaxer HP2, które użytkuję w innym pojeździe). Są być może trochę za głośne w przedziale 40÷60km/h ale poza tym zakresem prędkości praktycznie ich nie słyszę (słyszę silnik albo szum opływającego auto powietrza).
Jak zbiorę jeszcze jakieś doświadczenia to się odezwę.
 
Koszt kompletu z przesyłką do domu 730zł, czyli tyle co za dwie opony "dobrej" marki.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marek Pieniążek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Xsara 1,8
  • Zainteresowania: Car Audio
  • Miejscowość: Katowice
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 12, 2009, 23:03:11 »
Toyo Proxes T1R 195/50R15. Przejechane już jakieś 20 tysięcy i wrażenia bardzo dobre. Na suchym jest ok na wodzie jakby nawet lepiej (troche to irracjonalne ale tak jest). Opony są miekkię więc pewnie się szybciej wytrą ale dużo lepiej się prowadzi niż na Michelin Pilot bądź na tych co były w Xsara I te całe Energy. Jednak grunt to zawieszenie. Barumów bym w życiu nie założył i Dębicy również

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jakie opony zamiast orginału?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 13, 2009, 19:05:35 »
Jako, ze mialem dwie Xsary VTS na oponach Michelin Pilot SX-GT i jezdzilem rowniez na Toyo Proxes T1-R w "xsarowym" rozmiarze 195/55R15 to moje doswiadczenia sa takie, ze w zakretach lepiej trzyma Michelin, na suchym lepiej wypada Michelin, na mokrym lepiej trzymaja Toyo, trwalosc lepsza w Michelin.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR