Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie  (Przeczytany 6010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« dnia: Listopad 22, 2009, 22:45:21 »
Witam. Sprawa dosc dziwna i zarazem ciekawa bo nie wiem czy przyczyna moze byc tylko i wylacznie sonda... moze zaczne od tego ze w piatek przejechalem trase Strzelin - Dobrzykowice Wrocławskie przez Oławe, Jelcz Laskowice. Nawigacja pokazala 54 km w jedna strone. Auto zatankowane lekko ponad polowe, na pokladzie ja ( 64 kg - widze wasz usmiech, ale powiem " dobry kogut malo wazy" ;)  oraz moj tato ok. 90 kg ) srednia predkosc na trasie 100 -120 km/h, obroty ok. 3tys,  moze 2,3 razy do 5 tys jak trzeba bylo kogos wyprzedzic. Ogolnie spacerowe tempo bo sie nie spieszylo... zdziwienie i rozczarowanie kiedy zobaczylem wskazowke po dotarciu do domu... ( po chwili sprawdzilem jeszcze raz zeby nie bylo - bez zmian ) wskazowka bylo lekko ponad biala kreska - ta nad czerwonym polem... wynik ok 12 litrow w trasie... tragedia... i to wszystko z silnika 1.8 16V?? mialem przeboje z rozpoznaniem silnika jak na wymianie paska rozrzadu i napinacza mechanik powiedzial mi ze to nie jest 1.8 jak w dowodze tylko 2.0... do tej pory nie doszedlem do tego, wiem tylko tyle ze od 0 - 100 rozpedzam sie jakos w 8 sekund?? wynik jak na 1.8 czy 2.0 ?? Wypowiedzcie sie koledzy w tej sprawie. Jesli jest to 1.8 to skad to spalanie i czy wymiana sondy pomoze, co jeszcze moze byc nie tak.

Wiem ze troche jest do czytania ale chcialem jak najlepiej opisac moj problem. Jesli macie jeszcze jakies pytania to piszcie. Czekam na Wasze wskazowki.

  • Gość
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2009, 22:53:02 »
kolego ja mam silnik 1.8 vts  no ja waze  cos jak twoj Ojciec, mi  w granicy 100 na godz wychodzi jakies 7.5........  Zobacz w dowodzie ile masz kw wbite

Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2009, 23:04:35 »
w dowodzie pojemnosc 1.8 l moc 81 kW dlatego jestem przerazony spalaniem... tym bardziej ze piszesz teraz 7.5 litra. Opony 205/50 R15 w sumie tez pewnie podnosza lekko spalanie... ale nie do 12 litrow :|

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2009, 23:59:14 »
Po numerze VIN mozna poznac, po komputerze silnika itd. jaki masz silnik pod maska.
Niezaleznie od silnika 12 litrow to bardzo duzo bo tyle to nawet trzeba sie postarac aby palil 2.0i 16V 163 KM po miescie. Powodow moze byc kilka, poczawszy od Lambdy, czujnikow temperatury, termostatu itd.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2009, 00:26:41 »
Zrobiłeś bardzo nieprecyzyjny pomiar spalania, zostaw w spokoju sondę lambda i następnym razem po prostu nie sugeruj się wskaźnikiem - wskaźnik pokazuje bardzo orientacyjnie. Zmierz spalanie na podstawie tankowania do pełna - choć praktyka podaje, że również tankując pod korek można zrobić pomyłkę, ale nie tak dużą.
 
Xsara
 

  • Gość
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2009, 08:32:33 »
no ja kiedys mialem tez takie opony, teraz mam 185/55 r 15 powiem szczeze ze jak jade sam i sie nie spiesze to spokojnie ponizej 7 w trasie schodze......

Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2009, 09:52:35 »
Czytalem juz kilka razy na forum o tych wskaznikach paliwa ale wedlug mnie to nie jest tak do konca, widze ile tankuje, ile pozniej dolewam to nawet sie pokrywa.  A tak miedzy nami to kiedy ja ten caly bak wyjezdze;) krece sie w wiekszosci po miescie( tutaj wskaznik szaleje - to fakt ), czasem jakas trasa... komputer wykaze jakies nieprawidłowości i zwroci kod bledu jesli cos bedzie nie tak??

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2009, 11:08:30 »
Cytuj

Michał Pater napisał:
Czytalem juz kilka razy na forum o tych wskaznikach paliwa ale wedlug mnie to nie jest tak do konca, widze ile tankuje, ile pozniej dolewam to nawet sie pokrywa.  


Weź pod uwagę to, że są tutaj ludzie, którzy mają Xsarę dłużej i już zdążyli nauczyć się, że wskaźnik często pokazuje bzdury. Pokazuje tylko orientacyjny stan paliwa, nie można w żadnym wypadku brać go pod uwagę przy wyliczaniu spalania.
 
Xsara
 

Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2009, 11:21:00 »
Cytuj

Jan Ferde napisał:

Weź pod uwagę to, że są tutaj ludzie, którzy mają Xsarę dłużej i już zdążyli nauczyć się, że wskaźnik często pokazuje bzdury. Pokazuje tylko orientacyjny stan paliwa, nie można w żadnym wypadku brać go pod uwagę przy wyliczaniu spalania.


