Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?  (Przeczytany 6897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebastian Pewny

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Xantia 1.9 TD 94r , C5 2001 2,2HDI
  • Miejscowość: Puławy
Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« dnia: Październik 02, 2009, 21:31:57 »
Witam odrazu mowie ze szukalem w wyszukiwarce i nie znalazlem odpowiedzi na moj problem a mianowicie chodzi o to ze wypadla mi zaslepka od spryskiwacza raflektora i nie wiem jak ja zalozyc poniewaz caly mechanizm sie chowa i nie wiem jak zaslepke przyczepic do spryskiwazca? ktos mial podobny problem?  chyba najlepiej byloby gdyby te dyszki wyjechaly i zostaly w miejscu tylko jak to zrobic?

z gory dziekuje za wszystkie podpowiedzi:)
:evil:

  • Gość
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2009, 21:43:11 »
Zwykłymi szczypcami wyciągasz dyszę ponad zderzak, podkładasz coś (ja podkładałem te same szczypce którymi wyciągałem) żeby dysza nie uciekła, montujesz zaślepkę, opuszczasz delikatnie.

Offline Filip Marszałek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001 Break; C5 2.0 HDI 2014 BVA 6 Exclusive Sedan
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 03, 2009, 11:13:49 »
Można z pomocą drugiej osoby zrobić tak, że jedna osoba uruchamia spryskiwacze i jak "wyjadą" to druga osoba łapie spryskiwacz zanim się schowa ... :)

Ja właśnie tak to robiłem, a później jedną ręką trzymając zakładałem zaślepkę.

Jednak jeśli Ci zaślepka odpadła, to najprawdopodobniej ukruszył Ci się kawałek plastikowego zaczepu na zaślepce (jakieś to takie dziwnie delikatne jest) i trzymać już nie będzie chciało - tak było w moim przypadku i skończyło się na wymianie obydwóch zaślepek na nowe.

Offline Sebastian Pewny

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Xantia 1.9 TD 94r , C5 2001 2,2HDI
  • Miejscowość: Puławy
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2009, 10:44:27 »
dzięki koledzy za porady.....

Wiec dało rade naprawić faktycznie kawałeczek zatrzasku się ukruszył ale za pomocą opaski samozaciskowej naprawiłem problemik:)
:evil:

Offline Stasiłowicz Robert

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.2 HDI FAP
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2009, 01:19:33 »
po niegroźnym uderzeniu i ponownym założeniu zaślepki w wyżej opisany sposób spryskiwacz przestał się chować. Ma któryś z Kolegów jakieś materiały dotyczące budowy układu spryskiwania reflektorów, sposobu demontażu itp. Co może być przyczyną ?

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2009, 11:23:13 »
Moze sie silniczek spalił . Sprawdz bezpieczniki oraz stan podłączenia przewodów do silniczka .
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Stasiłowicz Robert

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.2 HDI FAP
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2009, 13:54:46 »
Cytuj

Rafał Liszkowski napisał:
Moze sie silniczek spalił . Sprawdz bezpieczniki oraz stan podłączenia przewodów do silniczka .


Czy tam są dwa silniczki? jeden wysuwa a drugi chowa spryskiwacz? Bo sokoro jest jeden a on mi i wysuwa dyszę i spryskuje to zapewne nie problem elektryczny. Podejrzewam coś z napędem. Tylko jak się za to zabrać?

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2009, 14:07:42 »
wszystko działa na cisnienie nie ma zadnych sliniczkow,jest pompka ktora podaje cisnienie,zacina sie bo pewnie jest gdzies uszkodzony

Offline Stasiłowicz Robert

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.2 HDI FAP
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2010, 22:27:07 »
Cytuj

Kaśka Musielak napisał:
wszystko działa na cisnienie nie ma zadnych sliniczkow,jest pompka ktora podaje cisnienie,zacina sie bo pewnie jest gdzies uszkodzony


Czy ta sama pompka wysuwa i chowa dysze? Czy jest możliwość podejrzenia jakiegoś szkicu poglądowego jak to wygląda?

Offline Michał Zgliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 SX 2001 Aut.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 05, 2010, 22:04:16 »
a

Offline Filip Marszałek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001 Break; C5 2.0 HDI 2014 BVA 6 Exclusive Sedan
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2010, 16:24:25 »
Podczepię się pod temat i zapytam Was o jedną rzecz. Zauważyłem w moim krążowniku taką "prawidłowość" - jak mam zapalone światła (ksenony) i włączę spryskiwacze, to ładnie wyjeżdżają i pryskają lampy jednak komputer sygnalizuje mi niski poziom płynu do spryskiwaczy pomimo, ze zbiornik jest pełny. Natomiast jak przełączę światła na postojówki  (wyłączyć całkowicie reflektorów nie mogę, bo mam aktywowane światła dzienne), to przy spryskiwaniu komunikat się nie wyświetla. Ktoś z Was miał taki przypadek ? Ktoś może coś podpowiedzieć ?

