Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Słabe wspomaganie kierownicy  (Przeczytany 12634 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kieszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Xsara I, 2.0 HDI 90KM, 2000.
  • Miejscowość: Sosnowiec
Słabe wspomaganie kierownicy
« dnia: Lipiec 25, 2009, 10:16:09 »
Witam.
Ostatnio ciężko chodziła kierownica w mojej Xsarci. Miałem mało płynu, więc uzupełniłem stan. To jednak niewiele pomogło, kierownica dalej chodzi ciężko.
Czy odpowietrza się gdzieś układ wspomagania kierownicy ?
Pozdrawiam

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2009, 10:23:31 »
Odpowietrzanie polega na maksymalnym skręceniu kół aż będzie słychać takie jakby "jęczenie", wówczas następuje otwarcie zaworu i płyn przepływa z pompy przez przekładnię do zbiornika rezerwowego usuwając ewentualne pęcherze powietrza. Wystarczy kilka skrętów od lewej do prawej z kilkusemundowym przytrzymaniem kierownicy w skrajnym położeniu by odpowietrzyć układ.
Jeżeli to nie pomoże to należy się liczyć z zapchanymi zaworkami przy przekładni lub co gorzej z awarią pompy lub modułu wspomagania przy przekładni kierowniczej.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marcin Kieszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Xsara I, 2.0 HDI 90KM, 2000.
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2009, 12:25:07 »
Dziękuję bardzo.
Masz u mnie piwo ;).

Niestety, odpowietrzanie nic nie pomogło.
Problem jest taki, że przy skręcaniu to wspomaganie chodzi, tylko ta kierowca nie chce wracać.
Odnośnie tej pompy - jak to można sprawdzić ? Czy takie pompy się regeneruje ?

Offline Krystian Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 443
  • Skąd: Konstantynów Łódzki
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i Break&HH 600
  • Zainteresowania: Motoryzacja i Elektronika
  • Miejscowość: Konstantynów Łódzki
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2009, 13:12:46 »
Tak pompy sie regeneruje. Pojedź do zakładu zajmującego się układami wspomagania niech sprawdza tak na odległość to ciężko coś stwierdzić. Moja pompa jak padała też wspomaganie osłabło ale kierownica wracała jedynyt objaw to głośniejsza praca pompy.

Offline Marcin Ciemny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: włocławek
  • Posiadany samochód: Xsara2 2,0HDI 2001r / C4 Grand Picasso 1,6hdi 2007r / C4 Grand Picasso 2,0hdi 150KM2010r
  • Miejscowość: włocławek
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2009, 12:05:21 »
Ja mam taki przypadek że:
Jak odpale silnik kierownica kręci się w dziwny sposób, stawia opór dwa razy na obrocie co 180stopni. ten opór najczęściej występuje w tym samym miejscu. Jak dodam gazu na 1500obrotów to kręci się luźniej. jak przejadę ze 20km to działa normalnie że jednym palcem ją obracam bez zacięć. A jak ostygnie pare godzin i znów ją kręcić mam to znów kręci się bardzo ciężko. Zauważyłem że im szybciej prubuje ją obrucić tym opur jest większy. Jeżeli robie to powolutku to ten opur słabnie prawie że go się niewyczuje. Sprawdziłem poziom oleju to było ledwie co na dnie, więc dolałem, ale to nie pomogło. Przy otwieraniu zbiorniczka czuje jak by ciśnienie powietrza. Co może być zepsute?
stało się to jak by z dnia na dzień. i od tygodnia już tak jest i samo nie przechodzi. Najgożej jest odrazu po uruchomieniu silnika i na pierwszym skrzyżowaniu jak naciskam sprzęgło silnik ma 900obr. a ja musze szybko obrucić kierownicą. kręce nią przez siłe jak by wspomagania w tym momęcie nie było. jest to z takimi przeskokami 1/4 obrotu lżej 1/4 obrotu ciężko i tak co 90stopni czyli co 180 stopni stawia opór. Dziwne jest to że na rozgrzanym silniku(i co ma ciepły silnik do wspomagania?)działa dobrze.
Pozdrawiam,
Korsarz50

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2009, 17:38:43 »
Na cieplym silniku masz tez cieply plyn we wspomaganiu czyli zmienia sie lepkosc plynu. Ja bym zmienil caly plyn w ukladzie wspomagania (z przeplukaniem ukladu wspomagania nowym plynem a nie tylko wymiana plynu w zbiorniczku).
PS. Popraw bledy bo ciezko sie czyta...
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Marek Żuczek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2009, 10:28:00 »
A co ile trzeba wymieniać olej we wspomaganiu ?