A tego nie neguje bo macie na pewno wieksze doswiadczenie niz ja. Nie moge wyjsc z podziwu ze tak szybko paliwo ucieka z baku, tym bardziej ze wczesniej mialem 2litrowego diesel'a, bez turbiny i tam bak wystarczal na okolo 700 km... czyli reasumujac - zalac do pelna i zobaczyc ile sie wyjezdzi? tak czy siak chyba bede wymienial swiece i sonde, na pewno nie zaszkodzi... auto stalo od 2004 do wrzesnia tego roku nie jezdzone w niemczech takze profilaktycznie mozna to wymienic chyba??

Offline Rafał Pytka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.8 VTS //\\ Xsara II 2.0 HDi
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2009, 12:13:35 »
Sonde idzie sprawdzic za pomocą miernika lub komputera. Wymiana sondy to droga sprawa, jedz najpierw do jakiegoś zakładu żeby Ci ją sprawdzili. Max koszta to podłączenie komputera. Może zdiagnozują coś jeszcze lub coś innego.  Moja xsara spalila w miescie 12.5 L/100 1.8VTS Tu wydaje mi sie ze tez za duzo ale mam ją od niedawna wymienilem termostat i narazie obserwuje.

Offline Łukasz Masny

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1,4 +LPG
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2009, 23:13:01 »
Cytuj

Michał Pater napisał:

A tego nie neguje bo macie na pewno wieksze doswiadczenie niz ja. Nie moge wyjsc z podziwu ze tak szybko paliwo ucieka z baku, tym bardziej ze wczesniej mialem 2litrowego diesel'a, bez turbiny i tam bak wystarczal na okolo 700 km... czyli reasumujac - zalac do pelna i zobaczyc ile sie wyjezdzi? tak czy siak chyba bede wymienial swiece i sonde, na pewno nie zaszkodzi... auto stalo od 2004 do wrzesnia tego roku nie jezdzone w niemczech takze profilaktycznie mozna to wymienic chyba??


Mam wrażenie, że źle rozumiesz. Nie musisz wyjeździć całego baku. Zalewasz do pełna, kasujesz licznik km, przejeżdżasz powiedzmy 200km znowu zalewasz do pełna. Tyle ile zalałeś tyle Ci spalił. Teraz liczysz ze wzoru (ilość zalanego paliwa (przy drugim tankowaniu) / ilość przejechanych kilometrów) * 100 i wychodzi ile Ci spalił litrów na 100km.

apropos spalania to moja Xsara 1.4 z gazem też potrafi spalić w mieście 12.5l ale jak naprawdę dużo w korkach stoję (uroki warszawy).

Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 24, 2009, 09:58:04 »
Cytuj

Łukasz Masny napisał:


apropos spalania to moja Xsara 1.4 z gazem też potrafi spalić w mieście 12.5l ale jak naprawdę dużo w korkach stoję (uroki warszawy).



12.5l ale w miescie. A u mnie praktycznie caly czas trasa ze stala predkoscia. Tak czy siak bede musial wyjezdzic to co jest do 0, zalac i zrobic tak jak mowicie. Na sobote jestem umowiony na komputer, moze i tam cos znajda.

Offline Rafał Pytka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.8 VTS //\\ Xsara II 2.0 HDi
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2009, 18:53:12 »
Kiedyś miałem w Renault 21 uszkodzony przewód paliwowy. Chyba to była aluminiowa rurka. Długo dochodziłem dlaczego dużo pali aż okazało się że delikatnie kapało pod podwoziem. Na postoju prawie wogóle ale w jezdzie jak juz byl odpalony i pompa paliwa pracowala to uciekalo swoje.

  • Gość
Re: Wymiana sondy lambda, wysokie spalanie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2009, 17:03:28 »
Powiem Ci tak, po pierwsze zgadzam się z kolegami powyżej , piszącymi , że odczyt Twojego spalania na podstawie wskaźnika paliwa jest bardzo nieprecyzyjny, po drógie spalania nie sprawdza się na takich krótkich odcinkach. Zalej auto do pełna, zrób 300 - 400 km , zalej znów do pełna no i proste działanie matematyczne : ilość dolanych litrów dzielisz przez zrobione km, mnożysz razy 100 i wtedy masz w miarę dokładnie obliczone spalanie i możesz zaczynać się martwić o swoje spalanie... A jak chcesz sprawdzić jaki masz silnik to podaj swój VIN, mam kody silników w książce o xsarce. A co do wymiany sondy to konieczne jest podpięcie się pod komputer lub oscyloskop, bez tego nawet nie myśl o kupnie nowej. Ja miałem uszkodzoną, koszt sondy BOSCH(orginalnej nie z allegro) to 260 zł. Nie wiem ile liczą za wymianę, bo wymieniałem ją sam. Ale zacznij nie od komputerów i wymian tylko od dość precyzyjnego obliczenia spalania. Powodzenia