Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: światełko dla Vip-a z tylnej kanapy  (Przeczytany 5074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« dnia: Październik 05, 2009, 15:11:21 »
Światełko dla VIP-a na tylnej kanapie - oczywiście VIP-em jest moja mała Helenka. Przydało by się jej jakieś światełko, które np. w trasie pozwoli na oglądanie książeczek a w trakcie postoju, szukać upuszczonych zabawek.

Niestety moje rodzinne C5 kombi, mimo wielu cwanych rozwiązań i bajerów nie ma ŻADNEGO oświetlenia dla tylnej kanapy. Ani w drzwiach, ani na nogi - zero. Dziwne, że projektant rodzinnego auta kombi, nie pomyślał, że ciemność na tylnej kanapie, gdzie może podróżować będzie dziecko sprawiać może kłopoty. Mimo sporej możliwości oświetlenia przedniej części kabiny z tyłu jest panują egipskie ciemności.

Wszystko opisane powyżej jest dla mnie mocno uciążliwe i chcąc temu zaradzić zacząłem myśleć nad zrobieniem samemu oświetlenia. Piszę tego posta z dwóch powodów:
1) może będziecie mieli lepszą koncepcję niż moja
2) kilka problemów z elektryką i rozebraniem części auta (plastików)

Umyśliłem sobie, że najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie takiej  lampki
tu link allegro
na tylnym słupku i zasilenie się z gniazda zapalniczki w bagażniku.

moje pytania:
1) jak bezpiecznie zdjąć plastiki w celu poprowadzenia przewodu tak, żeby nie wystrzeliły przypadkiem kurtyny?
2) jak zasilić się z tej zapalniczki? Są tam jakieś przewody, odciął bym je, potem dołożył te od światełka, zaizolował i heja :) czy ktoś mógł by mnie dokładniej poinstruować ?

Pytania dodadkowe:
1) są różne lampki (z tego co patrzyłem) wszystkie 12V tylko niektóre 3W a inne 5W - rozumiem że to chodzi o żarówkę, ja chciał bym mieć mocniejszą ale czy tą 5W bez obaw mogę podpiąć do tego gniazda zapalniczki?

2) czy w jakiś PROSTY sposób można zrobić tak, że ta lampeczka zapalać się będzie również przy otwieraniu drzwi ?

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2009, 16:03:26 »
Radku a nie prosciej było by zrobić oswietlenia tzw na krótko? chodzi mi o to ze zakładał bys je tylko wówczas gdybys wozil swojego Vipa:)  . Czy chcesz uzywać go równiez jesli bedziesz woził kogo innego . A swoją droga pewno masz szyberdach w swojej cytrynce  i dlatego nie ma z tylu lampki . A sciagnij poprostu uszczeli koło drziw i upchasz przewód miedzy podsufitką a i pod plastiki tez sie pewno przewód wsunie i zaoszczedzisz nerwów przy sciąganiu plastików . W razie jakiś pytań pisz
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2009, 21:36:53 »
Oj Panowie ... jak Wy kombinujecie czasem :) ... moja posiada oswietlenie progow, schowkow, przestrzeni pod nogami i oczywiscie tylna lampe sufitowa wcale nie mniejsza od tej z przodu ... nie prosciej kupic w ASO wlasnie taka lampke (osobno oswietlenie przy otwarciu drzwi osobno lampki do czytania "mapy" dla lewej i prawej czesci auta) i podpiac sie z nia pod przednia sufitowa? Jedyne co trzeba zrobic to wyciac otwor w podsufitce?
chyba ze ja jakis dziwny jestem :)

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2009, 22:13:16 »
Marku ale wtedy nie wiem ale jesli podepniesz sie pod lampke z przodu to przy włączonej przedniej bedziesz miał tył właczony a sam tył to chyba nie da rady bez osobnego zasilania;/ . Moze sie myle ale tak zauwazyłem u siebie ze jak chce tył miec oswietlony to i przód musi byc właczony
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2009, 22:43:35 »
I tak wlasnie jest w oryginale jesli chodzi o oswietlenie po otwarciu drzwi - wylaczeniu zaplonu ... tyl zapala sie wylacznie przy uruchomionej lampie przedniej oczywiscie wraz z podswietleniem "nog" i progow. Ale zarowno z przodu jak tez z tylu lampki do "mapy" dzialaja niezaleznie przy uruchomionym zaplonie z uzyciem odpowiednich przyciskow sterujacych.

