Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci  (Przeczytany 9213 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Witam wszystkich, od razu chciałbym napisać, że to auto mam od dwóch dni, a i nigdy nie interesowałem się 'bebechami'.

Dziś wymieniłem cały układ wydechowy, poprzedni był skorodowany, jak to mówił mechanik 'jak papier i zaraz by się rozsypał przy dużej temp.'. Początkowo jechałem na wymianę tłumika środkowego, ale jak zobaczył ten spód, to stwierdził, że dawno nie widział takiej dziwnej sztuki. W sumie się z nim jako laik zgodziłem, widać było jakieś docinane rurki itd. No ogólnie czułem, że to nie tak jak powinno być. :)

Do rzeczy - założył nowy układ, zdjął jakiś dziwny tłumik po czym wyjechałem w drogę powrotną do domu - patrzę, a tu mi świeci kontrolka V5 ( link ). Czytam, że:

"Jeśli miga lub zaświeci się w czasie jazdy, świadczy to o nieprawidłowości w działaniu układu wtryskowego, zapłonowego lub układu czystości spalin ( w zależności od kraju ).
Należy szybko skontaktować się z ASO Citroen."

Jako zupełny laik stawiam na pogrubiony fragment, gdyż to było przed momentem robione. Dzwonię do gościa, co mi właśnie skończył robić auto i pytam o co chodzi, że może jakiś czujnik czy coś. To mówi, że to może wynikać z faktu, że wcześniej cała instalacja była skorodowana, rozszczelniona i że teraz jak się układ doszczelnił to komputer sfiksował i błędnie odczytuje. I mówi by zresetować to ustawienie.


To tyle mojego przekazu, będę wdzięczny za wszelkie wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów co to może być i jeśli to faktycznie ten komputer to czy mogę to sam jakoś przestawić.

Pozdr


-EDIT-
I najważniejsze pytanie:
czy mogę z taką kontrolką jeździć? Mechanik powiedział, żebym pojeździł by komputer 'pobrał nowe dane z układu'.

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2009, 16:02:51 »
Czy przy zapaleniu kontrolki pojawił się jakiś komunikat na wyświetlaczu komputera? Czy silnik pracowałw trybie awarayjnym? Z tego co czytam w instrukcji to zapaleniu tej kontrolki towarzyszyć mogą dwa komunikaty:
"Antipollution Fault" - zakłocenie w układzie oczyszczania spalin
"Catalytic Converter Fault" - uszkodzony katalizator.
Może być tak, że sonda lambda dostała lekiego świra. Proponuję zdjąć klemy z akumulatora na jakieś 20 minut, jeżeli to nie pomoże, to pojeździć z zapaloną kontrolką ze dwa dni, jak nie zgaśnie to podjechać na disgnostykę komputerową. Tzn. na porządny komputer disgnostyczny z interfejsem Proxia/Lexia a nie na jakiś badziew co tylko odczyta kod błędu i pozwoli na jego wykasowanie.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2009, 16:03:03 »
Cytuj

Dawid Pieron napisał:
-EDIT-
I najważniejsze pytanie:
czy mogę z taką kontrolką jeździć? Mechanik powiedział, żebym pojeździł by komputer 'pobrał nowe dane z układu'.


Problem jest prawdopodobnie z odczytem z dwóch sond lambda. Najpierw sprawdź, czy tłumikarz na pewno nie odłączył sondy, albo czy jakiś kabel się nie przetarł. Katalizatora nie ruszałeś? Jeśli to błąd sondy lambda to teraz masz zbyt bogatą lub ubogą mieszankę niż powinna być (komp nie radzi sobie z wysterowaniem mieszanki), jeśli przejedziesz tak kilkaset kilometrów to raczej nie powinno to wpłynąć negatywnie na silnik. Choć przy większym przebiegu może to grozić np. uszkodzeniem gniazd zaworowych albo katalizatora.
 
Xsara
 

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2009, 16:24:45 »
Witam, dziękuję za odpowiedzi.
Cytuj

Czy przy zapaleniu kontrolki pojawił się jakiś komunikat na wyświetlaczu komputera.

Właśnie wykonałem jazdę testową i nic nie pokazywał oprócz ostrzeżeniu o gołoledzi. :)


Cytuj
Czy silnik pracowałw trybie awarayjnym?

