Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: problem z hamulcami!! POMOCY!!  (Przeczytany 1902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Szumal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 , Saxo VTS
  • Miejscowość: Nowy Sącz
problem z hamulcami!! POMOCY!!
« dnia: Listopad 09, 2009, 22:56:02 »
Witam.
Od wczoraj zauwazyłem problem z hamulcami :/ hamuje mi sam tył :/ co zrobic? Miałem lekko usztywniany tył (wymieniane drazki) i tyłek xsary uniusł sie o jakies 2 cm przez to ponoc jakies cisninie płynu sie zmieniło i miałem słaby hamulec lecz mechanik mi to poprawił i było ok a tu nagle problem.. czyżby znowu pasowało uregulowac to jakies cisnienie? powiem jeszzce ze jak chwile pojeżdze to auto zaczyna troche lepiej hamowac ale to nie to samo co kiedys.. :/
Wcześniej:
Saxo VTS  1.4

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2009, 00:18:50 »
duzo moze byc przyczyn, moze zapowietrza ci sie gdzies uklad, albo masz dojechane klocki/tarcze??


Będę za nią tęsknił :)

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2009, 09:20:22 »
Przyjrzyj się korektorowi siły hamowania. W xsarach I powinien być w okolicach tylnej belki. Jeśli zaciął się, to może być niekorzystny rozkład siły hamowania (za dużo na tył) i tył bardzo szybko będzie się blokował.
 
Xsara
 

Offline Michał Szumal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 , Saxo VTS
  • Miejscowość: Nowy Sącz
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2009, 10:59:24 »
Cytuj

Jan Ferde napisał:
Przyjrzyj się korektorowi siły hamowania. W xsarach I powinien być w okolicach tylnej belki. Jeśli zaciął się, to może być niekorzystny rozkład siły hamowania (za dużo na tył) i tył bardzo szybko będzie się blokował.


zgadza sie znajomy mechanik ktory robił mi przy aucie juz raz ustawiał ten korektor siły hamowania i było wszystko ok.
Jeszzce dzisiaj postaram sie wpasc do niego, moze wystarczy zrobic mała poprawke z ustawieniem tego korektora

Adam co o hamulców to sa w bardzo dobrym stanie ;)
Wcześniej:
Saxo VTS  1.4

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2009, 11:05:39 »
a czy wszytskie xsary mialy ten korektor sily hamowania? Bo u mnie takich gadgetow nie ma....


Będę za nią tęsknił :)

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2009, 11:35:02 »
Cytuj

Michał Szumal napisał:
zgadza sie znajomy mechanik ktory robił mi przy aucie juz raz ustawiał ten korektor siły hamowania i było wszystko ok.


Korektor powinien sam się ustawiać, tzn regulować rozkład siły w zależności od obciążanie tyłu samochodu. Korektor zwiększa siłę hamowania, gdy zawieszenie jest mocniej ugięte. Tam jest bardzo prosty mechanizm, który niestety z czasem przestaje poprawnie działać.

O korektorach była kiedyś spora dyskusja, nie mogę jej teraz znaleźć. W X2 funkcje korektora spełniał komputer ABS wraz z pompą. W X1 było nieco inaczej - tam był korektor przy belce, ale nie wiem czy we wszystkich modelach i po czym poznać które modele miały.
 
Xsara
 

Offline Michał Szumal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 , Saxo VTS
  • Miejscowość: Nowy Sącz
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2009, 16:57:29 »
u mnie własnie jest przy belce. Nie wydaje mi sie zeby tak z dnia na dzien sie mógł popsuć :/ jakis tydzien temu miałem robione badania techniczne i wszystko było OK
Wcześniej:
Saxo VTS  1.4

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2009, 17:15:15 »
Nie woziłeś ostatnio czegoś ciężkiego? Korektor działa tak, że reguluje moc hamowania tylnych hamulców w zależności od obciążenia, a dokładniej od ugięcia belki (ugięcie belki reguluje korektor, jak podniesiesz auto to będziesz wiedział mniej więcej w jaki prosty sposób to działa). Jeśli wiozłeś ostatnio coś ciężkiego to korektor ustawił się na maksymalne hamowanie tyłem, teraz nie potrafi wrócić do innej pozycji, bo jest zapieczony. I w efekcie wydaje Ci się, że hamuje tylko tył - miałem właśnie takie same odczucia jak w mojej Xsarze I zapiekł się korektor.

Oczywiście awaria może być całkiem gdzie indziej.
 
Xsara
 

Offline Michał Szumal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 , Saxo VTS
  • Miejscowość: Nowy Sącz
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2009, 20:09:23 »
nie nie nic nie woziłem... na poczatku po zmianie drązków i założeniu kół 16' hamulec zrobił mi sie beznadziejny nie mogłem zblokowac kół wiec mechanik zrobił mi z tym korektorem.. było wszystko ok hamulce miałem jak kiedys (żyleta) az do tej pory..  i to całkeim nagle zaczeło mi brac na tył :/ az sie zdziwiłem jak nie wyhamowałem przed torami...  Zmieniłem tez zimówki na 14" i efekt ten sam.. jutro moze sie to wyjasni bo wkoncu mi sie udało dorwac tego mechanika ;)
Wcześniej:
Saxo VTS  1.4

Offline Michał Szumal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: Nowy Sącz
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 , Saxo VTS
  • Miejscowość: Nowy Sącz
Re: problem z hamulcami!! POMOCY!!
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2009, 21:06:26 »
juz po sprawie... ustawiłem korektor i jest ok
Wcześniej:
Saxo VTS  1.4