Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!  (Przeczytany 5617 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jędrzej Patelski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 727
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2oo
  • Miejscowość: Warszawa
kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« dnia: Marzec 03, 2009, 21:42:19 »
Witam serdecznie! Po paru latach niesprawności postanowiłem uruchomić komputer pokazujący średnią prędkość, średnie spalanie oraz zasięg. Zgodnie z radą pewnego forumowicza wymontowałem czarną puszkę znajdującą się pod schowkiem. Wsteczne oględziny wskazały, że wszystkie kondensatory są sprawne. Na wszelki wypadek zostały wymienione obydwa scalaki. Po zamontowaniu czarnego pudełeczka na miejsce ku mojemu zdziwieniu komputer ożył! Zaraz po odpaleniu i ruszeniu z miejsca kalkulator spalania chwilowego pokazuje wartość 13l/100km. Niestety wartość ta spada stopniowo do 0 (niezależnie od stopnia otwarcia przepustnicy) i na takim poziomie utrzymuje się aż do kolejnego rozruchu i ruszenia z miejsca. Po tej naprawie zaczął działać licznik średniej prędkości, co jest dla mnie światełkiem w tunelu ;)

Moje pytanie brzmi:
Jaka może być przyczyna tego nieprawidłowego działania? Jakiego sygnału może mu brakować?
Czy niedziałający wskaźnik poziomu paliwa może mieć wpływ na działanie komputera liczącego średnie spalanie? (swego czasu wskaźnik działał, ale komputer niestety nie)

Będę wdzięczny za wszelkie porady oraz pomocne schematy.

P.S posiadam Citroen XM 2.0 8V 93r.

pozdrawiam Jędrzej
http://tinyurl.com/xmpower
Ojciec: XM V6 12V [ZPJ] 96'
Brat: XM Break V6 24V [ES9J4] 97'
Był: XM V6 24V [ZPJ4] 96', XM 2.0 8V 93'

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 359
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2009, 09:01:48 »
Kondensatory wymieniłeś czy tylko sprawdziłeś? Jak wymienione to sprawdź jakość sygnału tacho na wejściu.
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

Offline Jędrzej Patelski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 727
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2oo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2009, 20:43:43 »
Kondensatory sprawdzone na przebicie oraz pojemność. Wszystkie były dobre. Nic innego nie może im dolegać.
Wtyczka od kalkulatora ma 9 pinów. Pod które się podłączyć, żeby sprawdzić jakość sygnału?? Do czego służy reszta??

Za wszelkie info będę wdzięczny!

pozdrawiam Jędrzej
http://tinyurl.com/xmpower
Ojciec: XM V6 12V [ZPJ] 96'
Brat: XM Break V6 24V [ES9J4] 97'
Był: XM V6 24V [ZPJ4] 96', XM 2.0 8V 93'

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 359
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2009, 11:05:18 »
Zważywszy na to że koszt niewielki to ja tam bym jeszcze wymienił kondensatory (tylko same tantalowe) To że że na mierniku są  ok to wcale nie znaczy że trzymają parametry.
Sprawdzę wieczorem  pod który pin jest podpięta prądniczka tacho
Do kalkulatorka oprócz sygnału tacho dochodzi jeszcze zasilanie, sygnał otwarcia wtrysku, przycisk  itp :)
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

Offline Jędrzej Patelski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 727
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2oo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2009, 23:18:55 »
Czekam na dalsze informacje :)
http://tinyurl.com/xmpower
Ojciec: XM V6 12V [ZPJ] 96'
Brat: XM Break V6 24V [ES9J4] 97'
Był: XM V6 24V [ZPJ4] 96', XM 2.0 8V 93'

Offline Jędrzej Patelski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 727
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2oo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2009, 15:55:29 »
Kondensatory wymienione, scalaki też. Wszystkie czesci nowiutkie i takie jak powinny być. Objawy się nie zmieniły, tzn liczy tylko średnią prędkość. W momencie odpalenia, zaraz po ruszeniu pokazuje spalanie 11l/100km (było 13) i wartość ta spada do zera (niezależnie od uchylenia przepustnicy) i utrzymuje się na tym poziomie. Najprawdopodobniej komputer nie dostaje sygnału otwarcia wtrysku. Moje pytanie brzmi: co dalej?? :D za co się teraz musze zabarac? co sprawdzić? :D

