Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Objawy konczacej sie polosi  (Przeczytany 32611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Objawy konczacej sie polosi
« dnia: Wrzesień 06, 2009, 10:48:50 »
Jakie sa objawy konczacej sie polosi lewej lub prawej?Czy podczas ruszania ze skreconymi kolami gwaltownie byloby slychac stuki?

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2009, 11:50:07 »
tak bedzie slychac wyrazne gruchotanie


Będę za nią tęsknił :)

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2009, 11:56:15 »
Oprócz chrupania przegubu przy skręconych kołach jest jeszcze inny objaw kończącej się (zwykle prawej) półosi. Auto przy pewnych prędkościach (u mnie 80-100 km/h) wpadało w mocne wibracje. Tak jakby opona miała wielkiego guza. Trzęsła się skrzynia biegów, kierownica i pół samochodu. Po przekroczeniu 100 km/h wibracje znikały całkowicie. Po wymianie półosi całkowicie zniknął ten objaw.
 
Xsara
 

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2009, 18:07:14 »
a czy przy tym dochodzily jakies dzwieki ?swiszczenie ?

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2009, 10:55:48 »
tak ja tak mam . Mi wlasnie swiszczy.......

Offline Arek Schulz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Xsara kombi 1,6i 1999 r. prod
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2009, 15:33:08 »
Mi po wrzuceniu 3 biegu i przekroczeniu 2 tys obrotów dochodz dziwny dzwięk "chszchszchsz"  z lewej strony i nie wiem czy to jest ze skrzyni czy wlasnie pólos lewa, ale z drugiej strony przy skrecaniu nic nie slychac zadnego gruchotania. Pomozecie co to może być.... z góry dziękuje

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2009, 18:48:33 »
A czy mozna tak sprawdzic polos i wykluczyc to swiszczenie ze rozpedzic sie do 80 ( bo gdzies przy takiej predkosci wyraznie slychac u mnie) i nacisnac sprzeglo ?(u mnie po nacisnieciu sprzegla to samo) Wowczas tez pracuje polos czy juz nie ?nie wiem jak ten element dziala.

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2009, 19:08:29 »
Ja właśnie jestem po zwycięskim boju z półosiami. Wszystko opisałem TU.
U mnie padł wewnętrzny przegub (przy skrzyni) dlatego nie było przy skręcie gruchotania , które jest objawem zużycia przegubu zewnętrznego (przy kole). Ale to  ma niewielkie znaczenie bo i tak trzeba wymieniać całą półoś. Niby można wymienić tylko jeden przegub ale chyba to nie jest opłacalne.
Nawiasem mówiąc po tych bojach została mi sprawna prawa półoś (jest w ogłoszeniach) bo walnięta była lewa.

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2009, 11:28:18 »
Panie Włodzimierzu ale były jakies szlesty przy rozgrzanym silniku  byly wyczuwalne stuki podczas zmiany biegu ?? bo ja tez podejrzewam wewnerzny przegub od strony skrzyni.........

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2009, 12:02:03 »
Szelestów nie było, natomiast gdy się gwałtownie puszczało i naciskało gaz to były stuki. Teraz też są ale dużo mniejsze (to już chyba tylko skrzynia).
Jedynym objawem były te wibracje, ale tylko przy przyspieszaniu i tylko w pewnym zakresie prędkości (50 ... 80 km/h)

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2009, 15:17:34 »
u mnie nic takiego nie ma przy ruszaniu tylko raz cos strzeli... i tyle no i gdy hamuje to slychac ewidentnie puk ..... ale najbardziej  wkurza mnie ten wlanie szelest ze skrzynki albo tak jakby z polosi... co to mzoe byc sprzeglo jest kompletnie nowe firmy luk RepSet......  dobrze zrobione wszystko widzialem  smarowane jeszcze jakimis smarawami specjalnymi wiec pedal sprzegla chodzi idelanie....   juz sam nie wiem o co kaman, Zawieszenie po remoncie wymienione sworznie tuleje koncowki drazka stabilizatory  ktos ma jakies pomysly.....

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2009, 17:03:11 »
Rozumię, że gumki wahaczy i poduszki silnika są dobre.
A jeśli chodzi o szelest to może łożysko na prawej półosi.

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2009, 20:55:32 »
tak wachacze dobre z  poduszkami silnika nie mam pojecia pewnie moga byc tez  juz  padniete.... z tym lozyskiem polosi to nie wiem bo jak wcisne sprzeglo to jest cisza - no chyba ze to ma jakis zwiazek...

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2009, 22:45:52 »
No nie chcę Cię straszyć , ale jak wciśniesz sprzęgło i hałas znika to oznacza luz wzdłużny na wale silnika.
Poduszki trzeba sprawdzić, bo one mogą być źródłem stuków.
Jaki masz przebieg ?

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2009, 23:00:02 »
Przebeg to  175 tys.  Z tym  luzem na wale to jestem zaskoczony oby to byl tylko domysł....  dodam ze jak silnik zimny objawy nie wystepuja...