I choc ze schematu wynika ze lampki zasilane sa z osobnych przewodow to i przod i tyl znajduje sie w ramach tej samej wiazki glownej. Jesli pod podsufitka nie ma wolnych kostek podlaczeniowych to najwygodniejsze byloby podpiecie sie osobnymi przewodami pod lampke przednia bo wyiana calej wiazki elektrycznej to chyba mocno nieprzyjemna perspektywa. Tyl potrzebuje tego samego co przod ... zasilania po stacyjce i wlacznika/wylacznika czasowego w obwodzie z czujnikami otwarcia drzwi.

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2009, 22:46:25 »
probuje dodac schemat ale chyba durny jestem bo nie wchodzi ... :(

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2009, 22:48:45 »
Albo poprostu ów lampke podłaczyć pod  pod gniazdo 12v w którym jest stale napiecie i właczać wtedy niezaleznie czy otworzy sie samochód  czy włączy przednie lampki ale wtedy traci to sens gdy trzeba to recznie właczać
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Mariusz Krol

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 308
  • Skąd: Bristol
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2 HDI exclusive SE TOTR
  • Miejscowość: Bristol
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2009, 23:12:38 »
a co do tej lampki co jest na allegro to podobne były w fiacie 125p :P bez obrazy ale takiego szmelcu do tak dostojnego auta to ja bym nie pakował ... i tak jak pisze Marek.. kupić oryginalną i puścić dokladnie taka samą ilość kabli do tylu co podlączone jest do przedniej .. poprostu przedluzyć lekko instalację... i nie bedzie to zalezne on siebie.. jak bedziesz chciał sobie wlączyć swiatło w czasie jazdy z tylu to zrobisz to tak samo jak z przodu :)  ps. w układzie ja mam 3 zarowki 1 glowna i 2 na strony
"...To tak jak byście drodzy internałci zajadali sie przez 10 lat niemieckim smalcem a potem spróbowali francuskiej szynki..."  "...Na gaz są kuchenki a nie samochody..." forever HDi

  • Gość
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2009, 10:02:16 »
Chciał bym tak zrobić ale obawiam się, że sobie z tym nie poradzę. Przede wszystkim:
1) jak zdjąć całą tą podsufitkę ?
2) jak się zasilić  z tej przedniej lampy, co do czego podpiąć ?
3) jeśli mam szyberdach - to czy zmieści się tam lampa?
4) taka lampa musi sporo kosztować :)

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2009, 10:52:25 »
1/ a po co zdejmowac?
2/ do lampy dochodzi wtyczka najprawdopodobniej z 4 kablami, wyjac lampe z podsufitki, odizolowac przewody, sprawdzic woltomierzem na ktorym jest masa a na ktorych zasilanie po stacyjce i po czujnikach otwarcia i doczepic sie do wlasciwych z dodatkowymi przewodami
3/ przy szyberdachu oswietlenie tylu jest w postaci dwoch mniejszych lampek przy uchwytach nad drzwiami ... jak zdejmiesz oslonki z "dziury" to spoknojnie puscisz przewody bokiem na jedna i druga strone
4/ nie sadze ... tzn na pewno za 9.99 nie sprzedadza ale nie wydaje mi sie zeby winszowali sobie za to majatek ... ewentualnie alledrogo i c5 na czesci ... ci ludzie sprzedadza wszystko bo maja auta wlasnie w tym celu a jak sie dogadasz to kupisz od nich nie tylko lampy ale takze wtyczke i czesc przewodu do ktorego dolutujesz przedluzke

Mysle ze nawet bez schematow elektrycznych kilka spokojnych godzin na jesiennym sloneczku i dziala :) Chyba ze ten szyber nie jest fabryczny a byl dokladany bo jakos wierzyc mi sie nie chce zeby z fabryki wyszlo auto z rozkladanym dachem ale bez kompletu oswietlenia wnetrza ... jesli mnie pamiec nie myli to wtedy bylo ono seryjne juz od wersji SX lub Prestige.

  • Gość
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 06, 2009, 14:23:37 »
no chyba się skuszę :) muszę poszukać takiego oświetlenia a przede wszystkim zobaczyć jak to wygląda w innych c5, jak jest umiejscowione i jak to wygląda - może ktoś mógł by jakąś fotkę pokazać, bo akurat mam tylko swoje c5 pod ręką :)

Jeśli chodzi o dach to mam ordżinal - jak z fabryki wyjechał i tylko oświetlenie z przodu.