Szczerze? Nie wiem co to znaczy, ale odpalanie niczym się nie różniło od tych wcześniejszych sprzed naprawy dziś.

Cytuj
Może być tak, że sonda lambda dostała lekiego świra. Proponuję zdjąć klemy z akumulatora na jakieś 20 minut, jeżeli to nie pomoże, to pojeździć z zapaloną kontrolką ze dwa dni, jak nie zgaśnie to podjechać na disgnostykę komputerową. Tzn. na porządny komputer disgnostyczny z interfejsem Proxia/Lexia a nie na jakiś badziew co tylko odczyta kod błędu i pozwoli na jego wykasowanie.

Odnośnie tej sondy to może być tak, że jej mógł w ogóle nie podłączyć?

Jeśli już to myślę o ASO.


Cytuj

Katalizatora nie ruszałeś?

Nie, mówił, że niedługo trzeba będzie wymieniać.

Cytuj

Jeśli to błąd sondy lambda to teraz masz zbyt bogatą lub ubogą mieszankę niż powinna być (komp nie radzi sobie z wysterowaniem mieszanki), jeśli przejedziesz tak kilkaset kilometrów to raczej nie powinno to wpłynąć negatywnie na silnik. Choć przy większym przebiegu może to grozić np. uszkodzeniem gniazd zaworowych albo katalizatora.

Czy owy komputer sam się nie 'wyreguluje'?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2009, 17:13:05 »
Cytuj

Dawid Pieron napisał:

Czy owy komputer sam się nie 'wyreguluje'?


W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że komputer tak steruje mieszankę, aby spaliny przed i za katalizatorem spełniały pewne kryteria (m.in. optymalnego składu spalin, optymalnej temperatury dla pracy katalizatora itp)
Jeśli komputer np. próbuje zubożyć mieszankę a nie widzi efektu w postaci odczytu z sondy lambda to zgłasza błąd (np. podejrzenie uszkodzenia sondy). Może być też tak, że komputer próbuje zubożyć mieszankę, ale lejący wtrysk daje i tak za dużą dawkę paliwa i błąd jest ten sam. Więc nie ma prostej odpowiedzi co jest przyczyną. Faktem jest to, że komputer widzi, że zmiany składu mieszanki nie mają wpływu na odczyt sondy lambda i wyrzuca bład. Albo że parametry odczytane z sondy lambda są poza wartościami dopuszczalnymi. W mojej Xsarze przy uszkodzeniu cewki też miałem błąd "antipollution fault" (w pewnych warunkach), właśnie dlatego, że paliwo niedopalało się, więc "spaliny miały błędy". Zanim komputer "wyłączył" check engine musiałem kilka(naście) razy odpalić samochód w warunkach które nie powodowały błędów (u mnie była specyficzna sprawa, bo cewka wykazywała uszkodzenia tylko w specyficznych warunkach).

Ja w takich wypadkach szukam najprostszych rzeczy:
- uszkodzona wtyczka, kabel, odpięta sonda itp.
- jakiś tymczasowy błąd (może słabe paliwo?), który po zatankowaniu na innej stacji, albo po odłączeniu aku na noc może przejdzie.

Wracając do pierwotnego pytania - jeśli usunie się źródło błędu to "komputer sam się wyreguluje".
 
Xsara
 

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2009, 17:15:36 »
Dziękuję Janie za wskazówki. Będę informować o postępach. :)

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2009, 18:17:44 »
Odłączyłem na przeszło 20min akumulator jak kolega wyżej pisał i zero efektu. Kontrolka jak świeciła tak świeci, nawet po uruchomieniu silnika.

Panowie, pytanie bym był pewny - mogę jeździć z tą ikonką powiedzmy przez weekend? Paręset km na pewno nie zrobię za te dwa dni, jeśli paręset nie znaczy 100-200km. :)

Tak jeszcze do słabego paliwa - nie wydaje mi się, jak pisałem wcześniej przed robocizną było OK, a w baku była ta sama benzyna.

No nic, chyba podjadę do tego zakładu i niech sprawdzi tę sondę -> przyłączenie itd.