Offline Krzysztof Zdziechowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 exclusive automat 2001 LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2010, 11:37:49 »
Spryskiwacze działają tylko razem ze światłami więc na postojowych się nie wysuwają i dlatego nie masz komunikatu,a pełny zbiornik i komunikat o pustym to wina brudnego czujnika poziomu płynu.
Pozdrawiam
Krzysiek

Offline Filip Marszałek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001 Break; C5 2.0 HDI 2014 BVA 6 Exclusive Sedan
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2010, 18:56:01 »
Cytuj

Krzysztof Zdziechowski napisał:
Spryskiwacze działają tylko razem ze światłami więc na postojowych się nie wysuwają i dlatego nie masz komunikatu,a pełny zbiornik i komunikat o pustym to wina brudnego czujnika poziomu płynu.


Tak Krzysztofie, to wszystko wiem tylko dla mnie jest dziwne, że przy normalnie pracującym silniku z wyłączonymi ksenonami szyby są pryskane normalnie i nie jest zgłaszany niski poziom płynu, a przy zapalonych ksenonach przy spryskiwaniu szyb włączają się dodatkowo spryskiwacze reflektorów (to jest normalne) ale wówczas zgłaszany jest błąd związany z niskim poziomem płyny spryskiwaczy. Z Twojego postu można wnioskować, że czujnik działa tylko przy zapalonych reflektorach ... Mnie jakoś nie chce się w to wierzyć. Może ktoś to potwierdzić lub rzucić jakiś pomysł co do przypadłości mojego pontona ?

Offline Krzysztof Zdziechowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 3.0 V6 exclusive automat 2001 LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2010, 23:32:54 »
Myślałem że chodzi Ci wogóle o komunikat,bo on u mnie też jest i z ciekawości sprawdziłem czy bez zapalonych ksenonów też wyskakuje  niski poziom płynu i sie okazało że komunikaty brak więc identycznie jak u Ciebie,widocznie "ten typ tak ma",a co do czujnika to można go wyjąć i wyczyścić ale kiedyś tu czytałem jakiś post że wlanie łyżki(chyba)octu pomaga.
Pozdrawiam
Krzysiek

Offline Krzysztof Glowa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 87
  • Skąd: Leics
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Expensive 2.2 HDi Auto
  • Miejscowość: Leics
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2010, 00:01:53 »
Mam problem z spryskiwaczem lewego reflektora, ktory sie nie chowa. Da rade to naprawic bez sciagania zderzaka?
Czy na tym silowniku jest jakas sprezyna moze, gdyz jak wpycham go reka to slychac jakies metalowe zgrzyty.
Najbardziej wiarygodny test na określenie temperamentu - żółte światło na sygnalizatorze :o)

  • Gość
Re: Mk [I] jak naprawic spryskiwacz reflektora ?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 03, 2010, 06:14:54 »
Właśnie jestem po wymianie pompki spryskiwacza w MkI i MkII. Co ciekawe w mojej MkI pompka jest już taka sama jak w MkII. Szczęśliwie w tym całym nieszczęściu, bo jest dwa razy tańsza - 230 zamiast prawie 500 złotych, huh.

Chciałem zwrócić uwagę na idiotyczny sposób w jaki ów pompka jest zamontowana:

Ponieważ stara pompka miała większą średnicę, to nowa jest wsadzona w plastikową tuleję, żeby dobrze trzymała się zagłębienia w zbiorniku. Problem w tym, że w wąskiej szczelinie pomiędzy tuleją i pompką zbiera się brud... z każdym rokiem coraz więcej brudu. Ostatecznie jest go tak dużo, że wilgoć zamiast spływać po ściankach pompki zaczyna dostawać się do jej wnętrza (pompka nie jest idealnie szczelna, bo jest złożona z dwóch części, trochę jak jajko-niespodzianka). Pompka psuje się od środka i trzeba kupić nową. Moja była tak przepięknie spuchnięta, że nie dało się jej wyjąć z tej nieszczęsnej tulejki.

Składam szydercze gratulacje inżynierom PSA za ten pomysł i umieszczam go na pierwszym miejscu, zaraz przed projektem prowadnic linek ręcznego. :)