Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Przednia lampa  (Przeczytany 1660 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Sroka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: wcześniej AX1,0 KAT,AX1,5D obecnie XsaraII HDI 2.0
  • Miejscowość: Wrocław
Przednia lampa
« dnia: Wrzesień 07, 2009, 10:39:15 »
Witam, niedawno z powodu potrącenia jelonka uszkodziła mi się lampa przednia. Teraz mam możliwość kupić używaną w dobrej cenie, tylko nie wiem czy lampa którą chcę kupić odpowiada tej obecnej. Moje pytanie jest odnośnie regulacji wysokości świecenia w typie nadwozia kombi. Czy silnik od regulacji pokrętłem z kabiny jest wewnątrz reflektora czy  jest on oddzielnym elementem zewnętrznym? Mi się wydaje że silnik jest wbudowany ale sprzedawca twierdzi że silnik jest elementem oddzielnym. Proszę abyście się ustosunkowali do tego pytania. Rozmawiamy o Citroen Xsara II kombi.

  • Gość
Re: Przednia lampa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2009, 11:03:21 »
silnik jest odezielnym elementem i znajduje sie tuż koło lampy.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Przednia lampa
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2009, 19:49:14 »
Posiadam auto jak w opisie obok, tj. Xsarę II kombi z 2005 roku, niektórzy nazywają ją III (nie wiem czy wogóle była III). W mojej silniczki regulacji reflektorów zabudowane są w lampach. W załączeniu zdjęcia moich poprzednich refelektorów (uszkodzonych w chwili zakupu auta pokolizyjnego) i usytuowania ww. silniczka.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Paweł Sroka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: wcześniej AX1,0 KAT,AX1,5D obecnie XsaraII HDI 2.0
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Przednia lampa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2009, 10:53:32 »
No to chyba będę musiał zdemontować swoją lampę żeby się przekonać gdzie jest ten silniczek. No i nasuwa się drugi pytanie czy ktoś demontował przednią lampę? Mógłby to opisać krok po kroku. PROSZĘ

Z góry dzięki.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Przednia lampa
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2009, 16:17:53 »
Najpierw demontaż wewnętrznej atrapy chłodnicy - w jej górnej częsci znajdują się kołki rozprężne - na wkrętach do wykręcenia których potrzebny jest klucz torx.
Następnie przy krawędzii nadkola błotnika przed kołem mocowany jest zderzak (poszycie) jednym wkrętem z każdej strony pojazdu, tu chyba wystepują łby sześciokątne.
Zderzak w górnej częsci mocowany jest wkrętami do belki zderzaka - które także trzeba odkręcić.
By uzyskać dostęp do śrub mocujących reflektory w dolnej ich częsci nie jest wymaganym całkowity demontaż zderzaka, można go odchylić bokiem do przodu by uzyskać dostęp do śruby przy zewnętrzrnym boku dołu reflektora.
No i tu pojawia się największy problem, trzeba wyhaczyć bok zderzaka z mocowania do tzw ślizgu przy dolnej krawędzi błotnika - nie urywając przy tym specjalnych uszek w zderzaku (ja większości ich już nie mam bo mój zderzak jest po małym "dzwonku", wobec czego boki lekko odstają a ja wobec tego nie mam już żadnego problemu z demontażem zderzaka).
Każdy z reflektorów mocowany jest na trzech śrubach, jedna z przodu u góry przy zewnętrznym boku, i dwie w dolnej przedniej części przy bokach reflektora. No i na koniec zaczepy mocujące lampę - uszka zaczepione na występach ... no i to byłoby na tyle ... mam nadzieję że się przyda.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Paweł Sroka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: wcześniej AX1,0 KAT,AX1,5D obecnie XsaraII HDI 2.0
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Przednia lampa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2010, 10:48:21 »
Witam, niedawno pokusiłem się o próbę demontażu zderzaka i niestety klapa. Nie mogłem go wyhaczyć, do ślizgu. Jak się go wyhacza?
A.ciągnie go przodu?
B.ciągnie do tył?
C.ciągnie odchylając od karoserii?
D.przyciska w specjalnym miejscu i ciągnie?
Próbowałem większość i nic, proszę rozwinąć stwierdzenie, jak bym widział mocowanie to bym mógł wywnioskować jak się wyhacza, a ślizg oczywiście powinien przebiegać ku przodowi pojazdu?