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2009, 14:51:11 »
pusc mi VINa na PW to zobacze jak wyglada schemat dla fabrycznego szyber'a

  • Gość
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2009, 15:59:37 »
moja wina :) VF7DERHZB76249410

Oglądałem instrukcję obsługi auta (mam 2 wersje) i w żadnej nie ma pokazanego innego oświetlenia niż to które ja mam. Jest pokazane podłogowe, w dolnej części drzwi ale sufitowe tylko to z przodu jakie ja mam.

Czy ktoś może mi pokazać jak wygląda to oświetlenie dla tylnej kanapy w innych c5, bo przeszukałem już cały internet ;) i nie znalazłem.

  • Gość
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2009, 16:52:41 »
W moim C5 Break z szyberdachem też nie ma oświetlenia tyłu. Ani górnego, ani na słupkach. Wersja jest exclusive, max wyposażona, więc ciemność z tyłu to chyba standard dla kombi, przynajmniej w MK1.
W któryś weekend planuję zdjęć podsufitkę, więc przyjrzę się możliwości dołożenia dodatkowej lampy z tyłu. Najlepsza byłaby jak pisali koledzy powyżej - oryginalna C5. Z tego co wyczytałem cena w ASO jest zachęcająca - około 70 zł.

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2009, 17:27:26 »
Hmmm .... musze sie znaczy uderzyc w piers wlasna mocno :) Rzeczywiscie na schematach z podanego VIN oswietlenie tylnej czesci wnetrza nie wystepuje w kombinacji z szyberdachem ... ale jestem niemalze w 1..% pewien ze widzialem auto z lampkami w okolicach uchwytow/wieszadelek z tylu.

Offline Dariusz Snarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 89
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0 16v break - kombi
  • Zainteresowania: gram na saxie!!
  • Miejscowość: Białystok
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 06, 2009, 18:56:25 »
proooosze, nie zakładaj tej lampki z allegro
 u nas na Podlasiu to nazywa sie wieś-tuning, a c5 na to nie zasługuje :))

pozdrawiam'
Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenie i nie ubierają tego faktu w słowa.

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 06, 2009, 20:52:33 »
Ja co prawda szyberdachu nie mam, ale moje kombi (a nie jest super wypasione, bo np. nawi nie mam) - posiada ładne oświetlenie z tyłu. Zarówno główne zapalane automatycznie po otwarciu drzwi - jak i dla każdego z pasażera osobne zapalane przyciskami (jak z przodu).

Co do montowania na stałe - nie wiem czy osobiście bym się na to skusił. Chyba wolałbym założyć jakąś pseudo-lampkę na zagłówek pasażera/kierowcy i podłączyć ją pod tylne gniazdo zapalniczki.
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

  • Gość
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 11, 2009, 20:41:23 »
a czy mógł byś podesłać zdjęcie jak wygląda taka lampka z tyłu w twoim C5 ?

PS. Bo głębszych przemyśleniach, faktycznie nie kupię tej lampki z allegro, tylko to nie chodzi o tuning tylko o praktyczne zastosowanie. Ale to tak na marginesie.

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2009, 21:12:50 »
Radku ta lampka z tyłu bedzie wygladac identycznie  jak ta z przodu z 3 przyciskami
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2009, 21:37:35 »
Tu masz podsufitkę i link do lampki
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

  • Gość
Re: [mkI 2002] światełko dla Vip-a z tylnej kanapy
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 11, 2009, 22:23:58 »
Sorki za upierdliwą skrupulatność ale to tylko światełka wyglądają identycznie a cała lampka jaką trzeba kupić to ta przednia jest większa co najmniej 2x przynajmniej u mnie z uwagi na pokrętło od szyberdachu i widać to wyraźnie np. na tej aukcji :
tu

i męczących pytań ciąg dalszy:
- jak zamontuje u siebie pod sufitową lampkę, kiedy w moim przypadku, między dach a podsufitkę nad głowami pasażerów tylnej kanapy wsuwa się szyba szyberdachu i na dodatek ta deska umożliwiająca całkowite zasłonięcie szyberdachu. Napaliłem się na zrobienie tego porządnie ale obawiam się, że to nie możliwe, bo w moim przypadku nad tylną kanapą chyba po prostu nic się nie zmieści. W najlepszym wypadku (tak mniej więcej) miejsce mogło by się znaleźć dopiero w połowie bagażnika ale wtedy żaden to sens to montować.

I albo Helenka będzie miała Ciemno w czekających nas męczących długich trasach albo wyjdzie na to, że będę musiał zrobić wsiowe oświetlenie :( Przecież nie będzie jej żona świecić latarką w trasie, żeby zabawiać czy czytać książeczki, które tak lubi :)

No chyba, że coś jeszcze wspólnie uradzimy?