Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/  (Przeczytany 12355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krystian Fronckiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« dnia: Wrzesień 07, 2009, 18:19:15 »
Witam kolegów mam taki problem że lampka od świateł mijania (ta całkiem na dole po prawej stronie) mi od czasu do czasu zaczyna mi mrugać. Próbowałem rozłożyć przełącznik włanczania świateł (ten po lewej stronie :) pod kierownicą ) i dziękuje opatrzności że udało mi się go złożyć do kupy  obczyściłem tam trochę ale niestety nadal mruga. Jak poruszam włącznikiem to przestaje i po chwili znowu mruga. Czy ktoś z klubowiczów  miał podobną sytuację ? Pozdrawiam.

Offline Mariusz Purta

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 157
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.6i 16V 2002
  • Zainteresowania: Fotografia
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2009, 19:15:41 »
Ostatnio było o tym ze dwa tygodnie temu, a generalnie ten temat pojawia się jakoś tak raz na miesiąc, trzeba tylko przejrzeć forum...
Migająca kontrolka świateł

Offline Andrzej Banasik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Busko Zdrój
  • Posiadany samochód: Xsara II 2003r. 2.0 HDI
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Busko Zdrój
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2009, 08:36:59 »
u mnie były te same objawy migająca kontrolka świateł pomogła wymiana przełącznika zespolonego za nowy w serwisie powiedziano mi ok.2000 kupiłem używany na allegro cena 300zł. i działa szukaj na allegro aukcji pana Piechowiaka z Krotoszyna  naprawdę zna się facet na rzeczy dopasuje przełącznik i jeszcze doradzi

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2009, 10:53:54 »
Ja mam podobny problem, ale... No właśnie w mojej xsarze jest czujnik światła i zapalają się one automatycznie. Gdy światła sa wyłączone w pozycję 0 kontrolka cały czas mruga. Po przełączeniu na pozycję świateł pozycyjnych świeci się cały czas i postojówki się świecą, po przekręceniu na mijania także świeci się ciągle i światła też się świecą. Także wydaje mi się, że to nie jest wina przełącznika. Czujnik działa prawidłowo, ale jak zapali światła bez przekręcenia na pozycję mijania nie da się włączyć drogowych ani przeciwmgłowych. Po za tym wszystkim co napisałem wyżej samo miganie kontrolki  jest wkurzające podczas jazdy bez włączonych świateł. Tylko, że nie mówcie mi, iż jeździ się na włączonych światłach 24h, bo ja siedzę w niemczech i tu ten przepis nie obowiązuje.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że mi coś doradzicie.
Sebastian

PS. Zapomniałem dodać, że przy gaszeniu świateł trzeba zaczekać, aż kontrolka zacznie mrugać przy uruchomionym silniku, bo inaczeczej nie zagasną mimo pozycji 0.
To chyba wszystko. :D

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2009, 10:54:30 »
2000 tyś  zł. za przełacznik to chyba  rekord  cenowy  podaj   który to serwis  tak  wysoko się  ceni , będziemy  go omijać  z daleka  , osobiście  jestem  zainteresowany  przełącznikiem  i  robiłem  ostatnio wywiad  cenowy  wyszło  ok. 650  zł  za nowy  marki  Valeo. oczywiście  nie  w serwisie tam  krzyczą  ok. 1200.  ale  2000 zł. to  rozbój  w biały dzień
:devil: ;-)

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2009, 10:07:38 »
Czy ktoś się spotkał ze zjawiskiem, które występuje w moim przypadku? :)

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2009, 10:23:35 »
Cytuj

Sebastian Wszoł napisał:
Czy ktoś się spotkał ze zjawiskiem, które występuje w moim przypadku? :)


Spróbuj na początek rozebrać przełącznik i przeczyścić, u mnie też miga tylko na "0" i jest to ewidentnie wina przełącznika (gdy go poruszam to przestaje migać). W zasadzie szwankuje tak jak u Ciebie z tą różnicą, że mam aktywowane światła szwedzkie. Nie mam czasu teraz się tym zająć, ale niedługo spróbuję rozebrać i zerknę co tam się dzieje.