Dodam jeszcze, że sygnał z pradniczki dochodzi i zmienia się wraz ze zmianą prędkości.
http://tinyurl.com/xmpower
Ojciec: XM V6 12V [ZPJ] 96'
Brat: XM Break V6 24V [ES9J4] 97'
Był: XM V6 24V [ZPJ4] 96', XM 2.0 8V 93'

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 359
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2009, 15:59:42 »
niestety schematu nie znalazłem :-( Jaki masz silnik (komputer wtrysku)?
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

Offline Robert Mulewicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 784
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Nissan Terrano 3.0, C4 1,6HDI coupe Były:MG TF 1.8 16v ,XM V6 Zender,Saxo VTS, Renault Laguna GT 2.0 16v. CX25TRD Turbo II 1987 oraz wiele innych citroenów
  • Zainteresowania: szerokie
  • Miejscowość: Kraków
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2009, 21:55:58 »
Temat równierz mnie interesuje z tym że u mnie cały czas pokazuje srednie zużycie 30 litrów (zawsze) i prędkość 5km/h.Spalanie chwilowe czasem się włącza i pokazuje prawidłowo.Jednak przeważnie pokazuje --:--.Od czego zacząć sprawdzanie?
2,5 td-najgorszy parch wśród XM-ów

Offline Krzysztof Robert Mijal

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 556
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Xm 2.9 Exclusive '00, Saxo 1.1 Furio '03
  • Miejscowość: Łódź
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 25, 2009, 22:52:23 »
To i ja sobie ponarzekam w tym temacie ;). U mnie pokazuje wszystko prawidłowo ale do czasu. Jak się nagrzeje to prędkość mocno zaczyna rosnąć, a przez to spalanie mocno spada. Też nie wiem gdzie szukać przyczyny...
Pozdrawiam,
Tof

Kiedyś: 4 AXy, 3 BXy, 2 Xantie, Xsara II i kilka niefrancuzów

Chcesz zwiększyć moc?
Chcesz obniżyć spalanie?
VITESSE

Zniżki dla Klubowiczów!

Offline Michał Żurawski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: XM TCT Mk.2 156km, BX 1,9D
  • Zainteresowania: Motoryzacja, lotnictwo, militaria
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2009, 21:41:24 »
Witam!
Mam podobny problem, spalanie chwilowe jest około 2 litry za duże, a czasem jest wporządku, dziwne jest to że przy jeździe z górki na biegu bez wciśniętego gazu komputer pokazuje 5-6 litrów, a powinien 0. Komputer nieprawidłowo wyświetla też ilość pozostałych km. Przy około 70km pozostałych samochód naglę stanął z powodu braku benzyny.
Licznik średniej prędkości i średniego spalania też źle wskazuje, ale to już mniejszy problem bo z tych opcji nie korzystam.
Wie ktoś co może być przeczyną takiego zachowania komputera?

Offline Mirosław Kaczmarczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: citroen xm 3,0 v6 89r
  • Miejscowość: Kraków
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2009, 17:44:07 »
Mój zachowywał się identycznie jak Roberta średnie 30 , predkość 5  , po wymianie wyświetlacza w każdej pozycji pokazuje teraz --:-- :(
Zdjęcia mojej cytryny:
1,2,3

Offline Michał Andrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Były: BX 19 TZD '91 205 kkm, AX 1.4D '94 ???kkm, XM mk2 2.1 TD '98 200 kkm,AX 1.0 100kkm
  • Zainteresowania: Citroen, Atari
  • Miejscowość: Kraków
Re: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2009, 23:14:04 »
Hmm, u mnie w dieslu jest pod maską czujnik podpięty do rurki - sprawia wrażenie podciśnienia - i jak go odepnę to komputer nie wyświetla zużycia. Może to ??

MA
______________________________________________
Był mocno spracowany BX 1.9TZD '91,
był mocno zużyty AX 1.4D '94,
był nieco zużyty AX 1.0 '96
był prawie piękny XM 2.1 TD '98
Może będzie coś jeszcze?