-EDIT-
Właśnie dzwoniłem do mechanika - mówi, że z sondami ( tam są dwie, tak? ) nic nie robił. Że to może coś tam być z katalizatorem, że ten układ się uszczelnił, że francuzy są czułe itd. No nic, najpierw się umówiłem do niego na poniedziałek, niech to zobaczy jeszcze raz.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2009, 20:43:13 »
Cytuj

Dawid Pieron napisał:
Właśnie dzwoniłem do mechanika - mówi, że z sondami ( tam są dwie, tak? ) nic nie robił. Że to może coś tam być z katalizatorem, że ten układ się uszczelnił, że francuzy są czułe itd. No nic, najpierw się umówiłem do niego na poniedziałek, niech to zobaczy jeszcze raz.


Może nic świadomie nie robił, ale przez przypadek coś poruszył i sonde rozłączył. Nie ma co wymyślać - auto na kanał i trzeba posprawdzać kabelki. Racje ma że francuzy są czułe na zmiany w dolocie i wydechu (np. powszechne jest pogorszenie osiągów przez nieumiejętne modyfikacje dolotu, czy usuwanie katalizatorów). Ale pierwszy raz słyszę, żeby zmiana wydechu miała takie konsekwencje, chyba że założył wydech od 1.4... Ale dziwne jest też to, że nie masz komunikatu na wyświetlaczu (wyświetla się u Ciebie np. komunikat tekstowy "ice alert"?). U mnie każdy check engine to był odpowiedni komunikat. Choć widzę, że Twoja xsara jest z 2001, a tam jest nieco inny komputer niż od 2002.

Generalnie 200 czy 500 km zrobisz i nie silnikowi nic się nie powinno stać. Co innego gdybyś zrobił 50000 km.
 
Xsara
 

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 21, 2009, 10:23:55 »
Mi ta kontrolka zapala sie na gazie jak jezdze na benzynie jeszcze ani razu sie nie zapalila ale jak sie pytalem to ze na gazie moze sie zapalac ale to sa falszywe alarmy.jak puscimy noge z gazu to przeciez za duza dawka nie wroci do baku jak w przypadku benzyny tylko wyleci przez tlumik prawda to ?I dlatego tez moze lapac bledy ?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2009, 11:05:13 »
Cytuj

Marek Marecki napisał:
Mi ta kontrolka zapala sie na gazie jak jezdze na benzynie jeszcze ani razu sie nie zapalila ale jak sie pytalem to ze na gazie moze sie zapalac ale to sa falszywe alarmy.


Był tutaj taki jeden człowiek, który begatelizował kontrolkę check engine na LPG i po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów wypaliły mu się gniazda zaworów (zbyt uboga mieszanka na LPG). Innym problem może być stopienie się rdzenia katalizatora. Ale jest tu też na forum inny człowiek, który przejeździł już ponad 100 kkm na LPG z "check engine" i nic mu się nie działo przez ten czas. Więc wszystko zależy od przyczyny świecenia kontrolki.
 
Xsara
 

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 21, 2009, 12:36:06 »
Cytuj

Dawid Pieron napisał:
Dziś wymieniłem cały układ wydechowy...


Jakiej firmy mechanik założył wydech? W moim autku (silnik EW10J4) w ubiegłym roku miałem spore problemy ze zdobyciem wlaściwego tłumika. Były trzy opcje:
- ASO ok. 800 zł (za końcowy)
- Bosal ok. 400 zł (za końcowy)
- lub kombinowanie i dobieranie jakiś zamienników.
Ze względów finansowych, trzeba było wymienić obydwa, skończyło się na trzeciej opcji (200 zł komplet). Jest nie źle, trochę rezonują, ale za tę kasę... Ponadto słyszałem że takie modyfikacje w układzie mogą doprowadzić do załamania strumienia spalin, a to ciągnie za sobą kolejne dolegliwości może takie jak Twoje.

Offline Krystian Wojtyczka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 432
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara VTS 2.0i 16V RFS;]
  • Miejscowość: Wrocław
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2009, 17:30:01 »
Mi tez swieci ta kontrolka niestety, ale swiecila juz od kiedy kupilem auto, moze byc to spowodowane tym ze jest wgnieciony katalizator??
Sprzedam Citroen Xsara VTS Sport



SNOWBOARD

http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=11870825

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2009, 20:21:51 »
Cytuj
Ale dziwne jest też to, że nie masz komunikatu na wyświetlaczu (wyświetla się u Ciebie np. komunikat tekstowy "ice alert"?).

Tak, wyświetla.

Cytuj
Ale jest tu też na forum inny człowiek, który przejeździł już ponad 100 kkm na LPG z "check engine" i nic mu się nie działo przez ten czas.