Podaję link do poradnik - naprawa przełącznika.
Prawdopodobnie do naprawy nie trzeba zdejmować kierownicy i przełącznika, można ominąć kilka kroków tej instrukcji.
 
Xsara
 

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2009, 10:25:09 »
Cytuj

Sebastian Wszoł napisał:
Czy ktoś się spotkał ze zjawiskiem, które występuje w moim przypadku? :)

Może masz uaktywnine tzw. światła skandynawskie i ci dają w d..ę.
Jeśli mieszkasz w Niemczech i nie ma obowiązku jazdy na światłach to jedź do serwisu niech to wyłączą.

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2009, 11:10:34 »
Napewno nie mam włączonej opcji świateł szwedzkich, bo po uruchomieniu silnika światła się nie zapalają (chyba, że jest ciemno to się zapalają). Przełącznik zespolony też działa prawidłowo, także myślę, że to nie jego wina.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2009, 12:14:35 »
Cytuj

Sebastian Wszoł napisał:
Przełącznik zespolony też działa prawidłowo, także myślę, że to nie jego wina.


Nie był bym tego pewien. Mam objaw dokładnie taki jak u Ciebie – w nocy gdy mam pozycję "0" lampy się świecą, a kontrolka często miga. Nie mogę wtedy włączyć długich lamp. Jeśli poruszam przełącznikiem zespolonym to przestaje migać, możliwe że u Ciebie jest już tak źle, że takie ruszanie nie pomaga. Gdy przełączę pokrętło na światła mijania to nic nie miga. W dzień jest trochę inaczej bo mam aktywowane światła szwedzkie – gdy mam pokrętło na "0" to kontrolka miga, ale światła się wtedy wyłączają. Gdy poruszam przełącznikiem to przestaje migać. Po ręcznym przełączeniu na światła mijania wszystko działa jak należy.

Sprawa jest dla mnie prosta - Valeo znów nie przeliczyło dobrze prądu, który płynie przez przełącznik i przepalają się ścieżki. Rozwiązaniem jest rozebranie przełącznika i naprawienie go, ewentualnie wymiana.

W każdym razie rozebranie jest dość proste i awaria też jest łatwo widoczna, więc warto to zrobić, żeby nie wykluczać tak szybko awarii przełącznika.
 
Xsara
 

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2009, 12:39:18 »
Jan a czy posiadasz w swoim aucie czujnik zmierzchu?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2009, 12:52:52 »
Cytuj

Sebastian Wszoł napisał:
Jan a czy posiadasz w swoim aucie czujnik zmierzchu?


tak.
 
Xsara
 

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2009, 13:06:16 »
Spróbuję to rozebrać jak znajdę chwilę wolnego. Mówisz żeby przeczyścić te styki? Czym to zrobić spirytusem czy czymś innym?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2009, 13:38:49 »
Cytuj

Sebastian Wszoł napisał:
Spróbuję to rozebrać jak znajdę chwilę wolnego. Mówisz żeby przeczyścić te styki? Czym to zrobić spirytusem czy czymś innym?


Przejrzyj instrukcję, do której linka podałem wcześniej (w zasadzie wystarczy zacząć od strony 13). Po rozebraniu trzeba znaleźć przyczynę i ocenić zniszczenia, jeśli będzie sporo opiłków to spirytus sprawdzi się jak najbardziej. Sam jeszcze nie miałem czasu, żeby u siebie się tym zająć.

Odłącz akumulator przed robotą. Przez przełącznik płynie prąd nawet po wyłączeniu stacyjki.
 
Xsara
 

Offline Włodzimierz Śmieszek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 718
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2.0 HDI 90 KM
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2009, 18:40:25 »
Cytuj

Jan Ferde napisał:
...
Sprawa jest dla mnie prosta - Valeo znów nie przeliczyło dobrze prądu, który płynie przez przełącznik i przepalają się ścieżki. Rozwiązaniem jest rozebranie przełącznika i naprawienie go, ewentualnie wymiana.