Offline Wojciech Łysiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.8 16 v Vts 1998r.
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2009, 11:56:51 »
Panowie a może problemem jest ten czujnik o którym piszą na forum pod tym adresem klik. Może ktoś z was wie o jaki czujnik chodzi, bo ja nie za bardzo.
posiadam na sprzedaż sprawnę cewkę do silnika 1.8 16v, 2,0 16v

Offline Marek Żuczek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2009, 14:24:56 »
Czujnik ten znajduje się z przodu pod silnikiem i ma niebieską końcówkę w ASO go wymieniałem i z robocizną i wymianą podświetlenia od tablicy zapłaciłem 199 zł, brak zamiennika tak ze tylko oryginał ale są dwa rodzaje. Za sam czujnik chcieli 180 zł w ASO. wymiana prosta ale po co sie brudzić.

Acha a co do objawów to oczywiście ubytel oleju i głośniejsza praca pompy wspomagania szczególnie przy maksymalnie skręconych kołach.

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2009, 22:38:06 »
Cytuj

Marek Żuczek napisał:
A co ile trzeba wymieniać olej we wspomaganiu ?


Jak kazdy plyn w aucie (poza olejem w silniku) co kilka lat.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Marcin Kieszkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Xsara I, 2.0 HDI 90KM, 2000.
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2009, 11:29:55 »
Czy mały stan oleju mógłby zepsuć czujnik w jakimś stopniu ?
Bo mnie wspomaganie zaczęło słabo działać jak miałem niski poziom oleju. Po dolaniu już się to wspomaganie nie poprawiło.
Pompa pracuje w miarę cicho, tak jak poprzednio. Nie słychać żadnych zmian. Więc chyba pompa nie siadła.

Offline konrad muniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: kraków
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 2001r (90KM)
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: kraków
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2009, 20:50:54 »
podpinam sie pod temat. w czwartek pekl mi zbiorniczek od wspomagania i uciekla caly plyn . bez plynu przejechalem z 30 metrow aby zjechac z drogi. a opozniej laweta  do warsztatu. jako że zbironiczka odzielnie nie wymieniają kupilem regenerowana pompe z zbiorniczkiem. zalozyli miją w warsztacie i było ok dopuki nie przejechalem dwoch skrzyzowań. wtedy zaczelo na zmiane cizko i lekko chodzić. wróciłem do warsztatu juz bez wspomagania. powiedzieli mi że to wina pompy ze upilem zle zregenerowaną. wspomaganie teraz chodzi od około 3000 obrotów. odpowietrzone dobrze. co to może być?

Offline Łukasz Sapeta

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Mysłowice
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Hdi
  • Miejscowość: Mysłowice
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 04, 2009, 21:29:01 »
witam... może to nie logiczne, ale też miałem problemy ze wspomaganie do czasu aż nie zmieniłem paska klinowego. Po odpaleniu autka strasznie ciężko chodziło, z dziwnymi przeskokami aż się zapalała kontrolka ładowania. Gorzej było zaparkować pod jakimś marketem gdzie trzeba było parę razy mocniej skręcić. Myślałem że kończy sie pompa ale brak było funduszy na regenerację. A musiałem już zmienić pasek i o dziwo ku mojemu zaskoczeniu wszystko wróciło do normy. :):)

pozdrawiam

Offline konrad muniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: kraków
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 2001r (90KM)
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: kraków
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 04, 2009, 22:08:19 »
nie wydaje mi sie zeby to to było. prędzej jak by zaworki się nie otwierały jesli wogóle jakieś są w pompie a z internetu wychodzi zę są.
poza tym numery pomp sa inne. ta moja stara pompa jest do xsary 2 2.0 hdi a jak wpisuje owy numer z tej regenerowanej wychodzi że do citroena berlingo 2.0 hdi . srednice kół pasowych takie same wiec obraca się tak samo szybko