Ja rozumiem, ale jak pisałem - kontrolka się świeciła, ale na wyświetlaczu nie było nic pokazane.

Andrzeju J.: całość wyniosła mnie 530zł. Jakiej firmy to Ci tego nie powiem teraz, ale mogę sprawdzić. zakład RETRO w Krakowie jeśli potrzebujesz namiar na tłumikarza.



A teraz trochę faktów z dziś: buch, kontrolka już się podczas jazdy nie świeci (!). Świeci się jedynie podczas zapłonu, po odpaleniu silnika gaśnie.

Wnioski: widocznie komputer sobie wyregulował dane z sond ( to moje gdybanie ).

Xylometazolin

  • Gość
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2009, 04:32:02 »
Raz zarejestrowany błąd sondy lambda nie zostaje usunięty przez rozłączenie klem akumulatora. Wystarczyło,że włączył silnik bez podpiętej sondy i błąd został odnotowany. Najgorsze jest to,że teraz mimo wpięcia nie uwzględnia jej danych z jej odczytów przez co silnik pracuję bez regulacji mieszanki. Słabo jedzie, pewnie też będzie kilka litrów więcej spalał.
Wpiąć się pod komputer i sprawdzić to dokładnie oraz usunąć ten błąd. Będzie po wszystkim

Sonda za katem nie reguluje składu mieszanki. Próbuje ocenić tylko czy nastąpiło utlenienie tlenku węgla, czyli zmiejszył się poziom tlenu w spalinach. Może masz uszkodzoną sondę przed katem i silnik muli, słabo jedzie bo nie ma regulacji mieszanki, nawet więcej spala. Co do kata to zamiennik ceramiczny nie jest dobrym rozwiązaniem, już lepiej dać metalowy.

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2009, 19:09:54 »
Tomaszu: znasz wytłumaczenie na to:
Cytuj
A teraz trochę faktów z dziś: buch, kontrolka już się podczas jazdy nie świeci (!). Świeci się jedynie podczas zapłonu, po odpaleniu silnika gaśnie.

Xylometazolin

  • Gość
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2009, 20:04:21 »
Widocznie to nie był błąd sondy. Bo mój przy raż wypiętej nie skasował się przez tydzień, aż odwiedziłem diagnostę z wtyczką .

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 23, 2009, 22:41:47 »
Tak czy siak na komputer pasuje podjechać - jak to już ktoś wyżej pisał.

P.s. jestem z Krakowa -> link -  nada się? :)

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2009, 22:59:38 »
Witam po przerwie. Byłem na badaniu komputerowym. Poniżej zamieszczam dwa 'istotne' jak to powiedział mechanik, błędy:

1. Fan unit status  - permanent fault.
2. Misfiring on one or more undetermined cylinders - intermitt ent fault.

Ponoć to jakiś błąd z wentylatorem i drugi z cewką zapłonową.
Problem o tyle dziwny, że jakiś rok temu w tym aucie była wymieniana cewka zapłonowa i mój znajomy mówi, że to niekoniecznie może być wina owej cewki.

Liczę na Wasze doświadczenie - może ktoś przerabiał identyczny problem lub wie na co zwrócić uwagę no i jak to wszystko doprowadzić do ładu i składu.

Za wszelką pomoc dziękuję.

Offline Norman Ruta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Obecnie: Xsara II Break 1.6 16V 2001r. Był: ZX 1.4i 96' Audace
  • Miejscowość: Warszawa
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 03, 2009, 23:58:51 »
Witam

Też mi się ta kontrolka zapaliła. Mam Xsarkę tydzień i dzisiaj wziąłem ją na dłuższy spacerek ok. 200 km. Trochę mocniej depnąłem wracając do domu, zatrzymałem się na światłach. Ruszyłem już normalnie bez szaleństw i się zapaliła. Silnik normalnie pracuje na obrotach jałowych, mulenia też nie zauważyłem....co można z tym zrobić poza oczywiście podłączeniem do komputera... ? Dodam, że nie mam u siebie wyświetlacza, więc komunikatu nie znam....tyle, że kontrolka się pali...

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Kontrola pracy silnika (autodiagnostyka)" - kontrolka świeci
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 04, 2009, 17:26:17 »
Ja mam wyświetlacz, ale nic się nie wyświetla. ;)