Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: problem z klimatyzacją  (Przeczytany 4314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Żarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żagań
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI / 2001r + Webasto
  • Miejscowość: Żagań
problem z klimatyzacją
« dnia: Kwiecień 06, 2009, 16:03:56 »
Witam.

 Jeżeli było już na forum to przepraszam , ale od dwóch dni czytam i nie mogę znaleźć nic na ten temat.
Mam taki problem:

po włączeniu klimatyzacji słychać cyknięcie od strony sprężarki tzn. że się włączyła. Z nawiewów  zaczyna dobiega dosyć głośne syczenie, natomiast temperatura powietrza biegnącego z dysz nie zmienia się ( nie chłodzi ).  W ubiegłym roku przed zimą , klimatyzacja chłodziła bez problemów i nie było słychać tego syczenia z dysz nawiewów.

Czy powodem takiego zachowania , może być za mała ilość czynnika chłodzącego ?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

pozdr.

Offline Łukasz Słowik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Picasso 1,8i 16V 2000r. LPG
  • Zainteresowania: film, majsterkowanie
  • Miejscowość: Kraków
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2009, 16:18:40 »
U mnie to samo. W tamtym roku hulało super. Teraz coś syczy i też chyba nie chłodzi.
 Tzn leci chłodne powietrze, ale wydaje mi się, że takie jak na zewnątrz (jakbym wystawił rękę przez okno).

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2009, 17:19:03 »
Za mało czynnika w układzie. Najlepiej udać się jak najszybciej do serwisu klimy żeby sprawdzić szczelność i nabić układ czynnikiem.

Offline Artur Żarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żagań
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI / 2001r + Webasto
  • Miejscowość: Żagań
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2009, 17:30:49 »
przed chwilą sprawdziłem i stwierdziłem , że po włączeniu klimatyzacji nie włącza się wentylator a chyba powinien.
Czy jest to spowodowane tym , że klimatyzacja nie chłodzi ? czy też klimatyzacja nie chłodzi bo nie działa wentylator ?

Offline Artur Świderski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Skąd: Morąg
  • Posiadany samochód: Citroen BX 14 RE - Chrupek
  • Miejscowość: Morąg
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2009, 17:54:59 »
Przyłączam się do pytania. Chodzi ale chłodzi mizernie...
Let's go horses on the beton...

  • Gość
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2009, 18:00:02 »
Bo na klimie moi drodzy koledzy należy jezdzic cały rok , wtedy nie ma tych wszystkich problemów . Ja we wszystkich swoich autach jak i w cytrynie jedziłem przez cały rok na klimie i nigdy nie miałem problemów z poprawnoscią jej działania . Serwis ograniczał sie jedynie do sprawdzenia poprawnosci działania i ewentualnego dobicia układu.

Offline Łukasz Słowik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Picasso 1,8i 16V 2000r. LPG
  • Zainteresowania: film, majsterkowanie
  • Miejscowość: Kraków
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2009, 18:08:40 »
Słyszałem zalecenie, że "używać przynajmniej raz w miesiącu". Używałem więc przynajmniej raz na dwa tygodnie minimum 1 godzinę. Do pracy i do domu.
I padła.
Ciekawe jak u mojej żony w Fordzie (ona nie używa klimy). Może jutro się dowiem, czy działa jak sprawdzi.
Zobaczymy czy Ford g.. wort.

Offline Darek Rydel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 50
  • Skąd: Wałbrzych
  • Posiadany samochód: xsara picasso 2,0 hdi
  • Miejscowość: Wałbrzych
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2009, 19:39:30 »
a u mnie w ogóle się nie włącza sprężarka,co moze być przyczyną?dodam,ze auto kupiłem zimą,ale właściciel mnie zapewniał,że klima działa,a nie działa.