  • Gość
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2009, 12:22:29 »
Cytuj

Marcin Ciemny napisał:
Ja mam taki przypadek że:
Jak odpale silnik kierownica kręci się w dziwny sposób, stawia opór dwa razy na obrocie co 180stopni. ten opór najczęściej występuje w tym samym miejscu. Jak dodam gazu na 1500obrotów to kręci się luźniej. jak przejadę ze 20km to działa normalnie że jednym palcem ją obracam bez zacięć. A jak ostygnie pare godzin i znów ją kręcić mam to znów kręci się bardzo ciężko. Zauważyłem że im szybciej prubuje ją obrucić tym opur jest większy. Jeżeli robie to powolutku to ten opur słabnie prawie że go się niewyczuje. Sprawdziłem poziom oleju to było ledwie co na dnie, więc dolałem, ale to nie pomogło. Przy otwieraniu zbiorniczka czuje jak by ciśnienie powietrza. Co może być zepsute?
stało się to jak by z dnia na dzień. i od tygodnia już tak jest i samo nie przechodzi. Najgożej jest odrazu po uruchomieniu silnika i na pierwszym skrzyżowaniu jak naciskam sprzęgło silnik ma 900obr. a ja musze szybko obrucić kierownicą. kręce nią przez siłe jak by wspomagania w tym momęcie nie było. jest to z takimi przeskokami 1/4 obrotu lżej 1/4 obrotu ciężko i tak co 90stopni czyli co 180 stopni stawia opór. Dziwne jest to że na rozgrzanym silniku(i co ma ciepły silnik do wspomagania?)działa dobrze.


jesli kierownica stawia opor w tym przypadku dwa razy to moze byc to wina maglownicy..

Offline konrad muniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: kraków
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 2001r (90KM)
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: kraków
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 05, 2009, 20:48:39 »
wlożyłem starą pompe i chodzi elegancko. poprostu ta nowa była źle zregenerowana. Z nowej przełożyłem tylko zbiorniczek do starej. Sprzedający okazał się na tyle uczciwy i uprzejmy że pozwolił mi zwrócic ją bez zbiorniczka i odda mi pieniądze a jedytnie policzy za zbiorniczek

Offline Zbigniew Jaśkiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 313
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: XM 91 2.0
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 08, 2009, 13:24:41 »
Cytuj

Marcin Ciemny napisał:
Dziwne jest to że na rozgrzanym silniku(i co ma ciepły silnik do wspomagania?)działa dobrze.


jesli kierownica stawia opor w tym przypadku dwa razy to moze byc to wina maglownicy..[/quote]


Podstawowa sprawa tak jak ktoś już wspomniał to wymienić olej w układzie kierowniczym. Jak to nie pomoże to trzeba przemyć benzyną regulator wydatku.
--
Zbigniew Jaśkiewicz
Wrocław

Offline konrad muniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: kraków
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 2001r (90KM)
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: kraków
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 08, 2009, 21:30:45 »
zamontowałem "nowa" zregenerowaną pompe. przejechałem dwa skrzyzowania i pompa padła. wspomaganie przestało działać. Pojechałem do mechanika w Krakowie na Cechową  i ten wmawia mi że to napewno łozyska na mcpersonie. Ja mówię że nie możliwe  bo do momentu pęknięcia zbiorniczka wszystko było ok. Ona dalej upiera się że to to. Odpiął drążek żeby mi udowodnić ale okazało się że luźno chodzi. kazałem mu wymienić pompe na stara bo była dobra i wszystko wróciło do normy.

Offline Łukasz Roszka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Posiadany samochód: Xsara II
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 11, 2009, 11:22:08 »
Jaki płyn do wspomagania najlepiej użyć w mojej cytrynce?
Z góry dziękuję za dopowiedź w tej sprawie.
Pozdrawiam,
You sleep in the light, Yet the night and the silent water, Still so dark...

Offline konrad muniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: kraków
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 2001r (90KM)
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: kraków
Re: Słabe wspomaganie kierownicy
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 11, 2009, 11:30:28 »
mi mechanik wlał mobila etf bodajże 200 (czerwony kolor)