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 22, 2017, 23:42:53 »
Odkopię stary temat, żeby nie zaczynać nowego z tym samym problemem.
Kalkulator spalania przekłamuje tylko przy szybkiej jeździe powyżej 145-150km/h. Po ostatniej trasie zauważyłem, że chwilowe spalanie spada przy prędkościach 150km/h i więcej ale i średnia prędkość też jest zawyżana (chyba ten parametr ma główne znaczenie przy obliczaniu średniego i chwilowego spalania). Po zwolnieniu do 140km/h spalanie chwilowe rośnie do normalnego poziomu. Założony mam teraz nowy impulsator w skrzyni MEYLE i nic to nie zmieniło. Posiada ktoś zdjęcie tego sterownika co oblicza wszystko i trzeba tam coś przelutować? Chyba, że gdzieś jeszcze powinienem zajrzeć zanim rozbiorę sterownik? Z góry dzięki za pomoc :)

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2017, 00:35:21 »
To w ogóle jest jakiś sterownik do tego? Ja myślałem, że to ta płytka przykręcana czterema torxami do zegarów z zieloną wtyczką. Na niej często występują zimne luty.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 23, 2017, 06:36:18 »
Powinien być jakiś sterownik, który zbiera informacje z czujników i jakoś to przelicza zależnie od modelu silnika. Niby kondensatory trzeba wymienić ale póki co nikt tym sposobem nie przywrócił tej funkcji do działania dlatego pytam, bo u mnie działa całkiem dokładnie ale tylko do 140km/h :)

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 23, 2017, 11:53:51 »
Moim zdaniem w ES9J4 nie ma żadnego dodatkowego modułu. Wszystko jest zintegrowane w zegarach. Właśnie ta płytka, o której wspomniałem różni się w zależności od wyposażenia, innymi słowy auto beż komputerka pokładowego ma inne zegary. Możliwe, że coś złego dzieje się w samym wyświetlaczu, tam też jest trochę elektroniki.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 23, 2017, 16:26:46 »
Nie masz zdjęcie tej płytki jak to wygląda i w którym miejscu dokładnie jest zamontowana? Poszukałem trochę na stronie Citroen service i chyba masz rację. Są 3 podstawowe zestawy wskaźników: 1. Bez sieci multipleksowej i wskaźnik paliwa igłowy... 2. Bez sieci multipleksowej i wskaźnik zasięgu... 3. Multipleks.
Pod 2 pozycją kryje się rozszerzenie zegarów na wersje silnika, skrzyni i funkcje itp. (załącznik).


Dzisiaj byłem w krótkiej trasie to na S3 sprawdziłem dokładniej i po ok 50km jazdy dopiero zaczyna mi spalanie spadać z ok 9,5L do 6-7L przy prędkości 140km/h i po dodaniu mocno gazu spalanie wzrasta ale bardzo pomału do jakiś 8-9L i za chwilę znów schodzi (gdzie normalnie wzrasta czasami pod 20L podczas mocnego przyspieszania). Podłączyłem komputer serwisowy i prędkość którą on widzi była mniejsza o 3-4km/h w przedziale aż pod 180km/h także czujnik w skrzyni raczej nie jest problemem, bo pokazuje dosyć dokładnie (1km/h różnicy z prędkością pokazywaną przez GPS). Zastanawia mnie co w takim razie poprzednicy tego tematu wymieniali w czarnej skrzynce pod schowkiem? U mnie jest tam 1 czarny sterownik ale ma 2 rzędy po 8 pinów, a nie 9 jak Jędrzej napisał.

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 23, 2017, 21:41:06 »
Weź pod uwagę, że temat zaczął się od 2.0 z 1993 roku, a w nim jest inna instalacja elektryczna.

W załącznikach schematy. Jak (słabo) widać na pin 8 komputerka idzie sygnał prędkości, na piny 13, 14 i 15 sygnały z  zegarów, a na pin 10 coś z silnika, co idzie też do zegarów. To coś z silnika u mnie trafia w zegarach na puste miejsce, ponieważ komputerek był dokładany. I ile komputerek do wszystkich modeli jest taki sam o tyle zegary się różnią. Ten brakujący kabel jest odpowiedzialny za obliczenie dystansu do tankowania. Widocznie w zegarach siedzi jakiś układ do tego. Pozostałe funkcje działają normalnie. Nie zauważyłem przekłamań w chwilowym spalaniu. Średnie liczone z dystrybutora wychodzi jakieś 7-10 % większe niż z komputerka i tyle.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: kalkulator spalania - nie działa poprawnie!
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2017, 14:18:23 »
Dzięki za materiały. W takim razie poczekam do wiosny jak się ociepli, może czasu też więcej będzie na grzebanie.