Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw  (Przeczytany 3921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Matuszczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 59
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 Break !.6HDI 93kkm, ZX 1.4i
  • Miejscowość: Kraków
[MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« dnia: Październik 30, 2009, 10:41:09 »
I doczekałem się, padło sprzęgło.

Żona wykończyła,

jedynie co mnie zastanawia, to objaw,
przy najlżejszym nacisku na pedał, od razu zaczyna piszczeć, a żona mówiła, że raz jej pedał został w podłodze, i tu mnie to zastanawia, jakby padł docisk, to generalnie sprzęgło cały czas było by dociskane i piszczało by tylko w momencie mocnego wciśnięcia pedału, jakby tarcza nie była do końca luzowana (tak też jest, do tego problemy ze zmianą biegów) ale jak wspomniałem, pierwszy raz mam objaw, że piszczy przy najmnijeszym wciśnięciu pedału, zastanawia mnie to, poza pozostałymi objawami standardowymi - szrpanie przy ruszaniu, kłopoty ze zmianą biegów itp, ten objaw.

Generalnie wykończyłem już w kilku autach sprzęgło i objawy tam były standardowe, a tu taka niespodzianka.

ma któryś z kolegów jakieś sugestię/doświadczenia?

A najgorsze, jest to, że mój mechanik jest chory i muszę poczekać na naprawę, chyba, że ma ktoś namiar na tani i dobry serwis, od razu powiem, że serwisy z ogłoszeń są za drogie nawet 600zł za wymianę krzyczą, albo nie mają czasu, dzwoniłem do wszystkich z Krakowa, sosnowca i Katowic.

dwumasę już mam sachsa od jakiegoś czasu,

ale będę musiał kupić sprzęgło, powiedzcie, co jest lepsze walneło, czy lukas, róznica cenowa około 100zł na korzyść walneło, zaś sachs nei robi sprzęgieł, z tego co się dowiedziałem najwyżej sprzedaje lukasa w swoim kartoniku.
co polecacie?

ewentualne namiary na mechaników proszę na PW
pozdrawiam
C5 MkII 1.6HDI 95kkm
Berlingo 1.9D 255kkm
ZX 1.4i 92r 160kkm - sprzedany  :-)

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2009, 15:35:53 »
Jak  u mnie miałem problem ze sprzęgłem na benzynie to głośno pracowało i była zmiana głośności przy wciśnięciu pedału .Złapało mnie to w zakopanym pierwsze wpadnięcie pedału ale samochód szedł normalnie tylko że głośna praca sprzęgła. Po rozebraniu łożysko dociskowe w kilku częściach widełki wytarte słoneczko na docisku wytarte do połowy ,tulejka prowadząca łożysko starta z jednej strony .Nowa tarcza docisk Valeo  łożysko  tuleja widełki
plus robota 1280 pln sama robocizna 450 ,a jeszcze uszczelniacze na pół osiach zmienili .
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Paweł Kokot

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 262
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5 Berline 1,6 Hdi 2006 Opieka nad C3 1,4 HDI. Wcześniej xsara break II 2.0 HDI 90, 2002 r.
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2009, 15:57:14 »
Cześć, przed kilkoma miesiącami zadawałem na forum pytania dotyczące sprzęgła i dwumasy. Potem opisałem swój przypadek. Wymieniłem wtedy wszystko: sprzęgło, docisk, widełki, łożysko. dwumasę. Ale pamiętam, że miałem podobne do Twoich objawy, kończącego się sprzęgła. Naprawę zleć komuś, kto wie o co przy dwumasie chodzi. Musi ona być bardzo dokładnie wycentrowana. Inaczej za jakiś czas ponownie trafisz do warsztatu. Poszperaj trochę na forum i doczytaj resztę. Warto wiedzieć więcej.

Offline Paweł Matuszczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 59
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 Break !.6HDI 93kkm, ZX 1.4i
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2009, 11:03:39 »
dwumasę już mam SACHSA, sprzęgło muszę dokupić, oraz nowe śruby, jak do tej pory widełek nie brałem pod uwagę, przegladając fora, odnośnie sprzęgieł i dwumas nigdy nie spotkałem się z zapisem o konieczności centrowania dwumasy, z tego co oglądałem nową dwumasę, to raczej nie da jej się nie centrycznie założyc, mocowanie śrub jest zbyt ciasne, do tego źle założona dwumasa spowoduje drgania silnika, przecież ona waży kilkanaście kg, co do sprzęgła, to np. valneło daje w oryginale specjalny przyrząd do centrowania sprzęgła, przy zakładaniu, przyznam pomocny, pamiętam jak centrowałem sprzęglo w maluchu... choc tam wystarczyło go dokręcić dopiero po połączeniu ze skrzynią.
C5 MkII 1.6HDI 95kkm
Berlingo 1.9D 255kkm
ZX 1.4i 92r 160kkm - sprzedany  :-)

Offline Henryk Myka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Abramów,Lublin
  • Posiadany samochód: XsaraII, MKI, C5, 2,0 HDi, 2003
  • Miejscowość: Abramów,Lublin
Re: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2009, 16:34:06 »
Ja też w poniedziałek będę robił sprzęgło i dwumasę  Objawy takie: najpierw popiskiwanie po wyłączeniu silnika ,później klekotanie na zimnym silniku kiedy gwałtownie puściłem sprzęgło –jeżeli troszkę nacisnąłem klekotanie ustawało a teraz już z dużym oporem wchodzą mi biegi i jak gwałtownie puszczę sprzęgło coś stuknie. Przebieg 85 tyś. Na allegro kupiłem cały komplet{dwumasa i sprzęgło} Lukasa za 1590 zeta. Naprawa wg mechanika do 300 zł.Przyczyna: prawdopodobnie dużo jazd po mieście z nogą opartą o pedał sprzęgła. Bynajmniej na to wskazuje wytarta z lewej strony stopka pedału sprzęgła.Pozdrawiam.

Offline Paweł Kokot

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 262
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5 Berline 1,6 Hdi 2006 Opieka nad C3 1,4 HDI. Wcześniej xsara break II 2.0 HDI 90, 2002 r.
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2009, 18:39:02 »
Cześć, pisząc o centrowaniu miałem raczej na myśli tarczę sprzęgłową. Chodzi z grubsza o to, że do tego celu powinno się używać specjalnego przyrządu a nie robić tego na "oko". Ja niestety nie widziałem jak przebiegała naprawa w moim samochodzie, ale słyszałem jak mechanicy właśnie o jakimś przyrządzie do centrowania rozmawiali.

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKII] 1.6hdi - padło sprzęgło, trochę nietypowy objaw
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2009, 19:13:58 »
Chodzi zapewne o ustawienie tarczy przed dokreceniem docisku, bo przy zlym ustawieniu po prostu nie wejdzie walek sprzeglowy skrzyni. Do kolegi z Krakowa: w Czernichowie jest zaklad zajmujacy sie naprawa oraz montazem (demontazem) skrzyn biegow do samochodow francuskich. Zadzwon tam bo dla nich wymiana sprzegla to "male piwo przed sniadaniem"  Pozdrawiam