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 14, 2009, 18:13:28 »
Hmm ... miejmy nadzieję, że to domysł, ale może być tak, że jak silnik jest zimny to olej jest gęściejszy i nie ma szumu a po nagrzaniu jest. Obym się mylił. Łożysko na półosi szumiało by raczej zawsze.
Może jeszcze sprzęgło ale napisałeś, że sprzęgła jesteś pewien.

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 14, 2009, 18:17:48 »
Cytuj

Tomasz Borys napisał:
u mnie nic takiego nie ma przy ruszaniu tylko raz cos strzeli... i tyle no i gdy hamuje to slychac ewidentnie puk ..... ....

Czy to puk przy hamowaniu występuje przy hamowaniu silnikiem czy hamulcem?

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 15, 2009, 15:49:55 »
Cytuj

Włodzimierz Śmieszek napisał:
Hmm ... miejmy nadzieję, że to domysł, ale może być tak, że jak silnik jest zimny to olej jest gęściejszy i nie ma szumu a po nagrzaniu jest. Obym się mylił. Łożysko na półosi szumiało by raczej zawsze.
Może jeszcze sprzęgło ale napisałeś, że sprzęgła jesteś pewien.

tak no sprzegla jestem pewniem  bylem przy tym jak mechanik to robil naprawde zrobil dobrze. a Moze wymiana oleju na jakis gesciejszy po pomogla ..... bo auto 10 lat we francji sie tluklo to i pewnie licznik krecony...............  akutalnie jest zalany mobil polsyntetyk 10w40

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 15, 2009, 15:50:45 »
a pukniecie to zalezy czy jest mokro czy sucho ale  zdecydowanie czesciej przy hamowaniu..... moze poduszki silnika ??

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 15, 2009, 15:52:07 »
kto napisal ze tez mial szumy ze skrzyni wymienil poszuszki i nastala cisza no ale co niby ma szum skrzyni do poszuszek......

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 15, 2009, 18:29:59 »
Cytuj

Tomasz Borys napisał:
a pukniecie to zalezy czy jest mokro czy sucho ale  zdecydowanie czesciej przy hamowaniu..... moze poduszki silnika ??

Jeśli puknięcie jest przy hamowaniu silnikiem (np redukcja biegu) to najprawdopodobniej poduszki a jeśli przy naciśnięciu hamulca to należy szukać w zawieszeniu.

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 24, 2009, 18:51:00 »
Postanowilem odswiezyc troche ten temat gdyz nie daje mi to spokoju . Dzis wrocilem z trasy padal deszcz zaobserwowalem ze zawsze przy ruszeniu jak i hamowaniu nastepowal  glosny pojedynczy stuk z lewej strony tak jakby z okolicy skrzyni/polosi  nie mialo to znaczenia czy hamowalem na na luzie czy na biegu moje pytanie brzmi czy moze byc to wewnetzny przegob ???

 Dodam tylko ze zrobilem maly tes zeby wykluczyc  ewentualnie poduszki  a wiec   zjezdzajac z gorki postanowilem sie na niej zatrzymac  jechalem na luzie potem na biegu w obu przypadkach nastapilo pukniecie .  Potem zaciagnolem reczny wrzucilem bieg  puscilem szybko sprzeglo - znowu pukniecie  , wiec niewyrzucajac biegu kolejny raz wcisnolem sprzeglo - pukniecia nie ma - wiec to nie jest wina poduszek.  

Ma ktos jakies eewentualne pomysly ????? czy moze byc to wewnetrzy przegob od strony skrzyni ???


 dodam ze  przy skreconych kolach jadac do tylu czasami owe pukniecie  jest albo nie ma...... rozniez mam wrazenie ze z okolicy skrzyni przegobu. Zawieszenie nowe tuleje i sworznie

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 24, 2009, 20:45:34 »
No cóż, po ostatnich postach ściszyłem radio i zacząłem się przysłuchiwać i okazało się, że u mnie też występują "puknięcia" przy odejmowaniu i dodawaniu gazu ale nie zawsze. Półosie raczej wykluczam bo przecież obie są nowe, chyba że ....  aż nie chcę myśleć.
Poduszki są dobre, sprawdzone, zresztą ten puk jest raczej metaliczny.
No i sam nie wiem co to może być. Skrzynia czy co?

  • Gość
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 24, 2009, 21:25:14 »
nie wiem nie wiem pojade na dniach do mechanika niech mi cos powie na ten temat...... u mnie pukniecie jest raczej takie jakby zapadka o jeden zabek przeskakiwala....

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Objawy konczacej sie polosi
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 24, 2009, 21:46:01 »
stuki to napewno nie sa polosie ,to raczej jakis lacznik stabilizatora albo drazek kierowniczy ewentualnie gumy amortyzatora zalezy gdzie te stuki slychac ,przy odejmowaniu gazu mozna powiedziec ze nawet i tyl pracuje i to moga nawet pukac poduszki belki albo cos innego z tylu.