...

małe sprostowanie. Przez styki manetki nie płynie duży prąd, bo jest to tylko sterowanie BSI. Następuje mechaniczne wycieranie ścieżki przewodzącej.
Ale jak zwał tak zwał VALEO się nie popisało, bo za takie pieniądze można by się spodziewać czegoś lepszego.
Elektroniki w COM jest trochę ale daleko jeszcze do telewizora,który nie kosztuje nawet połowy tego co przełącznik zespolony :) i ma jeszcze wyświetlacz.
Taka to już jest polityka cenowa. Np pasek klinowy do pralki kosztuje o wiele mniej niż taki sam do samochodu.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 26, 2009, 17:52:14 »
Miałem ostatnio wolne popołudnie i zabrałem się za przełącznik zespolony. Oczyszczenie przełącznika nie wymaga zdjęcia go z kierownicy, rozebranie wszystkiego zajmuje jakieś 5 minut, potrzebny jest śrubokręt i cienkie szczypce. U mnie było dość dużo brudu, po czyszczeniu przełącznik działa w 100% poprawnie (choć przez pierwsze 2 dni coś nie tak działało przy włączeniu samych pozycyjnych - ale dziś już wszystko działa).

Problem jest tylko ze złożeniem wszystkiego do kupy. Niestety wymaga to trochę wysiłku i sprawności manualnej. Ja po kilkunastu próbach wypracowałem metodę - trzeba wszystkie elementy poskładać do kupy (tak jak na dolnym rysunku ze strony 16 poradnika), blaszkę ze stykami "przykleiłem" smarem i jednym mocnym ruchem założyłem na przełącznik (używając szczypiec do ściśnięcia zatrzasku z górnego rysunku ze strony 16).

Link do poradnika - parę postów wyżej.
 
Xsara
 

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 11, 2009, 18:00:04 »
Jan mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko, mianowicie szykuję się psychicznie do rozbierania przełącznika i chciałbym się dowiedzieć, czy ten uchwyt ze sprężynkami wkładałeś najpierw i nakładałeś te ślizgacze?

Zauważyłem, że po demontażu rysunek 14 (dolny) ślizgacze są pod tym uchwytem ze sprężynkami, zaś na stronie 16 rysunek (dolny) ślizgacz jest założony jako pierwszy i pod nim nie ma uchwytu ze sprężynkami.

Nie wiem czy zrozumiesz o co mi chodzi? Trochę to pogmatwane. :\

Aha, jeszcze jedno czy trzeba zwrócić na coś szczególną uwagę przy zdejmowaniu tej "zaślepki", bo u nas jest to przycisk do aktywacji automatycznych świateł?

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 12, 2009, 23:36:42 »
Cytuj

Jan Ferde napisał:
Miałem ostatnio wolne popołudnie i zabrałem się za przełącznik zespolony. Oczyszczenie przełącznika nie wymaga zdjęcia go z kierownicy, rozebranie wszystkiego zajmuje jakieś 5 minut, ....


Rozebranie przełącznika zespolonego wymaga demontażu  poduszki kierowcy i zdjęcie koła kierownicy. Jestem tego pewny. Natomiast czyszczenie styków manetek (tej od kierunkowskazów i wycieraczek) jest mniej czasochłonne i może zająć przysłowiowe parę minut. Ponadto pierwsze Xsary II nie posiadały przełącznika zespolonego COM, za który w ASO dwa lata temu chcieli ok. 800 zł

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 13, 2009, 00:26:42 »
Cytuj

Andrzej Jurek napisał:
Rozebranie przełącznika zespolonego wymaga demontażu  poduszki kierowcy i zdjęcie koła kierownicy. Jestem tego pewny. Natomiast czyszczenie styków manetek (tej od kierunkowskazów i wycieraczek) jest mniej czasochłonne i może zająć przysłowiowe parę minut.