Offline Artur Żarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żagań
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI / 2001r + Webasto
  • Miejscowość: Żagań
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2009, 20:53:19 »
A jak jest z wentylatorem chłodnicy ?;

 Jeżeli sprężarka włącza się a nie chodzi wentylator  , to może też znaczyć , że jest za mało czynnika chłodzącego ?

trochę zagmatwane . Ale tak jest.

mgr_rybak

  • Gość
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2009, 22:34:52 »
Większość opisanych przez was problemów wynika z braku czynnika chłodzącego. Niestety sam to właśnie przechodzę.
Klima się załącza, ale nie chłodzi - mało czynnika.
Klima się nie załącza - na początek za mało czynnika.
Ja już wiem, że u mnie gdzieś jest nieszczelność bo była dobita po zimie i po 2 tyg. znowu brak czynnika. Fachowcy napełniają układ czynnikiem świecącym UV i w ten sposób szukają nieszczelności.

Offline Michał Barański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V 2000r + LPG
  • Miejscowość: Warszawa
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2009, 08:00:43 »
Witam, ja się dołączę ze swoim problemem z klimą, w poście Artura przeczytałem o jakimś wentylatorze chłodnicy, czy jest to wentylator który chodzi tylko przy włączonej klimatyzacji? Mój problem polega na tym, że jak mam włączoną klimę to wyraźnie słychać jakieś brzęczenie - jak by metaliczny rezonans, po przełączeniu na ECO od razu znika więc dotyczy ewidentnie samej klimy (i nie jest to wentylator tłoczący powietrze do nawiewów - ten wyczyściłem i działa cichutko przy trybie ECO), no i jest zależny od obrotów, im wyższe obroty tym wyższy dźwięk i głośniejszy... czy przyczyny szukać właśnie w tym wentylatorze czy raczej w samej sprężarce klimatyzacji? Klima chłodzi według mnie dobrze, ale może mamy za niskie temperatury żeby to dokładnie sprawdzić. Czy może to być również problem z niskim poziomem czynnika chłodzącego i brzęczy sama sprężarka?

Offline Darek Bratek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 096
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Picasso 1.8i 2000r. + LPG Versus/Tomasetto
  • Miejscowość: Lublin
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2009, 08:53:58 »
Tak, to też może być spowodowane za małą ilością czynnika w układzie. Wraz z czynnikiem  w układzie znajduje się olej, który zapobiega zatarciu się sprężarki, a jeśli czynnika a zarazem oleju brak to sprężarka zaczyna wydawać dziwne odgłosy. U mnie było podobnie, ale na szczęście wymieniłem chłodnicę na czas (była nieszczelna) i sprężarka ocalała.

Offline Tomasz Ostrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 317
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso HDi 66,2 kW '10
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2009, 10:37:02 »
Witam,

a ja ma taki problem - po przełączeniu w tryb ECO wydmuchiwane powietrze zaczyna śmierdzieć stęchlizną - czy Wy tez tak macie...?

Wydawałoby sie że jeżeli już, to powinno to wystąpić w momencie kiedy właczona jest klimatyzacja (tryb A/C) i jest ona długo nie serwisowana... co myślicie?
Kupuj polskie produkty - twoje dzieci będa miały gdzie pracować.

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 08, 2009, 11:08:45 »
Szybko grzybki Ci wyrosły - w zaledwie rocznym aucie. :-( Napiszę to obrazowo - gdy włączysz klimę, to wszystkie "grzyby" znajdujące się na parowniku klimatyzacji, w wyniku niskiej temperatury przestają śmierdzieć (przechodzą w tryb hibernacji, hehe). Gdy wyłączysz klimatyzację, parownik się "rozmraża", jest cały w wilgoci i wszelkie zahibernowane w czasie pracy klimatyzacji drobnoustroje, teraz zaczynają żyć własnym życiem i po prostu z nawiewów śmierdzi. Czyli, jeśli można tak powiedzieć, objaw u Ciebie jest jak najbardziej prawidłowy. ;-) Zrób dezynfekcję klimy i będzie OK.
colins

Offline Darek Rydel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 50
  • Skąd: Wałbrzych
  • Posiadany samochód: xsara picasso 2,0 hdi
  • Miejscowość: Wałbrzych
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 08, 2009, 12:17:42 »
a ja mam pytanie, jeśli nie ma czynnika w układzie to sprężarka się włączy czy nie?

mgr_rybak

  • Gość
Re: problem z klimatyzacją
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 08, 2009, 15:26:38 »
Cytuj

Darek Rydel napisał:
a ja mam pytanie, jeśli nie ma czynnika w układzie to sprężarka się włączy czy nie?


Nie.