Jest dokładnie tak jak piszesz. Ja po prostu nie musiałem rozbierać całego przełącznika tylko zająłem się samą lewą manetką i problemem mrugającej kontrolki.

Cytuj

Sebastian Wszoł napisał:
Jan mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko, mianowicie szykuję się psychicznie do rozbierania przełącznika i chciałbym się dowiedzieć, czy ten uchwyt ze sprężynkami wkładałeś najpierw i nakładałeś te ślizgacze?

Zauważyłem, że po demontażu rysunek 14 (dolny) ślizgacze są pod tym uchwytem ze sprężynkami, zaś na stronie 16 rysunek (dolny) ślizgacz jest założony jako pierwszy i pod nim nie ma uchwytu ze sprężynkami.

Prawidłowa kolejność jest na stronie 14 (dół). Poskładanie wszystkiego do kupy jest najtrudniejszą rzeczą. Nie da się nałożyć manetki jeśli uchwyt, sprężynki i blaszka pozostaną tak jak na stronie 14. Ja włożyłem uchwyt ze sprężynkami do manetki, następnie przyłożyłem blaszkę (czyli tak jak strona 16 dół z tą różnicą, że w środku powinien być jeszcze uchwyt ze sprężynkami), blaszkę "przykleiłem" smarem, żeby nie odpadła i całość jednym sprawnym ruchem złożyłem (używając szczypców do ściśnięcia zatrzasku).

Cytuj

Aha, jeszcze jedno czy trzeba zwrócić na coś szczególną uwagę przy zdejmowaniu tej "zaślepki", bo u nas jest to przycisk do aktywacji automatycznych świateł?

Też mam tam przycisk do aktywacji automatycznych świateł i przy zdejmowaniu tego przycisku w zasadzie nie da się nic popsuć.
 
Xsara
 

Offline Sebastian Wszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6 16v VTR
  • Miejscowość: Kraków
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 13, 2009, 11:52:32 »
Janie, dziękuję Ci serdecznie za pomoc i wyjaśnienie jak to wszystko prawidłowo poskładać. :)

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 30, 2013, 01:09:58 »
Podbiję temat. Też powoli pojawia się problem migającej kontrolki świateł mijania - na razie wszystko jeszcze jako tako działa. Forum przekopane, lutowanie ryzykowna rzecz... Dlatego mam ochotę wypróbować wariant prostszy - czy ktoś już testował?

Czy jeśli ścieżki wyglądają jeszcze jako tako, ktoś z Was zamiast lutowania próbował to potraktować lekko klejem przewodzącym?

Na oko jeśli jeszcze się nie rozpadło, powinno się trzymać...
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 30, 2013, 13:06:31 »
Jest to moim zdaniem zły pomysł. W przełącznikch jest to celowa wada fabryczna. Scieżki są miękkie, styk sprężyny jest wykonany z fosforobrązu i jest bardzo twardy. Dlatego "rozjeżdża" ścieżki. Ja styki wykonałem od nowa. Poszukaj moich postów.

Offline Filip Presz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Posiadany samochód: Xsara II, C4 II
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 16, 2013, 09:12:14 »
Czy ktoś orientuje się, przełączniki z których aut C2, C3, Xsara Picasso pasują do Xsary II z 2004 roku?


U mnie oprócz migania kontrolki zaczyna coraz częściej nie odbijać kierunkowskaz i myślę o kupnie nowego pająka razem z tempomatem.
Xsara II 1.6 16v 2004r.
Citroen C4 II 1.6 VTi 2014r.

Offline józef kozana

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Posiadany samochód: citoen xsaraII
Re: Lampka od świateł mijania cały czas mruga :/
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 21, 2013, 19:02:43 »
wiem ze piszecie o przełaczniku swiateł mijania ale umnie kontrolka migała gdy nie miałem styku w czujniku zmierzchu oprócz tego potraktowałem sprejem wszystkie kostki bsi bsm i bezpieczników  wszystko gra gdyz oprócz tego nie chciały sie wyłaczyc swiatła mijania